Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Kdy a jak začít s live obchodováním intradenních trhů?


Možná máte také za sebou fázi backtestu své diskréční strategie, kterou úspěšně papertradujete na simulovaném účtu. Postupně přemýšlíte, že vyzkoušíte exekuce obchodního plánu naživo. Kdy a jak na živé obchodování přejít?

  
Foto (c)123rf.com  

Způsobů přechodu na live obchodování existuje ohromné množství, stejně jako různých obchodních plánů. Přesto je většina cest nováčků v tradingu nakonec podobná – přechod ze simu na live často vede ke ztrátám a frustracím. Co dělat, aby to bylo jiné?

Zde jsou mé tipy:

Základem je systematický obchodní plán. Čím jednodušší, tím lepší. Čím více se budete plán snažit zjednodušit, tím lépe. Bohužel mnoho přístupů bude vyžadovat v určitých ohledech exekuce plánu úsudek a praxi. Pokud by se dalo vždy postupovat zcela mechanicky s extrémně jednoduchými pravidly, pak by profitabilní obchodování bylo hrozně jednoduché a mohl by jej dělat každý. Snažte se ale diskréční složky v plánu maximálně omezit a zafixovat vše ostatní – velmi jednoduše to jde v oblasti risk managementu (frekvence obchodů, denní SL, denní PT) a trade managementu (práce se SL a výstupem).

Naučte se systematicky plán úspěšně exekvovat. Pracujte na tom, abyste vnitřně dokázali přijmout, že jde skutečně o velmi nudnou a rutinní činnost. Podvědomí vás často bude svádět k tomu, abyste plán trochu přizpůsobili aktuální situaci – například „natáhli target“ pro větší profit. Ego vás pohladí v momentě, kdy tak učiníte a „vyjde to“. Bohužel ale právě toto je nejčastější důvod, proč obchodníci selžou – pokud párkrát povolíte v dodržování plánu, začnete později obchodovat velmi emocionálně a v intradenním obchodování to velmi často povede k blackoutu (dnu s velkými ztrátami).

Papertradujte jednoduchý a co nejvíce zafixovaný plán dostatečně dlouho. Měli byste mít nejméně přibližně 100 obchodů a samozřejmě dostatečně dobré výsledky na to, aby stálo s daným plánem riskovat peníze.

Bohužel hodně obchodníků (tipl bych si, že většina) nedokáže dlouhodobě systematicky exekvovat obchody skutečně podle plánu ani v simulovaném prostředí. Jsou „kreativní“. Snaží se zanášet do obchodování svou intuici. Bohužel to často může vést v rámci simulovaného obchodování i k lepším výsledkům. Ale věřte mi – naživo to tak nebude. Proč? Protože pod reálnými emocemi spojenými se ztrátami reálných peněz prostě intuice začne fungovat jinak. Trader se například začne chovat více obranně, vstupuje pozdě atd.

Cílem papertradingu není vydělat „papírové peníze“. Ale ověřit si funkčnost plánu v co nejvíce opakovatelné podobě. Zisk není parametr, od kterého byste měli odvozovat připravenost na live. Důležitá je stabilita a systematičnost.

Prakticky to mohu demonstrovat na aktuálních výsledcích orderflow mentoringu. FIMS studenti se učí nejprve pracovat s prvním targetem, který slouží jednak ke generování základních profitů a současně pro zafixování tzv. „risk free pozice“ při práci s dalšími kontrakty (které už lze používat na zasahování vzdálenějších profit targetů). V rámci orderflow obchodujeme s prvním kontraktem s menším stop-lossem (například 50 USD) pro menší targety (opět kolem 50 USD). To je pochopitelně specifické pro daný obchodní styl a zvolený timeframe. U vašeho systému se to může lišit. Podstatná je informace, že se snažím učit obchodníky začít obchodovat se zafixovaným trade managementem a nesnažit se rozhodovat „kreativně“. Tedy například uzavírat obchody, když se trh nerozjede. Ale bohužel málokdo má tu vůli toto dodržovat.

Podívejte se na následující dvě ukázkové equity křivky pocházející z obchodního deníku traderů orderflow skupiny:

Výše uvedená equity křivka vypadá na první pohled dokonale. Obchodník má v aplikaci zanesených 70 obchodů, ve kterých u prvního targetu obchodoval s úspěšností 87 %. Jenže při bližším matematickém zkoumání vidím, že standardní odchylka u prvních targetů je 43,1 dolarů při střední hodnotě 65,98 dolarů prvního targetu. Tedy rozptyl prvních targetů je dost široký a obchodník s trade managementem první pozice pracuje hodně aktivně.

Přestože tak equity křivka vypadá velmi dobře, bohužel se obávám, že při přechodu na live budou výsledky výrazně horší. Možná si říkáte, že i přes horší výsledky je zde prostor pro výdělek. Teoreticky ano, ale bohužel s horšími výsledky se velmi často mění i mysl tradera – ta bude ze simu naučená na velmi vysokou úspěšnost (danou právě tím, že na SIMu se pozice řídí mnohem snáze než na live) a horší výsledky ji mohou rozhodit.

Mnohem vyšší šance tak dávám traderovi, který papertraduje s následující equity křivkou:

Obchodník má sice nižší úspěšnost – 74 % a adekvátně nižší průměr na obchod, ale na první pohled pracuje s fixním trade managementem. Na 90 obchodech má u profitu standardní odchylku jen 7,66 dolarů při střední hodnotě 50 dolarů prvního targetu.

Tento obchodník se soustředí v orderflow obchodování na jediné – systematické vybírání pozic pro vstup do obchodu a vše ostatní nechává „automatu“. A to je z pohledu emocí pro přechod na živé obchodování ohromná výhoda. Už jen proto, že obchodník se prostě naučí ovládat emoce. Přestože by často mohl, tak si výsledky nezlepšuje diskréčním hýbáním s targetem, a prostě jen exekvuje plán. U podobných výsledků vnímám výrazně vyšší připravenost na live obchodování spojenou s reálnou šancí uspět.

To hlavní, co tedy mohu při přechodu na live doporučit, je: pracujte co nejvíce mechanicky. A pochopitelně co nejmechaničtější způsob obchodování i dostatečně dlouho papertradujte. Pokud nebudete ani na simu schopni dlouhodobě dodržovat plán, nemá smysl přemýšlet o přechodu na živé obchodování. Zbytečně budete přicházet o peníze.

POZOR: Do orderflow skupiny je možné se registrovat již jen do konce srpna! Registrovat se mohou i noví FIMS studenti, ale skutečně již neváhejte. Podrobné informace viz pages.financnik.cz/bezplatny-mentoring.


Petr

(publikováno 28.08.2017, editovat ) Vytisknout tento článek

Jakých výsledků lze dosahovat orderflow obchodováním? Absolventi kurzu FIMS A-Z vykazují pravidelně své výsledky do aplikace Obchodního deníku, ze které se generují zajímavé statistiky a také orderflow obchod dne k vaší inspiraci. Výsledky naleznete na této stránce.

Klíčová slova použitá v článku:
papertrading, backtest, margin, obchodní systém

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.