Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Slovník pojmů Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Dotaz začátečníka: Měl by obchodní plán fungovat v libovolné časové fázi trhu?

  V poslední době dostávám do emailu řadu zajímavých dotazů, na které se pokusím odpovědět formou článků, neboť téma je myslím zajímavé pro řadu dalších obchodníků. Dnešní dotaz je na téma, zdali by měl jednoduchý pattern fungovat v trhu kdykoliv nebo je v pořádku, že funguje jen „dopoledne“? A jak se vůbec stavět k robustnosti obchodních přístupů?

  Nejprve samotný dotaz:

    
  trh-cas2.jpg
  Foto (c)iStockphoto.com/Chepko&nbsp 

  Zakoupil jsem si Vaši knihu "Kompletní průvodce úspěšného finančníka" a hned mi dala mnoho impulzů, i přesto že jsem ji zatím nestihl přečíst celou (mám ji druhý den). Jako první věc co jsem si uvědomil, že je třeba se neustále sebevzdělávat. Čekal jsem, že se už k backtestingu nikdy nevrátím potom, co začnu obchodovat "Live". Jak jsem již po pár přečtených stránkách pochopil, že se hodně mýlím. Ale to není vlastně důvod, proč Vám píšu. Chtěl jsem se Vás zeptat na jednu věc ohledně trhu YM. V knize píšete, že se obchodní den dá rozdělit na dvě seance. Tradeři, kteří obchodují od 15:30 (jako Vy), a druhá vlna přichází okolo 20h až do uzavření trhu. Jedná se o to, že jsem testoval obchodní v dobách od 15:30 do 19:00 a od 20:00 do 22:30. V prvním případě systém fungoval v pořádku, vykazoval určitý zisk za dobu, ukázal mi drawdown atd. Jenže v čase od 20:00 do 22:30 systém byl téměř jenom ztrátový, a několik dní (ne po sobě) negeneroval ani jeden obchod v tomto čase. Nebavím se zde o konkrétnosti mého obchodního plánu (obchoduji po proražení supportu a následném vrácení trhu, kde se support stává resistancí a naopak. Což si myslím, že by se nemělo stávat, aby se několikrát stávalo, že se mi neukáže žádný potenciální vstup), ale o tom zda je toto možné a vyplývá to z trhu. Protože jsem měl za to, že obchodní plán by měl být aplikovatelný takřka na všechny podobné trhy s drobnými úpravami, natož na jeden trh. Ale opravdu nechápu čím to, že se ukazuje tak rozdílným v různých časech obchodů. Sice se jedná "pouze" o vzorek jednoho měsíce, ale i to mě hned zarazilo, a neustále o tom musím přemýšlet.

  Trading je jednoznačně o neustálém sebevzdělávání. A toto je velmi důležité si uvědomit hned v počátku. Trading jednoduše není o tom, že by člověk našel/koupil nějaké jednoduché univerzální řešení, kterým pak bude vydělávat do konce života. Trading je, podobně jako tradiční podnikání, o neustálém hledání co nejefektivnější cesty, jak v daném prostředí vydělávat peníze. A tím, jak se neustále mění trhy, se musí i trader postupně adaptovat. Nehledě na to, že se v čase silně vyvíjí i osobnost a preference tradera, které s sebou přinášejí nové podměty pro úpravy obchodního stylu. Sebevzdělávání tedy v tradingu funguje bez ohledu na fázi úspěšnosti, v jaké se trader nachází. Sebevzdělávání však neznamená, že by obchodník měl každý rok hledat jinou obchodní metodu, ale že jsme obecně otevřeni různým podnětům, nad podněty přemýšlíme, testujeme je a postupně nejlepší myšlenky aplikujeme do praxe. Trading tedy především vyžaduje trvalý a aktivní zájem obchodníka o trhy, ze kterého vyplývá sebevzdělávání tak nějak automaticky samo o sobě.

  V jiné situaci je trader začátečník. Toho čeká z počátku velké množství zkoumání různých cest jak obchodovat, protože každému vyhovuje trochu jiný styl tradingu (jednak kvůli naší povaze, ale i z pohledu velikosti účtu, odolnosti vůči riziku, časovým možnostem atd.) a především jsme schopni vstřebávat různé informace až poté, co již máme za sebou konkrétní praktické zkušenosti. Tj. zejména ze začátku je třeba se připravit na to, že obchodník i několikrát absolvuje různá kolečka – testování – paper trading – live trading, protože jednoduše až v rámci live tradingu zjistí, že daný obchodní styl sice v rámci testování nebo paper tradingu mohl vypadat nadějně, ale v realitě to není ono. Na toto je dobré myslet dopředu a zejména v úplně prvních fázích seznamování se s tradingem je třeba netrávit extrémně moc času (měsíce) s teoretickými studiemi a statickými backtesty, ale tyto udělat v rozumném čase a hlavně začít myšlenky testovat v reálném čase (paper tradingu) a posléze (když paper trading dlouhodobě funguje) s malým účtem se skutečnými penězi. Přičemž je potřeba mít velmi dobře nastavené hranice našeho risku a obecně být připraven na to, že první obchodní metody bude třeba předělávat a upravovat.

