Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Kam jsem se pohnul letošní léto


Správný název tohoto článku by spíše měl být „kam jsme se pohnuli“. Hovořím totiž o svém týmu, se kterým pracujeme na našem privátním hedge-fondu. Takže, co vše se zvládlo během léta, jak jsme daleko, co je nového?

Začátkem článku musím upřímně říci a přiznat, že rozjet vlastní fond (byť malý a privátní) je mnohem náročnější činnost, než se na začátku zdá. Záležitosti, které vypadají jako jednoduché a samozřejmé, nakonec zaberou 10x déle, než se původně předpokládalo a zejména testování je nekonečně zdlouhavé (přeci jenom existuje bezpočet scénářů, co vše se může stát). Pokud se rozhodne člověk jít touto cestou, potřebuje k tomu hlavně dvě věci: 1) obrnit se obří trpělivostí, protože všechno trvá a nic není jednoduché a samo od sebe, 2) obklopit se výjimečnými lidmi, kteří si umí poradit s velmi náročnými tasky a dokáží na nich pracovat do velké míry samostatně (já mám to obrovské štěstí, že jsme takovýto tým dali dohromady). Potřebujete také lidi s kreativním řešením problémů, a reálnou zkušeností z tradingu - jinak se s nimi po většinu času „nedomluvíte“ a strávíte většinu času vysvětlováním něčeho, co člověk, který nikdy neobchodoval, nedokáže pochopit.

Nicméně pojďme tedy k tomu, kam jsme se pohnuli.

V rámci fondu máme za sebou úspěšné SIM testování (konečně), kde zatím všechny algoritmy v aplikaci Trading Director fungují správně a doposud jsme nenarazili na žádný výraznější, nečekaný problém (hurá!). To je velmi pozitivní krok vpřed, nyní přesouváme SIM testování na server v Chicagu (na burze, kde budou probíhat reálné obchody), abychom vše odladili již přímo tam, kde bude probíhat hlavní akce a pokud vše půjde dobře, během pár týdnů začneme testovat live.

Mezitím se nám velmi dobře daří i s vývojem nových strategií a v databázi jich máme aktuálně 759 a blížíme se k první tisícovce:

Takovéto množství strategií nám náhle dává neuvěřitelnou možnost analyzovat mnoho dodatečných souvislostí (především souvisejících s testy robustnosti), a nově získané zkušenosti zpětně aplikovat na pokračující automatický vývoj, takže celý proces se neustále zlepšuje a s ním i kvalita generovaných strategií a také patřičných testů robustnosti.

Samozřejmě s velkým počtem strategií vznikají ale i tak trochu nečekané „problémy“, například najít vhodný klíč, dle kterého vybrat ty strategie, které nasadíme do určitých portfolií. Toto byl v podstatě úkol, na kterém jsem pracoval přes prázdniny - hledáním algoritmů, které dokáží vybrat to nejzajímavější, s ohledem na mnoho různých aspektů. V tuto chvíli máme několik solidních konceptů, které ještě čekají na implementaci a jeden velmi zajímavý, netradiční koncept, který je ještě ve vývoji. Počítám tedy, že finální portfolio se bude tvořit těsně před ostrým startem, protože k výběru a stavbě prvního finálního portfolia (portfolií bude postupně několik) chci využít co nejvíce ze strategií z databáze (kam každý den přibývají strategie nové a nové) a dále co „nejvyladěnější“ algoritmy pro finální předvýběr. Počítám, že algoritmy vyberou cca 10 % „nejvhodnějších“ strategií (ze všech existujících v DB) pro dané potfolio, a poté bude nutné vybrat ty zcela finální už „manuálně“. I tak je to práce vcelku vzrušující, množství nových poznatků je nepopsatelné a díky sdílení dílčích informací s kamarádem, který má svůj hedge fond v Austrálii (dříve v Singapuru) a stejně jako já je zastáncem silného koncepčního a kreativního myšlení, je vše ještě zajímavější (prakticky každým dnem).

Poslední „novinkou“ v připravovaném fondu je i to, že s dalším kolegou, specialistou na opce, jsme se rozhodli pro maximální zajištění portfolií proti skutečně nečekaným situacím (black swan) a 10 % klientského kapitálu bude pravděpodobně vždy použito k efektivnímu opčnímu zajištění (tato dodatečná ochranná složka by však měla i sama o sobě také generovat profit, alespoň dlouhodobě). Z této nové idei mám celkem radost, podobný „master hedge“ mně v celém projektu ještě trochu chyběl.

A krom toho nic zase až tak nového. Velkou část léta jsem strávil také uváděním mého Market Internals kurzu na zahraniční trh. S výrazným zahraničním partnerem máme za sebou nesmírně úspěšné testovací kolo a brzy dojde k primárnímu spuštění (pozor, na přání partnera bude do konce roku stažen kurz Market Internals pro daytradery z českého trhu, předtím ale ještě bude kurz zdražen na cca 5 000 Kč a od příštího roku budou mé Market Internals kurzy k dispozici už pouze na zahraničním trhu, v angličtině a za mnohem větší cenu, adekvátní zahraničnímu trhu). V souvislosti s tím jsem byl zároveň osloven významným celosvětovým vydavatelem, zda bych napsal knihu o AOS tradingu v angličtině, což nyní seriózně zvažuji, pokud mně to však čas dovolí.

No a pokud jsem zrovna netrávil léto tradingem a projekty s ním spojenými, trávil jsem čas meditacemi a projekty spojenými s osobním rozvojem osobnosti. Upřímně řečeno, občas mně to přijde zajímavější a zábavnější než trading :-)

Doufám, že i ostatní měli skvělé léto.

Ať se všem daří, dobré obchody, hodně úspěchů a pozitivní energie.


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Tomáš

(publikováno 15.09.2016, editovat ) Vytisknout tento článek

Klíčová slova použitá v článku:
market

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2016 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.