Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Dvě nezbytné knihy, pokud se chcete věnovat mechanickým strategiím

  Stavba a obchodování mechanických strategií (AOS) není rozhodně snadná věc. Bez pořádného porozumění problematiky je velmi snadné spadnout do řady pastí a klamů (přeoptimalizace, různé druhy "bias", atd) a ztrácet tak peníze, nebo se alespoň divit, proč naše "vypilplané" strategie nevydělávají. Dvě knihy mohou v tomto ohledu výrazně urychlit vzdělání - obě chápu jako nezbytný základ pro každého, kdo to myslí s mechanickými strategiemi vážně.

  Obě knihy je bohužel možné zakoupit pouze v anglickém jazyce a jelikož se u nás jedná spíše o okrajovější téma, nepředpokládám jejich překlad do češtiny. Anglicky hovořící tedy mají v tomto ohledu značnou výhodu - snad to i ostatní bude trochu inspirovat začít se více věnovat cizím jazykům 🙂

  Robert Pardo: The Evaluation and Optimization of Trading Strategies

  robert-pardo-kniha.jpgKniha Roberta Parda je považována za určitou "bibli" (nebo alespoň naprosto základní knihu) mnoha mechanických obchodníků. Není divu, tématu se totiž věnuje velmi seriózně, na vysoce praktické úrovni a s vysvětlení všech důležitých konceptů, potřebných k úspěšné stavbě a řízení mechanických strategií. Tak, jako každý diskréční obchodník musí v začátcích pochopit, co je to trendová čára, S/R úroveň, nebo swing, musí mechanický obchodní pochopit, co je to optimalizace, walk-forward analýza, risk-adjusted return, nebo trade profile. A právě o tom - a mnohem více - kniha pojednává.

  Samotná kniha je rozdělena do 14 kapitol v rámci téměř 350 stran. Problematika vývoje a testování profitabilní mechanické strategie je zde podchycena od samotného začátku (argumenty pro mechanické strategie, stanovení základního postupu vývoje a testování mechanické strategie, vysvětlení základních stavebních elementů, atd.), přes ryze praktické dílčí kroky (managování profitů skrze trailing stop a profit targety, zahrnutí důležitých aspektů pro realistické modelování výsledků, problematiky spojování futures kontraktů, atd.) až po robustní testování a správné optimalizovaní (walk-forward optimalizace, optimalizace na více trzích, atd.). každá kapitola je psána s maximální objektivností, tj. často až s "vědeckým" pojetím, přesto se čte kniha velmi dobře a je psána zcela srozumitelnou angličtinou.

  Kniha rozhodně není pro výrazně pokročilé mechanické obchodníky, začátečníkům však poslouží velmi dobře. I když je již staršího data, je obsahem knihy především zvládnutí klasického "řemesla", jehož základy jsou prakticky neměnné, ať už používáte sebe sofistikovanější technologie a přístupy. Z tohoto pohledu vnímám knihu jako nadčasovou a sám po ní ještě tu a tam sáhnu do knihovny (resp. do svého Kinde). Kniha za vás nevyřeší, co máte v rámci mechanických strategií programovat, ani vám nedá žádné předpřipravené (natož tak hotové) kódy. Zato vás ale naučí, jak správně při stavbě mechanické strategie postupovat a jak dělat vše proto, abyste se vyhnuli začátečnickým naivním chybám (které v případě vývoje mechanických strategií vídám stále dokola u drtivé většiny těch, co se snaží tímto směrem zabývat). Občas je mnohem hodnotnější ukázat budoucímu rybáři, jak správně ryby chytat, než mu rovnou nějaké naservírovat.

  David Aronson: Evidence-Based Technical Analysis (EBTA)

  aronson-EBTA-book.jpgKniha se celým názvem jmenuje Evidence-Based Technical Analysis: Applying the Scientific Method and Statistical Inference to Trading Signals a jako "základní čtivo" mně byla doporučena několika velmi zkušenými a úspěšnými mechanickými obchodníky, zaměřenými na vývoj a optimalizaci strategií s pomocí genetických algoritmů. Samotná kniha sice s genetickými algoritmy nemá prakticky nic společného, její přínos je ale vysoký - kniha dává nový úhel pohledu na řadu kritických faktů v oblasti vývoje a obchodování mechanických strategií. Jako největší benefit knihy pak vidím fakt, že autor vlastně vytvořil velmi srozumitelný sumář z ohromného množství různých dalších knih a studií - dle odkazů na použitou literaturu v samotné knize i v apendixu na konci tedy člověk může velmi zjednodušeně říci, že na talíř dostává v podstatě to podstatné z ohromného množství informací, které by sám třídil minimálně několik let.

