Další díly tématického seriálu :

Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Je obchodování s multipozicemi bezpečnější?


V dnešním článku bych velmi rád navázal na Petrův seriál o skvělém money-management programu MSA a ukázal vám s jeho pomocí trochu jiný pohled na obchodování s multipozicemi.

Jak jsme již na tomto serveru zmiňovali několikrát, obchodování s jedním kontraktem je možná dobré na učení se a „osahávání“ trhů. Pokud však chceme jednou začít v trzích vydělávat skutečně zajímavé peníze, takové, které nám pomohou zaplatit naše nejnáročnější přání a potřeby nebo se postarají o živobytí na slušné úrovni, bude dříve či později naprosto nezbytné přejít na obchodování multipozic. Když mluvím o multipozicích, nemám na mysli rozhodně žádná veliká čísla, jaká známe u obchodníka Larryho Williamse – běžně obchoduje i 300 a více kontraktů na jeden obchod. Jak vám dnes ukáži, i 10–15 kontraktů může být skutečně maximum k tomu, abychom vydělávali již zajímavé peníze. Především však chci ukázat něco, co mnohé možná překvapí, a sice určitý úhel pohledu, ze kterého je obchodování s multipozicemi jednoznačně „bezpečnější“, než obchodování s jedním jediným kontraktem!

„Trik“ je opět v RRR

Možná jste nyní překvapení a už se netrpělivě ptáte, jak jen může být obchodování s multipozicemi bezpečnější? Ještě chvíli vyčkejte – pojďme hezky krůček po krůčku.

Pojďme se v první řadě podívat na obchodování s jedním kontraktem. Na následujícím obrázku vidíte equity křivku mého intradenního obchodního systému za období leden–březen letošního roku.

Pro názornost jsem použil do této ukázky následující nastavení:

počáteční účet: 5,000 USD
počet obchodovaných kontraktů: 1

Equity křivka už v sobě zahrnuje i komise. Můžeme tedy vyčíst, že za první čtvrtletí tohoto roku můj systém vydělal s jedním kontraktem 4,278 USD, a to při celkovém množství 215 obchodů, úspěšnosti 40 % a RRR 1:2,2. Takový zisk samozřejmě není z prvotního pohledu příliš sexy, ale pořád jde o nějakých 1,400 USD měsíčně na 1 kontrakt, a to už je něco, z čeho se minimálně dá přiměřeně vyžít. Pojďme ale nyní opustit otázku toho, kolik systém vydělal či nevydělal, a podívejme se blíže na dva jiné parametry, a těmi jsou MaxDrawndown (nebo-li maximální pokles našeho účtu) a Return on Starting Equity (nebo-li procentuální zhodnocení počátečního kapitálu). Při pohledu na tabulku dostaneme následující hodnoty:

MaxDrawndown: 14,34 %
Return on S.E.: 85,56 %

Tato čísla nám říkají, že jsme v určitém bodě museli „protrpět“ průběžnou ztrátu o celkové velikosti 14,34 % z kapitálu a díky tomu jsme za celou dobu zhodnotili počáteční kapitál o 85,56 %. Pojďme se však na tato čísla podívat z trochu jiného úhlu. Jako obchodník se snažím na vše dívat z pohledu RRR (risk-reward-ratio), a tak pro mě tato čísla v přeneseném slova smyslu neznamenají nic více a nic méně než poměr risku vůči zisku. V tomto případě tedy riskuji 14,34 % vůči zisku 85,56 %, což se dá vyjádřit jako RRR 1:6 (což se v tento moment může zdát jako velmi dobrý parametr). Zapamatujte si tedy toto číslo a pojďme dál.

Nyní, jak už správně tušíte, uděláme s použitím programu MSA aplikaci jednoduchého position-sizingu. Použijeme k tomu model zvaný Fixed Risk, což znamená, že si stanovíme procentuální fixní výši našeho kapitálu, kterou budeme chtít vždy riskovat na 1 obchod. (Tento model position-sizingu pracuje jako s jednou z proměnných s parametrem maximální ztráty – v tomto obchodním systému je můj základní SL na hodnotě 80 USD). Už všichni víme, že nebudeme chtít nikdy na 1 obchod riskovat více než 3 % účtu. Správné by tedy bylo použít Fixed Risk s hodnotou 3. Já však v tuto chvíli použiju parametr trochu vyšší, a to 6,5 a hned vysvětlím proč. Jako druhé pravidlo tohoto modelu position-sizingu totiž využiji techniku tak zvaného „Equity Curve Crossover“, kterou lze v programu MSA nastavit a která znamená, že k naší equity křivce vytvoříme klouzavý průměr této equity s periodou posledních 12 obchodů a přidáme jednoduché pravidlo, které nám říká, že kdykoliv se nacházíme s equity křivkou pod klouzavým průměrem, redukujeme svojí pozici na 50 %.

