Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • CBOT side-by-side: Zrniny se stávají plně obchodovatelné přes elektronické platformy

  Chicagská burza zavedla side-by-side obchodování zemědělských plodin a elektronické trhy těchto komodit tak získaly obchodovatelnou likviditu. Klasické zrninové trhy již není problém obchodovat plnohodnotně přes výhradně elektronické brokery za výrazně nižší komise.

  Proč je to tak důležité a co se změnilo?

  Jak již jistě víte, principielně existují dva typy trhů - elektronický, kde ke spárování jednotlivých obchodních příkazů dochází výhradně elektronicky "na serveru" burzy, a pitový (angl. často označováno také jako Open Auction), kde se každý obchod páruje ručně (zběsilé ukazování jednotlivých pitových traderů známé z filmů). Většina komoditních kontraktů surovin se ještě do léta dala stále obchodovat víceméně pouze pitově. Takové obchody se vyznačují tím, že plnění bývá pomalejší a především je obchodování výrazně dražší než u elektronické verze. A právě poplatky jsou v tomto případě velmi rozhodujícím faktorem. Klasické pitové trhy většina obchodníků dnes obchoduje za cca 20-25 USD RT, elektronické trhy se přitom běžně obchodují za komisi 5-7 USD RT, a to je velký rozdíl.

  Nyní chichagská burza CBOT zavedla od prvního srpna 2006 tzv. side-by-side (paralelní) obchodování. V praxi to znamená, že klasický pit byl vybaven moderní elektronikou (parketoví obchodníci mají k dispozici přenosné handheld zařízení pro obchodování elektronických trhů, okolo parketu bylo nainstalováno 40 plazmových monitorů umožňující parketovým obchodníkům sledovat dění na e-cbot trzích atd.) a oba trhy (pitový a elektronický) jsou tak v hlavních obchodních hodinách obchodovány zároveň. To výrazně zvýšilo zájem obchodníků o elektronické trhy (obchodované v rámci elektronické divize eCBOT) a přineslo do těchto trhů kýženou lividitu.

  Side-by-side se dnes obchodují na CBOT následující komoditní kontrakty:
  ZC - Corn
  ZW - Wheat
  ZS - Soybean
  ZM - Soybean Meal
  ZL - Soybean Oil
  ZK - South American Soybeans (od 15.5.2006)
  ZO - Oat
  ZR - Rough Rice
  ZE - Ethanol (od 31.5.2006)
  Přičemž ne všechny jsou pochopitelně vhodné pro běžné obchodníky. Mezi nejlikvidnější trhy patří kukuřice (Corn), pšenice (Wheat), sojové boby (Soybeans) a sojový šrot (Soybean Meal).


  Mimochodem, pokud vás zajímá, jak to na CBOTu dnes vypadá a jaké konkrétní technologie se používají pro side-by-side obchodování, pak doporučujeme toto krátké video, které je k dispozici na stránkách burzy: http://www.cbot.com/cbot/pub/cont_detail/0,3206,1027+40792,00.html

  Aktuální likvidita

  Informace o aktuální likviditě (tj. množství obchodovaných kontraktů) naleznete na serveru burzy CBOT. Připomeňme, že dostatečná likvidita je základní předpoklad pro to, aby byl daný trh v příslušném kontraktním měsíci obchodovatelný. Do prázdnin byly dobře obchodovatelné všechny základní zrniny, avšak pouze přes pit. Elektronické verze trhů byly až na výjimku v podobě soybeans zoufale nelikvidní a tyto trhy nebylo možné prakticky elektrnonicky obchodovat.

  To se naštěstí nyní změnilo. Podívejte se jak byly například obchodovány nejběžnější zrniny v úterý 15.8.2006. Číslo udávané ve sloupci Electronic zobrazuje denní likviditu pro elektronický trh, číslo ve sloupci Open Auction likviditu pro pitový trh. U všech trhů je zatím likvidita pitového trhu vyšší, avšak elektronický trh je v nejbližším kontraktním měsíci vždy již dostatečná - a to je pro podstatné. Čísla myslím hovoří za vše:

  corn_likvidita.gif
  Kukuřice

  wheat_likvidita.gif
  Pšenice

  soybeans_likvidita.gif
  Sojové boby

  soybean_meal.gif
  Sojový šrot

  Obchodování přes Interactive Brokers

  S ohledem na skutečnost, že řada obchodníků zde na Finančníkovi obchoduje přes Interactive Brokers, pojďme se ve stručnosti podívat jak a za jakých podmínek lze elektronické zemědělské komodity na ecbot obchodovat.

