Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Kombinujeme trendové čáry s indikátory


O použití trendových čar jakožto standardního nástroje technické analýzy, stejně jako o použití některých základních indikátorů, jsme si již na finančníkovi pověděli několikrát. Skutečně silný nástroj však často dostaneme, pokud trendové čáry a indikátory začneme vzájemně správně kombinovat.

I když se zdají trendové čáry v dnešní počítačové době jako anachronismus a většina obchodníků raději věnuje pozornost složitým počítačovým technikám, pokročilým indikátorům a kombinovaným výpočtům, pravdou zůstává, že trendové čáry vždy byly, jsou a vždy budou velmi silným nástrojem obchodníka – pokud ten bude vědět, jak jej správně použít. Ideální způsob, jak trendové čáry efektivně používat, je pracovat s nimi jakožto s doplňkem k některému z indikátorů, který používáme jako hlavní prvek technické analýzy (např. RSI, CCI, Williams %R, atd.). Hlavní způsoby využití takových kombinací jsou pak celkem dva – oba velmi funkční a velmi prospěšné.

Způsob 1: používejte trendové čáry k potvrzení signálu indikátoru

Častá otázka obchodníka zní, jak ideálně filtrovat potenciálně slabé obchody, které by mohly skončit nezdarem. Velmi často je pak nejlepší řešení zároveň to nejjednodušší - samozřejmě právě v tomto případě se mohou ukázat jako velmi silný nástroj trendové čáry. Pravidlo jejich použití je jednoduché: pokud dostanete signál ke vstupu do pozice na základě vašeho indikátoru, nevstupujte, dokud nemáte signál potvrzený prolomením trendové čáry v trhu. Pojďme se hned podívat na příklad.

Jako ukázku použijeme trh kukuřice (Corn) a to z jednoduchého důvodu – mnoho nováčků právě s kukuřicí začíná obchodovat. Řekněme, že budeme obchodovat jednoduchou strategii s použitím Williams %R indikátoru, o kterém jsme již na finančníkovi psali. Využijeme jednoduchou, zcela základní techniku obchodování s tímto indikátorem: na týdenním grafu identifikujeme hlavní trend a na denním grafu pak budeme vyhledávat vstupy pouze a jen do směru trendu. Jako první tedy posoudíme obrázek týdenního grafu:

Ten nám dává poměrně jasný a konkrétní obrázek. Od počátku roku, zhruba od února, byl v trhu nastolen jasný a nepopiratelný uptrend. Naším cílem od začátku února tedy bylo vyhledávat na denních (daily) grafech vstupní úrovně s použitím Williams %R indikátorem pouze a jen na stranu long. Přepneme si tedy nyní graf z týdenního na denní a šipkami si označíme všechny regulerní vstupní signály do dlouhé pozice. Použijeme k tomu program Gecko Track´n´Trade, který nám šipky zakreslí automaticky – pouze s tím, že pro nás jsou platné pouze ty, které ukazují na stranu long, tudíž zespoda nahoru:

Jak je z obrázku patrné, Williams %R indikátor nám nadělil celou škálu signálů. Některé z nich by byly evidentně velmi profitabilní, mezi takové se však vtěsnala i celá řada takových signálů, které by byly ztrátové a které jsou často příliš „předčasné“. Samozřejmě, není možné zbavit se všech takovýchto nežádoucích signálů, přesto můžeme jejich počet znatelně omezit právě s použitím jednoduché trendové čáry. Vše, co tedy nyní uděláme je, že si do trhu zakreslíme trendové čáry a následně obchodujeme tak, že bereme signál Williams%R indikátoru až v momentě, kdy dojde k prolomení trendové čáry. V takový moment pak umístíme vstupní příkaz 2-4 body nad úsečku, u které došlo k prolomení:

Co se tedy nyní stalo je, že jsme celkový počet signálů zredukovali z devíti na šest, přičemž však ale díky pravidlu umístění vstupního příkazu 2-4 body nad úsečku bychom opět zdaleka nebyli exekuováni do všech obchodů. U obchodů 3 a 4 by nebylo dosaženo našeho vstupního stop příkazu, tudíž tyto dva obchody by byly bez exekuce. Totéž platí u obchodu 6. Zbývají tudíž obchody 1, 2 a 5. Netřeba dalších složitých úvah k tomu, abychom dospěli k závěru, že nám v tomto případě mohou trendové čáry pomoci odfiltrovat až všechny potenciálně ztrátové obchody a pomoci nám dosáhnout úspěšnosti 100%. Samozřejmě v reálu bychom asi tak skvělý výsledek nedosáhli a některé ztrátové obchody bychom vzali. Přesto však by mohl být letošní rok s touto jednoduchou technikou zatím výrazně profitabilní. Pojďme se jen pro zajímavost podívat, jaké potenciální maximálně možné zisky ony 3 ziskové obchody nabídly:

Obrázek ukazuje maximální pohyby, které vznikly od bodu vstupu. Nejedná se však o reálně vybrané profity - nikdy není možné vystihnout výstup až na samostném vrcholu. Reálná metoda výstupu bude tudíž velmi individuální a vždy o poznání dříve.

Velmi letmým odhadem se v trzích touto technikou nabízelo až 2800 USD na kontrakt. Zůstaňme však realisté. Není nikdy reálné vybrat profity až k vrcholu. Pokud bychom používal například metodu posouvaného stop-lossu - ať už pod každou novou úsečku nebo pod S/R úrovně, byl by úspěch získat alespoň polovinu – t.j. 1400 USD na kontrakt. Je to mnoho? Jak se to vezme. Už i s účtem 3000 USD můžete pohodlně obchodovat kukuřici se 2 kontrakty. To tedy znamená, že za poslední 4 měsíce bychom našich 3000 USD mohli „otočit“ do 3000 + 2x1400 = 5800 USD. Pokud dobře počítám, jedná se o zhodnocení téměř 100% za čtvrt roku a jeden měsíc. Znáte nějakou banku, která vám něco podobného nabídne?

Závěrem

Síla trendových čar je tedy mocná a netřeba jí podceňovat. Osobně nedám na trendové čáry dopustit – jak v pozičním, tak intradenním obchodování. Skutečností samozřejmě zůstává, že zkreslování trendových čar je poměrně subjektivní záležitost a každý vidí a zakresluje čáry trochu jinak – neexistuje žádný univerzální způsob, jak trendové čáry zakreslovat. To však vůbec není na škodu a dělá to obchodování ještě zajímavějším. Ať už trendové čáry zakreslujete jakkoliv, definitivně vám v budoucnu pomohou zbavovat se řady ztrátových obchodů.

Příště si povíme o dalším způsobu využití trendových čar.


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Tomáš


(c) foto ISIFA, zdroj ISIFA/Getty Images
(publikováno 07.08.2006, editovat ) Vytisknout tento článek

Klíčová slova použitá v článku:
indikátory, obchodní příkazy, RSI, CCI, S/R

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2016 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.