Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Mini komoditní kontrakty

  S ohledem na stále volatitelnější chování řady běžně obchodovaných komodit dostáváme více a více dotazů směřujících na tzv. mini komoditní kontrakty. Na Finančníkovi jsme se tomuto tématu naposledy věnovali před více než dvěma roky a od té doby se řada věcí mohla změnit. Jaká je tedy situace v populárních trzích jako je pšenice, kukuřice či sojové boby – lze je obchodovat přes mini kontrakty?

  Základní představení „mini trhů“

  Mini trhy vznikly v zásadě pro obchodníky, které odrazovaly vysoké nároky (marginy, risk, rychlost atd.) na obchodování „standardních kontraktů“. Zjednodušeně řečeno jde o kontrakty obsahující menší množství podkladového aktiva (samotné komodity), a tudíž je obchodování takového kontraktu výrazně levnější a méně riskantní a především by si jejich obchodování měli dovolit i menší obchodníci s menším účtem.

  Připomeňme, že trading je především o kontrolování (řízení) rizika. V rámci našeho obchodního plánu musíme vždy riskovat přiměřeně velikosti našemu účtu. Jinými slovy – pokud ztratíme (a třeba několikrát za sebou) nesmí to způsobit to, že další obchody nebudeme schopni uskutečnit, protože nám na ně nezbude žádný kapitál nebo proto, že nás nepřiměřeně veliká ztráta doslova paralyzovala. Risku, který jsme v obchodě ochotni podstoupit říkáme nejčastěji stop-loss. Ten musí být úměrný našemu účtu (např. chceme riskovat 2% účtu), ale samozřejmě zároveň musí být přiměřený aktuální volatilitě trhu. Co když ale procházejí trhy bouřlivým obdobím a naše stop-lossy musí být větší, jak Tomáš podrobně popisoval v minulém článku Než vstoupíte do obchodu 1: jaký je aktuální charakter trhu? Stop-lossy musí stále reflektovat velikost našeho účtu, který tak buď musí být větší, nebo je třeba se porozhlédnout po jiných trzích.

  Alternativa, která se nabízí, jsou tzv. „mini-sized“ komoditní kontrakty – komoditní kontrakty obsahující menší počet jednotek dané suroviny a tudíž obchodované s „menší pákou“. Pojďme si vše vysvětlit na konkrétním příkladu:

  Například klasický futures kontrakt sojových bobů se skládá z 5000 bušlů bobů, nejmenší pohyb je 1/4 centu na bušl a změna ceny kontraktu o jeden tick tak znamená ztrátu nebo zisk 12,50 dolarů na jeden kontrakt. Oproti tomu futures kontrakt „mini sóji“ se skládá z 1000 bušlů, nejmenší pohyb je 1/8 centů na bušl a změna ceny kontraktu o jeden tick tak znamená ztrátu nebo zisk 1,25 dolarů na jeden kontrakt. Mini kontrakt sojových bobů je tak výrazně méně živý než standardní kontrakt, výrazně méně riskantní, a tomu odpovídá i velikost marginů. Pro klasický kontrakt vyžaduje dnes burza margin cca 4750 dolarů, pro mini-sized soybean pouze 950 dolarů. Minikontrakty je tak možné obchodovat s výrazně menším účtem, přičemž trhy (standardní vs. mini) mají velmi podobné průběhy:

  minisoybeans1 (29K)
  Orientační porovnání komoditních trhů Soybeans a mini-sized Soybeans. Pro ilustraci je uvedeno i „cenové měřítko“. Na první pohled je zřejmé, že pro obchodování „mini“ verze trhů je třeba menší stop-loss a tudíž i menší účet.

  Z výše uvedeného by se mohlo zdát, že mini kontrakty mají pro začínající obchodníky samá pozitiva – mohou se naučit obchodovat s nižším riskem a později přejít na klasické kontrakty již s funkčním a ověřeným obchodním stylem. Nicméně bohužel situace není tak úplně růžová a zde jsou uvedeny základní omezení:

  Elektronický vs. pitový trh

  Řada mini-sized trhů je bohužel stále obchodována prostřednictvím klasického pitu (tj. obchody jsou párovány ručně parketovými obchodníky), kde se za obchody platí poměrně vysoké komise – standardně podle servisu brokera kolem 25 – 30 USD RT. Toto je až k neuvěření, neboť běžné komodity jsou dnes již vesměs obchodovány elektronicky.