  Co se poplatků týče, tak celkový přehled můžete najít na této adrese. Popisované trhy se prostřednictvím IB obchodují za komisi 6,10 USD RT zahrnující veškeré poplatky. Tzn. otevřít poziční obchod např. v kukuřici dnes stojí opravdu jen právě zmíněný poplatek - neskutečná zpráva pro všechny, kteří před lety obchodovali stejný trh za poplatek 8x vyšší. A samozřejmě perfektní zpráva pro spreadové obchodníky, neboť náklady na otevření spreadové pozice v zrninách tak výrazně klesají na skvělých 12,20 RT - kdo by si takovou komisi v praxi uměl ještě před pár lety představit :)

  K zadávání příkazů přes IB pouze několik poznámek. Je třeba pamatovat na skutečnost, že zrniny se stále obchodují jak elektronicky tak pitově. IB dnes umí adresovat oba trhy (ale pro pitové obchody si musíte platit extra příplatky za data) a při výběru zkratky trhu je tak třeba vybrat správnou burzu - pro elektronické trhy vybíráme vždy ECBOT. V IB se vám výběr po zadání zkratky komodity (ZC pro kukuřici - viz výše) ukáže automaticky v podobě následující tabulky:

  ib_corn.jpg

  Pokud se vám zobrazí toto okno:
  ib_corn2.jpg
  je to z důvodu, že jste nevybrali kontrakt obchodovaný na eCBOT ale na CBOT (tj. ryze pitový). Pro tyto kontrakty je třeba mít speciálně nastavená data, ale to je dnes již zbytečné.

  Máte-li vybraný správný kontraktní měsíc, již nic nebrání obchodování příslušné komodity přímo z platformy Interactive Brokers. Jak vidíte na screenshotu, např. kukuřice se dnes ve své elektronické verzi na eCBOT obchoduje v běžných obchodních hodinách velmi čile:

