Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • 4 tipy pro úspěšné intradenní obchodování

  V dnešním článku přináším čtyři tipy, které vnímám jako základní pro úspěch v intradenním obchodování. Částečně doplněné ukázkou principů aplikovaných na konkrétní obchodní den.

  Je třeba rozlišovat mechanický a diskréční pohled na trhy.

  Mnoho lidí si pod diskréčním obchodováním představuje svým způsobem subjektivní vyhodnocování chování trhů a tedy řekněme obchodování na základě pocitů. Takový pohled je ale velmi zjednodušený a nesprávný – trading by měl být vždy postavený na jasných pravidlech. Diskréční obchodování vnímám jako trading s posouzením širších okolností – kontextu. Co si pod kontextem představit – například zdali trhy trendují, nebo zdali se pohybují ve vyvážené oblasti. Je zřejmé, že pro každý takový kontext budu pracovat s trochu jiným obchodním přístupem. Kontextem posledních dnů (článek připravuji v úterý 19. 8. 2014) je například velmi pomalý, ale pravidelný růst trhů k novým high. V takovém kontextu jsem pochopitelně velmi obezřetný se shorty z denních maxim, a naopak vyhledávám příležitosti pro dlouhé pozice.

  Mnoho začínajících obchodníků se snaží v trzích vyhledávat jednoduché a zcela mechanické vstupy bez ohledu na kontext. Což je limitující a většinou nefunkční, obzvláště na nižších timeframech. Trhy jsou tvořeny chováním ostatních obchodníků a právě mix nakupujících a prodávajících vytváří v trzích určitou „logiku“, kterou člověk nesmí podceňovat. Pokud sledujeme trhy v reálném čase, je dobré vnímat i takové věci, jako je tempo a přesvědčení pohybů. To jsou velmi silné ukazatele, které často napoví, co se v trhu aktuálně odehrává.

  Pokud obchodujete cokoliv na bázi univerzálního a jednoduchého cenového patternu, je dobré si jej naprogramovat a sledovat, jakou měl takto mechanický pattern skutečnou výkonnost na historických datech. Pak jej případně mechanicky obchodovat pomocí počítače.

  Jedním ze základů úspěchů v ID obchodování je oblast vstupu.

  Každý intradenní obchodník by měl největší pozornost věnovat tomu, KDE plánuje vstupovat. To je klíčové z mnoha důvodů. Především proto, že aktivita ostatních nakupujících a prodávajících (kteří jsou klíčoví pro náš profit) se dá odhadovat právě s ohledem na to, kde se daná aktivita odehrává – už jen ze základního pohledu aukce mezi těmito dvěma stranami. Trh vždy poroste do té doby, než narazí na prodávající, a opačně. Prodávající a nakupující přitom do trhu nevstoupí „jen tak“, ale například s ohledem na nějaké zásadní high/low v trhu a podobně. Navíc příprava oblastí pro náš vstup výrazně snižuje impulzivnost chování.

  Pokud budete mít předem naplánovanou oblast vstupu, můžete dopředu promyslet i hrubé taktiky výstupu. V připravené oblasti osobně pak čekám na vstupní situaci (nebo pattern, chcete-li).

  Zde je například „dnešní“ ukázka FIMS vstupů, které jsem v rámci podpory k FIMS obchodoval v trhu NQ:

  NQ_20140819n.jpg

  Trh dlouhodobě trenduje vzhůru (tj. základní kontext), otevřel výrazně nad včerejším range (další informace o kontextu) a pomalinku rostl. Cca 15 minut před vstupem jsem si vyznačil oblast 4025.5 s tím, že v dané oblasti mám zájem obchodovat do longu. Vstupoval jsem pak na patternu „FVR“ – pokud by se vstup odehrál výše, tak bych jej nebral, protože existovala větší šance, že trh doklesá k 4025.5.

  Stejná situace byla u druhého vstupu. Trh opět otestoval stejnou oblast, sledoval jsem naše FIMS patterny a vstupoval na základě orderflow opět v okamžiku, kdy jsem viděl aktivitu nakupujících v oblasti 4025.5. Nezní to složitě a také to složité být nemá.

  Klíčový úspěch je v konzistenci trade managementu.