  A bohužel za mini kontrakty se platí brokerská komise úplně stejná jako za obchodování klasických kontraktů. V takovém případě se však obchodování mini kontraktů stává víceméně sponzoringem brokerů – např. ve výše uvedeném případu trhu mini sojových bobů je potřeba pohyb cca 2,5 plných bodů (!) aby se vůbec zaplatila brokerská komise!

  Jinými slovy – čtyři obchody v rámci pitového mini trhu stojí obchodníka cca 100 USD pouze na komisích. Aby takovou částku vydělal v trzích zpět, musí např. v trhu mini sója získat na svou stranu 8 plných bodů, a to je již slušný pohyb. Porovnejte to se standardním trhem sojových bobů – zde stojí čtyři obchody také cca 100 USD, nicméně zisk 8 plných bodů znamená 400 dolarů, takže po odečtení komise 300 USD zisk... (a to nehovoříme o tom, že sóju dnes drtivá většina obchodníků obchoduje elektronicky za výrazně nižší komise kolem cca 7 dolarů RT)

  To je bohužel faktor, který pitově obchodované mini-sized trhy předurčil k živoření za nezájmu většiny obchodníků.

  Likvidita

  Nezájem o pitově obchodované mini trhy naznačený v předchozím odstavci se projevuje v nedostatečné likviditě většiny těchto pitově obchodovaných mini kontraktů. Např. mini kukuřice mívá denní volume většinou maximálně 300 kontraktů, často i výrazně méně – a to jsou čísla při kterých se skutečně nedá příliš obchodovat.

   

  Komodita

  Označení

  Volume (denní)

  Specifikace

  Mini Corn

  YC

  cca 300

  http://www.cbot.com/cbot/pub/cont_detail/1,3206,1381+14399,00.html

  Mini Soybeans

  YK

  cca 1500

  http://www.cbot.com/cbot/pub/cont_detail/1,3206,1384+14400,00.html

  Mini Wheat

  YW

  cca 200

  http://www.cbot.com/cbot/pub/cont_detail/1,3206,1322+14402,00.html


  Aktuální likviditu si můžete sami ověřit v dokumentu Daily Volume, který naleznete na této stránce burzy CME GROUP.

  Zajímavé mini trhy

  Naštěstí samozřejmě existují i zajímavé mini trhy, jinak by tento článek nestál ani za napsání. Jsou to vesměs ty, které jsou obchodovány elektronicky a lze je tak obchodovat s přijatelnými komisemi.

  Kapitolou samo o sobě jsou e-mini indexy (např. e-mini S&P, e-mini Russell 2000, e-mini Dow Jones a další). Tyto trhy jsou extrémně likvidní a vyhledávané obrovským množstvím obchodníků zejména pro intradenní obchodování (podrobněji např. článek Poziční versus intradenní obchodování našeho on-line bezplatného manuálu).

  Existují však i elektronicky obchodované mini trhy na klasické suroviny, které se často obchodují swingově a pozičně. Bohužel těch obchodovatelných není příliš, ale existují. Jde především o zlato a stříbro.

   

  Komodita

  Označení

  Volume (denní)

  Specifikace

  Mini Gold

  YG

  cca 4700

  http://www.ecbot.com/cbot/pub/cont_detail/0,3206,1248+14410,00.html

  Mini Silver

  YI

  cca 1350

  http://www.ecbot.com/cbot/pub/cont_detail/0,3206,1276+14416,00.html


  Ukázkové volume se vztahuje vždy k nejlikvidnějšímu kontraktnímu měsíci (aktuální čísla si můžete opět ověřit ve výše linkovaném dokumentu

   

  V tabulce je vidět, že např. mini zlato dnes představuje již poměrně slušně obchodovatelný trh. Hlavní zásluhou na tom má skutečnost, že se trh dá obchodovat elektronicky za velmi příznivé poplatky. Například u InteractiveBrokers zaplatí obchodník za obchod s mini zlatem nebo mini stříbrem komisi pouze 4,12 USD RT (ano – tato komise je již „all inclusive“ a zahrnuje všechny poplatky). Margin pro otevření dlouhodobé pozice ve mini zlatě je cca 1500 dolarů, pro mini stříbro je margin cca 2000 USD.

  Přitom např. mini zlato umí pěkně trendovat a vytvářet solidní profity:

  minigold1 (34K)
  Porovnání „plného“ zlata (dole) a „zmenšeného“ kontraktu (nahoře). Na první pohled je vidět, že zmenšený kontrakt může být velmi zajímavou alternativou pro swingové obchodování.

