Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
  • Obchodování intradenních breakoutů – ETF vs. opce vs. e-mini futures

    Stejnou strategii lze obchodovat pomocí různých finančních nástrojů. S odlišnými výsledky a nároky na kapitál. Zde je srovnání výkonnosti na příkladu intradenní breakout strategie obchodující akciový index S&P 500 s využitím ETF, opcí a futures.

    První měsíce 2024 probíhají na Finančníkovi stále ve znamení práce na intradenní breakout strategii a její nasazování do trhů skrz různé finanční nástroje. Samotnou intradenní breakout strategii jsme vyvinuli krok za krokem v Trading Room (finální kód je v Trading Room pro všechny účastníky v otevřené podobě k dispozici zde) již v březnu. Jde o plně mechanickou strategii, kterou není problém automatizovat.

    Osobně jsem strategii nasadil na své účty živě v dubnu 2024. Nepatrně jsem si přizpůsobil publikovaný kód a na hlavním účtu strategii obchoduji s využitím ETF trhů a na výsledky si zatím  nemohu stěžovat. Takto vypadá má živá equity křivka od spuštění systému:

    Dosavadní živá výkonnost intradenní breakout strategie na mém účtu.

    Strategii jsem postupně nasadil na různé akciové indexy (S&P 500, Nasdaq, Dow Jones, Russell 2000), zlato a nově i bitcoin (přes ETF). Od spuštění mi přes konzervativní risk management (přeci jen jsem ve fázi testování strategie) vydělala přibližně 10 000 dolarů. Ve strategii riskuji 300–400 dolarů na obchod (risk postupně zvyšuji).

    ETF jsou de facto akcie sledující různé trží segmenty, indexy, komodity atd. Například ticker SPY se pohybuje podobně jako akciový index S&P 500. Obchoduje se stejně jako akcie, a velmi jemně se tak dá pracovat s riskem (obchoduji například „122 akcií SPY“, abych riskoval 300 dolarů ke stop-lossu). Nevýhodou je, že ETF, stejně jako jiné dražší akcie, váží dost kapitálu. Konkrétně SPY se pohybuje kolem ceny 540 dolarů za akcii. Pokud chci nakoupit 122 akcií, pak pozice vyžaduje 65 880 dolarů. I s využitím intradenního marginu (Interactive Brokers požaduje 25 % kapitálu) je potřeba 16 470 dolarů. K tomu všemu nejdou ETF typu SPY v Evropské unii na běžných retailových účtech kvůli regulaci obchodovat. Samotného se mě to netýká, protože obchoduji se statutem profesionálního obchodníka s větším kapitálem, ale pro běžné tradery na Finančník.cz představují přirozeně obě zmíněná omezení (regulace a potřeba vyššího kapitálu) zásadní překážky. Reálně breakout strategii na menších retailových účtech s využitím ETF obchodovat nelze.

    Proto jsme v Trading Room začali rozvíjet obchodování stejné strategie přes jednoduché opční taktiky. Nakupujeme Call nebo Put opce, které legislativně není problém v EU obchodovat ani v trzích typu SPY. Opce jsou přitom levné a reálně lze obchodovat strategii na účtu s pár tisíc dolary (osobně strategii s opcemi v rámci testování obchoduji s účtem 10 000 dolarů).

    A ukazuje se, že obchodování strategie skrz opce může být pro retailové obchodníky skutečně velmi zajímavé. A pokud sami máte vyvinutou strategii například na trhu SPY nebo QQQ a nemůžete ji kvůli kapitálu obchodovat, zvažte opce. Zde je konkrétní srovnání.

    Toto je výkonnost intradenní breakout strategii v přesně té podobě, jak jsme si ji vyvinuli v Trading Room. Jde o aplikaci na trh SPY, komise jsou zahrnuty. Strategie obchoduje long i short, jeden obchod denně. Takto vypadá souhrnná backtestová výkonnost za poslední dva roky:

    Intradenní breakout strategie s využitím tickeru SPY.

