Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • 4 nejdůležitější ingredience pro úspěšné obchodování (1)

  ingredience_1.jpgNení to ani inteligence, ani věk. Není to ani obchodní systém, ani broker. A už vůbec to není nějaký konkrétní indikátor nebo nástroj technické analýzy. Nejdůležitější ingredience úspěšného obchodníka leží někde úplně jinde, než si většina myslí.

  Na obchodování je nádherné, že není složité (pokud se tedy rozhodneme, že si jej nebudeme složitým dělat). Obchodování může být relativně pohodové, můžeme mu věnovat pouze pár hodin denně a můžeme obchodovat kdekoliv na světě – k naší práci nám stačí doslova a jen notebook s připojením k internetu. A dokonce můžeme vydělávat více peněz, než se nám kdy zdálo – a to naprosto férově, poctivě a legálně. Musíme mít však zároveň také určité vlastnosti, bez kterých zkrátka „neprorazíme“. Jaké jsou tedy nejdůležitější ingredience?

  1. Pozitivní přístup

  Pokud chceme něco dělat pořádně, musí nás to bavit. A pokud nás to má bavit, musíme se k tomu stavět pozitivně.

  Platí to ve všem v životě a v tradingu obzvláště. Pozitivní přístup je nutnou součástí. Pozitivní myšlení totiž ovlivňuje naše podvědomí a snáze pomáhá zdolávat překážky. Pozitivní myšlení si můžeme představit jako životodárnou tekutinu a negativní myšlení jako jed. Náš cíl a náš přístup k dané věci poroste podle toho, čím jej budeme zalévat. Zalévejte jej pozitivní energií a půjde to lépe. Zalévejte jej jedem a zapomeňte na dobré výsledky.

  Všimněte si, že bohatí lidé jsou většinou velmi pozitivní. Já vím, říkáte si „mít jejich prachy, budu pozitivní taky“. Jenomže moment – to není správný přístup k věci. Já osobně mám pár přátel, se kterými jsem stál u zrodu jejich bohatství a úspěchu. A víte co? Byli pozitivní už jako chudí! Vždy dělali co je baví s nadšením a energií, a to, že se k tomu dostavil velký finanční efekt, byla jen otázka času.

  Pozitivní přístup vytváří pozitivní věci. Není na tom nic „amerického“, je to zkrátka tak. A mohu to potvrdit v tradingu i z jiného úhlu:

  Již třetím rokem pořádáme naše vzdělávací semináře a bezplatná setkávání. Mám tedy možnost neustále pozorovat řadu našich studentů. V hlavě mně vždy nejvíce utkví ti, kteří jsou již na samotných seminářích pozitivně naladěni a vůči tradingu z nich sálá nadšení a energie. Vždy, když se s těmito vidím později, vůbec mě nepřekvapuje, že dosáhli výrazného pokroku. U někoho jsou to už reálné profity, u některých zatím „jen“ profitabilní, řádně zbacktestovaný systém a mnoho hodin paper-tradingu. U těchto jedinců si vždy všímám, že navíc s jejich posouváním vpřed roste i pozitivní přístup a energie směřovaná k tradingu. Oni nepochybují o tom, že za pár let budou ležet na pláži a s notebookem na klíně vydělávat peníze.

  Na druhou stranu, svět je bohužel plný neustálých remcalů a negativistů a i jejich „konce“ v tradingu jsou jasně čitelné. Pamatuji si na pár jedinců, kteří na našich setkáních vždy kolem sebe šířili negativní energii a neuměli nic jiného než si stěžovat, aniž by kdy alespoň pořádně backtestovali. A co bylo horší, ještě svým negativismem dokázali strhávat ostatní. Skutečně si mysleli, že někdy uspějí? Mohu vám říci, že o většině z nich už dnes nic nevím, ale umím si představit, kde je jejich konec. Zpět někde v kanceláři, 14 hodin denně, 7 dnů v týdnu... Není na druhou stranu zajímavé, že ty pozitivně myslící potkávám stále a vždy, když se s nimi bavím, mají za sebou další důležitý krůček? Ani my jsme nezačali úspěšně obchodovat po prvním roce, ale nikdy jsme o tradingu nepochybovali a nikdy se k němu nestavěli jakkoliv negativně.

  Pozitivní přístup je nutnost. Pokud vám trading nejde, lepší než šířit kolem sebe negativismus je trading vůbec nedělat. Vždyť ne každému sedne všechno a pokud prostě cítíte, že toto není byznys pro vás a že vám dělá více starostí, než radosti, pak je lepší živit se jinak a nelámat věci přes koleno. Mějte toto prosím na paměti. Nikoho nezajímá něčí přesvědčení o tom, že to „nejde“ – pokud to nejde vám, je rozumnější věnovat se něčemu jinému. Ti, kteří tvrdí, že to nejde, by neměli stát v cestě těm, kteří to dělají. A ti, kteří to chtějí dokázat, by se raději měli mít více k těm, co tvrdí, že to lze, než k těm, co tvrdí pravý opak.

  Trading je nádherné povolání. Je to práce absolutní svobody, je to mnoho sebepoznávání, je to možnost veliké finanční odměny za minimum času. Je to práce svým způsobem jednoduchá (pokud si ji takovou uděláme) a rozhodně jiná než cokoliv jiného na světě. To ale ještě neznamená, že je nutně pro každého.

