Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Kdy a jak začít s live obchodováním intradenních trhů?

  Možná máte také za sebou fázi backtestu své diskréční strategie, kterou úspěšně papertradujete na simulovaném účtu. Postupně přemýšlíte, že vyzkoušíte exekuce obchodního plánu naživo. Kdy a jak na živé obchodování přejít?

     money-buringn.jpg
  Foto (c)123rf.com  

  Způsobů přechodu na live obchodování existuje ohromné množství, stejně jako různých obchodních plánů. Přesto je většina cest nováčků v tradingu nakonec podobná – přechod ze simu na live často vede ke ztrátám a frustracím. Co dělat, aby to bylo jiné?

  Zde jsou mé tipy:

  Základem je systematický obchodní plán. Čím jednodušší, tím lepší. Čím více se budete plán snažit zjednodušit, tím lépe. Bohužel mnoho přístupů bude vyžadovat v určitých ohledech exekuce plánu úsudek a praxi. Pokud by se dalo vždy postupovat zcela mechanicky s extrémně jednoduchými pravidly, pak by profitabilní obchodování bylo hrozně jednoduché a mohl by jej dělat každý. Snažte se ale diskréční složky v plánu maximálně omezit a zafixovat vše ostatní – velmi jednoduše to jde v oblasti risk managementu (frekvence obchodů, denní SL, denní PT) a trade managementu (práce se SL a výstupem).

  Naučte se systematicky plán úspěšně exekvovat. Pracujte na tom, abyste vnitřně dokázali přijmout, že jde skutečně o velmi nudnou a rutinní činnost. Podvědomí vás často bude svádět k tomu, abyste plán trochu přizpůsobili aktuální situaci – například „natáhli target“ pro větší profit. Ego vás pohladí v momentě, kdy tak učiníte a „vyjde to“. Bohužel ale právě toto je nejčastější důvod, proč obchodníci selžou – pokud párkrát povolíte v dodržování plánu, začnete později obchodovat velmi emocionálně a v intradenním obchodování to velmi často povede k blackoutu (dnu s velkými ztrátami).

  Papertradujte jednoduchý a co nejvíce zafixovaný plán dostatečně dlouho. Měli byste mít nejméně přibližně 100 obchodů a samozřejmě dostatečně dobré výsledky na to, aby stálo s daným plánem riskovat peníze.

  Bohužel hodně obchodníků (tipl bych si, že většina) nedokáže dlouhodobě systematicky exekvovat obchody skutečně podle plánu ani v simulovaném prostředí. Jsou „kreativní“. Snaží se zanášet do obchodování svou intuici. Bohužel to často může vést v rámci simulovaného obchodování i k lepším výsledkům. Ale věřte mi – naživo to tak nebude. Proč? Protože pod reálnými emocemi spojenými se ztrátami reálných peněz prostě intuice začne fungovat jinak. Trader se například začne chovat více obranně, vstupuje pozdě atd.

  Cílem papertradingu není vydělat „papírové peníze“. Ale ověřit si funkčnost plánu v co nejvíce opakovatelné podobě. Zisk není parametr, od kterého byste měli odvozovat připravenost na live. Důležitá je stabilita a systematičnost.

  Prakticky to mohu demonstrovat na aktuálních výsledcích orderflow mentoringu. FIMS studenti se učí nejprve pracovat s prvním targetem, který slouží jednak ke generování základních profitů a současně pro zafixování tzv. „risk free pozice“ při práci s dalšími kontrakty (které už lze používat na zasahování vzdálenějších profit targetů). V rámci orderflow obchodujeme s prvním kontraktem s menším stop-lossem (například 50 USD) pro menší targety (opět kolem 50 USD). To je pochopitelně specifické pro daný obchodní styl a zvolený timeframe. U vašeho systému se to může lišit. Podstatná je informace, že se snažím učit obchodníky začít obchodovat se zafixovaným trade managementem a nesnažit se rozhodovat „kreativně“. Tedy například uzavírat obchody, když se trh nerozjede. Ale bohužel málokdo má tu vůli toto dodržovat.

  Podívejte se na následující dvě ukázkové equity křivky pocházející z obchodního deníku traderů orderflow skupiny:

  46_live_01.png

  Výše uvedená equity křivka vypadá na první pohled dokonale. Obchodník má v aplikaci zanesených 70 obchodů, ve kterých u prvního targetu obchodoval s úspěšností 87 %. Jenže při bližším matematickém zkoumání vidím, že standardní odchylka u prvních targetů je 43,1 dolarů při střední hodnotě 65,98 dolarů prvního targetu. Tedy rozptyl prvních targetů je dost široký a obchodník s trade managementem první pozice pracuje hodně aktivně.

  Přestože tak equity křivka vypadá velmi dobře, bohužel se obávám, že při přechodu na live budou výsledky výrazně horší. Možná si říkáte, že i přes horší výsledky je zde prostor pro výdělek. Teoreticky ano, ale bohužel s horšími výsledky se velmi často mění i mysl tradera – ta bude ze simu naučená na velmi vysokou úspěšnost (danou právě tím, že na SIMu se pozice řídí mnohem snáze než na live) a horší výsledky ji mohou rozhodit.

  Mnohem vyšší šance tak dávám traderovi, který papertraduje s následující equity křivkou:

  46_live_02.png

  Obchodník má sice nižší úspěšnost – 74 % a adekvátně nižší průměr na obchod, ale na první pohled pracuje s fixním trade managementem. Na 90 obchodech má u profitu standardní odchylku jen 7,66 dolarů při střední hodnotě 50 dolarů prvního targetu.

  Tento obchodník se soustředí v orderflow obchodování na jediné – systematické vybírání pozic pro vstup do obchodu a vše ostatní nechává „automatu“. A to je z pohledu emocí pro přechod na živé obchodování ohromná výhoda. Už jen proto, že obchodník se prostě naučí ovládat emoce. Přestože by často mohl, tak si výsledky nezlepšuje diskréčním hýbáním s targetem, a prostě jen exekvuje plán. U podobných výsledků vnímám výrazně vyšší připravenost na live obchodování spojenou s reálnou šancí uspět.

  To hlavní, co tedy mohu při přechodu na live doporučit, je: pracujte co nejvíce mechanicky. A pochopitelně co nejmechaničtější způsob obchodování i dostatečně dlouho papertradujte. Pokud nebudete ani na simu schopni dlouhodobě dodržovat plán, nemá smysl přemýšlet o přechodu na živé obchodování. Zbytečně budete přicházet o peníze.

  27.8.2017

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...