    Testujeme v programu TradeStation. Pro něj jsme v Trading Room vytvořili workflow, které nám umožňuje převést výsledky backtestů z TradeStation do formátu pro opční backtester:

    Převod dat z TradeStation do opčního backtesteru.

    A následně jsme v našem workflow schopni otestovat, jak by stejné vstupy vypadaly při nákupu 0TDE call/put opce v momentě breakoutu. Takto vypadá finální equity křivka při aplikování komisí 2 USD/vstup a 2 USD výstup:

    Backtest strategie s využitím opcí

    V případě opčního backtestu je aplikován stejný position sizing jako u ETF v TradeStation – zisky nejsou reinvestovány a riskuje se 300 dolarů/obchod.

    Na první pohled je pak vidět, že skrz opce stejná strategie vydělala o 10 % více než v případě obchodování na ETF. A navíc:

    • Strategii lze obchodovat na EU retailovém účtu.
    • Strategii lze reálně obchodovat na malém účtu. Backtest pracuje s riskem 300 dolarů/obchod a strategie má maximálně jeden obchod denně. Při účtu 10 000 dolarů se tak riskují 3 % na účet. Za 300 dolarů lze přitom běžně otevřít i několik SPY opcí na strike cenách, se kterými pracujeme.
    • V případě obchodování s opcemi máme předem absolutně definován risk. Ztratit můžeme jen tolik, kolik za opci zaplatíme. A přesně tolik kapitálu je na obchod vyžadováno (tedy cca 300 dolarů).
    • U opcí nehrozí scénář, že trh zasáhne intradenní stop-loss, pozice je ukončena a následně se trh vydá  ve směru původního breakoutu. Protože opci nakoupíme a držíme celý den bez ohledu na vývoj trhu.

    Tedy u menších účtů představují z mého pohledu a dosavadních zkušeností 0TDE opce pro intradenní strategie zajímavou alternativu.

    A co futures? Strategii na akciové indexy lze obchodovat i s využitím mikro a mini futures. A to i na menších účtech. Například s využitím mikro S&P 500 (ticker MES), které se obchoduje v objemu 5x akciový index.

    S použitím tohoto trhu vypadá srovnatelná equity křivka (s aplikovatelnými komisemi) následovně:

    Backtest strategie s využitím mikro futures (MES).

    Celkový zisk je 8 235 dolarů vs. 11 346 dolarů u opcí vs. 10 204 dolarů u ETF (ve všech testech jsou aplikovány komise účtované Interactive Brokers).

    S využitím mikro futures je tak intradenní strategie také obchodovatelná, ale minimálně v aktuálních podmínkách bude na menších účtech vydělávat méně než s použitím opcí či ETF. Je to dané jednak vyššími komisemi a pak hrubším zaokrouhlováním kontraktů pro dosažení příslušného risku (zejména ve srovnání s ETF).

    ETF vs. opce vs. e-mini futures – shrnutí

    Nasazení 0TDE pro breakout strategie se v tuto chvíli jeví jako velmi perspektivní. Na druhou stranu je pravda, že 0TDE jsou na indexech v plnohodnotné podobě jen poslední cca 2 roky, trh se bude vyvíjet a strategii nelze testovat s delší časovou historií. Patrně bude vhodné do strategie zapracovat dodatečné filtry, které nebudou strategii obchodovat v době extrémně vysoké implicitní volatility (kdy budou opce na nákup hodně drahé). Mně osobně dává velký smysl kombinovat breakout ještě s výpisy 0TDE vertikálních spreadů v době, kdy je nižší pravděpodobnost breakoutu. Tuto část strategie bych rád spustil na svém účtu během cca dvou měsíců.

    Druhou rozumnou variantou pro intradenní breakout strategie jsou bezesporu e-mini futures. Rozumnější se mi ale jeví pracovat s trochu větším účtem (nižší desítky tisíc dolarů) a využívat nikoliv mikro, ale mini kontrakty, které mají podstatně výhodnější komise.