  ib_corn3.gif

  16.8.2006

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


  Další články na toto téma

  Pokročilé tipy pro intradenní obchodování - praktický pohled na minulé dny

  V předcházejících analýzách posledních intradenních obchodů jsme si na praktickém příkladu ukázali konkrétní aplikaci konceptu funkčního obchodního přístupu. Zvýraznění slova koncept je velmi důležité. Intradenní obchodník musí být velmi vnímavý ke svému trhu, není možné vzít nějaké jednoduché pravidlo a prostě jej mechanicky aplikovat bez ohledu na to, co se v trzích děje. Byť může dlouhodobě pravidlo fungovat v podstatě na mechanické bázi, trader nemusí uspět - např. proto, že průběžný pokles kapitálu (drawdown) jej finančně či psychicky vyřadí ze hry, byť v dlouhodobějším měřítku by zisky drawdown pokryly atd. Zkusil bych situaci přirovnat k řízení automobilu. Pokud se rozjíždíme na křižovatce na zelenou, postupujeme sice mechanicky, ale stejně každý rozumný řidič ještě dále sleduje okolí a podle úsudku přizpůsobí reakci stavu věcí. Do křižovatky může na červenou vjet z boční ulice ještě na poslední chvíli nějaké jiné auto, může nám pod kola vběhnout nepozorný chodec atd. Prostě byť je situace popsatelná mechanicky, řídíme se mechanicky pouze rámcově. A stejné je to v tradingu a u intradenního obchodování obzvláště.
  Většina začátečníků hledá mechanická pravidla, na která mohou přenést svoji zodpovědnost. Bohužel v intradenním obchodování je to podobné, jako když budete autem jezdit někde v asijské metropoli. Samotné řízení (naše technická analýza v podobě obchodního plánu) musí být prováděna mechanicky, ale stále musíme určité drobnosti přizpůsobovat okolí (trhům).
  Stejně jako nelze popsat vše, na co musíte dávat pozor při řízení automobilu, nelze absolutně konkretizovat prvky, na které by měl brát ohled intradenní obchodník. Nicméně mohu vám poskytnout určité osobní vodítko toho, co funguje pro mě a jak podobné taktiky aplikuji v reálném tradingu. Berte však prosím mé rady pouze jako určitý dobrý tip - aby podobné věci fungovaly vám, musíte si je podrobně testovat v rámci svých strategií a především se je naučit používat dlouhodobým sledováním grafů. Navíc existují i další taktiky; každý obchodník si musí sám poznat podle svého obchodního přístupu, co jej v trzích nejvíce ohrožuje a jak mohl svůj trading vylepšit (na to je potřeba vést si podrobnou evidenci toho, co v trhu děláme, ale o tom jsme na Finančníkovi psali již mnohokrát).
  Důležitá věc, o které jsme také již mnohokrát psali, je vstupovat pouze do trhů, které se hýbou - tj. vyhýbat se tzv. chopům. Osobně toto řeším především tak, že obchoduji pouze dopolední americkou seanci (tj. otevření trhů) a samozřejmě mám ještě pravidla svého obchodního systému, která mi pomáhají vyhodnotit trh jako "plochý" a takový neobchoduji.
  Druhá důležitá věc, které chci věnovat tento článek, je určitý "vzdálenější" pohled na trh. Řada začínajících intradenních obchodníků hledí na své grafy z pohledu maximálně několika hodin a ignorují důležité informace, které jim trh poskytuje "na vyšší úrovni". Tj. zejména informace o směru hlavního trendu a hlavní supporty a resistance. O nich psal nedávno článek Tomáš (viz supporty a resistance). My se nyní pojďme podívat, jak může jejich využívání vypadat v praxi s použitím našeho konceptu obchodního systému.
  Za hlavní S/R úrovně pro mé intradenní obchody považuji především (v této prioritě):
  High/low nočních seancí (případně hodně výrazné S/R nočních seancí) Denní high/low Další opravdu silné S/R úrovně které vidím na vyšším time framu Tyto úrovně (především zmíněné dvě) používám především pro:
  Výstup z pozice (většinou umisťuji profit target, nebo jsem připraven pozici uzavřít při prvním náznaku možného oslabení pohybu. Plánování vstupu do obchodu - sleduji jak daleko má trh k dané hranici a zda-li mám prostor pro realizaci dostatečného zisku Obchodování protitrendových patternů na těchto úrovních (např. divergence) Vycházím ze svých zkušeností, že trh: má tendenci být k těmto úrovním přitahován pokud cena trenduje směrem k daným S/R úrovně a je v určité "magnetické vzdálenosti", má tendenci tuto hranici lehce překročit a poté se otočit, má tendenci se na těchto hranicích zbrzdit či vytvořit korekci pokud ji posléze překoná.

  S/R úrovně si do svých grafů zakresluji před zahájením své obchodní seance.
  Pojďme se podívat na konkrétní příklady z posledních tří obchodních dnů:
  Pátek 12.10.2007
  "Širší" pohled na 15 minutový graf:


  A podrobnější pohled na 3 minutový graf s naším obchodním systémem:

  Screenshoty pocházejí z programu SierraChart
  Trh poměrně dost rozpačitě rostl. V 10:18 nám systém signalizuje vstup long na ZLR (bod 1). Kam umístit výstup? Pro mě je volba jasná - cca 2 ticky pod nakreslenou červenou svíčku na 15 minutovém grafu - S/R úrověň v podobě low předcházející noční seance. Pro mě zároveň signál, že vstup má vyšší pravděpodobnost - trend je zřejmý, vzdálenost cca 200 dolarů k S/R už začíná cenu přitahovat. Po výstupu se vytvořila zajímavá divergence podpořená navíc S/R úrovní - další "vyfiltrovaný" signál s vysokou pravděpodobností.
  Pokud bych neměl pravidlo "nebrat ZLR po divergenci", vstupoval bych v bodě 3? Určitě ne, protože obchod již nemá žádný prostor pro dostatečný zisk z pohledu vzdálenosti vstupu a S/R úrovně. Vstupoval bych do následující famira short? Určitě....
  Pondělí 15.10.2007 a dopolední seance úterý 16.10.2007
  "Širší" pohled na 15 minutový graf:

  15.10.2007 - červeně je vyznačená S/R úroveň vzniklá předcházející noční seancí. Zajímavý je především moment, kdy se downtrend zpomalil a korekce se odrazila od této úrovně. Na stejné úrovni pak trh odpoledne uzavřel.