  Na toto téma doporučuji na Finančníkovi prostudovat následující články, které se k backtestu vztahují:
  Backtestování: ne příliš málo, ale také rozumně hodně
  Backtest & obchodní plán za 6 víkendů
  Nad osobními dotazy. Jak je to s tím backtestem a jak velký stop dnes používáte?
  Backtesting a papertrading - prakticky a podrobněji
  Backtesting: praktické tipy
  Jak se nejlépe postavit od začátku k tradingu, aby člověk uspěl?

  Co se týče pohledu na robustnost strategie z pohledu různých časů. U trhů skutečně existují poměrně zásadní rozdíly z pohledu určitých „časových pásem“ vycházející ze základních principů, které coby obchodníci musíme akceptovat. Jedno z období, kdy bývá vyšší volatilita, je například po otevření hlavní seance trhů. U akciových indexů (tj. například zmiňovaný trh YM) jde o 15:30 českého času a následných 30 až maximálně 60 minut. Dále se trhy silně hýbou v době vyhlašování fundamentálních zpráv. Ty jsou často vyhlašovány před otevřením hlavní seance trhů, ale řada zajímavých reportů, které dokáží hodně pohnout trhy, se vyhlašuje kolem 16. hodiny českého času. Podrobné informace o tom, jak zjistit kdy jsou vyhlašovány ekonomické reporty popisujeme v článku Které ekonomické reporty sledovat při intradenním obchodování a kde sehnat jejich přehled?. Odpolední US seance (tedy náš podvečer až večer) už bývá často klidnější a především hodně ovlivněna předchozím „dopoledním“ vývojem trhů. Pokud například v dopolední US hodiny došlo k silnému trendu je často dost možné, že největší obchodníci „odvedli“ svou práci a zbytek času (americké odpoledne) již budou trhy spíše v chopu. Z tohoto pohledu osobně vnímám jako v pořádku, že existují obchodní metody, které fungují jen v určitých časech (například po otevření trhu).

  Pokud však obchodujete některé základní přístupy, jako je třeba odražení od S/R úrovně, měl by takový přístup podle mého názoru fungovat po celou obchodní seanci. Zde nezapomínejte, že vstupní signál (tj. například odražení od S/R úrovně) je jen jedna část úspěšného obchodního plánu. V případě diskréčního obchodování by měl mezi další body obchodního plánu patřit definování struktury trhu, ve které signál obchoduji (zjednodušeně například zdali trh trenduje nebo se pohybuje v kanálu) a risk-management. Tj. obchodování s přiměřeným riskem pro dostatečný profit. A například v případě risk managementu může být velký rozdíl, zdali obchod uskutečňujeme po otevření trhu (kdy má trh sílu častěji vytvářet nová high/low) nebo v odpolední seanci, kdy je třeba určitě pečlivěji plánovat výstupy s dostatečným RRR k hlavním S/R úrovním, které se během dne vytvořily.

  Váš plán tedy zatím není funkční proto, že v tradingu fungují principy až poté, co se podaří sladit několik faktorů najednou – a to vyžaduje právě postupné pronikání do fungování trhů a jejich zákonitostí. Obchodování flipů (viz např. Základní nástroj pro vylepšení profitability tradera? Zvládnutí supportů a resistencí.) je určitě dobrý základní stavební kámen, který je však třeba dál rozvíjet. Zkoumání jednoho měsíce je obecně velmi krátká doba, ale už i tak máte k dispozici první konkrétní úkoly, na které se může ve svém tradingu zaměřit. Například porovnávání potenciálu obchodu – měly odpolední ztrátové obchody dostatečný potenciál zisku (s ohledem na nejbližší S/R oblast) stejně jako dopolední obchody? Jaká byla volatilita dopolední seance vůči odpolední? Jaká byla struktura zisků/ztrát u dopoledních obchodů? Neovlivnil pozitivní výsledek dopoledního backtestu několik ochodů, které vznikly po vyhlášení reportů? Atd. Jednoduše řečeno je třeba začít přístup zkoumat z velkých detailů. Částečně by tazateli mohl pomoci i tento článek Bude můj obchodní plán funkční?, který řeší trochu podobný dotaz.

  14.9.2011

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


×
×
 • Vytvořit...