    Jak opce obchodovat automatizovaně?

    Je pravda, že v retailovém světě není automatizace opčních obchodů tak běžná jako s futures či akciemi. Sami v Trading Room používáme vlastní Python skript, který je pro všechny členy skupiny k dispozici zdarma v otevřené podobě. Naleznete jej zde. Skript průběžně aktualizujeme a v tuto chvíli umí například inteligentně uzavírat pozice „lovením prémia“, obchodovat najednou více trhů (sám s ním obchoduji breakouty s použitím opcí na SPY a QQQ) a reportuje obchody na mobilní telefon. V plánu nejbližších týdnů je rozšířit skript i o obchodování výpisů spreadů v době, kdy trhy nemají tendenci trendovat. Každopádně postavit si jednoduchou automatizaci na opční obchodování není zas tak složité a na Finančníkovi můžete v tomto směru získat vše potřebné. 0TDE pak mohou být nástroj, který může i do systematického portfolia přinést další kousek diverzifikace.

    16.6.2024

    Petr Podhajský

    Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.

    • Líbí se 1

    Další články na toto téma

    Micro Bitcoin futures: Jak vytěžit volatilitu a zároveň posílit diverzifikaci portfolia

    Micro Bitcoin futures (MBT) kotované na regulované burze CME otevírají traderům elegantní cestu k bitcoinové volatilitě s jemně škálovatelným nominálem 0,1 BTC. V článku si ukážeme, proč tento instrument nenechat ležet ladem, jak funguje jeho vztah ke spotovému trhu a co přinese do portfolia ve srovnání se stejnou strategií na tradičním indexu Nasdaq 100.
    Proč se vůbec zabývat Micro Bitcoin futures
    Bitcoin je sice relativně mladé aktivum, ale za poslední dekádu se stal natolik významným, že cenová dynamika přitahuje každého, kdo v tradingu cíleně hledá volatilitu. Spotové držení BTC však přináší celou řadu operačních potíží – od správy privátních klíčů přes bankroty kryptoburz až po fakt, že otevřít krátkou pozici není zrovna jednoduché.
    Kontrakt MBT tento problém řeší: vypořádává se stejným clearingem jako e-mini S&P 500, obchoduje se na CME Globex a můžete jej – na rozdíl od spotu – bez omezení shortovat i obchodovat na páku pouze přes margin. A navíc jej lze obchodovat ve stejné platformě jako ostatní futures a akcie.
    Co přesně představuje kontrakt MBT
    Micro Bitcoin futures spatřily světlo světa v květnu 2021 jako zmenšená verze „velkého“ bitcoinového futures. Každý kontrakt reprezentuje 0,1 BTC, takže při ceně 100 000 USD kontrolujeme pozici v hodnotě 10 000 USD. Díky cash-settlementu se při expiraci pouze porovná závěrečná referenční cena Bitcoinu s naší vstupní cenou a rozdíl se vyrovná v dolarech – žádné „dodání“ mincí na blockchain.
    Pákový efekt zajišťuje margin: u Interactive Brokers blokuje intradenně zhruba 3 700 USD, u TradeStation cca 700 USD. Nejmenší cenový krok je 5 bodů (tick-size 0,5 USD), takže pozici lze jemně škálovat i na menších účtech.
    Vztah futures vs. spot
    Hodnota MBT se neustále odvíjí od okamžité spotové ceny Bitcoinu. Každý den probíhá tzv. mark-to-market oceňování, které finančně srovná rozdíl mezi včerejší a dnešní cenou. Pokud se futures od spotu výrazně odchýlí, arbitrážní obchodníci jej rychle vyrovnají – buď prodají futures a koupí spot, nebo naopak – takže cena kontraktu přirozeně konverguje ke spotu. Výsledkem je nástroj, který kopíruje bitcoinovou dynamiku, ale přidává snadné shortování, páku a regulované prostředí.
    Výhody MBT vůči spotu a CFD
    Regulace CFTC – kontrakt spadá pod stejná pravidla jako indexové futures. Bezpečí protistrany – clearing CME garantuje vypořádání, odpadá riziko bankrotu kryptoburzy. Jednoduché shorty – stačí prodat futures kontrakt. Jemné škálování pozice – nominál 0,1 BTC dovolí risk-management i malým účtům. Nevýhody MBT
    Hlavním minusem MBT je nižší likvidita, která vede k o něco širšímu spreadu a vyšším slippage. Navíc kvůli malému nominálu je na menších účtech nutné otevírat více kontraktů a na každý platit komisi (u IB 4,04 USD RT). V krátkodobých intradenních strategiích proto náklady rychle naskakují. I tak tvoří poplatky malou část průměrného denního range Bitcoinu, takže při rozumném money-managementu zůstávají únosné – viz video.
    Proč zapojit MBT do portfolia
    Bitcoin se chová jinak než tradiční trhy a je zatížen vysokým podílem retailových účastníků, kteří často reagují emocionálně a používají naivní patterny technické analýzy. Pro systematické obchodníky je tak zdrojem poměrně „čerstvé“ alfy. Současně jde o aktivum s nízkou korelací k indexovým futures, což z něj dělá ideální prvek diverzifikace.
    „Nejdůležitější věc, kterou můžete pro své investice udělat, je diverzifikovat.“
    — Ray Dalio
    MBT v praxi – srovnání výkonnosti stejného systému s trhem Nasdaq 100
    Sám mám za sebou několik set obchodů v trhu MBT a mohu tak výhody/nevýhody využití MBT kontraktu demonstrovat na reálných datech. S využitím stejného nastavení systému intradenního breakoutu (přesně v té podobě, v jaké je sdílený v Trading Room) jsem připravil detailní porovnání strategie obchodované jak na trhu MBT, tak MNQ (micro Nasdaq 100 futures):