  16.10.2007 - spodní linka je S/R úroveň vzniklá na low předcházejícího dne, horní linka na high noční seance. Zkuste se podívat na svůj timeframe a za domácí úkol prozkoumat, zda-li byste dokázali výsledky svého obchodování zlepšit při znalosti těchto hranic. Tomáš v rámci našeho emini chatu na spodní úroveň v reálném čase spekuloval a jako "magnet" fungovala přesně podle plánu.
  Dnešní článek je myšlen jako hodnotný tip zejména pro obchodníky, kteří hledají cesty, jak vylepšit svůj obchodní přístup a např. vyhladit equity křivku. Zde je několik námětů, o kterých můžete přemýšlet:
  Práce s S/R úrovněmi je samozřejmě nutné zahrnutou do obchodního plánu. V takovém případě musíte přesně vědět, jaké S/R úrovně budete zakreslovat a které nikoliv. Graf poskytuje ohromné množství příležitostí S/R úrovně zakreslit. Ty nejsnáze definovatelné jsou na high/low noční seance a high/low denních rozpětí. Obchodníky lze v zásadě rozdělit na trendové a protitrendové. I u S/R úrovní lze spekulovat různými směry a využít je jak pro vstup tak pro výstup. Není třeba se snažit ovládnout vše najednou, ze začátku je stačí využívat jen např. pro jeden jediný účel. Vše je samozřejmě důležité poctivě otestovat. Meze v případě horního timeframe se nekladou. Existují i další silné S/R úrovně na vyšších timeframech. S S/R úrovněmi je třeba pracovat jasně popsaným způsobem. Dejte si pozor na to, abyste v sobě nevyvolali vnitřní přesvědčení, že trh "musí" udělat na dané hranici to či ono. Nemusí. Intradenní obchodování není o počtu obchodů, ale o celkovém zisku. Obchody s použitím zmíněných S/R úrovní budou mít nižší frekvenci, ale mohou mít vyšší pravděpodobnost. Zkuste sledovat, jakých změn by váš systém dosáhl, pokud byste obchodovali pouze, když můžete do obchodu zapojit některou z uvedených S/R úrovní. Další tipy navazující na info diskutované v tomto článku naleznete v článcích:
  4 nejdůležitější ingredience pro úspěšné obchodování (1) Obchodování 21. století: supporty a resistance Mé "tajné triky" pro daytrading Jak vyhrát válku jménem trading Daytrading: proč "pracovat" maximálně 2,5 hodiny denně (3)

  Trading: jaký výdělek je "dobrý" výdělek?

  Foto (c)iStockphoto.com/ hidesy &nbsp  Řada zejména začínajících traderů se často ptá, jaký profit, nebo také výdělek, je v rámci dané obchodní strategie "adekvátní". I když se jedná o poměrně složitou otázku, neboť záleží na bezpočtu různých faktorů, existuje jednoduchá cesta, jak alespoň zjistit, zda je váš obchodní systém rozumně výkonný.
  Jedná se o poměrně efektivní, přesto velmi málo známý koncept měření výkonnosti systému, se kterým přišel obchodník Robert Pardo. Tento koncept říká, že abychom mohli posoudit, jak "dobrý" je náš systém za určité období, musíme nejprve určit něco, čemu se říká "Perfect profit" a následně vypočítat, jaké procento z "Perfect profit" dosáhnul náš obchodní systém.
  Perfect profit (Perfektní profit), nebo také Perfect corelation (Perfektní korelace), je vlastně maximální možný profit, který by bylo možné z daného trhu a daného time-frame získat za určité období, pokud bychom dokázali obchodovat veškeré swingy, od low k high a zpětně od high k low (což je samozřejmě nemožné).
  Řekněme, že obchodujete trh kukuřice (Corn) a to na denním grafu (daily), jste tedy poziční obchodník. Obchodujete s jedním kontraktem a od začátku roku jste vydělali 1500 USD na 1 kontrakt. Je to málo, nebo hodně?
  Abychom mohli na takovou otázku zodpovědět, musíme si nejprve spočítat Perfect profit. Vše, co nám stačí udělat, je otevřít graf kukuřice od začátku letošního roku a změřit dolarovou velikost jednotlivých swingů - od začátku roku až doposud.
  Můžeme k tomu využít například program Gecko Track´n´Trade, který nabízí jednoduchou pomůcku zvanou Dollar Calculator. Vše co nám pak stačí, je "natáhnout" měřící "pravítko" od swingu ke swingu - a následně veškeré zobrazené profity sečíst.
  V takovém případě by měření jednotlivých swingů mohlo vypadat zhruba takto:

