Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Mechanický vs. diskréční přístup k obchodování

  Jestliže začínající obchodník začne pátrat po obchodních systémech, narazí na dva základní termíny, kterými se v principu škatulkují obchodní přístupy ostatních obchodníků. Jeden přístup je tzv. mechanický, druhý diskréční. V dnešním článku si tyto pojmy vysvětlíme a podíváme se na pozitiva i úskalí zmíněných přístupů.

  Většina začínajících obchodníků hledá tzv. mechanický obchodní systém, který by bylo možné popsat jako soubor jasně definovaných pravidel, které lze, zjednodušeně řečeno, vykonávat čistě mechanicky. Mechanické obchodní systémy lze pochopitelně také naprogramovat do počítače, který pak obchoduje daná pravidla samostatně.

  Na druhou stranu obchodníci s tzv. diskréčním obchodním systémem mají také jasně daná pravidla svého obchodního systému, ovšem neobchodují je čistě mechanicky, ale s více či méně zapojením vlastního rozhodování podle aktuální situace na trhu.

  Jaký přístup je lepší? Takto otázku pochopitelně nelze stavět, neboť oběma cestami lze vydělávat peníze. Mechanické obchodování je však pro nováčky výrazně lákavější avšak nabízí i více úskalí, proto se pojďme zaměřit nejprve na tento přístup.

  Mechanické obchodování

  Jak jsme si již řekli, mechanický obchodní systém je takový přístup k obchodování, kdy má obchodník předem naprosto jednoznačně daná pravidla pro řízení obchodů (vstupy, výstupy, posouvání stop-lossů atd.) a v průběhu obchodování zjednodušeně řečeno "nepřemýšlí" - pouze zadává signály vycházející z obchodního systému, nebo má systém naprogramován ve své platformě a pouze na něj dohlíží.

  Takové systémy jsou pro nováčky samozřejmě velmi lákavé, protože předpokládají, že pokud někde získají takový mechanický systém, budou moci rychle bohatnout v podstatě bez větší práce a vymýšlení (neboť získají kompletní mechanický obchodní systém, jehož výstupy stačí pouze následovat). Hledání takového mechanického systému je pak pro většinu nováčků v podstatě shodné s hledáním svatého grálu. Je vcelku pochopitelné, že mechanické systémy, které by spolehlivě fungovaly a generovaly peníze, se běžně koupit nedají. Což ovšem neznamená, že by se mechanické systémy neprodávaly - prodávají, ale drtivá většina takových nabídek jsou pouze hypotetické systémy, které lidem poskytnou to, o co si žádají - dostat za vyučenou. Neustále nás s Tomášem překvapuje, jak inteligentní lidé, kteří v životě léta studovali, aby postupně roky budovali svoji kariéru, a musí tedy vědět, že na světě peníze z nebe nepadají, kupují systémy za pár stovek dolarů a pak se diví, že nebohatnou během pár měsíců tak, jak bylo uvedeno v obchodní nabídce. Mimochodem - budete-li uvažovat o zakoupení nějakého mechanického obchodního systému, vždy žádejte reálné obchodní výsledky a nespokojte se s hypotetickými výsledky z nějakého backtestu. Například použití limitních příkazů, nezapočítání skluzů v plnění a komisí dokáže změnit charakteristiku nabízeného, hypoteticky ziskového systému v naprostý propadák.

  Tím ovšem rozhodně netvrdím, že mechanické obchodování není možné. Jednoznačně je to funkční přístup, ale zkrátka to není tak, že funkční mechanické systémy lze získat "za pár tisíc korun" a hned začít profitovat. Uvažujete-li o cestě mechanického tradingu pak zde pro vás mám několik tipů ke zvážení:

  • Jak již bylo řečeno, budete-li si mechanický systém kupovat nebo pronajímat (což je u funkčních řešení častější varianta), požadujte reálné historické výsledky. Firmy, které na profesionální bázi mechanické obchodní systém pronajímají, takové výsledky samozřejmě klientům poskytují.
  • Trhy se mění a žádný mechanický obchodní systém nemůže fungovat "do nekonečna". Profesionální obchodníci své mechanické systémy průběžně přizpůsobují aktuálnímu stavu trhu (např. přesné techniky výstupu atd.), proto obchodní systémy "na pár řádků do TradeStation" mají většinou dobré hypotetické výsledky do minulosti, avšak dlouhodobě po zakoupení nefungují.
  • Mechanické systémy mívají poměrně striktní charakteristiku, se kterou je nutné počítat. Výsledky některých systémů vypadají dobře, ale jde přitom o období několika let s velmi nízkou frekvencí obchodů, která někomu může vyhovovat a jinému nikoliv.
  • Mechanické systémy bývají stavěny na určitý kapitál (většinou větší), a je třeba vždy obchodovat systém tak, aby odpovídal velikosti vašeho účtu (tj. je pošetilé zkoušet obchodovat se stop-lossem 1000 dolarů na účtu s pár tisíc dolary). Často jsou mechanické systémy aplikovány na celá portfolia finančních produktů, což je dělá úspěšnými a obchodování pouze jednoho produktu může být po dlouhé období ztrátové nebo nepříliš výdělečné.

