Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Obchodní systém Donchian 5&20


V nedávném článku o dvojitých klouzavých průměrech jsme slíbili, že se již brzy podíváme na obchodní systém Donchian 5&20. Jedná se o systém proslulého obchodníka Richarda Donchiana, který je dodnes považován za otce trendového obchodování (tak zvaného trend-followingu).

Kdo byl Richard Donchian?

Richard Donchian vstoupil do světa obchodování jako absolvent ekonomie na prestižní universitě YALE. Svou obchodnickou kariéru započal v roce 1930 na Wall Streetu, kde začínal jako akciový spekulant. Od roku 1933 do roku 1935 pak pracoval jako technický analytik pro společnost Hemphill, Noyes & Co, později začal vydávat technické analýzy akciových trhů sám za sebe a pod názvem „Security Pilot“ je nabízet celé řadě předních brokerských domů.
Během druhé světové války sloužil Richard Donchian v letectvu. Po druhé světové válce nadále pokračoval jako technický a ekonomický analytik, jeho analýzy se v té době staly velmi sledovaným a respektovaným vodítkem pro celý Wall Street. V šedesátých letech začal Richard spekulovat i v komoditách, krátce po roce 1960 se pak stal Vice Presidentem společnosti zaměřující se na komoditní spekulace. Během té doby začal vyvíjet své první trend-followingové obchodní metody a pokládat tak základy pro všechny budoucí trend-followery.
Richard Donchian je též autorem celé řady článků na téma „Metody trend-followingu“ a „Analýza komoditních trhů“. Fenomenálního úspěchu pak dosáhnul se svým systémem 5&20, který patří mezi prosazovaný systém slavného obchodníka Eda Seykoty.

Co je Donchian 5&20?

Systém Richarda Donchiana je ve své podstatě velmi primitivní: vstupní signály jsou generovány na základě dvojitých klouzavých průměrů, jejichž nastavení je 5 a 20. Proč právě toto nastavení? Zkrátka a dobře, Richard Donchian po mnoho let pečlivě studoval, jaké nastavení z dlouhodobého pohledu vykazuje nejlepší úspěchy. Po mnoha letech došel právě k nastavení 5 a 20, které dodnes naleznete jako základ obchodních systémů mnoha trend-followerů. Podstatné je uvědomit si, že systém samozřejmě vytváří mnoho vstupních signálů, přičemž většina z nich bývá ztrátových. Richard Donchian však ve svých výzkume došel k závěru, že dvojité klouzavé průměry s nastavením 5 a 20 dokáží na druhou stranu i bezpečně a téměř vždy zachytit počátky dlouhodobých trendů (proto název „trend-following“) a takové pak bohatě kompenzují předešlé ztráty, plus generují nemalý zisk.
Nutno říci, že se systém Richard Donchian není určený pro agresivní zhodnocování - spíše se jedná o v komoditách „průměrné“ zhodnocování kolem několika desítek procent ročně. Proto je systém Donchian 5 a 20 spíše základem trend-followingových systémů velkých spekulativních fondů, které spravují obrovské milionové jmění a jejichž klienti očekávají pravidelné roční zhodnocení bez větších výkyvů.
Samozřejmě, součástí systému je pak i precizní money-management, který pak různí trend-followeři používají s různými odlišnostmi. Jeden z nejobvyklejších způsobů bývá riskovat na každý daný obchod fixní procento účtu a stop-loss posouvat pravidelně po fixních dílech tak, jak trh postupně roste. Toto je však předmětem jiného, rozsáhlejšího článku na téma samostatného trend-followingu, který též do budoucna chystáme na finančníkovi publikovat.

Obchodování podle Richarda Donchiana na grafu MAY SUGAR 2005: vždy, když rychlejší klouzavý průměr s nastavením 5 (červená čára na grafu) překříží pomalejší klouzavý průměr s nastavením 20 (fialová čára na grafu), je toto považováno za signál ke vstupu do pozice, případně výstupu z pozice.

Richard Donchian pak kromě systému 5 a 20 vytvořil sérii několika jednoduchých pravidel, které jsou dle jeho slov základem úspěšného tradingu. V mnohých případech se jedná o pravidla, která se snažíme na finančníkovi zejména všem nováčkům neustále opakovat. Nejedná se o nic složitého - většinou o staré zažité pravdy, které přesto nedokáže stále tolik obchodníkům dodržovat.

Některá pravidla úspěšného obchodování podle Richarda Donchiana:

1) Nikdy nespekulujte na základě názoru široké většiny. I kdyby takový názor byl pravdivý, v momentě kdy se dostane k vám, je již dávno zakomponovaný v aktuální ceně.

2) Během doby, kdy trhy nikam nesměřují a nacházejí se ve fázi minimální aktivity, buďte ve střehu a připravení. Následujte směr pohyby, u kterého nejvíce vzrůstá volume.

3) Za každé situace limitujte ztráty a nechte rozvíjet profity na maximum.

4) Pokud si nejste naprosto jistí zvažovanou pozicí, raději žádnou neotevírejte. Jasné a přesvědčivé signály stále existují poměrně často a život může být dost zajímavý jen s takovými, bez nutnosti otevírat obchody na základě nemasných-neslaných signálů.

5) Neotevírejte pozici do trhu, který již 3 dny trenduje jedním směrem. Vyčkejte na jednodenní korekci..

6) Vždy a za každé situace používejte stop-loss. Nejenom z důvodů limitování ztrát, ale též z důvodů ochrany profitů.

7) Při vstupu do pozice používejte STOP příkaz. Při výstupu z pozice používejte MARKET příkaz.

8) Nakupujte silně rostoucí komodity. Prodávejte komodity slabé, které již nevykazují žádnou sílu k dalšímu růstu.

9) Následovat strmé pohyby je většinou rozumnější než následovat pohyby líné a „opožděné“.

10) Je maximálně důležité pravidelně studovat reporty a celkový stav nabídky a poptávky.

11) Trendující pohyb následovaný pohybem do strany většinou předznamenává další trendující pohyb téměř stejné síly a ve stejném směru původního trendujícího pohybu. Druhý trendující pohyb bývá většinou po svém vyčerpání následován dalším pohybem do strany, ze kterého často následuje otočení trendu.

12) Pohyby do strany utvořené v minulosti znamenají velmi často z pohledu budoucnosti bod, ve kterém se trh v budoucnu buďto zbrzdí, nebo otočí.

13) Pečlivě sledujte vrchol v rámci VOLUME, obzvláště po dlouhém pohybu.

14) Nespoléhejte a nespekulujte na vyplňování gapů, dokud nejste schopni rozlišit, zdali se jedná o breakaway gap (gap „průrazu“), normální gap a exhaustion gap (gap „vyčerpání“).


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Tomáš


(c) foto ISIFA, zdroj ISIFA/Getty Images
(publikováno 17.03.2005, editovat ) Vytisknout tento článek

Klíčová slova použitá v článku:
obchodní systém, gap, obchodní příkazy, klouzavý průměr, limit, broker, volume

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2016 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.