  Jak je z obrázku patrné, pokud bychom dokázali obchodovat každý pohyb, od swingu ke swingu (což není reálné a doposud takový obchodní systém neexistuje), pak bychom od letošního roku mohli docílit Perfektního profitu (Perfect profit) zhruba 23 000 USD (používám zaokrouhlenou částku). To je samozřejmě úctyhodné číslo a obchodník se zajisté začne okamžitě ptát: je mých 1 500 USD vůči Perfektnímu profitu dobrý výsledek?
  Abychom na tuto otázku odpověděli, musíme přejít ke druhému kroku a tím je spočítat si, kolik procent z celkového Perfektního profitu náš reálný výsledek představuje. Tomuto výsledku se říká například Strategy efficiency (výkon strategie) a vypočítá se následovně:
  Strategy efficiency (%) = 100*(dosažená částka za určité období / Perfect profit za stejné období)
  V našem případě by tedy výpočet vypadal následovně:
  Strategy efficiency = 100*(1 500 USD / 23 000 USD) = 6,5%.
  V našem případě tedy můžeme říci, že se nám podařilo získat 6,5% z celkových "ideálních" profitů, které se od začátku roku v trhu nabízely.
  Toto se samozřejmě může zdát jako velmi nízké číslo, nenechte se však oklamat. Mnoho srovnávacích testů, studií a porovnání různých modelů totiž prokázalo následující:
  1) rozumný obchodní systém by měl mít Strategy efficiency alespoň 5% (doporučené minimum).
  2) Obchodní systém se Strategy efficiency 8% se již považuje za velmi slušný systém.
  3) Obchodní systém se Strategy efficiency 10% a více můžete považovat již za excelentní systém.
  Našich 6,5% je tedy takový určitý "normál" a můžeme říci, že s profitem 1 500 USD na kontrakt od začátku roku si nevedeme sice nijak excelentně, ale ani výrazně špatně. Při pohledu na graf kukuřice je navíc patrné, že trh zatím letos výrazněji netrendoval, resp. minimálně 3 měsíce se nacházel v nevýrazné fázi, téměř chopu, takže 1500 USD profit se v tomto světle jeví jako opravdu slušný.
  Samozřejmě můžeme stejný výpočet použít i na intradenní obchodování.
  Řekněme, že obchodujete intradenně trh e-mini Russell 2000 a to první 2 hodiny denně. Pokud na svém vlastním timeframe spočítáte Perfektní profit a dojdete k výsledku například 2 000 USD, pak výsledek 200 USD můžete za danou obchodní seanci považovat za velmi slušný. Nutno také říci, že ne každý den bude v intradenním obchodování ziskový, takže ještě lépe je porovnat reálný výsledek s Perfect profit na týdenní, nebo měsíční bázi. Pokud například bude Perfect profit za celý týden tvořit 8 000 USD, pak zisk 500 USD za týden představuje 6.25% a můžeme tedy hovořit o rozumném zisku.
  Obrovská výhoda tohoto konceptu spočívá také v tom, že vám dá dobrý přehled o rozumných profitech v rámci měnící se volatility.
  Intradenní obchodník může například vydělat v době vysoké volatility 1 000 USD na kontrakt za týden. Pokud se v té době nabízel Perfektní profit 10 000 USD, pak výsledek představuje 10% a můžeme takový výsledek považovat za velmi slušný.
  Následující týden však obchodník vydělá pouze 300 USD a začne mít pocit, že mu již obchodování nejde a že je něco špatně. Pokud si však spočítá Perfektní profit, může zjistit, že se za daný týden pohyboval na úrovni 3 000 USD, protože v trhu výrazně padla volatilita - takže 300 USD stále představuje Strategy efficiency na úrovni 10% a tudíž se stále jedná o velmi dobrý výsledek. Není tedy žádný důvod k panice.
  Závěrem je také třeba říci, že je třeba se k tomuto konceptu stavět skutečně maximálně realisticky. Zejména naprostí nováčci v trzích mají často naivní představy o tom, že oni jsou geniálnější a dokáží z trhu "vytáhnout" více, jak nějakých 10%. Pokud se budete držet při zemi, pak uvidíte, že i 8% je stále velmi dobrý výsledek, který stačí k vydělávání skutečně nemalých peněz (obzvláště po následné aplikaci position sizingu).
  Koncept Perfect profit / Perfect corelation se také často využívá jako jedna z velmi dobrých fitness function (FF) v genetických algoritmech (GA).