  Diskréční obchodování

  Oproti mechanickému obchodování klade diskréční přístup výrazně vyšší váhu na zkušenosti a úsudek obchodníka. Ten samozřejmě také nejčastěji obchoduje podle velmi striktního obchodního plánu, ale signály neexekuuje čistě mechanicky - do obchodování zapojuje své vlastní rozhodování. Příkladem může být zde často zmiňovaný WoodieCCI systém, který je postaven na CCI indikátoru (indikující v trhu tzv. momentum). Podmínky vstupů a výstupů jsou velmi detailně popsány na webu www.woodiescciclub.com a přesto jej ani autor, Ken Wood, zvaný Woodie, neobchoduje čistě mechanicky - vstupuje pouze je-li momentum v trhu silné a své výstupy volí z několika variant podle toho, jak silné momentum v trhu cítí. Takové obchodování samozřejmě nese nesrovnatelně vyšší nároky na psychiku obchodníka a jeho zkušenosti, a to je i důvod, proč, přestože je řada podobných systémů kompletně k dispozici zdarma, se řada začínajících obchodníků s nimi letmo seznámí a po chvíli odloží coby nevyhovující či "nefunkční řešení", zatímco jiní obchodníci mohou se stejným systémem velmi dobře profitovat.
  Výhodou diskréčního přístupu je fakt, že zkušenost obchodníka se nedá naprogramovat a tudíž plně zautomatizovat, což je silná zbraň, kterou může takový obchodník v trzích úspěšně uplatňovat. Zároveň není problém podrobně řadu kompletních diskréčních obchodních systémů studovat, protože zásadní know-how nespočívá ani tak v principu jako v jeho vlastním aplikování na trhy, což je proces, který se nedá jednoduše předat a jehož nacvičením si musí každý obchodník - chce-li být úspěšný - projít sám dlouhodobým testováním a posléze obchodování dané strategie.

  Závěrem

  Osobně jsem spíše diskréční obchodník (dodržující velmi precizní obchodní plán), což ale neznamená, že bych zatracoval jakýkoliv mechanický přístup, byť jsem jej v tomto článku postavil trochu do horšího světla. A to zcela záměrně - začínající obchodník si musí uvědomovat, že trading v principu není složitý, ale je to rozhodně tvrdý business, kde peníze "nepadají z nebe". Pod marketingových tlakem nejrůznějších prodejců může neznalý člověk získat dojem, že si koupí plně mechanický systém xy a software yy a začne vydělávat. Nezačne - takto finanční spekulace nefungují. Mechanické i diskréční obchodování vyžaduje spoustu specifických znalostí a dovedností, každé trochu jiným směrem. Čistě mechanické obchodování může být na začátku dobrá cesta pro jedince s dobrou znalostí matematiky, statistiky a programování, kteří se musí připravit na dlouhou cestu vyhledávání své statistické výhody ve velmi detailním zkoumání trhů.
  Diskréční obchodování nevyžaduje podle mého názoru v podstatě žádné matematické či statistické nadání, avšak člověk se musí připravit na dlouhodobé sledovaní trhů, testování zvolené cesty a pracování na své psychice.
  A jedinec, který nemá čas dlouhodobě (myšleno nejméně měsíce) testovat a dostávat pod kůži jeden konkrétní diskréční systém, pilovat svoji psychiku a pomalu vyhodnocovat drobné výsledky, kterých dosahuje, a zároveň nemá čas (myšleno opět nejméně měsíce) ani znalosti (myšleno skutečné znalosti) na vytváření sofistikovaného mechanického systému? Tomu bych bez pardonu doporučoval buď přehodnotit své priority v tradingu nebo investovat prostřednictvím nějakého fondu či skutečného profesionálního (a ověřeného) obchodního systému. Bohužel v tradingu zkrátka neexistuje nějaká cesta "mezi", která by byla levná, rychlá a velmi efektivní...

  26.7.2006

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i fondu, který spravuje.

  • Líbí se 1

×
×
 • Vytvořit...