Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Důležité myšlenky na téma risku (2/2)

  Dnes se ještě jednou vrátím k tématu risku. Zatím co minulý článek byl spíše koncepční inspirací, dnes se pokusím shrnout několik klíčových bodů, které se týkají pojmu „risk“ a které když plně pochopíte a s úspěchem aplikujete do svého obchodování, posunete se tak výrazně vpřed.

  Bod „zlomu“

     Risk-pod-kontrolou-2.jpg
  Foto (c)iStockphoto.com/kiamsoon&nbsp 

  Pochopit riziko daného obchodního systému znamená, že mimo jiné velmi přesně víme, v jakém bodě se stává z našeho potenciálně výdělečného systému ztrátový. A právě toto je další z bodů, ve kterém výrazně pomáhá studium risk-reward-ratio.

  Pokud se naučíte stavět systémy z pohledu risk-reward-ratio, tj. bude to jeden z důležitých prvků, na který budete hledět, najdete tak i krajní hranici úspěšnosti, kam až musí systém „klesnout“, aby začal prodělávat. Pokud takovouto hranici známe, je to pro nás určitá psychologická podpora a daleko snáze pak pokračujeme v obchodování systému i v momentech, kdy se zdá, že se nám moc nedaří.

  Řekněme například, že jsme náš obchodní systém postavili s risk-reward-ratio 1:3, které jsme schopni dosahovat relativně stabilně (a které jsme důsledně „propočítali“ například skrze analýzu MAE/MFE). Náš backtest nám ukazuje, že bychom měli být schopni tento systém obchodovat s úspěšností 45%.
  To tedy znamená, že z 20 obchodů vám 9 vydělá, 11 prodělá. Daleko důležitější je ale informace: kam až musí vaše úspěšnost klesnout, aby se systém stal celkově ztrátový?

  V tomto případě pokles na 25% úspěšnosti znamená být celkově „nula od nuly pojde“ a jakákoliv nižší úspěšnost znamená teprve ztrátovost. Jinými slovy, z 20 obchodů bychom museli mít 16 ztrátových, abychom začali prodělávat! Toto je extrémní krajní hranice a upřímně doposud jsem se s takto mizernou úspěšností nesetkal – již by se muselo jednat o extrémně špatného tradera, pokud by se dostal do takovýchto čísel.

  Pokud přesně znáte bod „zlomu“ svého obchodního systému, chápete lépe svůj risk a máte značnou psychologickou výhodu: prostě jen dle obchodního plánu „plníte“ 20 obchodů dle pravidel a víte, že pravděpodobnost, že by na konci nebyl zisk, je velmi nízká. Pokles úspěšnosti pod 25% je sice reálná, ale pokud jste vše udělali správně a na svém systému kvalitně zapracovali ze všech stran, není to příliš pravděpodobné. Mohu vám navíc říci, že i mé nejhorší studie s náhodnými vstupy nikdy nevykázaly úspěšnost pod 20% - pokud by tedy toto bylo to nejhorší, s čím bychom měli kalkulovat, pak v nejhorším případě nás potká jen mírná ztráta! Znejte své hranice, chápejte svůj risk – a budete mít značnou psychologickou výhodu.

  Posouvání stop-lossu

  Co má posouvaný stop-loss společného s riskem? Velmi mnoho. Tato technika totiž může být z pohledu risk-reward-ratio velmi riskantní.
  S posouváním stop-lossu je nutné zacházet opatrně. Rozumím tomu, že po psychologické stránce je příjemnější, když víme, že je již „vrabec v hrsti“, avšak z dlouhodobého pohledu vám přílišné posouvání stop-lossu může výrazně snížit risk-reward-ratio.

  Málokdo si to v začátcích uvědomuje, ale narušení risk-reward-ratia může být skutečně extrémně riskantní: přílišné posouvání stop-lossů bývá například jeden z důvodů, proč začínající obchodník vydělává na papíře, nikoliv však v reálu. Zatím co papír podněcuje jen minimální emocionální překážka, a tudíž vždy jednáme „správně“, reálné obchodování v začátcích vzbuzuje tolik strachu a nejistoty, že by obchodník posouval stop-loss nejraději každou minutu (nebo ještě častěji). Ano, psychologicky je to příjemné, ale dlouhodobě tímto způsobem narušujete risk-reward-ratio svého obchodního systému a tudíž se může velmi snadno stát, že to, co bylo na papíře jako ziskový systém, se obratem otočí do ztrátového.

  Dlouhodobými studiemi jsem navíc zjistil, že přílišné posouvání stop-lossu výsledky spíše zhoršuje, je tedy třeba posouvat velmi s citem a opatrně, mít jasný plán a systém v tom, kdy, jak a proč budu posouvat – a mít zároveň vyhodnocené nejrůznější varianty, abych sám viděl konkrétní čísla. Posouvání stop-lossu je také jedním z prvků, kde se můžeme nechtěně velmi snadno dopustit přeoptimalizace – pokud má být váš systém robustní, musí fungovat s minimálními manipulacemi stop-lossu (většina úspěšných intradenních obchodníků které znám stop-loss prakticky neposouvají, nebo pouze na vstup – takzvaný B/E, nebo-li break-even).

  Pokud hovoříme o risku, pak vždy hovoříme o risk-reward-ratio. A pokud hovoříme o risk-reward-ratio, musíme také vzít v potaz posouvání stop-lossu, což může být zbraň prospěšná, ale také velmi nebezpečná, pokud s ní nezacházíme s citem.

  A na závěr - když to nejde, netlačte

  Téma pár myšlenek na téma risku uzavřu trochu z jiného soudku - a sice jistým psychologickým aspektem. Ať už pracujeme s risk-reward-ratio sebevíce efektivněji, stále zůstává pravdou, že největším riskem tradera je on sám. Přitom už dříve jsem vypozoroval, že mnoho zbytečného risku pochází z jediné příčiny: přílišného „tlačení na pilu“.
  Trading je proces, který vyžaduje pozvolný a přirozený vývoj. Jakékoliv tlačení znamená náhlý hazard s vlastními penězi, při kterém je riziko skutečně vysoké.

  Jedním z častých případů je příliš rychlý přechod z testování a paper-tradingu do reálného obchodování. Začínající obchodník zkrátka a dobře „potřebuje“ peníze, tak postupuje rychleji, než na kolik je připravený a výsledek pak bohužel nepřináší nic dobrého. Ještě horší situace nastává, když začínající obchodník dostane nápad, že by své ztráty mohl dohnat navýšením množství kontraktů. Takovýchto příběhů už jsem slyšel několik – a všechny skončili stejně, tj. vymazáním obchodního účtu.

  Trader by neměl tlačit na pilu ani v momentě, kdy se mu nedaří ve vývoji obchodního systému, nebo v paper-tradingu. Odstup je zde velmi důležitým atributem, který může v nezávislém pohledu pomoci odhalit, kde a co děláme špatně – pokud však budeme nadále tlačit, budeme tak jednat v momentálním zatemnění mysli a výrazně tak zvyšujeme risk, že s našimi penězi naložíme neadekvátně.

  Poslední rada tedy zní – kdykoliv cítíte, že byť jen trochu tlačíte na pilu, zvolněte. Dostanete tak svůj risk pod kontrolu.

  21.2.2010

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...