Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Dumb Money - Peníze těch tupců

  Pokud si také nenecháte ujít žádný film s tématikou tradingu, pak nepřehlédněte nový film Dumb Money popisující události ohledně nedávného short squeezu v akcii GME. V něm malí retailoví obchodníci skoro porazili Wall Street.

  Film Dumb MoneyFilm Dumb Money, režírovaný Craigem Gillespiem, se zaměřuje na skupinu postav, které se podílely na události známé jako GameStop short squeeze v roce 2021 a přináší osvícený pohled na nerovnováhy na finančním trhu. Hlavní role hrají Paul Dano a Seth Rogen a film je pojat jako životopisné komediální drama.

  Dumb Money přináší zábavnou dramatizaci reálných burzovních příhod nezkušených obchodníků s malými penězi, jejichž síla ale spočívala v propojení na sociální síti. Má poměrně vysoké hodnocení (např. na ČSFD aktuálně 74 %) a ačkoliv film pochopitelně nevypráví úplný příběh celé události, může posloužit i k nahlédnutí do toho, jak se dnes prolínají sociálních světy s profesionálním burzovním světem Wall Streetu.

  Děj filmu se točí kolem Keitha Gilla, muže z nižší střední třídy, který pracuje jako finanční analytik v Brocktonu ve státě Massachusetts. Ve svém volném čase často navštěvuje subreddit r/WallStreetBets, kde pod pseudonymem Roaring Kitty sdílí své názory na akciový trh prostřednictvím YouTube live streamů. Příběh, který ukazuje jednotlivce a skupiny zapojené do této neobvyklé situace odhaluje, jak mohou být i zdánlivě nevýznamní hráči na trhu překvapivě vlivní.

  Celkově je Dumb Money pojat jako temně komický pohled na explozi akcií GameStop (GME) v roce 2021. Záměrně je použit styl komunikace a vizuálního provedení, které bude vyhovovat spíše mladším divákům. Ale určitě poskytuje zajímavý pohled na finanční trhy, jejich komplikovanou dynamiku a to skrze příběh, který je jak informativní, tak zábavný.

  Film se tedy točí okolo short squeezu v akcii GME, který jsem sám prožíval dost naplno, protože v roce 2021 jsem již v akciích hodně shortoval. Neshortoval jsem sice akcii GME, ale celkový souhrn okolností okolo akcie GME dost zvýšil v trhu volatilitu a situace z akcie GME se odehrávala i v jiných titulech – např. v BBBY (Bed Bath & Beyond Inc), kterou „diamantové ruce“ malých obchodníků z r/WallStreetBets také nakupovali a která již dnes neexistuje.

  Film má částečně určitý ideologický podtext touhy zničit bohatý a neférový Wall Street, ale zejména pokud nemáte s tradingem a investováním příliš vysoké zkušenosti, tak si myslím, že je i solidně edukativní. Ukazuje, co v oblasti psychologie peněz dělají emoce, jak může mysl ovlivnit bublina, ve které se pohybujeme a co to znamená pohybovat se na burze bez obchodního plánu. A nakonec i to, že otevřený profit je jen číslo na papíru a bez uzavření pozice není žádný profit jistý.

  15.11.2023

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.

  • Líbí se 4

  Sdílíme, co nám samotným funguje.
  7 výukových lekcí.

  Jak reálně uspět v tradingu?

  Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

  Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

  >> Získat kurz zdarma <<

  Další články na toto téma

  Živé obchodování shortů v akciích na novém maximu

  Na účtu svého systematického alternativního fondu obchoduji celou řadu strategií nakupujících a shortujících akcie s různou frekvencí. Zde je krátký komentář k vývoji mých short obchodů.
  Shortování představuje spekulaci na pokles akcie. Systém prodává akcie, které si technicky půjčuji od brokera. Obchod končí tím, že akcie nakoupí zpět. Pozice v shortech držím extrémně krátkodobě. Některé držím jen v průběhu obchodní seance, jiné držím dva dny (tj. přes noc).
  Zde je pak pohled na equity křivku vygenerovanou z živých plnění Interactive Brokers (pochopitelně včetně komisí):

  Výkonnostní křivka složená z mých živě obchodovaných short systémů aktuálně vytváří nová maxima.
  Mé short obchody jsou založeny na tzv. mean reversion principu. Ten spočívá jednoduše řečeno v tom, že systém shortuje akcie, které jsou překoupené. Velmi rychle vyrazily vzhůru, kdy pohyb nalákal hodně nakupujících obchodníků. Po daném pohybu už ale v trhu chybí další nakupující a cena akcie se vrací k běžné hodnotě. To je princip, na kterém systémy profitují.
  Aktuálně mám na účtu alternativního fondu 1 093 živých short obchodů, které dávají dohromady výše uvedenou výkonnostní křivku, což už je solidní statistický vzorek.
  Kolik budou podobné shorty vydělávat záleží na tom, jak velkou váhu přiřadíte strategiím v portfoliu. Někdo může strategie obchodovat na účtu jako výhradní obchodní přístup, jiný trader může short strategie používat jako doplňkové k long strategiím (tak to ve svém portfoliu vnímám já).
  Každopádně jak je vidět, tak pro krátkodobé obchodování poskytují short systémy zajímavou složku příjmů.
  Mimochodem – takto vypadá výkonnost mé intradenní short strategie Finwin:
   
