Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Daytrading 2x jinak

  Mám za sebou zhruba dva roky obchodování automatických intradenních strategií (AOS), které stále kombinuji se svým diskréčním obchodováním systému FinWin. Myslím, že tedy nyní mohu skutečně udělat velmi objektivní srovnání, jaký je mezi oběma přístupy rozdíl.

  Nejprve na úvod...

    


  Foto (c)iStockphoto.com/Adreyuu&nbsp 

  Nejprve na úvod - abych vysvětlil svůj posun od diskréčního obchodování k AOS. Dlouhou dobu jsem býval značným odpůrcem AOS, mimo jiné proto, že jsem v takový přístup příliš nevěřil (jak může počítač nahradit člověka?) a protože jsem byl velmi skeptický k faktu, že AOS může eliminovat emoce (potvrdilo se mně, že nemůže - viz konec článku).

  Určitý optimismus jsem získal v době, kdy jsem začal mechanicky obchodovat statistické arbitráže, zde jsem zjistil, že to možné je - ale pouze s přístupem, kdy neplatí, že vše přenecháváte počítači. Stále je potřeba značný lidský úsudek, při statistických arbitráží třeba ve výběru párů. U arbitráží mně velmi začala vyhovovat časová nenáročnost, a tak jsem se mimo jiné i díky kamarádovi, který v té době již úspěšně AOS obchodoval, začal zajímat o tento směr více.

  První začátky pro mě moc pozitivní nebyly. Zlom přišel, až když jsem objevil genetické algoritmy. To byl ten chybějící článek, kdy jsem poznal možnost absolutní časové optimalizace při tvorbě strategií kombinované s nutností používat doposud získané know-how z diskréčního obchodování a řadu lidských úsudků při evaluaci robustnosti strategie. Byla to oblast, která mně otevřela dveře k využití kombinace špičkových technologií a mé lety nasbírané expertízy. Tím jsem se tedy pustil do nové oblasti. Na začátku byla cokoliv, jenom ne snadná. Po více jak roce jsem se propracoval úspěšně ke stadiu, kdy už dokáži vyprodukovat špičkové a robustní AOS systémy a takové taky nasadit a živě obchodovat.

  Dnes tedy kombinuji obojí. Obchoduji intradenně jak AOS, tak diskréčně FinWin. Diskréční obchodování však už nedělám každý den - třeba aktuálně na své cestě po Asii neobchoduji diskréčně vůbec.

  Každá z oblastí má totiž svá specifika, své výhody i nevýhody. Každá oblast může přinést něco lepšího, ale nikoliv zadarmo.

  Zde tedy bližší srovnání.

  Očekávání

  Intradenní obchodních AOS musí počítat s výrazně nižším ročním zhodnocením svého kapitálů. Zatím co dobrý diskréční obchodník může uvažovat i o zhodnocení v řádu stovek procent za (velmi dobrý) rok, intradenní mechanický obchodník musí uvažovat v řádku spíše desítek procent za rok. Osobně mířím se všemi svými AOS portfolii na kombinovaný finální výsledek kolem 60% - 65% ročně (bez position-sizingu), což je zhodnocení, které v rámci diskréčního obchodování může dobrý obchodník v dobré době dosáhnout i za jedno čtvrtletí. Používám záměrně celé portfolio strategií a to různých přístupů na různých trzích, jednak z důvodů diversifikace, ale i z důvodů stability ročních zhodnocení. Samotný jednotlivý systém může mít i ztrátový rok, může přestat fungovat, atd. Do portfolia se snažím dávat systémy, které dle backtestových výsledků vykazují potenciál 100% za rok a více, pokud ale připočtu fakt, že budoucnost bude jiná a některé systémy si nemusí vést zdaleka tak dobře, je očekávání v mých AOS portfoliích na úrovni 60%-65% ročně zcela realistické (vše myšleno bez position-sizingu, s PS samozřejmě zhodnocení může exponenciálně narůstat až na stovky procent ročně - záleží na hladině osobního risku, já se držím konzervativního přístupu). Toto je mimo jiné jedna z nevýhod AOS - je mnohem rozumnější pracovat s portfoliem strategií a to třeba i na několika různých trzích. Diskréční obchodník si velmi dobře může vystačit s jediným trhem, jediným timeframe a jediným systémem.

  Kapitálová náročnost

  Obchodování AOS je kapitálově mnohem náročnější, než diskréční daytrading. Pod 10 000 USD nemá vůbec cenu o AOS uvažovat. Osobně se snažím pro každé portfolio fundovat účet 4-5x větší, než je maximální kombinovaná otevřená ztráta v historii. Svá portfolia jsem tedy musel kapitalizovat účty 20 000 - 30 000 USD. Kapitálová náročnost je zde náročnější i proto, že se obecně pracuje s mnohem většími stop-lossy. U diskréčního obchodování systému FinWin pracuji na trhu e-mini Russell 2000 se stop-lossem do 150 USD, u AOS systémů na stejném trhu se stop-lossem od 400 do 1 500 USD. To je značný rozdíl a tudíž i kapitalizace musí odrážet tento fakt. Pro seriózní diskréční obchodování si vystačíte už s částkou kolem 5 000 USD.

