Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Překonání strachu ze ztrát a drawdownů


Jeden ze základních faktorů ovlivňujících dlouhodobou výkonnost tradera je schopnost snášet ztráty a drawdowny, které každá strategie generuje. Není to úplně snadné, zejména pokud začínáte. Přitom pokud ztráty nebudete zvládat dokonale, roztočí se spirála, která váš obchodní růst zastaví hned na začátku.

  
Foto (c)depositphotos.com  

V tradingu můžeme najít mnoho paralel s podnikáním a sportem. Ale v jedné oblasti se hodně liší a málokdo si to hned na začátku uvědomí. Úspěch v tradingu jen z části získáváme našim umem. Z velké části na něj dosahujeme také podstoupeným riskem. Risk je to, čím si kupujeme výkonnost.

Risk pak bohužel není jen taková obecná výhrůžka. Reálně se promítá do našeho obchodování. Čím vyšší risk, tím vyšší volatilita (rozkolísanost) účtu. Ztráty přicházejí bez ohledu na to, jestli jsme obchodovali dobře nebo špatně. A to je pro naši mysl velmi náročné. Určitě většina z nás má podvědomě zakódováno, že zisk = odměna, ztráta = potrestání. V tradingu tak dostáváme najednou plný proud nesrozumitelných emocí, které výrazně ovlivňují naši hlavu a následně naše obchodování. Už jen z důvodu, že pokud si připustíme pocit „trestu“ ze ztrátového obchodu, tak logicky přichází z našeho podvědomí snaha o nějakou korekci našeho chování. A ať již je to například ukončení obchodování daného stylu nebo daný den, zvýšení agresivity či cokoliv jiného, vždy to vede k odchýlení od původního obchodního plánu, a nakonec tak k větším ztrátám.

Jak z toho všeho ven?

Především je důležité naučit se rozlišovat naše schopnosti a neovlivnitelné chování trhu. Všichni chápeme, že v trzích obchodujeme jen s určitou pravděpodobností. Nikdo nemá křišťálovou kouli a tržní pohyby jsou způsobeny výhradně budoucím chováním účastníků trhu (o kterém můžeme vždy jen spekulovat). Přesto má většina začínajících traderů pocit, že dokáže dobře odhadnout směr trhu a tuto vizi obchoduje. Krásně je to vidět v dnešním světě kryptoměn plném nadšených amatérů, kteří objevují základy technické analýzy a mají pocit, že dokáží svým know-how trh predikovat. Logicky pak přichází zklamání a frustrace z toho, že trh udělal něco jiného a přinesl ztrátu, kterou vnímají buď jako trest, nebo křivdu. A jsme v začarovaném kruhu… Já vím, že ono to vypadá, že spousta obchodníků nemá ztráty a že dokáží trhy přesně predikovat s pomocí například nejrůznějších linek a že musí být cesta jak se to naučit také. Jenže ono se toho bohužel napovídá…

Z mé zkušenosti existuje jediná taktika, jak se v trhu naučit zvládat risk. Hlavně v začátcích obchodování, kdy má každý logicky k trhům nedůvěru (a o to víc na něj působí ztráty). Spočívá v zaměření našich schopností na vytváření modelu tržního chování jako celku. Definování jasných pravidel našich predikcí tržního chování, position sizingu a risk managementu okolo daných pravidel. Tedy práci na obchodním plánu, kde sledujeme obchodovanou situaci v kontextu celku. A pochopitelně ji tak zevrubně testujeme. Toto je skutečně jedna z hlavních oblastí, ve kterých můžeme zužitkovat naše know-how a zkušenosti. Na úrovni našeho obchodního systému musíme přemýšlet o risku, průměrné ztrátě, největší ztrátě, drawdownech. V živém obchodování jsme pak už jen operátoři exekvující příkazy ze systému – ať již obchodujeme diskréčně nebo automatizovaně.

Dokud budete ztráty a zisky vnímat na úrovni jednotlivých obchodů, budou vás ovládat emoce a nejistota. Zejména, pokud jste nikdy konzistentní zisk a fungující vydělávání neokusili.

