Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Technická analýza: dvojité klouzavé průměry


O existenci jednoduchých klouzavých průměrů (simple MA) jsme si již řekli v našem bezplatném on-line komoditním manuálu. Ve vyspělém komoditním obchodování však existují i složitější variace klouzavých průměrů - například dvojité klouzavé průměry (double MA), o kterých si řekneme něco blíže právě nyní.

Dvojité klouzavé průměry

Dvojité klouzavé průměry využívají dvou rozdílných jednoduchých klouzavých průměrů v tandemu. První z těchto dvou klouzavých průměrů slouží jako RYCHLEJŠÍ klouzavý průměr, neboli takový, který využívá kratší časové období (například 10denní MA). Druhý klouzavý průměr slouží jako POMALEJŠÍ a jeho časové období je tedy logicky vždy větší, než v případě rychlejšího MA. Zatímco v případě jednoduchých klouzavých průměrů dostáváme signál ke vstupu do pozice vždy, když je jednoduchý klouzavý průměr protnutý trhem, u signálů generovaných dvojitými klouzavými průměry je situace trochu jiná: abychom dostali signál ke vstupu do pozice, musí RYCHLEJŠÍ klouzavý průměr překřížit POMALEJŠÍ klouzavý průměr. Tolik tedy teorie, nyní si pojďme vše demonstrovat na praktických ukázkách.

Pokud používáte analytický program Gecko Track´n´Trade, otevřete si PROGRAM OPTIONS a nechte si zobrazit možnosti nastavení MOVING AVERAGES.

Klouzavé průměry v programu Gecko Track´n´Trade nastavíte v PROGRAM OPTIONS.

Jak v nabídce vidíte, v programu je možné pracovat až s 6 rozdílnými klouzavými průměry - nás však zajímají pouze dva, proto si zaškrtneme box u AVERAGE 1 a AVERAGE 2.
Do kolonky PERIOD pak nastavíme hodnoty rychlejšího a pomalejšího klouzavého průměru. Jedna z obvyklých kombinací může mýt například 9 a 18, proto nastavme rychlejší MA na hodnotu 9 a pomalejší na hodnotu 18.

Pokud si nyní otevřeme libovolný graf a necháme zobrazit právě nastavené hodnoty MA, získáme 2 rozdílné klouzavé průměry: červená čára nám zobrazuje rychlejší MA (9-denní), modrá barva pomalejší MA (18-denní).

Graf SIH05: červená čára zobrazuje rychlejší MA, modrá čára pomalejší MA

Jak vidíte na grafu březnového stříbra (Mar Silver), nejedná se o nic složitého.
Řekli jsme si, že signál ke vstupu do pozice (nebo naopak výstupu z pozice ven) dostáváme v momentě, kdy rychlejší MA překříží pomalejší MA. V tomto případě tedy hledáme momenty, kdy červená čára překříží modrou.
Hned první takový signál na grafu můžeme vidět na konci září 2004. Zde rychlejší klouzavý průměr překročil pomalejší směrem vzhůru, čímž dostáváme signál k nákupu.

Pokud rychlejší MA překříží pomalejší MA směrem vzhůru, dostáváme tak signál ke vstupu do dlouhé pozice.

Co by se stalo, kdybychom zde nakoupili 1 kontrakt SIH05? Na několik příštích týdnů bychom se ocitli ve velmi profitabilní dlouhé pozicí. Nyní, pokud bychom se rozhodli posuzovat dvojité klouzavé průměry i z pohledu výstupu z pozice, pak by nás zajímala opačná analogie, než v případě vstupu: tzn., hledáme moment, kdy rychlejší klouzavý MA překříží pomalejší MA směrem dolů.

Pokud rychlejší MA překříží pomalejší MA směrem dolů, může to znamenat signál k uzavření dlouhé pozice nebo k otevření krátké pozice. Update: finanční měřítko v grafu je čistě orientační a nemá nic společného s hypotetickým výsledkem obchodu jak se občas začínající obchodníci domnívají.

Překřížení pomalého MA rychlým MA směrem dolů však samozřejmě můžeme použít i jako signál ke vstupu do krátké pozice. Pokud bychom tedy v polovině prosince vzali v potaz signál daný překřížením dvou MA nejenom jako výstupní, ale i jako vstupní v rámci krátké pozice, pak bychom se již po pár týdnech ocitli v neméně profitabilní pozici i na krátkou stranu.

Případ, kdy je překřížení pomalého MA rychlým MA přijato jako signál ke vstupu do krátké pozice.

Dvojité klouzavé průměry se však při nastavení na vyšší hodnoty dají relativně spolehlivě používat i s použitím weekly grafů. Na následujícím obrázku můžete vidět použití dvojitých klouzavých průměrů na weekly grafu Silver, s nastavením hodnot 50 a 200. Jak vidíte, i takovéto nastavení dvojitých MA je možné a dokáže fungovat poměrně spolehlivě.

Dvojité MA je možné používat i na weekly grafech. V tomto případě zobrazuje červená čára 50-denní MA a modrá čára 200-denní MA.

Jaké nastavení tedy používat?

Stejně jako v případě jednoduchých klouzavých průměrů, ani zde neexistuje žádná univerzální odpověď. Známe obchodníky, kteří používají denní grafy s nastaveními 9 a 18. Slavný obchodník Richard Donchian používal nastavení 5 a 20, které využívá i mnoho obchodníků pracujících se systémem trend-following. Marcel Link, autor knihy High probability trading zase naopak upřednostňuje dvojité klouzavé průměry s použitím weekly grafů, přičemž často používá pomalejší MA s nastavením 200.
Způsobů je tedy skutečně bezpočet a opět i zde platí, každý si musí najít ten svůj ideální. Pochopitelně, ať již budete používat jakékoliv nastavení, nevyhnete se celé řadě „falešných“ signálů, které budou nadělovat někdy i celé řady ztrát. Žádné magické, pouze „vítězné“ nastavení neexistuje a zřejmě nikdy ani nebude. Proto je důležité testovat dvojité MA z dlouhodobějšího pohledu a brát v potaz dlouhodobější výsledky. Též je docela pravděpodobné, že různá nastavení budou různě fungovat pro různé trhy. Nebojte se tedy experimentovat a zkoumejte veškeré možnosti!

Závěrem

Dvojité klouzavé průměry mohou být velmi silným nástrojem k vydělávání $$$, pokud se je naučíte správně používat a najdete si kombinace, ve kterých se budete cítit „jako ryba ve vodě“. Velké množství obchodníků pro své obchodování používá pouze MA a jsou s nimi schopni hodnotit svůj účet například v rozmezí 50 až 300 procent ročně. Řada takových obchodníků pak používá svůj systém třeba i v plně automatizované podobě, kdy veškeré signály generuje počítač a rovnou takové zasílá k exekuci brokerovi.
S jedním úspěšným obchodníkem pracujícím velmi efektivně se systémem založeným pouze na MA jsme momentálně ve fázi vyjednávání o možnosti zveřejnění jeho kompletního systému na našich stánkách. Pokud se nám podaří s tímto americkým obchodníkem domluvit, během příštích týdnů byste tak mohli na FINANCNIK.CZ najít první kompletní obchodní systém s kompletními obchodními výsledky.

V příštím článku zabývajícím se MA si povíme ještě něco i o trojitých klouzavých průměrech, případně se koukneme blíže na některá další pravidla Richarda Donchiana.


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Tomáš


(c) foto ISIFA, zdroj ISIFA/Getty Images
(publikováno 21.02.2005, editovat ) Vytisknout tento článek


Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.