Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Slovník pojmů Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Daytrading: Jaká je optimální frekvence obchodů za den?

  Kolik obchodů by měl intradenní obchodník udělat za den? Není na to snadná odpověď. Pokusím se však dnes popsat, jak danou situaci vidím já, ze své vlastní zkušenosti.

  Takže, v prvé řadě se množství obchodů za den v případě intradenního obchodníka odvíjí od toho, jaký trh obchoduje. Volatilita a průměrné denní rozpětí už samo o sobě signalizují, co je tak rozumná míra. Trh, který udělá s bídou rozpětí 200-300 USD za den, není obvykle rozumné obchodovat s vysokou frekvencí. Po odečtení skluzu a komise je pravděpodobné, že náš průměrný profit na obchod by byl v takovém trhu příliš malý. Oproti tomu, trh, který nabízí pohyb 200-300 USD za pár desítek minut, není důvod neobchodovat s adekvátní frekvencí.

  Mojí specializací je trh e-mini Russell 2000 (TF), vše následující tedy bude popsáno už pouze s ohledem na tento trh.

  Takže, v případě otázky počtu obchodů za den záleží mimo jiné také na tom, jaký timeframe obchodujeme a zda obchodujeme diskréčně, nebo mechanicky (AOS). Osobně mám poměrně bohaté zkušenosti s obojím a překvapivě platí u každého něco trochu jiného - alespoň v mém případě.

  Jako diskréční obchodník trhu e-mini Russell a obchodního systému FinWin mohu říci, že v průměru 1-3 obchody denně považuji za určité optimum, nezávisle na časovém rámci, který obchodujete. Hovořím zde také o obchodní seanci v délce 2,5 - 3 hodiny denně, sledovat trh déle už je příliš vyčerpávající, stojí to mnoho soustředěnosti a námahy - a také sledovat tak dlouho trh mě zkrátka a dobře nebaví, neobchoduji proto, abych seděl před obrazovkou celý den.

  Jde v principu o to, že pokud si chceme opravdu počkat na dobrou příležitost, pak takových v rámci obchodní seance zase tolik není. Samozřejmě, patternů FinWin najdete během dne celou řadu. Pokud se ale chcete soustředit jen na nejzajímavější příležitosti (což by měl být cíl každého seriózního obchodníka), pak je třeba počkat si například na ukončenou korekci, podpoření dodatečnou price action formací, průkazně rozjetý trend, atd. Tím pádem množství opravdu zajímavých signálů klesá a není nic neobvyklého být i celý den bez jediného obchodu (a je to naprosto v pořádku, pokud zrovna žádné obchody nejsou, tak si ani žádné "nevyrábíme").

  Ze zkušenosti dalších dlouhodobě profitabilních diskréčních obchodníků vím, že ani oni to s frekvencí příliš nepřehánějí a často se pohybují v podobných mezích. Samozřejmě, některý den to může být i 4-5 obchodů, ale jak jsem již zmínil, někdy také 2-3 dny nemusí přijít žádný obchod. Celkově se tedy zdá 30 - 60 obchodů měsíčně jako rozumná míra.

  U automatického obchodování (AOS) jsem prošel celou řadou zkušeností. Jednak systémy s velmi vysokou frekvencí obchodů bývají poměrně nestabilní. Na druhou stranu, systémy s příliš nízkou frekvencí jsou psychologicky velmi nepříjemné, protože někdy můžete čekat i měsíce, než se systém vyhrabe z drawdownu - u systému s vysokou frekvencí obchodů (tj. třeba i u diskréčního obchodování s 1-3 obchody denně) čekáte většinou maximálně pár týdnů. Psychologický dopad zde tvoří skutečně značný rozdíl. Navíc systémy s nízkou frekvencí nedávají dostatečný statistický vzorek obchodů (mám rád alespoň kolem 1000 obchodů kombinovaně IS + OOS).

  Dále jsem po obrovském množství studia a výzkumu zjistil, že u automatických daytradingových strategií je rozumné držet pozice až do konce obchodní seance, tj. spekulovat spíše na celodenní pohyby, maximálně udělat během dne jeden revers, pokud se změní celková nálada trhu. Je to z toho důvodu, že pouze tak můžeme docílit rozumný průměrný profit na obchod (já vyžaduji alespoň 80 USD na trhu TF po odečtení skluzu a komise) a rozumný profit factor (PF), což je v případě AOS skutečně kritické, protože různé technické problémy vám dříve či později stejně uberou citelnou část profitů.

  Z tohoto důvodu se čím dál tím více snažím stavět mechanické systémy, které by obchodovaly alespoň v průměru kolem 10 obchodů měsíčně. Takové systémy mně dávají dostatečný statistický vzorek obchodů, ale zároveň i potřebnou robustnost a stabilitu (což je ale dáno také tím, že se snažím stavět systémy maximálně jednoduché, s minimem proměnných). Následně kombinuji takových systémů více, tj. s portfoliem systémů na trhu TF, které mám právě nasazené, obchoduji v průměru 1-2 obchody denně. Z drawdownu se tak díky rozumné frekvenci dostává portfolio vždy v horizontu maximálně pár desítek dnů, což je pro mě únosné. Mám také nasazené některé systémy s nízkou frekvencí obchodů (kolem 3-5 obchodů měsíčně) a u takových mohu čekat i čtvrt roku a déle, než se systém dostane z drawdownu.

  Obecně v rámci daytradingu jak diskréčního, tak mechanického, doporučuji následující:

  1) Neobchodovat příliš hodně (jakmile obchodujete více jak 5 obchodů denně, už to považuji za zbytečně přehnané). Jednak takto intenzivní obchodování vede k velmi rychlým ztrátám a je často spíše impulsivní, než promyšlené. Za další k příliš vysoké frekvenci není ani důvod, protože takový obchodník stejně často vstupuje na velmi podobné ceně. A za poslední, poplatky a skluzy si vyberou svou daň. Nejde ani tak o faktický poplatek, jako o skutečnost, že obchodníci s vysokou frekvencí zůstávají v pozici velmi krátkou dobu a tak jejich náklady na obchod mohou být i 20% a více z celkového profitu. Oproti tomu, obchodníci s méně obchody ale delší dobou setrvání v obchodě platí na nákladech za obchod kolem 5% z celkového profitu, což už je značný rozdíl.

  2) Neobchodovat příliš málo. Pokud máte systém založený na 5-10ti obchodech měsíčně, může se velmi snadno stát, že nějakou nechtěnou shodou náhod vynecháte během měsíce jediné dva dny, které by přinesly většinu profitu v daném měsíci a vaše distribuce profitů tak začne být velmi nestabilní a zrádná. Zrovna tak už jsem naznačil, že budete dlouho čekat na to, než se systém dostane z drawdownu. Vyšší frekvence obchodů může být v tomto ohledu poměrně značně nápomocný faktor.

  Ve finále samozřejmě platí, že stejně má každý obchodovat tak, jak mu to samotnému funguje a vynáší peníze. Ovšem na živém účtu. Znám spoustu "borců", co rádi machrují, jak skvěle skalpují na forexu (ale i futures) s demo účtem. To není žádné umění. Na živém účtu to bude úplně jinak. Za celou svou kariéru jsem potkal jediného úspěšného skalpera. Byl to veterán, který trhy obchoduje 30 let.

  23.10.2011

  Tomáš Nesnídal


×
×
 • Vytvořit...