Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Desatero tradera

  V dnešním článku bych rád shrnul několik obecných zkušeností s tradingem, které lépe prezentují některé aspekty úspěšného tradingu. Nazval jsem je jako "Desatero tradera" a měl by se nad nimi zamyslet každý začínající trader. Řazení je spíše náhodné, tj. nedá se říci, který bod je nejdůležitější a který nejméně důležitý – je třeba zamyslet se nad všemi stejně.

  1. Flexibilnější vyhrává

  Za deset let v tradingu mohu říci, že nejdůležitější schopnost je být flexibilní. Trhy se pořád mění, nikdy nejsou statické. A tak vyhrává ten, kdo umí být flexibilní. Změnit stop-lossy nebo výstupy, když se změní volatilita. Adaptovat se, když po pohybech přijde chop a po chopu pohyb. Přemýšlet, kde co momentálně vylepšit, pokud objevíme období, ve kterém je naše obchodování aktuálně slabé. Důležité je dělat to, co právě říká trh, ne to, co si myslíme, že by trh měl dělat. Být flexibilní je těžké, ale také profitabilní. Nemůžeme být příliš agresivní, když trhy chopují, ale také příliš pasivní, když trhy trendují. Musíme být zkrátka a dobře flexibilní a umět se rychle adaptovat. Proto je trading sice práce s absolutní časovou a místní flexibilitou, ale je to také kontinuální proces učení se a získávání nových dovedností, které zároveň učí tradera být i flexibilnější.

  2. Jednoduché je dobré a složité je také dobré

  Za svou obchodní kariéru jsem viděl triviálně, až primitivně jednoduché obchodní přístupy, které fungovaly a vydělávaly. A pak jsem viděl různé složité a komplexní, které kupodivu také fungovaly. Takže v otázce toho, jak má být co jednoduché, nebo složité, odpověď neleží. Každý si to musí udělat tak jednoduché, nebo složité, aby mu to samotnému vyhovovalo – ale především vydělávalo. Občas slyším názory, že trading je příliš komplexní a je třeba jít na něj doslova vědecky. Občas zase vidím, že stačí zdravý rozum a co nejmenší komplikovanost. Pravda je obojí – jak co komu vyhovuje. Osobně obchoduji některé absolutně jednoduché techniky, jako například komoditní spready, ale také poměrně komplexní AOS systémy, vytvořené s pomocí sofistikovaných genetických algoritmů. Nejsem vyhraněný ani pro jedno ani pro druhé – beru cokoliv, co funguje a vydělává.

  3. Jde to i s málem, ale ne s příliš málem

  Poznal jsem skvělé tradery, kteří začali s účtem pár tisíc dolarů a udělali z toho jmění. Takže to jde. Ale zase jsem nepoznal ani jednoho, kdo začal s pár stovkami a mikroloty a udělal z toho solidní obživu. Takže to asi moc nejde. Dá se tedy začít s málem a něco z toho vybudovat, ale ne s příliš málem. Vydělávat peníze vyžaduje peníze. Rozumná kapitalizace byla, je a bude důležitým aspektem úspěšného tradingu.

  4. Když se nedaří, tak se nedaří, když se daří, tak se daří

  Občas se zdá, jako by v tradingu neexistovalo nic "mezi". Když se daří, tak se daří opravdu pořádně. Celé dny se zdá, že profity nikdy neskončí, že účet poroste až do nebes. Neděláme nic jiného, než že počítáme nekonečné zisky. A pak náhle přijde přesný opak. Místo chvilkové pauzy na oddych, z ničeho nic nastanou nekonečné série ztrát. Takže se velmi často zdá, že neexistuje žádný stav mezi. I s tím se musí trader naučit žít. Důležité je, aby ztrátová období byla vždy menší než ta zisková. Jedině tak můžeme dlouhodobě vydělávat. Proto je důležitý money management a risk-reward-ratio. A také je důležité si pamatovat, že po špatných obdobích zase chodí ta dobrá. Takže se musíme naučit ta špatná přečkat.