To tedy znamená, že pokud se nám nebude zrovna dařit a budeme zažívat ztrátovou sérii, budeme riskovat pouze 3,25 % equity (což velmi blízko odpovídá doporučené hodnotě neriskovat nikdy více jak 3 % na obchod), a pokud se nám zrovna dařit bude, pozice bude dvojnásobná, což nás sice vystaví vyššímu riziku, avšak většinou v době, kdy jsou k tomu příznivé okolnosti. Pojďme se podívat na výsledek:

Co nám čísla říkají? S naprosto stejným obchodním systémem, se kterým jsme ještě před chvilkou vydělali pouze 4,278 USD, nyní vyděláváme 45,780 USD, a to při maximálním počtu 15 kontraktů! Opusťme ale nyní tuto povzbudivou cifru a pojďme se opět podívat na naše dva podstatné parametry:

MaxDrawndown: 34,56 %
Return on S.E.: 915,60 %

Maximální drawndown se nám sice podstatně zvýšil, avšak jednak velké peníze nikdy nejsou zadarmo a jednak jde o maximální pokles equity zhruba o třetinu, což je parametr, který se dá ještě snést a který se bude muset dříve či později stejně naučit akceptovat každý, kdo chce vydělávat zajímavější peníze. Odměnou za to je nám pak úchvatné zhodnocení kapitálu o 915,60 % za pouhé 3 měsíce! (Skutečně nechápu, jak někdo může dávat své peníze do podílových fondů, kde vám za 3 měsíce nabídnou asi tak setinu). Číslo opravdu působivé, nás však ale zajímá momentální poměr risku a zisku, nebo-li RRR 34,56 : 915,6. Pokud tedy čísla vzájemně vydělíme, dostaneme následující hodnotu: RRR 1:26,5!

Chytřejším z vás již zřejmě není třeba dalšího komentáře. Jako obchodník považuji za mnohem bezpečnější vstupovat do strategie s RRR 1:26,5 než do strategie s RRR 1:6. Z tohoto pohledu si tedy troufám říci můj soukromý závěr – obchodování s multipozicemi je výrazně bezpečnější!

Závěrem

Samozřejmě, obchodování s multipozicemi je převážně psychická záležitost. Kdo nemá striktně postavený obchodní systém, jehož pravidla není schopen ještě striktněji dodržovat, pro toho je obchodování s multipozicemi extrémně nebezpečné. Kdo je však již pokročilejší obchodník a ví, že zvládá psychickou stránku obchodování s jedním kontraktem vcelku uspokojivě, měl by začít uvažovat o snížení rizika a zároveň zvýšení zisku s pomocí position-sizingu. Ostatní by pak měli mít sílu position-sizingu neustále na paměti. Až budete zase dělat back-testy a bude vám připadat, že váš obchodní systém vydělává příliš málo, nebo má příliš „skromné“ parametry, vzpomeňte si na tento článek. I s tak skromným systémem, který má pravdu pouze ve 40 % případů a RRR pouze 1:2,2 lze otočit 5,000 USD do 50,780 USD za 3 měsíce. Je však třeba přepnout na jiné myšlení a nezabývat se neustále pořád jenom tím, aby náš systém měl „vždy pravdu“ a aby vydělával co nejvíce na jeden kontrakt.


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Tomáš


(c) foto ISIFA, zdroj ISIFA/Getty Images
(publikováno 03.04.2006, editovat ) Vytisknout tento článek

Předcházející kapitola:
Praktický návod jak analyzovat vlastní obchodní výsledky v programu typu MSA - import

Následující kapitola:
Pracujeme s MSA - Monte Carlo simulace

Klíčová slova použitá v článku:
obchodní systém, klouzavý průměr, komise

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.