Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Jaký notebook pro trading?

  Nedávno jsem pořizoval nový notebook pro trading. Můj cca 3 roky starý Lenovo X301 sice slouží stále dobře, jelikož je ale notebook můj základní pracovní nástroj, provádím obměnu právě jednou za zhruba 36 měsíců. Pokusím se tedy dnes sepsat, co je pro mě osobně prioritní při koupi notebooku určeného pro trading.

  Obrazovka

  Při výběru notebooku je toto vždy jedno z mých zcela nejdůležitějších kritérií. Obrazovka je v podstatě ta část, kterou budeme využívat nejvíce a která musí splnit řadu účelů: být dostatečně veliká, mít dostatečné rozlišení, mít dostatečně vysoký jas a zároveň – alespoň v mém případě – být součástí jinak vcelku lehkého, kompaktního a vysoce mobilního notebooku.

  Doposud jsem preferoval notebooky s velikostí obrazovky 13,3 palce, a to s co nejvyšším rozlišením. V dobách, kdy jsem pořizoval Lenovo X301, měl tento notebook rozlišení obrazovky 1440 x 900 pixelů, což v té době bylo vysoce nadstandardní rozlišení u notebooků s velikostí 13,3 palce. Jakékoliv menší rozlišení se mně ale příliš neosvědčilo. Pokud například pracuji s programem NinjaTrader (pro intradenní diskréční obchodování) na menším rozlišení, nejsem už spokojený s omezeným prostorem plochy, na kterém chci dobře vidět graf trhu i DOM. Ještě kritičtější je pak rozlišení, pokud chci pracovat s programy MultiCharts nebo TradeStation nebo pokud chci ručně backtestovat a spolu s NT mít otevřený i Excel. To vše jsou důvody, pro které je pro mě vysoké rozlišení důležité.

  Samozřejmě po 3 letech je situace na trhu opět jiná a vyšší rozlišení se stává novým standardem. S novým notebookem jsem tedy zvolil rozlišení 1600 x 900 pixelů, které je velmi komfortní i v momentě, kdy se přes vzdálenou plochu připojuji na své tradingové servery. Není dnes problém zakoupit notebook i s rozlišením HD, ovšem nevýhoda pak je, že na obrazovce s menší úhlopříčkou je již vše velmi malé a notebooky s velkou obrazovkou jsou pak příliš těžké a málo mobilní.

  Velikost 13,3 palce jsem se také rozhodnul lehce zvětšit, a proto jsem tentokrát vybral notebook s 15palcovým displejem. Při rozlišení 1600 x 900 pixelů jsem shledal obrazovku 13,3 palce jako již poměrně nepříjemnou na oči.

  Posledním důležitým faktorem je jas obrazovky. Jelikož posledního 2,5 roku žiji na jihu Evropy, kde svítí po většinu roku slunce, potřebuji na obrazovku vidět velmi dobře i na terase nebo zahradě, případně v kavárně. Proto jsem tentokrát záměrně vybíral i notebooky s velmi vysokým jasem a dobrou viditelností z různých úhlů. Předešlý X301 měl z tohoto pohledu velmi průměrný display, hledal jsem tedy alespoň o třídu lepší.

  Disk

  Jako druhé nejdůležitější kritérium je pro mě disk. Ne však jeho velikost, ale jeho rychlost. Zásadně posledních několik let kupuji notebooky pouze s diskem SSD. Notebook musí být schopen velmi rychle nastartovat, rychle spustit aplikaci – a hlavně rychle například načíst historii dat do grafu. U běžných a starších mechanických disků může například načtení delší historie dat do grafu v NinjaTraderu trvat i několik minut! U SSD disků vše probíhá v rámci vteřin – a to je přesně ta rychlost, kterou vyžaduji. Pokud pak například pracuji s velkým backtestovým souborem v Excelu apod., považuji zkrátka a dobře nekonečné čekání za luxus. Vyžaduju rychlost, svižnost a rychlé reakce. Přesně o tom je totiž i trading.

  Jelikož SSD disky nejsou zrovna nejlevnější, u X301 jsem pracoval s velikostí 128 GB a i nyní jsem zvolil tuto velikost. Notebook používám pouze k práci, neukládám na něj žádné velké soubory s hudbou nebo videi, potřebuji skutečně jen "pracovní" prostor. Aktuálně mám například v notebooku nainstalovaný veškerý potřebný software i veškeré soubory a stále mně zbývá cca 30 GB volného místa, přičemž minimálně dalších 30 GB na disku využívá systém pro backup a případné rychlé obnovení notebooku, pokud by došlo k nevratnému pádu operačního systému. To je další důvod, proč pracuji s SSD – zálohy i obnovení musejí pracovat rychle a svižně.