  Technická náročnost

  AOS mají technickou náročnost pochopitelně adekvátně vyšší. Pokud chcete šetřit čas a dosáhnout vysoké míry spolehlivosti, musíte investovat do patřičných řešení. Má výbava pro tvorbu AOS čítá dva špičkové a v porovnání s běžným PC i značně drahé počítače, které jsou nabyté i adekvátně drahými technologiemi, jako jsou špičkové SSD disky. Zrovna tak software nebyl levný, stál mě pár tisíc dolarů.

  Pro diskréční obchodování si vystačím s dnes už průměrným notebookem a výrazně levnějším software.

  Časová náročnost

  V tomto ohledu AOS jednoznačně vítězí. Vytvořit kvalitní AOS systémy sice náročné je, ale nikoliv z toho pohledu, že byste museli neustále sedět u počítače. Spíše z toho pohledu, že na řadu výpočtů čekáte i několik dnů. Pokud už kvalitní systémy máte, pak je časová náročnost absolutní ráj. Jinými slovy, trading pak už nevyžaduje prakticky žádný další čas. Mé systémy běží na serveru a další část u mého brokera Martina Lembáka, veškerá práce je 1x denně se kouknout, zda vše běží jak má a případně 1x denně na statementy z předešlého dne. Abych se přiznal, díky spolehlivosti TradeStation ani to už dnes nedělám. Jsem schopen nechat server bez povšimnutí i 2-3 dny, pokud jsem někde na cestách a na výpisy z účtu kouknu občas průběžně, celkový stav sečtu až úplně na konci měsíce. V průběhu měsíce se o průběžné P/L nezajímám, do konce měsíce se totiž ještě může hodně změnit, tak nemá ani cenu se případně zbytečně stresovat. Své finanční cíle s AOS stejně plánuji spíše na kvartální úrovni.

  Čas byl důvod, proč jsem se přeci jenom k bližšímu výzkumu AOS odhodlal a dnes opravdu nelituji. Sice trávím řadu času zkoumáním a budováním dalších a dalších AOS konceptů a strategií, ale to mimo jiné i proto, že mě to baví a že nemám příliš mnoho dalšího na práci. Dříve bych si ovšem nemohl představit, že se seberu, na téměř 3 měsíce odletím do Asie, a trading bude po celou dobu za mě stále generovat příjmy. Dnes přesně takovouto realitu žiji. Jako vždy, bylo za tím opravdu hodně práce a dřiny.

  Psychologická náročnost

  Po dvou letech zkušeností musím skutečně odbourat omyl, že AOS odstraňují emoce. Není to vůbec pravda. Při sledování obchodů zažíváte úplně stejné emoce, jako při diskréčním obchodování. Impulsivnímu chování se také nevyhnete, pokud nejste v tomto ohledu už dostatečně vytrénováni - třeba z diskréčního obchodování. Sám jsem během posledních dvou let zhruba 4-5x uzavřel pozici dříve, než měl učinit automat (nikdo není dokonalý) a to jsem v disciplíně už na úplně jiné úrovni, než většina začínajících obchodníků.

  Jako další jsem zjistil, že AOS fungují o to lépe, čím větší použijete stop-loss. O to větší ale pak může být tlak. Pokud jste zvyklí na 150 USD a náhle používáte 1 500 USD stop-loss, vyžaduje to čas, abyste si zvykli. Můj úplně první AOS obchod v trhu TF skončil na stop-lossu 900 USD na kontrakt a byl to skutečně náročný první pocit. Na takovéto částky jsem nebyl do té doby zvyklý.

  Kde mohou AOS velmi pomoci je snížení chybovosti, ovšem pouze za předpokladu, že dokážete své AOS pustit a prostě už na ně nemyslet, už je více nesledovat. To se snadno řekne každý si na začátku myslí, že to dokáže, ale není to pravda. Opět to vyžaduje nějaký čas, než si na něco takového člověk zvykne. Minimálně prvních několik měsíců tedy AOS přinášejí stejné psychologické výzvy, jako diskréční obchodování. Pokud obchodník tyto výzvy zvládne, může být pak obchodování AOS již psychologicky méně náročné, obzvláště pro příliš impulsivní povahy.

  Jinak má specializace v oblasti AOS jsou breakout strategie, s držením pozic většinou až do konce dne.

  12.2.2012

  Tomáš Nesnídal


×
×
 • Vytvořit...