  Hned na úvod musím napsat, že kniha nemusí být snadné čtení pro každého. U několika recenzí na internetu jsem se dočetl, že někteří tradeři knihu po prvních pár stránkách odložili (a ti šťastnější se k ní později zase vrátili, knihu dočetli a nadělili si tak možnost načerpat mnoho pozoruhodného a nového). Já jsem byl podobný případ - knihu jsem zakoupil v době, kdy jsem zakoupil i knihu Roberta Parda a bezprostředně po dokončení první knihy jsem měl problém se do EBTA začíst. Zjevně ještě nebyla ta správná chvíle, proto jsem se ke knize vrátil až o několik měsíců později - kdy už jsem se od knihy prakticky nemohl odtrhnout.

  Samotná kniha je poměrně rozsáhlá, na 544(!) stránkách se dělí do 9ti samostatných kapitol. Osobně jsem ale knihu vnímal spíše jako 3 různé tematické části, kdy první část je věnovaná argumentaci proti klasické technické analýze a pro nutnost využívat objektivní, vědecký přístup, druhá část je věnována statistice a konceptům nezbytných pro vývoj a testování mechanických strategií a třetí část je věnovaná problematice data-miningu, konkrétně problematice data-mining bias.

  První část se mně jakožto milovníkovi psychologie četla zřejmě nejlépe, neboť zahrnovala mnoho zajímavých pohledů a poznatků z oblasti psychologie ve spojitosti s obchodováním. Autor poukazuje na řadu "nedostatků" v našich mozkových procesech (kognitivní iluze, různé druhy bias, přirozená tendence tvorby patterů, atd.), pro které není trading z mentálního pohledu jednoduchý byznys. Obecně až příliš tvrdě vystupuje proti diskréčnímu obchodování (v určitých momentech jsem se nemohl ubránit pocitu autorovi zaujatosti), které dle slov autora prakticky není možné. Tento názor samozřejmě vyvrací celá řada úspěšných diskréčních traderů i proprietárních firem, které by však autor bez váhání popsal jako "pouhé štěstí". Nechávám v tomto ohledu autorovi názor, jaký má - sám mám zkušenosti z praxe trochu jiné - nic to však nemění na skutečnosti, že řada psychologických témat je velmi zajímavě podaných a nutí člověka zamyslet se nad celou řadou věcí, zejména ve spojitosti s tradingem. Diskréčním obchodníkům toto čtení příliš nedoporučuji, nebo by se dle mého názoru mohli nechat příliš zbytečně odradit, mechaničtí obchodníci naopak budou rádi, že si v první části knihy "potvrdí" svůj tradingový směr.

  Druhá část může být skutečně hutná pro někoho, kdo není nejsilnější v matematice - přesto jsem i tuto část věnované statistice přečetl s chutí a poměrně rychlým pochopením problematicky. Dalo by se říci, že tato část knihy je "úvod do statistiky pro tradery", avšak s velmi vysokou hodnotou praktické aplikace přímo v oblasti vývoje mechanických strategií. Jinými slovy, autor vám nejenom vysvětlí základy statistiky, ale především rovnou ukáže, nebo alespoň naznačí praktickou aplikaci při stavbě mechanických strategií. Což jsem já osobně velmi ocenil.

  Třetí část se věnuje problematice data-miningu, a jelikož jsem v tomto ohledu trochu nováčkem, některé koncepty byly pro mě v začátku až mírně abstraktní. Užitná hodnota se však zdá vysoká - osobně budu schopen potvrdit až po nějaké době, kdy některé z technik zaměřených na snížení problému zvaného "data-mining bias" sám aplikuji do vývoje a optimalizace strategií s pomocí genetických algoritmů.

  Kniha je pak zakončena studijním příkladem, shrnujícím problematiku z celé knihy.

  Knihu Davida Aronsona vnímám jako jednu z nejpřínosnějších knih, co jsem v poslední době četl - a ne jenom v oblasti vývoje mechanických strategií. Kniha alespoň mně otevřela dveře poznání v mnoha nových ohledech. Právě takové knihy považuji za nejcennější. Začátečníkům v oblasti vývoje mechanických strategií vřele doporučuji, avšak až po přečtení knihy Roberta Parda.

  29.5.2011

  Tomáš Nesnídal


×
×
 • Vytvořit...