    Poznámka: Exekuce příkazů v MBT zobrazená ve videu je prováděna se skriptem popisovaným v článku Ukázka obsloužení intradenní breakout strategie skrz časované příkazy. Všechny backtesty jsou vytvářeny s nastavením systému tak, jak jej sdílím v Trading Room (tj. pokud si provedete stejný backtest, dostanete stejný výsledek). Strategie intradenního breakoutu je v Trading Room sdílena jako otevřený systém (žádný blackbox) a pravidla jsou stále ještě dostupná i pro měsíční předplatné skupiny. 

    BracketTrader v praxi - silný nástroj pro aktuální breakouty

    V Trading Room máme hotový nástroj pro obsloužení sdílené strategie intradenního breakoutu pro obchodování v Interactive Brokers.
    Obchodujeme skrz jednoduchý skript zadávající do trhu bracket příkazy na základě vyvinutého systému, jehož pravidla jsou stále v Trading Rooom k dispozici - viz Trading Room intradenní breakout. Video ukázku nástroje jsem sdílel zde.
    A že trhy aktuálně jedou. Takto vypadaly mé včerejší short pozice v Dow Jones, S&P 500 a micro Bitcoin futures (většina obchodníků na Finančníkovi obchoduje i indexy skrz microfutures):

    Chcete-li obchodovat v aktuálních trzích stejně, stačí se zapojit do Trading Room (pro využití nástrojů obchodujících u Interactive Brokers je třeba roční předplatné).
     

    MBT futures coby jeden z nejlepších intradenních trhů pro malé účty?

