Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Fibonacciho retracementy v analýze cenových grafů

  Jedna z populárních cest orientace v cenových grafech je pomocí Fibonacciho čísel. Stejně jako jiné podobné metody, ani tato nepředstavuje svatý grál. Nicméně jde o techniku, kterou osobně považuji za potenciálně dobrou součást profitabilních obchodních systémů.

  Různá Fibonacciho čísla zná patrně každý trader. Autorem je matematik Leonardo Pisano Fibonacci žijící ve 13. století, který mimo jiné vypozoroval existenci číselných řad, kterými lze popsat nejrůznější přirozené poměry na zemi i ve vesmíru. A samozřejmě, pokud lze něčím popsat běžné poměry, mnoho obchodníků začalo čísla s větší, či menší úspěšností aplikovat na finanční trhy.

  Fibonacciho čísla a poměry nepředstavují žádný svatý grál. Z části fungují jednoduše proto, že když si do grafů nakreslíme libovolné linky, tak některé budou v určitých okamžicích trhy „respektovat“, jednoduše díky tomu, že trhy neustále rotují. To platí o všech podobných nástrojích.

  Nicméně trhy jsou o vnímání hodnoty a některé oblasti působí na psychiku obchodníků lépe než jiné. Například polovina pohybu je oblast, kterou podvědomě vnímáme všichni. Je-li trh stále nad polovinou původního růstu, budeme patrně situaci hodnotit jako „mělkou korekci“. Pokud trh klesne hlouběji, bude na nás situace působit úplně jinak. Není divu, že 50 % je jedním z Fibonacciho poměrů, které se v tradingu používají.

  Začněme ale nejprve Fibonacciho číselnou řadou. Ta je tvořena tak, že každé číslo je vždy součtem dvou předchozích čísel: 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233...

  Na finančních trzích se fibonacciho čísla používají především ve formě tzv. retracementů (úrovně zpětných pohybů). Fibonacciho retracementy pak vycházejí z podílů různě sousedících čísel ve Fibonacciho posloupnosti. Např.:
  - 13/21 = 0,618 (61,8%)
  - 21/55= 0,3818 (38,2%)

  Fibonacciho retracementů tak existuje celá řada. Mně osobně přijdou nejpoužitelnější ty nejznámější, mezi které patří určitě následující úrovně: 38,2 %, 50 %, 61,8 %, 78,6 %, 127,2 %, 161,8 %. Sám používám pouze úrovně 50 %, 127,2 % a 161,8 %.

  Praktická aplikace

  V Sierra Chart se Fibonacciho retracementy aplikují nejčastěji nástrojem Tools > Price Retracement (k dispozici je i několik jiných podobných funkcí). Nástroj stačí natáhnout od jednoho swingu k druhému a program nám zobrazí příslušné úrovně:

  Na screenshotu je aplikován nástroj Price Retracement se zobrazením představených hodnot. Jednou z nich je 50 %, jehož retest jsem vyznačil. Podobný pohyb nepovažuji v rámci FIMS za vstup sám o sobě, ale jde o kontext podobný struktuře swingů – můžeme jej použít coby oblast, kterou sledujeme pro vstupní signály. Průběžně tak ve svých grafech sleduji 50 % retracement a jsou-li splněny další podmínky mého obchodního plánu, jsem připraven v dané oblasti čekat na vstupní signál.

  Přes volbu Global Settings > Tool Configs > Price Retracement si můžete v Sierra Chart přednastavit, které úrovně a jak se mají zobrazovat:

  Jak jsem naznačil, v tradingu čas od času pracuji s retracementy o hodnotě 127,2 % a 161,8 % původního pohybu. Trhy se často pohybují v kanálech, které se jen pomalu posouvají na vyšší nebo nižší ceny. A právě oblasti 127,2 % a 161,8 % původního pohybu představují pro obchodníky již dostatečné vychýlení z kanálu a potenciální příležitost pro reverzní vstupy. Toto je jeden z mnoha příkladů, které v trhu naleznete skoro každý den:

  Jiná ukázka z trhu NQ (zde konkrétně 4. 2. 2014). Trh rostl, aby následně začal konsolidovat. Mnoho obchodníků může vyčkávat na vhodnou korekci pro naskočení do původního pohybu. Trh v tomto případě hezky zareagoval na 161.8% retracement:

  Shrnutí

  Fibonacciho nástroje představují nástroj technické analýzy jako kterýkoliv jiný. Někomu může vyhovovat, jinému méně. Osobně si však myslím, že například v intradenním obchodování stojí za to si s nástrojem pohrát a sledovat, jak trh na určité oblasti reaguje častěji než na jiné. A odtud je již krok k tomu začít úroveň používat v obchodním plánu.

  2.4.2014

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


×
×
 • Vytvořit...