Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Budu někdy sám schopen vymyslet obchodní plán?

  Nedávno jsem dostal od pana Miroslava velmi dobrý dotaz, na který bych rád odpověděl takto veřejně. Jsem totiž přesvědčen, že v zásadě pojmenovává problém, se kterým bojuje opravdu hodně začínajících traderů.

    

  poradna-kdy-zacit-live.jpg

  Foto (c)depositphotos.com/nasirkhan

  Dotaz zněl: „Jsem začátečník, který chce být intradenním obchodníkem. Před několika dny mne kompletně paralyzovala myšlenka, zda někdy budu schopný sám vymyslet obchodní plán. Když to uvedu v příkladu, Vaše vědomosti, přístupy, strategie jsou v nezměrném množství. Ale sám se obávám, že v budoucnu nebudu mít tolik vědomostí, jako máte Vy, abych mohl na burze dlouhodobě profitovat“.

  Z mého pohledu jde o velmi důležitý dotaz a téma, nad kterým je dobré v počátcích obchodování přemýšlet.

  Odpověď je jednoduchá: Máte naprostou pravdu. Pokud se začátečník pustí do vymýšlení vlastního obchodního plánu, s největší pravděpodobností bude výsledkem ohromné plýtvání času a penězi. Důvod je prostý – realita trhů je často úplně jiná, než jaká se zdá na začátku. Takže přístupy, které vymýšlejí začátečníci bývají velmi naivní. Má to i svoji logiku – pokud by kdokoliv mohl na trhy přijít a začít velmi rychle vydělávat prakticky bez know-how s rychle sestavenými plány, tak by trhy velmi rychle přestaly existovat (protože všichni vydělat nemohou).

  Bohužel drtivá většina začátečníků tento fakt nechce přijmout a na své cestě k profitům ztratí opravdu hodně času a energie. Znovu tedy musím chválit, že si podobné dotazy pokládáte.

  A jak tedy vydělávat bez vlastního obchodního plánu?

  Vyjděte z jednoduché, existující myšlenky a tu si postupně upravte ke svému obrazu.

  Zkušenost mě naučila, že nejvíce zisků generují stejně „maličkosti“ typu řízení obchodu. Vůbec tak není od věci pracovat se základními přístupy, které používá mnoho dalších obchodníků.

  Hodně se tomuto témata věnuji v kurzu základů. Maximálně bych každému začátečníkovi doporučil:

  A) Pochopit základní principy, se kterými se v trhu vydělává (momentum, návrat k běžné hodnotě, volatilita, opční prémium).
  B) Osvojit si základní podobu jednoho stylu. Začít jej obchodovat s malou pozicí a malým riskem.
  C) Obchodovat styl dlouhodobě (alespoň rok).
  D) Postupně praxí získávat know-how, které vám umožní styl jemně vylepšovat, a tak výrazně posouvat k lepším výsledkům.

  K tomu bych ještě doporučil začít spíše s pomalejšími styly obchodování na vyšších timeframe. Zde mnohem snadněji naleznete robustní výhody, které lze obchodovat i mechanicky (tedy podle jasně definovaných pravidel obchodního plánu). Jakmile získáte dostatek zkušeností, uvidíte, že nebude problém systémy zrychlovat tím, že je budete posouvat na intradenní grafy.

  V tradingu je opravdu nutné postupovat krok za krokem.

  Nepotřebuji si tímto článkem dělat reklamu, ale podívejte se na reference základního kurzu. Právě ty mě letos absolutně přesvědčily, že hlavně neúspěšní obchodníci šli ve svém vývoji právě příliš rychle. Často se snažili za každou cenu vyvinout nějaký svůj styl obchodování, ale de facto se nikdy nedostali k tomu nejpodstatnějšímu – systematickému obchodování. Od toho doporučuji začít. Ideálně s malými pozicemi, abyste riskovali minimum peněz (tedy například v akciích), ale prakticky na každodenní bázi. S jednoduchou myšlenkou (v kurzu pracujeme s jednoduchým reverzním systémem aplikovaným na portfoliu), kterou budete aplikovat stále dokola. Je důležité, abyste si prošli období růstů účtu a drawdownů. Je to trochu jako chození do posilovny. Každý obchodní den vás posune malinko dopředu. Krok za krokem.

  Za rok pak nebudete mít potřebu vymýšlet zcela vlastní kompletní obchodní plán. Ale spíše jen rozvíjet základní myšlenku o nové nuace vycházející z vašeho stylu myšlení a náhledu na trh. A co především – výrazně se v trzích zorientujete a budete vědět, kde nacházet zdroje pro další fungující a ověřené robustní myšlenky. Ty začnete aplikovat stejným způsobem. Nejprve v jednoduché podobě, postupně s vlastními nuancemi a takto se postupně dostanete k portfoliu vlastních ziskových přístupů.

  Pokud článek čtete jako úplný začátečník, doporučuji se přihlásit na můj bezplatný kurz Vyděláváme na burzovních trzích, ve kterém filozofii postupu krok-za-krokem rozebírám výrazně podrobněji (kurz má přes 4 hodiny výuky).

  26.8.2018

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.

  • Líbí se 1

  Zaměřeno na praxi systematického portfolio obchodování.

  Otevřeně sdílím to, co mně samotnému funguje.

  Pomohu vám získat důvěru v to, že trading je normální business, který lze dělat systematicky a profitabilně. Naučíte se pracovat s rizikem a diverzifikovat jej mezi různé strategie.

  >> Trading Room
×
×
 • Vytvořit...