  5. Více neznamená více

  Více obchodů, větší intenzita obchodování, více hodin před monitorem, neznamená vždy větší profity. Obzvláště diskréční trading je náročný mentálně a po určité době klesá soustředěnost. Spíše než na intenzitě záleží na selektivnosti, umět si počkat na správné příležitosti a řídit správně risk. Tlačit na pilu se v tradingu nevyplácí – pokud zatlačím proto, že chci vydělat rychleji více peněz, většinou skončím s tím, že rychleji přijdu o více peněz. Proto obzvláště nováčkům opakujeme, že nemají přeobchodovávat, mají být selektivní a v začátku mají mít reálná očekávání.

  6. Výplata nechodí první týden v měsíci

  V tradingu bohužel musí každý zapomenout na stabilní plat k určitému dni v měsíci. Takto trading nefunguje. Můžeme mít několik měsíců nekončicích profitů, ale také tři měsíce, kdy si nic nevyděláme. Proto tradeři musí vytvářet určité úspory a myslet vždy pár měsíců napřed. Musí být připraveni na to, že budou období, kdy to zkrátka a dobře tak dobře nepůjde – a přesto musíme mít z čeho žít. Proto je trading trochu jednodušší pro podnikatele, kteří už vědí, že někdy jsou skvělé příjmy, někdy jen náklady – a trochu horší pro zaměstnance, kteří jsou zvyklí na své "jistoty". Trading nabízí mnoho věcí, které běžná práce nikdy nenabídne, především samostatnost a velikou svobodu a také možnost výrazně nadprůměrných zisků. Ale jisté to mít nikdy nebudete. Je to něco za něco.

  7. Ježíšek nechodí v prosinci

  Jinými slovy, v tradingu nikdy nevíte, kdy přijde. Může vám přijít v polovině roku a ještě se 3x stavit ke konci roku. S balíky těch nejlepších a nejluxusnějších dárků. Ale také celý rok nemusí přijít vůbec a dokonce se ani k vašemu domu přiblížit. Další důvod, proč flexibilnější vyhrává.

  8. Pauza není špatná, vlastně je důležitá

  I tradeři mají prázdniny a dovolené. Lidé se mě ptají, proč jezdím na dovolenou, když žiju v místě (Andalusie) a stylem, které dovolenou připomíná. Je to jednoduché – také potřebuji občas vypnout. Každý trader to občas potřebuje. Takže jsou období, kdy vypustím trading úplně z hlavy, dokonce vypnu i veškeré AOS a nemyslím na práci vůbec. I tradeři potřebují odpočívat. Začínající obchodníci by si pak měli rozhodně dát občas pauzu, když se jim zrovna nedaří, pročistit si hlavu a získat znovu nadhled a odstup.

  9. Internet a notebook opravdu stačí

  Za svou obchodní kariéru jsem obchodoval z nejrůznějších míst po celém světě, z nejrůznějších časových pásem. Trader rozhodně nemá jistotu příjmu právě tento měsíc, ale zato má jistotu, že díky dnešním technologiím opravdu může žít a tradovat, kde jen chce (a kdy jen chce). Zažil jsem daytrading z kaváren v různých městech Evropy, ale i opční obchodování v Africe, na místech se šíleným připojením k internetu. Procestoval jsem nejrůznější místa s tím, že veškerý můj trading bylo připojování se k serveru s mými AOS skrze mobilní telefon a spíše podprůměrnou internetovou rychlost. Opravdu toho pro trading moc nepotřebujete. Celý svůj byznys skutečně můžete zabalit do batohu a vzít si ho, kam jen chcete.

  10. Dva kontrakty jsou jednodušší než jeden

  Nebo ještě lépe, více kontraktů je lepší než jeden. Jeden kontrakt je příjemný z toho pohledu, že nikdy moc neztratíte. Ale nedává vám úžasné možnosti a flexibilitu jako více kontraktů. Různé výstupní mety, větší flexibilitu reagovat a řídit pozice, celý vesmír nových možností. Více kontraktů dokáže vyhladit equity bez zásahu do systémů, více kontraktů může zvýšit zisky a zároveň snížit drawdown. Proto to mají začínající tradeři v tomto ohledu těžší. Nemá cenu obchodovat více kontraktů, dokud nedokážeme něco vydělat alespoň s jedním, ale zároveň už pouhé dva kontrakty nám mohou pomoci řadu věcí začít značně zjednodušovat (na téma obchodování dvou kontraktů se systémem FinWin připravuji zcela novou kapitolu ve zcela novém on-line semináři E-mini II, který bude během března).

  To je tedy desatero, které jsem vám dnes chtěl předat.

  17.2.2013

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...