Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Objemy pozic a intradenní obchodování

  Obchodování je specifický business, který lze velmi dobře škálovat přes tzv. position sizing. Tedy navyšování objemů pozic při stále stejných vstupech. Hodně začínajících traderů se této myšlenky chytá hned v počátku a často se zbytečně zatěžuje něčím, co jim často i podráží nohy. Přemýšlet o tradingu je dobré začít z úplně jiného konce.

  Lidé mají obecně rádi extrémy. Pokud se budou bavit dva chlapi o novém autě, určitě přijde řeč na to, kolik to jede nejrychleji. V golfu začínající hráče nejvíce zajímá, jak daleko se dá odpálit míček z odpaliště. A podobně – však to znáte sami. A trading není výjimkou. Začínající tradeři vesměs potřebují vědět, kolik kontraktů lze v daném trhu obchodovat, s kolika kontrakty jsem obchodoval nejvíce a podobně.

  Ač jsou podobné diskuze úsměvné a někde u piva zábavné, bohužel často lidem skrývají směr, kterým se mají orientovat. Protože o úspěchu vesměs nerozhodují extrémní možnosti, ale preciznost provedení detailů.

  Hodně začínajících obchodníků přitom nezůstává jen u slov, ale mají-li na to účet, snaží se vize o velkých pozicích a velkých ziscích realizovat co nejdříve na svém účtu. Většinou ke své škodě, protože trading nelze zlomit silou ani penězi (byť jejich dostatek je pochopitelně vždy určitou výhodu).

  Ale prosím – pokud vám něco nefunguje v malém, je zbytečné doufat, že větší pozice to zachrání. Využijte toho, že v obchodování lze nejen vše simulovat, ale i trénovat s malou pozicí. A teprve až je vše skutečně vyladěné a odzkoušené v praxi, je čas přidávat další kontrakty (a do té doby je zbytečné o position sizingu nějak zásadně přemýšlet).

  Osobně jsem velkým příznivcem řízením risku přes position sizing. V rámci FIMS vstupuji intradenně do oblastí změny nabídky a poptávky, které nabízejí vysokou úspěšnost alespoň malého pohybu. Inkasovaný profit pak využívám k řízení risku zbylých kontraktů určených pro vzdálenější targety. To je princip, který využívá ve světě mnoho profesionálních intradenních obchodníků – velmi často uslyšíte, že trader obchoduje například s riskem 1:1 k prvnímu targetu a teprve dalšími kontrakty má vyšší RRR.

  A přestože vzdálenější targety dosahované přes position sizing tak představují onu „sexy část“ mých obchodů, základem profitů jsou vždy „nudné“ rutinní vstupy pro zasahování prvního targetu. Pokud se vrátím k příměru ze začátku článku, tak v golfu je pro úspěch mnohem důležitější patování na greenu než vzdálené odpaly. Přitom patování je tak nudné a kdo se mu skutečně věnuje…

  Pochopitelně, že obchodních přístupů existuje mnoho včetně nejrůznějších typů trade managementu a position sizingu. Nicméně ve svém obchodování byste měli dobře identifikovat, co je základní rutina a tu pilovat do skutečného zvládnutí. Velký problém vnímám například u obchodníků, kteří se vrhají do obchodů s multipozicemi, různě je odhazují a ve výsledku pak neví, jestli vstupují dobře, či nikoliv.

  Obchodujete-li FIMS, pak doporučuji zapomenout zatím na více kontraktů a pilovat opravdu rutinu výstupu k prvnímu targetu s RRR kolem 1:1 a potenciálem pro další targety. Vím, že pro mnoho obchodníků to není dostatečně sexy, ale je to opravdu nezbytný základ, který se dá naučit. Určitě dobré je, pokud budete rutinu v rámci svého obchodního přístupu aplikovat současně s několika obchodníky najednou, protože vás to může více motivovat k důslednosti.

  Takto například vypadá tabulka výsledků obchodníků začínajících s FIMS v rámci osmitýdenního mentoringu po druhém týdnu. Průměrná úspěšnost výstupů na prvním targetu je 67% takže ti obchodníci, kterým se nedaří (a dobře vědí proč) mají jasnou motivaci pracovat na své důslednosti:

  A můžete si být jisti, že za pár týdnů budou výsledky výrazně lepší. A o to v tradingu z mého pohledu jde – překovávat překážky krok za krokem. Jakmile vypilujete jednu jednodušší věc, je možné si přidat další – například druhý kontrakt a první (který máte již zmáknutý) použít pro řízení pozice. Následně přijdou na řadu volatility targety – tedy komplexnější výstupy, jejichž úspěšnost už ale můžete poměřovat vůči dobře zvládnutým vstupům. Dále pak řízení pozice a podobně. Nicméně opravdu v tradingu doporučuji postupovat krok za krokem a příliš se zpočátku nefixovat na věci, které vizuálně působí sexy a lidé o nich rádi hovoří…

  Diskutovat k článku můžete v této uzavřené sekci věnované FIMS obchodům, neboť téma je hodně specifické a nemá smysl jej rozebírat bez znalosti obchodního plánu.

  27.5.2015

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...