  Možná si nyní říkáte – pokud by byl trading o tom sledovat nakupující a prodávající u důležitých oblastí, pak by to přeci bylo příliš jednoduché. Ano, lidé mají potřebu si věci komplikovat složitými vzory, ale co víc v trhu sledovat než aktivitu nakupujících a prodávajících v důležitých oblastech? Trading není o ničem jiném než o přetlačování nakupujících s prodávajícími. A ostatně pokud se podíváte do FIMS vláken na Finančníkovi, najdete v úterý řadu screenshotů ostatních traderů, kteří mají vstupy hodně podobné. Přesto někteří obchodníci vydělávají více než jiní a někteří samozřejmě ještě nevydělávají. Ten rozdíl je pak zejména v konzistenci a systematičnosti. Jak u vstupů (skutečně si počkat, až trh doklesá/dostoupá k zajímavé oblasti) a pochopitelně v trade managementu – řízení obchodů. Tj. kde z obchodu vystoupit.

  Osobně jsem přesvědčený, že v ID obchodování se snadněji konzistentně obchoduje pro menší targety, protože zjednodušeně řečeno „pravděpodobnost pohybu po odrazu od S/R 10 ticků je vyšší než pravděpodobnost odrazu 30 ticků“. A konzistentnost je to, o co bychom v diskréčním obchodování měli usilovat nejvíce. Profity se v tradingu skutečně skládají „dolar za dolarem“. Pokud doufáte v proces rychlého zbohatnutí pár „velkými zisky“, tak je to cesta, na které se staví konzistentní trading velmi těžko.

  Nebojte se malých ztrát a mějte pod kontrolou celkový risk management.

  Pokud vstoupíte do obchodu, který se nevyvíjí podle vašich představ a kritérií, uzavřete jej s malou ztrátou a počkejte si na novou příležitost v jiné oblasti (pozor na impulzivní přeobchodování ve stejné oblasti, kde například trh začal cenu akceptovat). Jsou pak dny, kdy se nedaří a je dobré přestat obchodovat – viz Risk management v intradenním obchodování pod lupou. Nicméně měsíc má 20 obchodních dnů, a pokud budete obchodovat rozumný přístup a nevychýlíte se do výrazné ztráty během některého z jediného dne, je velká šance, že na konci měsíce budete mít na účtu takovou částku, která z ročního pohledu již představuje solidní zhodnocení.

  20.8.2014

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z

  Další články na toto téma

  Mechanický vs. diskreční přístup k obchodování

  Jestliže začne začínající obchodník pátrat po obchodních systémech, narazí na dva základní termíny, kterými se v principu škatulkují obchodní přístupy ostatních obchodníků. Jeden přístup je tzv. mechanický, druhý diskreční. V aktualizovaném článku si tyto pojmy vysvětlíme a podíváme se na pozitiva i úskalí zmíněných přístupů. Zjistěte, který přístup je pro vás ideální a jak může ovlivnit vaši obchodní kariéru.
  Článek je pro přehlednost rozdělen do následujících bloků:
  Co je mechanické (systematické) obchodování Co je diskreční obchodování Je profitabilnější obchodovat mechanicky nebo diskrečně? Je snazší obchodovat mechanicky nebo diskrečně? Výhody a nevýhody diskrečního obchodování Výhody a nevýhody mechanického obchodování Jak v trzích začít? Diskrečně či mechanicky? Co je mechanické (systematické) obchodování
  Mechanický obchodní plán je takový přístup k obchodování, kdy má obchodník veškerá pravidla svého obchodního systému definovaná  dopředu. Postaví na jejich základu do detailu popsaný obchodní plán a ten je schopen otestovat na historických datech. Následně v živém obchodování zjednodušeně řečeno "nepřemýšlí" - pouze zadává signály vycházející z obchodního systému, nebo má systém naprogramován ve své platformě a pouze na něj dohlíží.
  Co je diskreční obchodování
  Oproti mechanickému obchodování klade diskreční přístup výrazně vyšší váhu na zkušenosti a úsudek obchodníka. Diskreční obchodníci používají soubor pravidel jako vodítko, ale také zapojují svůj osobní názor a znalosti. Tento přístup klade větší důraz na intuici a porozumění trhu.
  Je profitabilnější obchodovat mechanicky nebo diskrečně?
  Obojí má své plusy i mínusy. Ze své více než 25leté praxe obchodníka na plný úvazek mám vypozorováno, že diskreční obchodování může vydělávat více než mechanické. Ale je to násobně náročnější.
  Ostatně můžeme se srovnání pokusit kvantifikovat. Sám si nechávám své obchodování auditovat na stránce fundseeder.com, kde pak mám přístup ke globálním statistikám ostatních traderů. Web je specifický tím, že data pro statistiky čerpá přímo z obchodních účtů traderů u Interactive Brokers, data jsou tak velmi věrohodná. Web fundseeder sestavuje podle nastavení profilů obchodníků indexy a takto vypadá srovnání mezi výkonností systematických (mechanických) a diskrečních obchodníků:

