Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Míří vaše mysl tradera přiměřeně vysoko?

  Dnešní zamyšlení bude patrně pro některé čtenáře kontroverzní, věřím však, že určité skupině obchodníků pomůže k částečné sebereflexi a tak i ke zlepší výsledků v samotném tradingu. Jak vysoko by měl trader mířit ve svých finančních představách? Mnoho lidí profesně dojíždí nejen na přehnaně vysoká očekávání, ale také na příliš nízké finanční cíle.

    

  trading-cile.jpg

   
  Foto (c)iStockphoto.com/3dts &nbsp 

  Trading je bezesporu jedna z těžších světových profesí. Stát se vynikajícím právníkem, lékařem nebo traderem vyžaduje přiměřeně dlouhou systematickou přípravu spíše v řádech let, zvládnutí know-how a mnoho tvrdé práce. Trading je částečně ještě těžší díky skutečnosti, že jde o velmi individuální záležitost a ve velké míře si každý musí najít svoji vlastní cestu, neboť z principu věci neexistují instituce, které by naučily každého zájemce „snadno vydělávat mnoho peněz s co nejmenším úsilím“. Jsem přesvědčen, že jeden z důvodů, proč větší část zájemců o trading neuspěje je skutečnost, že si nedokáží rozplánovat práci na delší období a neumí přinutit sami sebe, aby se dlouhodobě koncentrovali na jednu vizi a postupně několik let překonávali jednu překážku za druhou. O tom jsme na Finančníkovi psali již mnoho článků.

  Dnešní zamyšlení bych rád věnoval trochu jiné skupině traderů – těm, kteří jsou velmi cílevědomí, dokáží roky poctivě pracovat jak na sobě, tak na domácích úkolech, obchodují živě, něco vydělávají, ale stejně nedosáhnou většího úspěchu a časem s tradingem skončí.

  Častým společným znakem traderů z této skupiny jsou velmi nízké celkové finanční cíle, které člověka nemotivují posouvat se vpřed a nedávají mu sílu hledat efektivnější cesty vydělávání peněz.

  Jak jsem v článcích již mnohokrát zmínil, v tradingu vidím velkou paralelu k světu normálního podnikání. V životě jsem založil několik firem a vím, že když člověk zakládá první, jde často spíše o hobby. Člověk se vrhne – často ve studentských letech - do určité práce s nadšením, nehledí na peníze, pracuje 18 hodin denně v podstatě jen pro dobrý pocit z toho, že se mu rozrůstají zákazníci a že má první zaměstnance. Sám mám štěstí, že má intuice mě po určité době vždy navedla na myšlenku, že dané podnikání je fajn, ale že bych možná mohl zkusit něco dalšího, kde se více zhodnotí mé zkušenosti a tím se budu posouvat dále i po finanční stránce (protože co si budeme povídat, člověk by měl podnikat pro peníze). V průběhu času jsem tak vždy po určité době svůj podíl ve firmě prodal společníkům a posunul se dál, kde se mi nová firma rozjela o několik set procent lépe než předchozí. Kdybych zůstal u některé ze svých prvních firem, myslím, že by můj život byl dnes po všech stránkách výrazně šedší. Bohužel znám ve svém okolí mnoho podnikatelů, kteří s neskutečným úsilím a stresem drží nad vodou firmy, jejichž činnost postrádá „edge“ a celé podnikání tak spíše pokryje náklady (s občasnými dluhy), neposkytuje defacto žádné vyhlídky a je velmi riskantní (protože jedna větší nezaplacená faktura může spustit řetězec těch nejhorších událostí). Proč lidé tyto málo efektivní firmy "tlačí" za cenu tak vysokého rizika a osobního vypětí? Vesměs se bojí změny nebo si díky dluhům ani změnu dovolit nemohou a tak raději doufají a doufají… Každopádně společným znakem podobných situací bývá mimo jiné i skutečnost, že lidé neměli pro své podnikání pořádnou vizi od samého počátku svého podnikání.

  Jak se předchozí odstavec vztahuje k tradingu? Paralela je zde velmi silná. V tradingu se nesmíte spokojit s tím, že vás trading baví, ale musíte neustále myslet na přiměřené příjmy odpovídající vynaložené námaze a risku.