  Opět jde o živé obchody tak, jak jsem je obchodoval na svém účtu u Interactive Brokers.
  Intradenní shortování mi přijde na účtu ještě perspektivnější než swingové. Protože pozice se nedrží přes noc a výrazně se tak snižuje šance na nějaký neočekávaný gap proti otevřené pozici.
  Pokud hledáte inspiraci, jak shorty do svého obchodování začlenit, tak doporučuji na Finančníkovi následující postup:
  Na Finwin.cz je k dispozici celá bezplatná série videí, která vývoj tohoto intradenního mean reversion systému popisují. Dnes živě obchoduji stále stejnou podobu systému. Ke knize Od myšlenky k reálným obchodům je k dispozici bonusová bezplatná výuka popisující přesná pravidla swingového mean reversion systému (long a short). Což je právě způsob, který obchoduji. Pokud již obchoduje a hledáte konkrétní kódy, se kterými obchoduji (abyste nemuseli sami trávit čas jejich vývojem a laděním), tak pro swingovou část výše uvedené výkonnostní křivky je sdílím také – viz Swingový simple mean reversion (SMR) systém – „hotové kódy“. Pokud s tradingem začínáte a rádi byste se zorientovali pod mým vedením, pak nejlepší je začít Workshopem profitabilního obchodování od A do Z. V něm společně také obchodujeme short mean reversion strategie.

  Short squeeze

  V oblasti obchodování na burze se termín short squeeze vztahuje k situaci, kdy jsou obchodníci, kteří spekulují na pokles ceny akcií (případně dalších aktiv), tzv. "short sellers" (viz shortování akcií), nuceni rychle nakupovat akcie, aby své ztrácející krátké pozice mohli uzavřít. Tento jev obvykle nastává, když cena akcií začne neočekávaně růst.
  Když obchodníci vstoupí do "short" pozice, zapůjčí si akcie, které následně prodají s očekáváním, že je později odkoupí za nižší cenu a vrátí původnímu vlastníkovi. Rozdíl mezi prodejní a nákupní cenou představuje jejich zisk. Avšak pokud cena aktiva začne růst, mohou ztratit více než svůj původní vklad.
  V situaci, kdy začne mnoho short sellerů současně odkupovat akcie k uzavření svých pozic, zvyšují poptávku po aktivu a rychle zvyšují jeho cenu. Tento náhlý skok v ceně může donutit další short sellery k uzavření svých pozic, což vede k ještě většímu růstu ceny - tvoří tak kaskádový efekt.
  Short squeeze může být vyvolán různými faktory, včetně pozitivních zpráv o společnosti, změn v regulačním prostředí nebo masového nákupu akcií velkými investory. Pro short sellery může být tato situace velmi riskantní, protože akcie nemají žádný strop, kam mohou růst.
  Short squeeze není trvalý jev. Jakmile většina short sellerů uzavře své pozice, poptávka po akcii obvykle klesne a cena se může vrátit k svým původním hodnotám.
  Typickým short squeezem byla situace v akcii Game Stop (GME) na jaře 2021. Akcii shortovalo mnoho institucionálních investorů, kteří byli nuceni pozice opustit poté, co retailoví obchodníci začali ve velkém tuto akcii nakupovat pod taktovkou ohromného množství drobných traderů sdružených v diskuzní skupině reddit. Tématu se věnuje i film Peníze těch tupců.