  Je patrné, že historická výkonnost obchodníků, kteří se na webu fundseeder zařazují jako diskreční, je přibližně 4,5násobná než těch, kteří se zařadili do skupiny systematických (mechanických obchodníků).
  Ovšem pozor na klam přeživších! Podle dostupných informací (např. zde) jsou indexy vytvářeny z top 5 % ověřených účtů. Z publikovaného srovnání tak můžeme říci, že 5 % top ověřených účtů v kategorii „diskreční obchodník“ vydělává přibližně 4,5násobně více než, 5 % top ověřených účtů v kategorii „systematický obchodník“. S tím i ze své zkušenosti souhlasím.
  Je snazší obchodovat mechanicky nebo diskrečně?
  Začínající obchodník by ale neměl hledat v tradingu cesty, které vydělávají více, ale i ty, které přinášejí vyšší šance na úspěch.
  A zde je má zkušenost jednoznačná.
  Mechanické obchodování je opakovatelné a plně backtestovatelné. Pokud se mu budete věnovat dostatečně dlouho, šance na úspěch jsou vysoké, protože se potřebné znalosti dají naučit.
  Diskreční obchodování se na druhou stranu naučit nedá. Vyžaduje úsudek a zkušenost obchodníka, určitou intuici a stupeň porozumění trhů, které lze částečně získat praxí, ale do velké míry jde o určité nastavení hlavy, které člověk buď má, nebo nemá.
  Výhody a nevýhody diskrečního obchodování
  Mezi hlavní výhody diskrečního obchodování, kromě ziskového potenciálu, patří skutečnost, že je méně náročné na celkovou infrastrukturu obchodování. Reálně vám stačí data trhů spolu například s fundamentálními informacemi.
  Samozřejmě záleží také na stylu diskrečního obchodování. Sám jsem roky diskrečně obchodoval intradenní trhy s pomocí orderflow, což již vyžaduje placení např. kvalitních dat a specifických softwarů. Nicméně celá technologická náročnost je určitě u diskrečního obchodování nižší než u mechanického.
  Velkou nevýhodou diskrečního obchodování je spotřebovaný čas u počítače a nároky na psychiku. Zejména u rychlého diskrečního obchodování, se kterým bych v dnešní době určitě nezačínal, neboť trhy se v posledních cca 5-10 letech neuvěřitelně změnily. A pokud někdo tvrdí, že dokáže diskrečně intradenně každý den obchodovat pro „pár ticků“ proti výkonným počítačům, jednoznačně trvejte na dlouhodobějších výpisech z účtů. Jinak se velmi snadno budete snažit naučit něco, co nefunguje ani těm, co to dnes učí.
  Pokud vás zajímají fundamentální informace, tak si jejich zapojení do swingového diskrečního obchodování dokáži představit i dnes jako funkční cestu.
  Výhody a nevýhody mechanického obchodování
  Hlavní nevýhodou mechanického obchodování je potřeba zvládnutí většího množství komplexnějších činností. Je potřeba se naučit pracovat s daty, přemýšlet nad stavbou obchodních systémů (k tomu je potřeba už nějaká zkušenost s trhy), systémy je třeba se naučit skriptovat do obchodních platforem atd.
  Výhodou je zmíněná jednoznačnost. Jakékoliv informace, se kterými se budete setkávat, se dají ověřit jednoznačnými backtesty. Vše, co budete pro mechanické obchodování potřebovat, se dá naučit. A jakmile vše zvládnete, představuje ohromnou výhodu časová nezávislost. Sám dnes obchoduji plně mechanicky s využitím automatizace a nad trhy nemusím v době jejich otevření trávit žádný čas (což je upřímně i nesmírná psychická úleva).
  Jak v trzích začít? Diskrečně či mechanicky?
  Můj názor není objektivní, protože jsem dnes plně mechanický obchodník. Na druhou stranu mám za sebou v trzích přes 15 let diskrečního obchodování.
  A ze své zkušenosti bych určitě začal trhy testovat z mechanického pohledu. Doporučuji začít s jednoduššími strategiemi, které budou držet pozice týdny nebo měsíce. Jak takové strategie vyvíjet, ukazuje například již dříve publikovaný seriál Profitabilní obchodování A-Z.
  Pokud vás mechanické obchodován láká, připravte se na start dlouhý 2-3 roky. Kdy postupně budete muset ovládnout základy práce s většími daty a některou z backtestovacích platforem. Ovšem na konci této cesty budete vybaveni know-how, na kterém můžete dál stavět.
  Pokud se budete na startu tradingu věnovat 2-3 roky diskrečnímu obchodování, velmi pravděpodobně na konci tohoto období zjistíte, že to v dnešní počítačové době „nějak nefunguje“ a budete v tradingu tam, kde jste dnes nyní.