  2. Cit pro trhy

  Možná budete šokováni následujícím prohlášením, za jeho tezí si však naprosto stojím: je úplně jedno, co budete obchodovat za indikátor nebo jiný nástroj technické analýzy. Vůbec na tom nezáleží. Vůbec.

  Na čem skutečně záleží je, jaký cit si pro daný nástroj a pro „svůj“ trh vypěstujete.

  Nestačím se vždy divit (a mít z toho i radost), jaké veškeré indikátory si dokáží úspěšně obchodníci „ochočit“. Vždy, když dostávám zpětné vazby z našich seminářů věnovaných obchodování s indikátory, jsem ohromen, co vše dokázali různí začínající obchodníci s jednoduchými nástroji. Jednoduché techniky, které v tomto semináři vždy učíme, dokáže řada traderů později posunout do sfér, ve kterých se stanou naprostými „profesionály“ daného indikátoru a jejich (byť často jen backtestové) výsledky jsou skutečně úchvatné. Ať už je to MACD, RSI, CCI nebo cokoliv jiného – bez citu a trochu zkušeností bude zkrátka jakýkoliv nástroj vždy „jen nástroj“ a s trochou zkušeností a praxe náhle může být stejná věc pro jednoho „svatý grál“. Na začátku však musela být snaha poznat nejběžnější indikátory, najít si ten, který cítím, že mně „sedí“ nejlépe a do toho hledět tak dlouho, až si pro něj vyvinu dokonalý cit... A samozřejmě i cit pro trhy.

  Cit pro trhy je trochu jako „hlava 22“. Cit pro trhy již vyžaduje nějaké zkušenosti, a zároveň bez zkušeností nikdy nezačneme mít cit pro trhy.

  Co je vlastně „cit pro trhy“ a „cit pro indikátor“?

  V první řadě je to umění dokázat rozpoznat, kdy se trhy chovají „nebezpečně“. Tak například kdy je v trhu chop a nemá cenu vůbec obchodovat, nebo kdy jsou trhy naopak tak poblázněné, že je též lepší stát stranou. Na druhou stranu ale existují i situace, kdy trhy jako by v dané periodě dokonale harmonizovaly s naším indikátorem, a v takové dny naopak můžeme brát signály, které třeba nejsou zcela na 100% v souladu s naším obchodním plánem.

  Aktuální chování trhu, neboli takzvané „price-action“ je alfa-omega úspěšného obchodování. Pokud je mezi námi a trhy harmonie, tj. dokážeme mít pro trhy již takový cit, že s nimi doslova „souzníme“, pak se dostáváme do sféry, kdy obchodujeme tak, jak se nám nikdy nesnilo. Profesionální obchodníci tento stav nazývají „obchodování v zóně“.

  Mnoho lidí chápe trading jako exaktní vědu, a také k tradingu takto přistupuje. Jenomže trading je více umění, a proto je vytvoření citu pro trhy nepostradatelná ingredience. Jenom lehká představa rozdílu – pokud naprogramuji svůj obchodní systém do počítače, dostanu za určitý měsíc profit 500 USD na kontrakt, zatím co já jsem udělal na základě stejných pravidel ve stejném měsíci 4000 USD na kontrakt. Jak je to možné? V čem tkví rozdíl? Právě v citu pro trhy.

  Osobně jsem například nevzal řadu signálů, neboť jsem trh považoval za „mrtvý“ (chop). Což je něco, co dokážu rozpoznat pouze díky citu pro trhy a co nelze jednoznačně naprogramovat do počítače. Tím jsem si ušetřil mnoho ztrát.

  Nebo jsem naopak vzal občas signál, který splňoval pravidla pouze na 90% - což je opět něco, co do počítače nenaprogramujete – jelikož nebyl vstup na 100%, vyhodnotil počítač stejný vstup jako „neplatný“. Proč jsem přitom slevil 10% ze svého plánu? Protože chybějících 10% a možná i daleko více mně dávala aktuální situace v trhu – po všech stránkách se trh vyvíjel dostatečně pozitivně na to, abych do něj vstoupil. Chápete? Měl jsem v trh naprostou důvěru, protože se daný den choval naprosto „ukázkově“ a nic nenasvědčovalo tomu, že by se to mělo v tento den změnit!

  Cit pro trhy získáte pouze a jen tak, že zkrátka budete trhy studovat – budete backtestovat, hledět do živých trhů, papertradovat, a to celé znovu dokola.

  Přesto jsem přesvědčený, že získání rozumného citu pro trhy může být otázkou maximálně pár měsíců a že to může dokázat naprosto každý. Musí se však k tomu odhodlat a obrnit se trpělivostí.

  Opět mám radost, že mohu s radostí konstatovat, jak dobře si vede řada našich studentů – na posledním setkání v Brně bylo znát, že řada obchodníků již ví přesně, kdy neobchodovat a nechávat plán plánem. Jen tak dále!

  To tedy byl první dvě důležité ingredience potřebné k úspěšnému tradingu. Zbylé dvě důležité ingredience si probereme v příštím díle.

  10.6.2007

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...