  Wall Street 2: peníze nikdy nespí – recenze tradera

  Přiznávám, že účelem a zaměřením našeho serveru není dělat filmové recenze – od toho jsou servery jiné. V tomto ohledu však musím udělat životní výjimku: film Wall Street patří k naprosté klasice většiny traderů, proto není možné pokračování této klasiky ignorovat a nenapsat zde alespoň pár odstavců.
  Pojďme se tedy podívat na film z pohledu traderů.
  Nejprve letmé představení filmu – legendární Gordon Gekko v podání Michaela Douglase se vrací z vězení a na nově nabyté svobodě se střetává s Jakem Moorem (Shia LaBeouf), mladým finančníkem, který je mimo jiné přítelem Gordonovy dcery. Řešit se začne burza, trhy, finanční krize (která je pojítkem celého filmu), ale také vzájemné vztahy.
  Na filmu jsem byl už týden před premiérou v ČR (filmy v Portugalsku mají premiéru většinou 1-2 týdny dříve než v ČR) a byl jsem opravdu zvědavý, jaké budou na film obecné recenze. K mému překvapení byly vesměs kladné – což bohužel nemohu říci sám za sebe. Ne, že by Wall Street 2 byl špatný film, to v žádném případě – ale trader již z principu bere film jinak než běžné publikum. Takže, proč jsem byl z filmu vesměs zklamaný a z čeho jsem byl ve filmu naopak nadšený?
  Největší zklamání asi pramenilo ze značně jiného očekávání, které jsem ohledně filmu měl. Abych se přiznal, celou dobu jsem se těšil na testosteronovou zábavu, kde Michael Douglas bude se Shiou LaBeoufem vymýšlet geniální finanční plány a vzájemně postupně ovládnou Wall Street – jak by člověk od Gordona Gekka, jedné z nejúžasnějších postav v historii kinematografie, očekával. Bohužel, ani jedno z toho se nekonalo. Namísto toho se po většinu času řešily vzájemné vztahy, Gordon Gekko se snažil po většinu času tvářit jako uvědomělý občan, kterého vězení naučilo novým hodnotám – a kdesi na pozadí toho všeho se děla finanční krize a sem tam něco málo z Wall Streetu.
  Na druhou stranu, o co více film postrádal testosteron a vnitřní náboj filmu Wall Street 1, o to více se snažil film o co nejrealističtější ztvárnění celkového prostředí a aktuální nálady na Wall Street – a nutno říci, že v tomto se povedlo autorům vše na jedničku. V nedávném čísle časopisu Business Week jsem četl článek o tom, jak si Oliver Stone najal celý tým poradců z řad skutečných traderů. Na filmu je to opravdu znát. Burza, trading roomy, grafy na počítačích, ale také reakce a jednání jednotlivých postav – to vše je velmi realistické bez zbytečných Hollywoodských okras. Přihlédneme-li k tomuto realistickému pojetí, není tedy ani divu, že se z filmu vytratil testosteron: zjevně se totiž pod tlakem finanční krize vytratil z celého Wall Streetu a byl nahrazen skepsí a opatrností, tu a tam i smutnými příběhy těch, kteří v krizi přišli o všechno.
  Posun od agresivních mladíků z Wall Street 1 k opatrným a zdrženlivým „veteránům“ ve Wall Street 2 přináší tedy nádherný pohled na to, jak se celková situace i nálada ve světě financí změnila – bohužel je to změna až smutná.
  Kladnou stránkou je také fakt, že se film snaží běžnému divákovi poměrně srozumitelně vysvětlit, co jsou to finanční bubliny, jak vlastně celá aktuální krize vznikla a až s mrazivou přesvědčivostí zároveň film ukazuje nejkritičtější hodiny zasedání FEDu, které ukazují, že svět byl možná skutečně velmi blízko celkovému finančnímu kolapsu – zřejmě ještě blíže, než jsme schopni a ochotni si připustit. Otázkou samozřejmě zůstává, zda-li tento stav nepřetrvává i nadále...
  Takže, otázka zní – jít na film, nebo nikoliv? Odpověď záleží na tom, co od filmu očekáváte.
  Rozhodně zapomeňte na nadupanou podívanou, která vám ukáže adrenalin Wall Streetu. To si raději pusťte znovu první díl – a budete mnohem spokojenější. Wall Street 2 je bohužel z tohoto pohledu nuda, ve které se více řeší vzájemné vztahy a sentiment, kvůli kterému jsem rozhodně na film nešel a který poměrně značně zastiňuje to, co nás na filmu Wall Street 1 bavilo nejvíce – život a akce Wall Streetu a lidí v pozadí.
  Na druhou stranu, film dává díky aktuální finanční světové situaci určitý pocit skepse, který také není od věci. Každý trader by měl mít v sobě pořádný kus skepse, ze kterého následně plyne zdravý pud sebezáchovy – takže v tomto ohledu má pro reálný trading zhlédnutí filmu možná větší přínos, než jen ukazovat, že se jedná o skvělou adrenalinovou hru, ve které může být za chvilku každý multi-miliardářem. Pro onu skepsi a realističnost tedy stojí za to film vidět – i když už raději na film sami se skepsí jděte a počítejte s tím, že se budete chvílemi i docela nudit (obzvláště pokud jste milovníci Wall Street 1).
  I přes určitou sentimentálnost a absenci dynamiky má film stále pár opravdu silných momentů, které stojí za to. Můj nejoblíbenější je ten, kdy se Shila LaBeouf ptá hlavního „padoucha“, kolik peněz je pro něj konečně už opravdu dost. Ten se jen pousměje a odpoví: „více“.
  Některé věci se tedy na Wall Streetu nemění. I přes krizi a aktuální pokleslost celkové nálady stále zůstává chtíč a chamtivost a stále platí, že obrovské peníze se dají vydělat kdykoliv – i v době krize, jak konec konců až na samotný závěr konečně Michael Douglas všem dokáže. Peníze totiž opravdu nikdy nespí.
×
×
 • Vytvořit...