  Poradna: Jaká je optimální frekvence obchodů v intradenním obchodování?

  Při debatách se začínajícími diskréčními intradenními obchodníky často diskutujeme o tom, jaká frekvence obchodování je optimální? Kolik obchodů za den považuji při tomto stylu za rozumné a proč?
  Pochopitelně, že na otázku nelze odpovědět zcela jednoznačně, obzvláště pokud se na téma díváme z pohledu nejrůznějších obchodních přístupů. Pro někoho, kdo obchoduje pozičně, bude jeden vstup denně hodně, pro skalpujícího tradera bude norma desítky obchodů. Moji odpověď tak vnímejte prosím v kontextu obchodního systému FIMS, představující typický diskréční obchodní přístup na timeframu v rozmezí 2-5 minut.
  Uvažuji-li o frekvenci obchodů, zvažuji především:

  - Můj cíl, co nejstabilnější distribuce profitů. V úspěšném intradenním obchodování není problém mířit na ziskové týdny. Abych mohl mít ziskový týden, musím však mít k dispozici dostatek obchodních příležitostí (tj. dostatek vstupů).
  - Na druhou stranu jsou zde transakční náklady. Čím vyšší frekvence obchodů, tím vyšší jsou náklady.
  - Psychologická stránka věci. Obchodujeme-li málo, pak se nám snáze stane, že „vypadneme z rytmu“. Obchodujeme-li moc, velmi rychle se v diskréčním obchodování můžeme přiblížit stavu, kdy začneme dělat příliš mnoho chyb.
  Osobně tak za rozumnou frekvenci vstupů při profitabilním diskréčním obchodování považuji průměrně 3-4 obchody denně. Tedy cca 60-80 za měsíc. S podobnou frekvencí lze vytvářet již solidně stabilní equity i z pohledu například týdne.
  Je-li v trhu volatilita, obchoduji agresivněji (mám i více vstupů za den), jsou-li trhy bez pohybu, tak 1-2 obchody denně jsou často příliš.
  Je každý den v akciových indexech co obchodovat? Z mé zkušenosti ano. Zejména pokud máte vstupy dostatečně flexibilní (sám hodně vstupuji na základě orderflow), pak je důležitý zejména pohyb a ten v trhu bývá i při aktuální nižší volatilitě.
  Zde je například screenshot z úterního pohybu v trhu e-mini Russell 2000 (TF):