Bohužel mnoho začínajících traderů toto nechce slyšet, a tak si vším tím musí projít sami. Vidím to i ve skupině orderflow obchodníků. Den za dnem vnímám tradery, kteří klikají v různých místech grafu jen proto, aby jim něco neuteklo. Vstupují bez signálů, protože cítí „že se trhy rozjíždí“. Sami vnímají, že to není tak úplně obchod podle plánu, ale „jdou do toho“. Pokud přijde zisk připisují si jej jako pochvalu za své výtečné schopnosti. Bohužel jsme ale u toho, že ztrátu pak hlava vnímá v tomto případě jako určitý trest, který bolí. Zejména, pokud jej chceme rychle opravit a ztráty se začnou kupit. A celkem pochopitelně se takový obchodník začne bát cokoliv v trhu dělat. A to i podle plánu. Proto je podobný styl obchodování velmi destruktivní a mnoho začátečníků se točí v bludném kruhu ztrátového tradingu.

Jak tedy konkrétně strach ze ztrát překonat?

1) Mějte přiměřená očekávání výsledků. Obchodujte tak, aby vůbec bylo možné splnit očekávání.

2) Pracujte na pečlivém obchodním plánu. Pokud začínáte, je lepší, aby byl plán mechanicky testovatelný. Mohli jste jej otestovat na opravdu dlouhé historii dat a třeba i více trzích. Mějte absolutní porozumění toho, co plán obchoduje a ujistěte se, že vnitřně souhlasíte s obchodovanou logikou.

3) Studujte historickou výkonnost obchodního plánu. Nastavte si position sizing tak, abyste skutečně byli schopni dlouhodobě zvládnout risk, který budete se systémem v trhu podstupovat. Zkuste si vizualizovat, jak na vás bude působit drawdown či maximální ztráta ze systému. Je už samotná myšlenka takového risku šokující? Je třeba obchodovat systém s méně kontrakty nebo na levnějším trhu…

4) Zkuste si najít cestu, jak se porovnávat s tradery, kteří obchodují podobným stylem. Nemusí jít o úplně stejný obchodní plán, ale o podobný princip. Snáze se vám budou snášet drawdowny. Většinou je budou mít podobné všichni obchodníci pracující s daným stylem a snadněji se tak identifikuje, že za aktuálním poklesem výkonnosti stojí tržní podmínky (které se neustále mění atd).

5) Přemýšlejte o ziscích a ztrátách v procentech. Pokud chcete v trhu vydělat jen trochu zajímavé částky, budete riskovat kapitál, který již pro vás není zanedbatelný. V tradingu zisky a ztráty lítají rychle. Často mnohem rychleji, než jsme si kdy dokázali představit. A je jasné, že absolutní částky mohou kohokoliv vystrašit – zejména, když jde o živé obchodování. Mnohem lépe se snáší například 4% drawdown (obzvláště když vím, že v backtestu vychází drawdown například až 20 % atd.), než přemýšlení nad „propálením“ úspor, za které jsem mohl jet na luxusní dovolenou.

Jakmile začnete přemýšlet o své výkonnosti v procentech a především v parametrech celkového systému, který máte dobře otestovaný, věříte mu a obchodujete-li s přiměřeným riskem (vzhledem k velikosti účtu atd.), přestanete řešit jednotlivé zisky a ztráty. To vám garantuji. Nebude vás zajímat, jestli jste daný den ztratili X peněz nebo vydělali Y. Vyšší drawdowny vás těšit nebudou, ale máte se o co opřít – svůj plán a předchozí testy. Víte, že jediná cesta, jak se z nich dostat, je nechat se dál vést otestovaným systémem. A to je ohromná úleva, ve které nakonec není pro nějaký strach z obchodů prostor.


Petr

(publikováno 05.02.2018, editovat ) Vytisknout tento článek

Jakých výsledků lze dosahovat orderflow obchodováním? Absolventi kurzu FIMS A-Z vykazují pravidelně své výsledky do aplikace Obchodního deníku, ze které se generují zajímavé statistiky a také orderflow obchod dne k vaší inspiraci. Výsledky naleznete na této stránce.

Klíčová slova použitá v článku:
obchodní systém, drawdown, backtest, volatilita, margin, obchodní příkazy

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.