  Stavíme byznys jménem trading III

  Minulý díl jsme zakončili krokem, ve kterém se v rámci stanoveného časového harmonogramu budeme snažit najít co nejvíce vhodných nástrojů pro náš osobní styl. Pokud tedy máme vymezený okruh těch nástrojů nebo systémů, které nás zaujaly nejvíce, můžeme pokročit dále.
  Samozřejmě, že užší výběr obchodních systémů, které nás zaujaly a u kterých cítíme, že by mohly padnout našemu stylu ještě neznamená, že je nutně musíme obchodovat. Sám například poslední rok testuji mnoho opčních strategií, které jsem si vybral do „užšího“ kola jako ty, které by mně mohly padnout nejlépe, mnoho z nich již testuji na živém účtu, avšak obchodovat „naplno“ jsem se rozhodnul zatím pouze jedinou z nich. Ostatní strategie se buďto postupně ukázaly jako méně zajímavé, než jsem se původně domníval, nebo jsou ve fázi dalšího testování, což je další krok , o kterém chci dnes primárně psát.
  Krok 5: testování robustnosti vybraných nástrojů
  Zúžený okruh vybraných nástrojů je následován dalších krokem a tím je jejich testování. Nemám zde ještě na mysli jemné backtestování a stavbu konkrétní podoby obchodního systému. V tento moment mám na mysli spíše velmi hrubé backtestování a především testování robustnosti zvoleného nástroje. Hned vysvětlím, co mám na mysli:
  Dobrý nástroj by měl být v prvé řadě univerzální. Neměl by to být nástroj, který funguje pouze na nějakém trhu nebo nějakém time-frame, ale nástroj, který se nemusíme bát aplikovat v různých trzích a podmínkách. V tento moment tedy ještě nepotřebujeme nutně stavět obchodní systém (tj. konkrétní obchodní pravidla pro vstupy a výstupy, která budou následně backtestována), ale musíme si ověřit, že vybrané nástroje fungují.
  Neexistuje bohužel jednotný postup, jak něco takového „vyzkoušet“. Jedním z nejjednoudšších je ten, že si ke svému stávajícímu nástroji k určování vstupů vyberete nějaký jiný nástroj pro určování výstupů – například křížení křivek MACD, posouvaný stop-loss, CCI hook atd. Musí se jednat o nějaký obecně funkční výstup, ale nejde v této fázi ještě o žádné jemné testování.
  Nyní si vyberete řekněmě 5-6 různých trhů (v případě pozičního obchodování) a to ideálně z různých komoditních komplexů, nebo 2-3 trhy a 2-3 různé time-frame v případě intradenního obchodování. Váš další krok je otestovat na každém trhu / timeframe alespoň 100 obchodů. Nejde nyní o to přesvědčit se, jak hodně systém vydělává/nevydělává (v tomto bodě navíc ještě stále o obchodním systému nemluvíme, je to pouze hrubý test) – jde pouze o test určité robusnosti. V ideálním případě by trh měl vykázat alespoň trochu profitu na všech time-frame a všech trzích. Měli byste systém otestovat na všech trzích i time-frame také v různých situacích trhů – tj. silně trendujícím trhu, „normálně“ trendujícím trhu a netrendujícím trhu (chopu), abyste si okamžitě udělali představu, pro jaký typ trhu je nástroj nejvhodnější. Celému tomuto testování věnujte alespoň několik týdnů – je skutečně velmi důležité přesvědčit se, že je zvolený nástroj robustní a také vědět, pro jaký typ trhů je případně totálně nevhodný. Poté co jste hotovi, udělejte ještě jednu věc – otestujte stejný nástroj vstupů s jinými výstupy, než v případě prvního testu. Abych byl upřímný, pokuste se