Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Microsoft Surface Pro 3 pro trading

  Jako trader maximálně využívám možnost cestování kombinovaného s kontinuální prací na tradingu a non-stop obchodováním. Z tohoto důvodu rád hledám a zkouším různá hardwarová vybavení, která jsou lehká, snadno přenositelná, mají dlouhou výdrž baterie, zároveň na nich ale jde provozovat seriózní a náročnou práci.

  Doposud jsem jako přenosné zařízení používal ultrabook Samsung NP900X4C s i7 procesorem a 8 GB RAM. S tímto zařízením jsem obecně velmi spokojený, ale i tak jsem došel k závěru, že bych dlouhodobě ocenil zařízení ještě lehčí a přenositelnější. Koncem minulého roku mně tak do oka padnul Microsoft Surface Pro 3, už také kvůli tomu, že jeho součástí je pokročilé elektronické pero s možnosti psát na tomto zařízení tak, jako byste psali přímo na papír. Pro mě osobně věc k nezaplacení, neboť neustále u sebe nosím nějaké papíry a prakticky v kuse si zapisuji nové tradingové nápady, myšlenky, a poznámky.

  Zakoupil jsem tedy nakonec pro zkoušku střední verzi Surface Pro 3, a to s procesorem i5, 4 GB RAM a 128 GB SSD. Dnes, po zkušenostech s užíváním v rámci 3 měsíční cesty po Asii a Indonésii, se pokusím popsat své dojmy, zkušenosti, a vhodnost tohoto zařízení pro trading na všech úrovních.

  První dojmy, první nastavení

  První dojem po vybalení byl opravdu silný – Surface Pro 3 vypadá velmi elegantně, je skutečně lehký (v porovnání s mým Samsung NP900X4C), odnímatelná klávesnice zapadá díky magnetu naprosto automaticky a perfektně.

  První spuštění a nastavení rovněž proběhla zcela bez problémů, zařízení se už od začátku ukázalo jako velmi svižné.

  Po dokončení instalace mě jako první zaskočilo rozlišení obrazovky: 2160 x 1440 pixelů zní sice v teorii skvěle, ale v praxi na 12 palcové obrazovce je již tak jemné, že zkrátka není a nemůže být pro oči a zrak každého. V tak vysokém rozlišení na tak malé ploše se mně špatně dělalo od prvního okamžiku cokoliv, takže jsem rozlišení snížil na 1920 x 1200 pixelů, zvětšil trochu písmo ve Windows, a vyladil si vše tak, jak nejlépe vyhovuje mému zraku. Přechod z 15 palcové obrazovky byl vcelku výrazný, zvyknout si na menší mně trvalo zhruba 2–3 dny.

  Surface-2.jpg

  Surface-1.jpg

  Klávesnice, výkon, aktivní pero

  Největší strach jsem měl z odnímatelné klávesnice, která zároveň slouží jako kryt. Jsem zvyklý hodně psát, potrpím si na špičkové klávesnice, z minulosti jsem i trochu "rozmazlený" jedněmi z nejlepších klávesnic na noteboocích vůbec (např. Lenovo X301). Takže jsem v tomto ohledu náročný a vyžaduji spíše nadprůměr.

  V tomto ohledu je klávesnice Surface Pro 3 nejmilejším překvapením, které mě zde potkalo. Klávesnice je skutečně skvělá, a dříve bych ani nevěřil, že odnímatelnou klávesnici, která slouží zároveň jako kryt, je možné udělat tak dobře. Celkově se mně na klávesnici píše velmi příjemně, odezva tlačítek je skvělá, klávesnice je podsvícená, velikost naprosto vyhovující. Dokonce i vcelku malý trackpad funguje skvěle – chce to trochu zvyku, ale po určité době jsem zjistil, že se v klidu zcela obejdu bez externí myši. Polohovatelnost Surface Pro 3 je také skvělá, takže bez problémů mohu psát prakticky kdekoliv a v jakékoliv poloze.

  Konfigurace mého kusu příliš výkonu nenabízí a zde jsem tedy měl skutečně strach, zda jsem neměl raději zakoupit hned od začátku vyšší konfiguraci. Nakonec se ukázalo, že ani zde není problém. Procesor je zcela dostačující pro vše, co na zařízení dělám. Výpočetně ultra-náročné operace dělám stejně vzdáleně na svém serveru, takže jde především o běžnou práci, hlavně v programech typu Excel. Dokonce jsem schopen na mé konfiguraci bez problémů testovat i beta verzi našeho programu pro řízení portfolia, který je jinak výpočetně extrémně náročný a vyžaduje skutečně mnoho výkonu. Pravda, musím sice na výsledky čekat delší chvilku, ale jsem rád, že vůbec mohu s aplikací na tak "běžném" výkonu pracovat. Věci jako přehrávání HD videa v iTunes samozřejmě není sebemenší problém.