  Trh nejprve udělal pohyb cca 1 000 dolarů/kontrakt jedním směrem a následně 1 000 dolarů/kontrakt druhým směrem. To jsou pohyby, do kterých se dají rozumně časovat 2-3 vstupy (myšleno obecně). V rámci FIMS navíc sledujeme několik akciových indexů najednou a vybíráme si vstupy s nejvyšší pravděpodobností.
  Není méně více? Ano, ale s mírou. Je třeba pamatovat na to, že bez risku není zisk. A náš čas má tu nejvyšší hodnotu. Pokud budete obchodovat swingově, nad trhy trávit patnáct minut denně a dělat jeden obchod týdně, je to zcela v pořádku. Vaše distribuce profitů bude trochu kostrbatější, ale pokud budete na své profity hledět z dlouhodobého horizontu (např. půlročního, ročního), půjde z pohledu vynaloženého času o smysluplnou činnost.
  Pokud však budete sledovat trhy intradenně každý den například 3 hodiny a uděláte 1-2 obchody týdně, pak mi to nepřijde jako adekvátně vynaložený čas. Sledujete-li trhy takto intenzivně, je z mé zkušenosti žádoucí vyladit systém pro trochu vyšší frekvenci a těžit pak z vyhlazenější equity díky vyšší frekvenci obchodů.
  Platí toto i pro úplné začátečníky? Začínajícím traderům bych především doporučil obchodovat nejprve na SIMu. Tam zjistíte, jaká frekvence obchodování je pro vás optimální. Jakmile začnete obchodovat live, doporučuji však nejprve limitovat frekvenci obchodů na minimum (1-2 denně). Prvním cílem začínajícího tradera by neměla být ideálně stabilní equity, ale v trzích se svým kapitálem vůbec přežít. A co si budeme nalhávat, většina začátečníků nejprve ztrácí – jak díky neúplným obchodním plánům, tak kvůli nejrůznějším chybám.
  A právě chyby nebo zmeškané vstupy často spouští impulzivní jednání vedoucí k přeobchodování. Pokud uděláte za den 10–20 obchodů, může to pořádně zamávat vaším účtem. Nejprve bych tak doporučil nastavit mysl na exekuci například jednoho obchodu denně. Jakmile uvidíte, že váš obchodní plán má pevný základ a inkasovaní ztrátových i ziskových obchodů s vaší psychikou nic nedělá, je čas zapřemýšlet o ideální frekvenci obchodování. Jinak řečeno – optimalizace výkonu a času, který s trhy trávíme.
  Závěr
  Dnešní článek je nutné chápat v určitém kontextu vašich zkušeností a obchodního plánu. Obchodujete-li například double/top na vyšším timeframu, nebudete mít příliš obchodních příležitostí, ať se na trhy budete dívat z libovolného úhlu.
  Ovšem v rámci FIMS, k němuž se článek vztahuje především, můžeme nalézat dostatek příležitostí skoro každý den. Naopak je nutné si vybírat jen ty nejvhodnější obchody s co nejnižším riskem a zajímavým potenciálem. V takovém případě pak stojí zato optimalizovat přístup i po stránce dostatečného množství vstupů, který pomůže stabilizovat equity křivku i v krátkodobém horizontu. Pochopitelně, že ten správný čas pro obchodování více vstupů za den přichází v okamžiku, kdy je obchodník schopný alespoň trochu vydělávat s jedním, dvěma vstupy denně.

  Diskreční obchodování

  Diskreční obchodování je přístup k tradingu, kdy obchodník spoléhá na vlastní úsudek a zkušenosti při rozhodování o otevření, uzavření nebo řízení pozice, místo aby se řídil pevným a přesně definovaným obchodním systémem nebo algoritmem. V diskrečním obchodování obchodníci často využívají technickou a fundamentální analýzu k tomu, aby určili svá obchodní rozhodnutí.
  Oproti systémovému obchodování, kde jsou obchodní pravidla pevně stanovena a obchodníci je následují bez ohledu na okolnosti, v diskrečním obchodování může obchodník upravit svůj přístup v závislosti na aktuálních tržních podmínkách, novinkách nebo osobní intuici.
  Příklad:
  Představte si, že sledujete akcie společnosti XYZ a všimnete si, že se blíží k technické rezistenci. Zároveň sledujete zprávy a víte, že společnost má brzy zveřejnit kvartální výsledky. Ačkoliv by váš pevný obchodní systém mohl doporučit prodej akcií na základě technické analýzy, rozhodnete se na základě svého vlastního úsudku a očekávání ohledně výsledků zpráv počkat s obchodem. To je typický příklad diskrečního obchodování.
×
×
 • Vytvořit...