zkombinovat váš nástroj vstupů alespoň s 5 různými variantami výstupů. Důvod je jednoduchý – je třeba si být jisti, že zvolený nástroj vstupů sám o sobě pozitivně ovlivňuje výsledky a že vše nebylo především dílem výstupů. Samozřejmě, pokud jste zběhlejší technicky, můžete pracovat s dalšími variacemi – jeden z dalších ideálních způsobů je testovat robustnost daného vstupu na základě analýz MAE/MFE atd. I když současné testování různých výstupů celý proces udělá ještě zdlouhavější, budete alespoň vědět, jaké výstupy jak zhruba fungují, jak dlouho vás podrží v obchodě, k jakému typu trhů se hodí nejlépe atd. To vše vám pak ulehčí další krok.
  I přes zjevnou zdlouhavost tento krok nepodceňujte. Přirovnejte si tento krok opět ke klasickému byznysu: řekněme, že jste ředitel sítě kaváren Starbucks – rozhodně nebudete otevírat své pobočky na prvním místě, kde vás napadně. Zaručeně nejdříve strávíte (nebo byste alespoň měli) mnoho času podstatně hlubším studiem zúženého výběru vytipovaných oblastí. Budete chtí vědět úplně všechno – kolik lidí kolem dané oblasti projde ve všechny hodiny denní doby, jak majetní lidé bydlí v okolí, kde jsou nejbližší kanceláře, kam lidé z kanceláří chodní na snídaně a na obědy, kolik tak utrácejí, a mnohem více. Úplně stejné to musí být s vašim předem vytypovaným nástrojem – musíte udělat podrobný průzkum, než se ubezpečíte, že má hlubší význam se danému nástroji věnovat více a zkoušet s jeho pomocí stavět obchodní systém. Tyto nástroje jsou základními stavebními kameny, na kterých budete stavět svůj byznys jménem trading jako celek a proto musí být základy velmi pevné.
  Veškeré testy provádějte v přehledé formě a veškeré výsledky dobře archivujte. Bodou se vám zaručeně ještě v budoucnu hodit a zcela jistě se k nim budete ještě mnohokrát vracet. Využijte například program Excel, který je pro podobná testovná ideální.
  Pokud vše uděláte dobře a nic nepodceníte, budete mít na konci mnoho nových poznatků:
  budete vědět, který z nástrojů z úžšího výběru prošel „jemným sítem“ a se kterým se tedy budete nadále snažit stavět svůj obchodní systém; docela možná to bude několik nástrojů, což je jedině dobře; docela možná tedy už budete mít nyní ten „svůj“ nástroj budete vědět, pro jaké trhy je váš nástroj nejvhodnější; zda-li pro více nebo méně volatilní, pro více nebo méně trendující, pro dražší nebo levnější trhy celý proces vám navíc umožní se s různými trhy lépe seznámit během tohoto procesu se také seznámíte s více time-frame, což vám pomůže ujasnit si, který by mohl být ten nejvhodnější pro vás budete vědět, jak různé výstupní techniky mohou váš vstupní nástroj ovlivnit, jak dlouho nebo krátce vás v trhu jednotlivé výstupy podrží budete si moci více ujasnit, jakým typem výstupů se budete chtít zabývat dále a tím si tedy i ujasnit, zda-li budete chtít být spíše dlouhodobý trader (a využívat dlouhodobější výstupy), nebo krátkodobější trader (resp. swingový obchodník – a využívat tak krátkodobější výstupy) budete mít už poměrně jasnou představu, jaké ruzné kombinace vstupních a výstupních nástrojů budete chtít podrobit finální snaze vybudovat konkrétní obchodní systém Příští týden vezmeme ty nástroje, které prošly "jemným sítem" a začneme z nich tvořit obchodní strategie.
×
×
 • Vytvořit...