Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Čtyři kroky k úspěšnému obchodování


Úspěšné burzovní obchodování představuje výzvu, o jejíž zdolání se pokouší řada lidí. Mnoho jich neuspěje, a přitom by mohli. Jak věci pojmout, aby byl úspěch více na dosah?

  
Foto (c)123rf.com  

Možná zde čekáte nějaký další technický popis konkrétního obchodního plánu či vstupní taktiky. Jenže v tom je právě často zakopán pes.

Mnoho začínajících obchodníků věří, že důvod, proč neuspěli je ten, že jim zatím nebyl představen „svatý grál“. Ten konečně vydělávající systém, který jim vyřeší všechny problémy. Že nevydělávají proto, že jim jiní špatně radí nebo upírají ty správné informace.

Jenže to není pravá příčina. Ta bývá zakotvena hluboko v osobnosti člověka a defacto mu nedovolí používat dostupné nástroje tak, aby mohly vydělávat. Těžko se to připouští a těžko se to mění. Nicméně jde to.

Je ale důležité začít přemýšlet o správných věcech, nikoliv těch druhořadých typu, jak opravdu poznat, jestli určitá SR úroveň vydrží či nikoliv.

Zde jsou čtyři kroky, které jsou z mého pohledu podstatné pro úspěšné obchodování:

Mějte vizi

Miluji přísloví Edy Seykoty "Everybody gets what they want out of the market. Some people seem to like to lose, so they win by losing money.", které by se dalo volně přeložit jako „Každý získá v trzích to, po čem touží. Někteří lidé milují ztráty, a tak vyhrají tím, že ztrácí peníze“. Naprosto se s tímto pohledem ztotožňuji.

Pro úspěch v trzích je potřeba mít určitou vizi cíle, kterého chceme dosáhnout.

A nestačí jen obecná myšlenka na „snadné příjmy přes klikání myší“. Je potřeba o vizi přemýšlet. Vizualizovat si, jak by náš život a úspěšný trading měl vypadat za x let. Jaký typ obchodů chceme vidět, jaký kapitál chceme spravovat a komu, jak a kdy obchodovat atd.

Každý den bychom se měli snažit udělat krok k naplnění naší konkrétní vize.

Protože pokud nebudete obchodovat s vizí, ale budete jen čekat na „vstupní signál“, dostanete přesně to, po čem toužíte – klikání na základě vstupních signálů.

Odpoutejte se od zátěže minulosti

Bude se to lišit věkem a životními zkušenostmi, ale je velmi pravděpodobné, že formulovaná životní vize (kterou je samozřejmě třeba dobře a podrobně promyslet) nebude moc kompatibilní s tím, jak jsme žili dosud.

Je možné, že jste třeba investovali mnoho úsilí do podnikání, které ani po letech pořádně nevydělává a jen vyžaduje ohromnou porci vašeho času. Nebo jste se v obchodování zaměřili na způsob tradingu, který vám zpětně úplně nesedl. Případně vás zatěžuje příliš vysoká hypotéka domu, jehož prodej by ale znamenal přiznat si určitou ztrátu.

Je to tak, řada rozhodnutí „měnící životní směr“ představuje přiznání určité ztráty. Od té je třeba se odpoutat a s co nejmenší zátěží a největší vytrvalostí se vydat za aktuální vizí.

Bohužel znám mnoho lidí, kteří se od své minulosti nedokáží odpoutat. Za každou cenu si chtějí dokázat, že uspějí v rozhodnutí, které udělali před mnoha lety „ať to stojí, co to stojí“. Celý život pak dokáží zbytečně bojovat bitvu, která již byla dávno prohrána.

Bez určitého restartu je zaměření na vizi velmi těžké.

Nenechte se na své cestě ovlivňovat neúspěšnými

Jak už to tak v životě bývá, nejvíce rad a rozumu mívají ti, kdo ničeho nedosáhli. Jistě budou mít jasno v tom, že vaše vize není reálná. Protože kdyby byla, tak už by ji oni sami dávno praktikovali.

Je to nekonečné kolečko, ze kterého je jediná cesta. Neposlouchat podobné názory, a dobře si tak vybírat informace, které si budete pouštět do hlavy.

Překonejte strach ze změny

Jsme opět u vize a u toho, co je pro ni člověk ochoten obětovat.

Většina lidí bohužel hrozně málo. Zkouší vizi pokořit různými životními kompromisy. „Zkusím to jenom trochu a až se to rozjede, tak se tomu začnu věnovat naplno“.

Pochopitelně záleží, jakou vizi naplňujete, ale řada obchodníků míří vysoko – chce spravovat fondy nebo se stát full-time tradery. A proto je třeba něco obětovat a zariskovat. Třeba dočasné snížení životního standardu, aby člověk mohl naplňovat svoji vizi.

Samozřejmě vize nemusí vyjít. Ale život je opravdu velmi krátký a je lepší se párkrát pokusit o něco většího než jej prožít v průměrnosti. Tak to alespoň vidím sám. V minulosti jsem prodal několik svých firem, abych vykročil do „neznáma“ a našel tam nakonec zase trochu více uspokojení v naplnění svých vizí.

Jistě, s hypotékou a dětmi se zásadní změny dělají hůře. Ale pak je potřeba tomu všemu přizpůsobit vize. A upřímně. Zažil jsem rodiny, které se přestěhovaly i s dětmi k moři v momentě, kdy hodně jiných mluvilo o tom, jak by se jim to líbilo a že to s dětmi nejde. Uznávám tradera, který se rozhodl hodnotit poměrně velké peníze na burze a svůj kapitál získal rozprodáním portfolia nemovitostí (a dnes se mu daří opravdu dobře). Což je v kontrastu s mnoha jinými obchodníky, kteří sice mají vysoké platy, ale v tradingu se roztřesou před ztrátou pár set dolarů, protože by jim to mohlo ohrozit splácení druhého leasingu nového BMW pro manželku.

V životě nelze mít všechno. A pokud se chceme někam pohnout, je potřeba se naučit překonat strach a trochu zariskovat (kontrolovaně, pochopitelně).

Možná si nyní říkáte, že vlastně nechcete riskovat svůj standard, který máte rádi. A je to tak také v pořádku. Pak je ale třeba k obchodování přistupovat jako k hobby. Nenervovat se a dělat jej na pohodu. „Každý získá v trzích to, po čem touží.“. Budete-li obchodovat s klidem na pohodu a nikam se nebudete hnát, patrně vás bude takový trading bavit a ještě vyděláte.

Bohužel nejvíce traderů obchoduje se strachem, chamtivostí a bez dlouhodobé vize. Mají pocit, že v daném obchodu musí vydělat, ale podvědomě stejně „vědí“, že trading nefunguje. Že je to celé spiknutí a stejně ztratí peníze. A tak se také stane.

Pro úspěch v tradingu je skutečně třeba co nejkonkrétnější vize, které chceme dosáhnout. A nemalé odhodlání dosáhnout všeho i přes nejrůznější překážky, které nám život pokládá. Takže, jaké konkrétní kroky uděláte tento týden pro dosažení své vize? :)


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Petr

(publikováno 13.03.2017, editovat ) Vytisknout tento článek

Klíčová slova použitá v článku:
margin, market, obchodní systém

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2016 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.