Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Woodie: co jsme se naučili


V pátek 23. června proběhnul první ze dvou seminářů legendárního obchodníka Kena Wooda (Woodieho). Přednáška měla velmi přátelskou atmosféru a nových a přínosných informací zde bylo dostatek nejenom pro naprosté nováčky, ale i pokročilé obchodníky. I když toho bylo bezpočet, co nás vše Woodie nového naučil, zkusme shrnout alespoň několik málo bodů.

Pokud se obchod nepovede, není nutné čekat, až nás dostane z obchodu SL

Jedna z věcí, která byla pro mnoho obchodníků zcela jistě novinkou, je dovednost vystoupit z obchodu mnohem dříve, než je protnut náš základní stop-loss. Většina obchodníků je připravena na ztrátu právě na základním, nebo posouvaném stop-lossu; systém WoodiesCCI je v tomto ohledu naprosto odlišný. Jak sám Woodie přiznal, 90 % obchodů uzavírá mnohem dříve, než je dosaženo základního SL. Jak? Zkrátka a dobře, indikátor CCI dokáže včas varovat, že je nejvyšší čas z obchodu vystoupit. Woodieho ztráty jsou tedy naprosto minimální, což je jeden z mnoha důvodů, proč je úspěšným obchodníkem. Pokud se naučíte uzavírat obchody hned, jak se ukáže, že obchod nezafungoval podle očekávání, povedete si mnohem lépe. Skutečně není nutné čekat, až trh protne náš základní stop-loss a inkasovat tak vyšší ztráty, než je nutné.

Nepotřebujeme cenové grafy, abychom mohli vydělávat

Další z nesmírně podnětných věcí bylo slyšet Woodieho vyprávět, proč obchoduje bez cenových grafů a proč cenové grafy vlastně vůbec nepotřebujeme. Jak Woodie sám velmi dobře podotknul – žádná z obchodnických knih na celém světě neříká, že je nutné obchodovat pouze a jen dle cenových grafů. Woodieho přístup je zcela jiný – Woodie neobchoduje ceny, ale momentum. Proto jsou pro něho grafy cen naprosto nepodstatné. Jak bylo ze semináře citelné, mnoho traderů mělo právě s tímto konceptem znatelný problém. Obchodovat bez cenového grafu vyžaduje zcela rozdílné myšlení. A právě jiné myšlení je důvod, proč Woodie na burze uspěl. Obchodovat bez cen vyžaduje odvahu a překonání „závislosti“ na klasickém cenovém grafu. Pokud to však dokážete, dostaví se odměna. Po vzoru Woodieho začal bez cenového grafu obchodovat i jeho blízký přítel Mark Douglas. Nepotřebujeme cenové grafy, abychom vydělávali. Pokud celý zbytek obchodního světa obchoduje s cenovými grafy, snažme se být jiní, než zbytek světa. To nám s vysokou pravděpodobností pomůže vydělávat peníze.

Nikdy nedoufejte, že se obchod otočí

Anglicky se tomu říká „hope mode“. Pokud nevystoupíte ze ztrátového obchodu a budete doufat, že se cena otočí zpět vaším směrem, máte zaděláno na rychlé zrušení vašeho účtu. Na Woodiem bylo vidět, že během obchodu dokázal nesmírně rychle reagovat. Právě rychlé reakce jsou potřebnou dovedností úspěšného tradera. Pokud se obchod nepodaří, přijměte drobnou ztrátu a již o obchodě více nepřemýšlejte. Reagujte rychle a správně.

Kulaté ceny nám napoví, kde jsou SL zbytku světa

Toto byla zřejmě pro všechny zajímavá zkušenost. Během dne se cena trhu YM (e-mini DJ) pohybovala lehce pod cenou 11100. „Pokud cena dosáhne ceny 11100, velmi rychle se pohne až na 11105“, prohlásil Woodie. Jak předpověděl, tak se také stalo. Co bylo důvodem? „Lidé milují kulatá čísla“, komentoval situaci Woodie. „U podobných kulatých cen si můžete vždy být jisti, že na nich sedí mnoho příkazů mnoha obchodníků, proto při jejich exekuci musí nutně dojít k rychlé reakci ceny“. Pokud chcete obchodovat lépe než ostatní, dávejte si pozor na kulaté ceny.

Jak se vyrovnávat se ztrátami aneb trading je business jako každý jiný

Zajímavý dotaz padl na téma, jak se Woodie naučil vyrovnávat se ztrátami. Problematika vyrovnávání se se ztrátami bezesporu trápí každého tradera. A jaká že byla odpověď Woodieho? „Obchodování je jako jakýkoliv jiný business. Pokud si chcete například otevřít kavárnu, potřebujete vybavení. Vybavení vás stojí peníze. Čím více se chcete rozvíjet, tím více musíte investovat do vybavení. Ztráty v obchodování beru jako investici do vybavení. Bez těchto drobných investic nemohu dále růst. Výdaje máte v tradingu stejně jako v jakémkoliv jiném businessu. Ztráta není nic více a nic méně než výdaj, vynaložený za účelem dosažení a zvýšení zisku“.

Co jsem se však osobně naučil od Woodieho, jeho přítele Tonyho (jinak majitele dvou letadel) a obchodníka Neila, který přijel s Woodiem, a který obchoduje na parketu, přičemž jeho pozice začínají zásadně minimálně na 100 kontraktech, je jejich naprostá a absolutní důvěra v indikátor CCI. Woodie i Tony jsou původním povoláním piloti. Jakožto piloti se museli na 100 procent naučit spoléhat na přístroje. Tuto dovednost si přenesli i do tradingu. Umět se spolehnout na přístroje v letadle a na indikátor CCI považují za stejnou věc. Jejich styl obchodování je tedy stejný, jako kdyby řídili letadlo: zkrátka a dobře jen sedí, pozorují indikátor CCI a reagují. Nepřemýšlejí, nesnaží se dělat nic méně a nic více. Pokud indikátor řekne „nakup“, nakoupí. Pokud indikátor CCI řekne „prodej“, pak prodají. To je vše, co potřebují k tomu, aby vydělávali peníze. A my ostatní se snažme dělat totéž.

Diskuse na téma "ohlasy na seminář" najdete zde.


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Tomáš


(c) foto ISIFA, zdroj ISIFA/Getty Images
(publikováno 26.06.2006, editovat ) Vytisknout tento článek

Klíčová slova použitá v článku:
indikátory, CCI, momentum, obchodní příkazy, obchodní systém

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2016 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.