Další díly tématického seriálu :

Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Pomalu se chystá NinjaTrader 7, co nabídne?


NinjaTrader pomalu chystá zásadní upgrade na verzi 7. Jelikož máme k dispozici jednu z prvních neveřejných betaverzí, můžeme se podělit s prvními dojmy.

Upozorňuji, že článek není recenze. NinjaTrader 7 v tuto chvíli není ve fázi ani veřejné betaverze a není tak možné relevantně hodnotit program jako celek. Článek proto přináší spíše shrnutí mých dojmů o dalším vývoji programu a o funkcích, na které se mohou uživatele těšit.

Kompletní seznam funkcí v nové připravované verzi naleznete na adrese http://www.ninjatrader.com/webnew/NT7/NinjaTrader7.html.

Výrobce slibuje především výrazné zefektivnění celého programu (tj. vyšší rychlost, podporu 64 bitového prostředí) a řadu zajímavých drobných i zásadních funkcí. Mezi viditelná vylepšení, která se mě osobně líbí nejvíc bych zařadil především:

Práce s daty trhů

Podstatný progres přináší NinjaTrader 7 na úrovni práce s daty. Pohled na Instrument Editor, ve kterém se nastavují parametry jednotlivých trhů je myslím vypovídající sám o sobě:

ninja7-1.gif, 24kB

Přibyla možnost práce s individuálními nastaveními obchodních hodin (Session template – bod 1 ve screenshotu) a především možnost automatického vytváření kontinuálních kontraktních měsíců (bod 2). Spojování kontraktních měsíců bylo ve verzi 6.5 řešeno na úrovni možností ručního spojování přes volbu Historical Data / Merge a co vím, tak tato volba přinášela uživatelům mnoho krušných chvilek a nebyla úplně funkční.

Ve verzi 7 lze tedy kontraktní měsíce vytvářet automaticky. Kontraktní měsíce se spojují na základě nadefinovaného data – viz záložka Misc, kde se spolu s komisemi definují pravidla pro vytváření kontinuálních kontraktních měsíců:

ninja7-2.gif, 9,4kB

Zobrazení grafů

Osobně jsem se u NinjaTrader 7 nejvíce těšil na vylepšení v oblasti práce s několika grafy najednou. Zde pokročil vývoj skutečně hodně kupředu a změna je vidět hned při výběru dat k zobrazení V dialogovém okně Data Series je možné si nyní vybrat hned několik trhů najednou:

ninja7-4.gif, 42kB

Po otevření se trhy otevřenou „do jednoho okna“, přičemž lze zcela libovolně kombinovat např. nastavení timeframe a trhy:

ninja7-5.gif, 51kB

Mnoho uživatelů jistě ocení dopracování práce s měřítkem, které v programu opravdu chyběly. Nově je možné konečně najet myší do cenové škály a zvolit si i fixní měřítko grafu. Přímo do cenového grafu lze přidávat například indikátory s měřítkem nezávislém na samotném grafu.

ninja7-6.gif, 14kB

Několik novinek se váže k nástrojům pro zakreslování do grafu. Jako velmi praktická funkce při práci s několika timeframe mi připadá volba, že nakreslený objekt NinjaTrader 7 automaticky rozkopíruje do všech otevřených grafů stejného trhu. Ideální nástroj například při zakreslování S/R úrovní - na vyšším timeframe zakreslím linku, která se mi automaticky překopíruje do všech nižších timeframe. Propojení linky přitom zůstává „živé“ – pokud s linkou na jednom timeframe pohnu, automaticky se pohne na všech ostatních grafech:

ninja7-7.gif, 58kB

Z několika nových nástrojů pro technickou analýzu grafů mi přijde použitelný „ruler“ umožňující přehledně odečítat v grafu rozdíl v ceně a čase mezi zvolenými body:

ninja7-8.gif, 25kB

Market Replay

Trochu otazníkem stále zůstává otázka finálního způsobu implementace funkce Market Replay – tedy „realtime“ přehrávání historických dat. Do verze 6.5. umí Ninja přehrávat pouze data, která si sám předtím uložil (viz náš videotutoriál NinjaTrader a obchodování z grafu).

Nově výrobce v NinjaTrader 7 slibuje, že by mohla být dostupná funkce automatického stahování dat pro replay ze serveru výrobce. Tj. že půjde přehrávat běžná historická data bez toho, aniž by si uživatel musel data sám někde shánět či nahrávat. Tato funkce by byla myslím pro bezplatný program /v rámci simulovaného obchodování/ hodně luxusní a mohla by přitáhnout řadu uživatelů, kteří si jinde za podobné řešení musí platit. Ostatně ani sám výrobce programu si patrně není jist, do jaké míry bude služba pro všechny uživatele technologicky náročná, a proto opatrně u seznamu ohlášených novinek dodává, že funkce možná nebude implementována.

Každopádně v betaverzi, kterou máme k dispozici, funkce implementována je. Stačí se připojit k „Market Replay Connection“, ve zvoleném okně nastavit datum, rychlost přehrávání a do programu se začnou streamovat data (zatím to vypadá na omezení na běžné US indexy, ale podrobně jsem rozsah trhů nezkoumal). Uvidíme, jak bude vypadat finální implementace.

Shrnutí

NinjaTrader 7 přináší celou řadu dalších novinek – viz výše uvedený link. Řada z nich se odehrává na úrovni programování strategií, které osobně nepoužívám, a proto nedokážu zhodnotit a v článku jsem se jim nevěnoval.

Na úrovni diskréčního obchodování nicméně vypadá připravovaný upgrade skutečně velmi zajímavě a v podstatě implementuje vše, po čem většina uživatelů volala. Osobně nepotřebuji v programu pro obchodování žádné vysoce „high-end“ funkce, ale podstatná je pro mě spíš intuitivnost, kterou mi Ninja velmi vyhovuje. Z tohoto pohledu jsem rád, že se upgrade skutečně soustředil pouze na vylepšování opravdu důležitých principů a nikoliv na nějaký módní facelift. Některé novinky sice jen dotahují Ninju na úroveň jiných řešení, jiné jsou však docela unikátní i v kontextu podstatně dražších programů. Osobně se tak velmi těším, až tento upgrade výrobce vypustí do světa v ostré finální verzi.


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Petr


(c) foto ISIFA, zdroj ISIFA/Getty Images
(publikováno 08.10.2009, editovat ) Vytisknout tento článek

Předcházející kapitola:
Praktické tipy pro zlepšení výkonnosti programu NinjaTrader

Následující kapitola:
NinjaTrader 7 – ideální bezplatný nástroj pro market replay

Klíčová slova použitá v článku:
NinjaTrader, indikátory, S/R

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.