    S jednoduchým mechanickým systémem, který lze obchodovat i ručně na malém účtu, jsem po půl roce obchodování na anualizovaném zisku 50 % při jednom obchodu týdně. Tento přístup je časově nenáročný a můžete s ním solidně začít svou cestu k ziskovému tradingu.
    Co je MBT futures?
    MBT je futures kontrakt Bitcoinu, který se obchoduje na klasické burze stejně jako ropné, zemědělské nebo akciové indexové kontrakty. Detaily o mém startu s obchodováním MBT jsem sdílel na podzim 2024 v článku Intradenní obchodování Bitcoinu.
    Od té doby jsem na tomto trhu realizoval 38 obchodů a zde jsou mé živé výsledky (reálné obchody z Interactive Brokers):

    Aktuální výsledky s využitím kontraktu MBT
    Za posledních šest měsíců jsem dosáhl zhodnocení přibližně 27,7 % (anualizované cca 50 %) při drawdownu -9,75 %. Sharpe ratio v živém obchodování vychází na 1,80, což je velmi solidní hodnota.
    Jak obchoduji MBT futures?
    Používám intradenní breakout volatility, kde na začátku dne zadám do brokerské platformy tzv. bracket vstupní STOP příkaz. Tento příkaz obsahuje současně podmíněné výstupní příkazy, které automaticky uzavřou pozici na konci obchodního dne.
    Díky tomu mohu obchodovat intradenně bez nutnosti neustálého sledování trhů. Vstupní bracket lze zadávat ručně, nebo jej plně automatizovat.
    Výše uvedené výsledky jsem dosáhl tak, že jsem obchodoval přibližně jeden obchod týdně, a před otevřením trhů vím, zda daný den budu obchodovat nebo ne.
    Jak velký účet je potřeba?
    Minimální velikost účtu pro obchodování MBT futures u Interactive Brokers je přibližně 5 000 USD/kontrakt. Pro dosažení výše uvedených výsledků je ideální kapitál kolem 15 000 USD. Podrobnější informace sdílím ve videu, kde ukazuji včerejší pozici (3. 3. 2025) a automatizované výstupy v Interactive Brokers:

    Proč je MBT futures jednou z nejlepších intradenních voleb?
    MBT futures mají schopnost silně trendovat. Důvodem je, že tento trh zatím není tak saturovaný roboty jako akciové indexy. V trhu se proto projevují více emoce, což vytváří výborné příležitosti pro breakout strategie. Tento stav nebude trvat věčně, ale právě nyní je ideální čas ho využít.
    Strategie dostupná v Trading Room
    Strategii, kterou používám, najdete k dispozici v Trading Room na Finančníkovi pod názvem intraday breakout.
    Můžete ji začít obchodovat manuálně.
    Postupně automatizovat a rozšířit na více trhů.
    Funguje i na hlavních akciových indexech, jako S&P 500 a Nasdaq 100, s microfutures kontrakty.
    Takto vypadají reálné výsledky z brokerské platformy na mém živém účtu s využitím trhu S&P 500, Nasdaq 100 a micro Bitcoin od momentu, kdy jsme strategii v Trading Room vyvinuli:

    V těchto trzích jsem dosáhl zhodnocení 45 % při drawdownu 14 % (vztaženo ke kapitálu 45 000 USD odpovídajícímu mému aktuálnímu position sizingu). Strategii lze s těmito třemi trhy obchodovat s menšími pozicemi s přibližně třetinovým účtem.
    Možnost obchodování s opcemi
    Diskutovanou breakout strategii lze použít i na opce, kde stačí ještě menší kapitál. Takto se strategii podařilo rozmnožit původní účet 10 000 USD na samostatném účtu u Interactive Brokers:

    Za necelý rok jsem dosáhl zhodnocení 40 %.
    Breakouty s opcemi je však vhodné obchodovat s automatizací, kterou ale v Trading Room poskytuji všem ve stejné podobě, jako sám používám na zobrazeném účtu. Kód je v plně otevřené podobě, takže si jej můžete upravit podle svých potřeb.
    Shrnutí
    Funkční obchodní systém lze použít na různé trhy a styly obchodování (manuálně i automatizovaně). Pokud dnes hledáte intradenní trh pro start, doporučil bych mimo jiné zvážit MBT futures. Trh má v současnosti dostatečnou likviditu a silné emoce, které vedou k výrazným breakoutům. A kde jsou emoce, jsou i zisky!
     
×
×
  • Vytvořit...