  Jako e-mini kontrakty jsou teoreticky nabízeny také základní energie (podrobnosti naleznete zde http://www.nymex.com/emi_product.aspx ). I zde jsou k dispozici u elektronických brokerů smysluplné komise – např. u zmiňovaných InteractiveBrokers činí komise za tyto trhy 3.30 - 8 USD RT (all inclusive) podle trhu. Bohužel likvidita je u těchto trhů zatím dost špatná, výjimkou je e-mini ropa, jejíž likvidita je již poměrně slušná (denně se volume pohybuje mezi 20 – 30 tisíci kontrakty). Margin pro poziční obchodování (tj. přes noc) je u IB 5000 dolarů. Jeden tick má v miniropě hodnotu 12,50 dolarů (plný bod je 500 dolarů), u standardního kontraktu má plný bod hodnotu 1000 dolarů.

  Další alternativy

  Pokud chcete pozičně obchodovat např. klasické suroviny a nemáte přitom dostatečně velký účet na plné komoditní kontrakty, existují i další cesty, jak se k trhům dostat a přitom neporušit základní životní pravidla nakládání s riskem.

  Jednou z cest mohou být například kalendářní komoditní spready. Risk snižujeme tím, že neotevíráme pouze jednu pozici, ale otevíráme dvě – jednu v aktuálním kontraktním měsíci a druhou (v opačném směru) v některém budoucím měsíci. Tím si naši primární pozici jednoduše zajišťujeme – výrazně snižujeme risk a můžeme si dovolit obchodovat daný trh i s menším účtem. Podrobněji se o komoditních spreadech můžete dočíst v našem seriálu Spready: jak obchodovat komodity jinak (1/3)

  Další cesta může být využití ETFs trhů. Zjednodušeně řečeno jde o akcie fondů, které investují do určitých konkrétních komodit. Obchodováním akcií daného fondu pak obchodujeme stejné pohyby, jako kdybychom obchodovali samotné podkladové aktivum – viz příklady v uvedeném článku. Akcie se z principu obchodují s menším pákovým efektem (většina brokerů nabízí dnes páku 1:2, tj. na akcii za 50 dolarů potřebujeme ze svého účtu vydat 25 dolarů) a tudíž i s menším účtem si můžeme dovolit obchodovat trhy, které jsou jinak díky své volatilitě ve své „futures“ podobě příliš agresivní.

  Závěrem

  Mini trhy jsou určitě zajímavou cestou, jak si osvojit všechny praktické aspekty obchodování. Vždy však vyhledávejte pouze dostatečně likvidní trhy a především nezapomínejte do vašeho plánu zohlednit náklady spojené s otevíráním a uzavíráním pozic (komise). Především pitově obchodované mini trhy jsou zajímavé pouze pro obchodníky, kteří si dokáží najít brokera s ultralevnými komisemi a budou obchodovat opravdu hodně dlouhodobé trendové strategie.

  U elektronicky obchodovaných mini trhů je situace výrazně lepší. Kromě velmi oblíbených e-mini indexů lze již dnes doporučit věnovat pozornost trhům jako je mini zlato a mini stříbro. Např. zlato je ve svém mini kontraktu přibližně o 1/3 méně riskantní než ve standardním kontraktu a přitom nabízí již obchodovatelnou likviditu, navíc s možností využívat ultra levné komise 4,12 USD RT. To už určitě stojí za bližší prozkoumání všem, kteří o obchodech ve zlatě uvažují.

  Jak jsme si v článku ukázali, mini komoditní kontrakty na klasické suroviny jakou jsou např. zrniny stagnují a jsou stále v podstatě nepoužitelné. Je to i z důvodu, že existuje spousta dalších variant jak trhy obchodovat s menším riskem (z pohledu menšího účtu). Každopádně, pokud přemýšlíte o obchodování klasických surovin, je zcela kritické stavět přístup na kvalitním risk managementu – tedy v základě obchodování s přiměřeně velkým stop-lossem (přiměřeným jak volatilitě trhů, tak velikosti účtu). To by měla být první věc, od které se odvíjí vše ostatní. A pokud vám výše účtu nedovoluje obchodovat plné komoditní kontrakty, tak se jednoduše porozhlédněte po funkčních alternativách naznačených mj. v tomto článku.

  14.5.2008

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.


  Sdílíme, co nám samotným funguje.
  7 výukových lekcí.

  Jak reálně uspět v tradingu?

  Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

  Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

  >> Získat kurz zdarma <<
×
×
 • Vytvořit...