  Využívám zároveň i cloudový disk, kam odkládám archiv neboli soubory, které už v podstatě nevyužívám. Krom toho používám externí HDD pro občasnou zrcadlovou kopii celého disku. Z tohoto důvodu jsem u nového notebooku vyžadoval i přípojku USB 3.0 a externí disk jsem také vybral SSD s velmi rychlým čtením i zápisem. Celý disk tedy zálohuji cca 20 minut, dříve to byly nekonečné hodiny.

  Přenositelnost a výdrž baterie

  Mým třetím nejdůležitějším kritériem je přenositelnost a výdrž baterie.

  S ženou velmi často a hodně cestujeme – ostatně to je také koníček, za který utrácím nejvíce z profitů, které mně trading nadělil. Proto vyžaduji notebook na cesty. Váhu toleruji cca do 1,5 Kg – notebook musí být skutečně co nejlehčí. Notebook musí být velmi tenký, skladný, zároveň však i velmi robustní – vyrobený z kvalitního materiálu, který něco vydrží. Musí to být notebook, který mohu kdykoliv během cest ve vteřině vytáhnout z batohu a za pár vteřin už na něm pracovat. Zároveň mě však nesmí obtěžovat, pokud takový notebook budu nosit na zádech celý den. V podstatě je v tomto ohledu pro mě určitým standardem MacBook Air (Mac je však obecně pro trading vcelku nepraktický) a vždy hledám notebook podobné velikosti a váhy. Dříve to byl právě X301, dnes je výběr už podstatně větší.

  S tím souvisí i výdrž baterie. Během cest se připojuji z různých kaváren, minimálně pro kontrolu serverů, kde mně běží AOS a statistické arbitráže, nebo opčních pozic v TOS. Do zemí, kam nejraději cestujeme, potřebujete do zásuvky adaptér – a ten nemám vždy po ruce. Proto je dlouhá výdrž baterie nutností. Dle mých zjištění, pokud výrobce udává délku práce na baterii 8-10 hodin, v reálu můžete pracovat 6-8 hodin. Proto vybírám zásadně notebooky právě s takovouto spíše nadstandardní výdrží baterie.

  CPU a RAM

  Parametry CPU a RAM jsou pro mě už nejméně důležité. Pokud se soustředím na parametry popsané výše, už z principu je nutné hledat mezi notebooky vyšší třídy. Takové pak většinou mají i některý z lepších CPU a vyšší paměti RAM. Standardem bývá RAM 4 GB, což je naprosto dostatečné. Není potřeba více – i když v současném notebooku mám 8 GB RAM.

  Pro běžný trading stačí jakýkoliv CPU s označením i3, i5 nebo i7. Veškeré náročné výpočty stejně provádím na specializovaných desktopových počítačích a serverech. Pokud potřebuji rychle náročný výpočet, provedu ho přes vzdálenou plochu na serveru. Na notebooku je důležité, aby programy typu NinjaTrader rychle zpracovávaly veškeré potřebné náležitosti a příliš "nechroustaly" při každém vykreslení úsečky nebo při kliknutí myši pro exekuci. Nejnáročnější výpočty, co používám na svém notebooku, bývají různé Monte Carlo simulace nebo testy v Excelu. Můj i5-2467M je více než dostačující, optimalizace a jiné výpočetně náročné věci stejně na notebooku neprovádím.

  Můj finální výběr

  Výběrem notebooku jsem strávil poměrně dlouhý čas. Nakonec jsem našel takový, který přesně vyhovuje všem mým náročným požadavkům a zakoupil jsem tak Samsung Series 9 NP900-X4B. Koupi jsem realizoval před 1/4 rokem, notebook jsem si nechal dovézt od kamaráda z USA, neboť v té době se v Evropě ještě ani neprodával. Notebook je velmi lehký, tenký, velmi rychlý a svižný, se špičkovou obrazovkou (alespoň ve srovnání s X301). Je také velmi tichý, což je další důležitý faktor – nesnáším u tradingu poslouchání ventilátoru, který je tak hlučný, že čekám, kdy mně začne notebook levitovat. Notebook má 15palcovou obrazovku, avšak celková konstrukce odpovídá notebookům s velikostí 14 palců, takže notebook je skutečně maximálně mobilní (a také robustní).

  samsung-pro-trading.jpg

  15.7.2012

  Tomáš Nesnídal


  Sdílíme, co nám samotným funguje.
  7 výukových lekcí.

  Jak reálně uspět v tradingu?

  Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

  Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

  >> Získat kurz zdarma <<
×
×
 • Vytvořit...