  Teď je nutné, abychom se pochopili. Když člověk začíná, je třeba, aby měl přiměřená očekávání pro různé fáze svého vývoje. Je naprosto v pořádku cílit první rok tradingu na pozitivní nulu, stejně, jako si podnikatel např. bude z firmy první rok brát jen minimální výplatu menší, než kterou dává sekretářce. V mnoha článcích naleznete, že doporučujeme s Tomášem snížit v intradenním obchodování očekávání výdělku například na 1000 USD měsíčně a raději si přidat druhý kontrakt, než se stresovat tím, že systém není ještě efektivnější. To vše platí, ale rady patří do skupiny „přiměřená očekávání v prvních fázích vývoje tradera“.

  Druhá část úvahy by měla mít dlouhodobý charakter. Jaká je naše vize příjmů po řekněme pěti, osmi letech? Odkdy se začnu považovat za stabilně vydělávajícího tradera a mohu pustit jakékoliv „pracovní bokovky“? Tato oblast je samozřejmě velmi individuální a nebudu se zde pouštět do žádných doporučení, protože stejně jako v podnikání žádná nejsou. Některý podnikatel se spokojí se ziskem milion za rok, jiný za měsíc. Ale na první pohled je špatné, když podnikatel chce mít podnik s desítkou zaměstnanců, statisíci až miliony náklady měsíčně a plánoval by si svůj měsíční zisk pro dobu „až se to rozjede“ na úrovni řekněme dvaceti tisíc Kč měsíčně. Zde je vidět jasná nezkušenost takového podnikatele a velké varování, které může skončit ohromným krachem (žádné finanční rezervy atd.).

  V tradingu to vnímám stejně. Můj názor je ten, že trading a zejména intradenní je špičkové podnikání. Trader musí mít odpovídající dlouhodobý plán a tomu přizpůsobené podmínky, jak se k němu dostat. Tradeři, kteří uspějí, patří vesměs do skupiny – mám vysoké cíle, ale jsem ochotný na nich tvrdě pracovat a pokud mi něco chybí, tak se to pokusím napravit (kapitál, čas atd.). Pokud intradenní trader vydělává měsíčně 1000 dolarů tak je to samozřejmě velmi hezký výsledek, ale současně by se měl stále snažit posouvat se vpřed. Jednoduše s podobnou částkou nemůže člověk vytvářet jakékoliv rezervy, z pohledu tradingu není příjem naprosto dostatečný pro nějakou diverzifikaci a obávám se, že s nadsázkou pokryje jen tak tak všechny náklady, které člověk má. Přitom celých 21% respondentů z nedávného průzkumu (zatím jde jen o orientační data po cca 1200 odpovědích, průzkum není uzavřen a samozřejmě se mu budu věnovat podrobněji), kteří se označili jako:

  • obchodníci obchodující živě
  • obchodníci, které dokáže trading uživit (!)
  • obchodníci, kteří konzistentně vydělávají
  • intradenní obchodníci

  uvedlo, že je uspokojí příjem do 2000 USD měsíčně. 12% respondentům dokonce uspokojí příjem dokonce mezi 1000 – 1500 USD měsíčně.

  Opět bych rád zdůraznil, že nemám naprosto nic proti zmíněným částkám. Rád bych jen poskytl podnět, že je vždy dobré přemýšlet o efektivitě nad vydělanými penězi případně vlastním myšlením. Zde je několik otázek, které bych si pokládal: Pokud mi stačí vydělávat do 1500 USD měsíčně, není lepší obchodovat například pozičně a ušetřit množství času? Opravdu mě dokáže trading uživit s výdělkem 1500 USD měsíčně? Pokud ne – není to spíš tak, že si vnitřně „simuluji“ určitý úspěšný scénář, přestože je situace jiná a tudíž se blokuji od dalšího rozvoje?

  Blíží se nový rok a tak i prostor pro určitou rekapitulaci. V každé oblasti existuje mnoho cest jak se dostat ke konkrétnímu cíli. Nezapomeňte si však rozumný dlouhodobý cíl vůbec dát a průběžně přemýšlet o tom, jakou cestu z pohledu vynaloženého úsilí a risku zvolit aby cesta stála co nejvíce za to!

  8.12.2010

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...