  Co bych zřejmě ocenil, je vyšší RAM, přeci jenom pokud otevřu na ploše více programů, v Chrome více záložek, limitace 4 GB je již trochu znát. Občas tak musí nějaký program na ploše zavřít. I tak je ale celková práce prakticky neustále zcela svižná a plynulá, zařízení působí vcelku vyladěně.

  Kapacita SSD disku na úrovni 128 GB také není největší, ale zařízení má elegantně ukrytý slot pro SD kartu, skrze kterou jsem rozšířil úložný prostor o dalších 64 GB, takže v této konfiguraci pro mé účely zcela dostačující.

  Poslední věcí, kterou je třeba zmínit, je přiložené digitální pero. Zde se jedná o aktivní digitizér, a pero je skutečně skvělé. Reaguje na tlak, je tak akorát citlivé, není problém psát na obrazovce a zároveň mít na ní položenou ruku apod. Ano, Surface Pro 3 skutečně díky aktivnímu digitizéru dokáže skvěle nahradit blok a tužku.

  Vhodnost pro trading

  Zda je Surface Pro 3 vhodný pro trading, záleží na tom, co konkrétně děláte.

  Pokud jste daytrader, nejdůležitější je, jak velkou plochu obrazovky potřebujete, kolik informací na ní musíte zobrazovat. Pokud je váš trading jednoduchý, tj. na úrovni systému FinWin, a pokud nepoužíváte pro trading doma více monitorů, neměl by být problém zvládat trading i na Surface Pro 3.

  Samozřejmě pro opční, nebo spreadové strategie není sebemenší problém.

  Pokud jste AOS obchodník, záleží na tom, co vše chcete na zařízení dělat. Méně rozsáhlé optimalizace nejsou problém, analytická práce v Excelu je samozřejmostí a dělám jí na Surface prakticky každý den. Samotné obchodování nebo výpočetně skutečně náročnou práci, realizuji na serverech, takže se vzdáleně připojuji na plochu.

  Takže vhodnost pro trading bych shrnul asi takto: Pokud tradujete a pracujete na tradingu většinou doma, není vlastně ani důvod Surface vlastnit. Pokud často cestujete a práci na tradingu a obchodování provádíte jako já nejraději v plážových kavárnách, dá se se Surface dělat skutečně mnoho. Občas to může znamenat udělat lehké kompromisy, které jsou ale vyvážené mnoha výhodami Surface.

  Plusy, mínusy, závěr

  Obecně mohu říci, že Surface Pro 3 zcela překonal má očekávání a ve většině ohledech o něm mohu hovořit jen v superlativech. Nikdy se mně necestovalo tak pohodlně – jediné, malé, lehké, extrémně skladné zařízení nahradilo můj notebook a tablet dohromady, zároveň nikde nemusím dělat příliš velký kompromis na výkonu (krom nutnosti zvyknout si na menší obrazovku – pokud by Microsoft udělal Surface s 13 palcovou obrazovkou, možná bych uvažoval o výměně). Zařízení je navíc z mého pohledu skutečně elegantní a hezké.

  Důležitý dotaz, který každého napadne, je výdrž baterie. Zde bych zařízení zařadil k lepšímu průměru. Při lehčím využití funguji na Surface bez problémů celý den, tj. 8 až 9 hodin. Při náročném využití, které zahrnuje testování aplikace, výpočty, optimalizace, otevřeno mnoho záložek v Chrome atd., jsem schopen fungovat zhruba 5 hodin. Není to špatné, ale umím si zde představit prostor ke zlepšení.

  Asi jediné skutečné mínus jsou Windows 8.1. Z mého pohledu se jedná o naprosto nepovedený, slátaný systém, který vás často irituje svojí dvojakostí. Uživatelská zkušenost zkrátka není plynulá – neustálé skákání z jednoho prostředí do druhého, nutnost mít nainstalovanou jednu aplikaci dvakrát, jednou jako verzi pro desktop prostředí, podruhé jako pro tablet prostředí atd. Postupem času jsem si sice zvyknul, ale operační systém je to, co skutečně chybí k prohlášení, že Surface Pro 3 je prakticky bezchybné zařízení. Pozitivní zpráva je, že Windows 10 jsou na obzoru a tak pevně doufám, že se v Redmondu podaří udělat krok správným směrem a výsledek nebude zklamáním.

  Poslední nevýhodou je, že Microsoft zatím neprodává Surface Pro 3 v ČR, v případě zájmu je tedy třeba zakoupit v zahraničí, například v sousedním Německu.

  Obecně už si neumím představit bez Surface Pro 3 cestovat, navíc i když jsem doma, používám Surface nejvíce a nejčastěji ze všech mých strojů. Mohu tedy jen doporučit.

  5.4.2015

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřeno na praxi systematického portfolio obchodování.

  Otevřeně sdílím to, co mně samotnému funguje.

  Pomohu vám získat důvěru v to, že trading je normální business, který lze dělat systematicky a profitabilně. Naučíte se pracovat s rizikem a diverzifikovat jej mezi různé strategie.

  >> Trading Room
×
×
 • Vytvořit...