Článek vytištěný ze serveru www.financnik.cz

Název článku: Tradestation s Interactive Brokers
Autor: Financnik
URL článku: //www.financnik.cz/komodity/zkusenosti/tsg.html (klikněte pro návrat)

Všechna práva vyhrazena (c) Centrum finančního vzdělávání, s.r.o
Doslovné ani částečně přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího písemného svolení vydavatele - společnosti Centrum finančního vzdělávání, s.r.o


Tradestation s Interactive Brokers

Tradestation je tradičně americký broker zaměřující se dlouhodobě na systematické obchodování. V USA broker nabízí jak vlastní brokerské služby, data, tak software TradeStation.

V Evropě Tradestation působí pod značkou TradeStation Global a své brokerské služby nabízí coby tzv. introducing broker pro Interactive Brokers. Tedy klientské účty jsou otevírány u brokera Interactive Brokers, TradeStation Global pak klientům poskytuje dodatečnou podporu a také svůj kompletní software TradeStation. Ten je postaven na stejném základu jako americký originál, ale je napojen na služby a data Interactive Brokers.

Proč pracovat s TradeStation?

TradeStation nabízí mnohem více nástrojů pro zobrazování grafů a práci s technickou analýzou než samotná TWS od Interactive Brokers. I zadávání příkazů je intuitivnější a rychlejší – zejména na rychlejších timeframe. A především. V TradeStation lze programovat pomocí skriptovacího jazyka EasyLanguage. V něm je možné vytvářet nejrůznější funkce, indikátory, ale i obchodní systémy.

Ukázka prostředí TradeStation s aplikovanými indikátory. Software je napojen na Interactive Brokers:

EasyLanguage

Jednou z nejsilnějších zbraní TradeStation je skriptovací jazyk EasyLanguage. Ten je na světě již dlouho a stal se jedním ze standardů programování v oblasti retailového obchodování. Na nejrůznějších webech tak naleznete nepřeberné množství ukázek, jak tvořit různé systémy a funkce.

Na Finančníkovi jsme o EasyLanguage psali v následujících článcích, ve kterých si můžete udělat sami představu, jak vše funguje (články se vztahovaly k americké verzi TradeStation, která je však po technické stránce stejná, jako ta nabízená zdarma k účtu u TradeStation Global):

Pracujeme s TradeStation (1) - základy práce s EasyLanguage
Pracujeme s TradeStation (2) - vytvoření triviálního obchodního systému
Pracujeme s TradeStation (3) - automatizovaný backtest
Automatické testování v TradeStation - pokročilejší obchodní systém

Sami vidíte, že základní programování pomocí EasyLanguage je poměrně triviální a zvládne ho i neprogramátor. To je patrně hlavní důvod, proč se TradeStation stala jedním z hlavních programů, které se v oblasti systematických strategií používají.

TradeStation a Interactive Brokers

Přestože je samotný program TradeStation shodný v americké a evropské verzi, je důležité upozornit na některé odlišnosti. Ty vycházejí z toho, že evropský TradeStation Global je integrován s Interactive Brokers a od tohoto brokera čerpá do softwaru i data. Kvalita, historie a rozsah dostupných dat jsou tedy shodné s nabídkou v Interactive Brokers (a není zdaleka tak rozsáhlá jako u amerického TS brokera).

Evropský TradeStation také v tuto chvíli neumí nativně posílat příkazy do Interactive Brokers. Tedy plně automatizovat strategie. Tuto možnost lze nicméně obejít přes tzv. OLE programování (což ale již vyžaduje pokročilejší programování).

V neposlední řadě je v rámci TradeStation Global dostupný zejména hlavní program TradeStation a některé rozšiřující moduly. Další jsou zpřístupňovány pomalu – pokud chcete získat program pro určitou funkci, je dobré se nejprve ujistit na podpoře TSG, že je podporována (například tzv. OptionStation pro práci s opcemi se teprve plánuje zpřístupnit).

Na druhou stranu je program TradeStation poskytován zcela zdarma i při neaktivitě na účtu (v USA verzi je zpoplatňován nemalou částkou) a také data od Interactive Brokers jsou levnější než v případě amerického brokera.

Pro koho je tedy TradeStation od TradeStation Global?

Z našeho pohledu jde o velmi zajímavé řešení zejména pro obchodníky, kteří chtějí získat účet u Interactive Brokers s menším startovacím kapitálem a jako bonus zdarma pokročilý software TradeStation. V tom se například postupně učit vytvářet systematické strategie pomocí EasyLanguage a jednodušeji pracovat s grafy a nástroji technické analýzy než v programu TWS.

Pokud pokročilý obchodník narazí na limity spojení TradeStation a Interactive Brokers, lze je obejít pokročilejším programováním (v oblasti plné automatizace) nebo využitím dalšího programu, který lze na API Interactive Brokers napojit.

To je velmi důležité – v případě účtu u TradeStation Global je API od Interactive Brokers stále otevřeno i dalším programům stejně, jako by byl samotný obchodní účet přímo u Interactive Brokers. Software Tradestation tak někteří klienti v této podobě vnímají jako bonus, který mohou ale nemusí využít. V každém případě nabízí opravdu hodně nástrojů a možností rozšiřujících a usnadňujících práci s účtem u Interactive Brokers.


URL článku: //www.financnik.cz/komodity/zkusenosti/tsg.htmlUpozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovaným brokerem či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty či akcie, vždy a pouze za účelem studia. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat s komoditami a akciemi je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte.