Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Money management použitím klouzavého průměru na equity křivce

  Money management je jednou z nejdůležitějších součástí tradingu. Existuje celá řada cest, s jejichž pomocí můžeme u stále stejných vstupů získávat výsledky s nejrůznější charakteristikou. Jedním z možných přístupů je obchodování s ohledem na aktuální momentum vývoje našeho účtu - obchodování dle klouzavého průměru equity křivky.

  equity-trading-1.gif

  Equity křivka reflektuje vývoj stavu našich financí na základě obchodování určitého obchodního systému (nebo systémů, pochopitelně) v čase. Pokud realizujeme zisky, equity křivka roste, pokud ztráty, equity křivka klesá. Již poměrně dávno přišli obchodníci na to, že vývoj a momentum stavu naší equity křivky můžeme zjednodušeně analyzovat stejně jako u trhů - proložením klouzavým průměrem. Obchodníci stavějící své strategie na silném použití money-managementu pak začali zkoumat, je-li možné pomocí analýzy vzniklého klouzavého průměru ovlivňovat samotné obchodování. Premisa je jednoduchá - některé systémy mají např. dlouhé období, kdy se jim nedaří. V takovém případě by stačilo přestat živě obchodovat v okamžiku, kdy se equity nachází pod svým klouzavým průměrem a obchodník si může ušetřit výraznou část potenciálního drawdownu a "vyhladit" své obchodní výsledky. V tomto nepříznivém období (tj. v době, kdy je equity pod svým klouzavým průměrem) strategii obchoduje pouze na papíře, a to do doby, než se equity dostane zpět nad svůj klouzavý průměr, kdy systém začnete opět obchodovat naživo. Kromě křížení klouzavého průměru existují i různé alternativy - např. posuzování sklonu klouzavého průměru. Je-li sklon kladný (tj. klouzavý průměr roste) obchodujeme živě, v opačném případě obchodujeme pouze "na papíře".

  Pochopitelně v tradingu nefunguje nic jednoznačně, vždy a v každé situaci. Stejné je to s tímto typem money-managementu. Výsledky velmi záleží na charakteristice obchodního systému. Máme-li např. systém, který nám občas nadělí výraznější ztrátu nebo zisk, velmi snadno jeden jediný obchod pošle naši equity pod svůj klouzavý průměr. Pokud následně přijde další výrazný, tentokrát však ziskový obchod, který již pouze "papertradujeme", dostaneme se sice nad klouzavý průměr v rámci celkové equity (tj. ostré obchodování + paper), ale v reálu jsme realizovali pouze ztrátu (která poslala equity pod klouzavý průměr) a zisk nikoliv. V jiných případech může však tento money-management systém pomoci - obzvláště v situacích, kdy má obchodní systém tendenci k velkým drawdownům složených z delších sérií podobně velkých ztrátových obchodů.

  Jak moneymanagement v podobě equity trading ovlivní váš obchodní systém je nejlepší vyzkoušet přímo v praxi. U automatizovaných obchodních systému je pro to možné využít možnosti řady vyspělých programovatelných systémů, my si ukážeme jednoduchá a bezplatná řešení, do kterých je možné načíst jak výsledky z automatizovaných obchodních systémů (umožňuje-li systém jejich export) tak především výsledky ukládané v Excelu, kam si eviduje své obchody většina diskréčních obchodníků.

  Trade Logger

  Velmi sympatický a snadno ovladatelný program představil nedávno na stránkách woodies clubu obchodník Dan-PDX. Program je zdarma k dispozici a naleznete jej na adrese http://www.keyframe-multimedia.com/downloads/tradelogger.php

  Trade Logger je naprogramován ve Flashi a jeho ovládání je přehledné a srozumitelné. Výhodou programu je i to, že slouží současně také jako front end pro budování obchodního deníku - do žluté horní části je možné vkládat aktuální obchody a současně v reálném čase sledovat vývoj equity křivky v dolní části programu. Výsledky obchodování lze z programu exportovat např. do Excelu a dál je analyzovat.
  Program je připraven pro obchodování systému wcci, tzn. má v sobě předdefinovány vstupy a výstupy dle wcci, obchodník si však může nastavit vlastní parametry a program používat pro libovolný obchodní systém:

  logger-1.gif
  V preferencích programu si může obchodník nastavit vlastní trhy, vstupní a výstupní patterny, s jejichž pomocí lze následně filtrovat výslednou equity křivku.

  Hlavní nástroje programu najdeme v jeho spodní části. Zde je zobrazena equity křivka sestavená z historie uskutečněných obchodů a tuto equity křivku lze filtrovat dle řady kritérií.

  logger-3.jpg
  Obr. pochází ze serveru woodiescciclub.com

  Můžeme si nechat zobrazit equity křivku pro jednotlivé obchodované trhy nebo např. pro jednotlivé vstupní a výstupní patterny. Equity křivku si můžeme nechat proložit klouzavým průměrem s nastavitelnou periodou a následně testovat, jak by se systém choval v případě, že bychom živě obchodovali pouze obchody nad klouzavým průměrem a papertradovali obchody, které se nacházejí pod klouzavým průměrem equity křivky (režim cross). K dispozici je i druhý režim, který "živě" obchoduje v případě, že klouzavý průměr roste a "papertraduje" v okamžiku, kdy klouzavý průměr klesá (režim angle).
  Program pro jednotlivé nastavení obchodování zobrazí výsledný profit, bohužel další parametry (jako např. drawdown) nejsou zatím v programu připraveny a je třeba je analyzovat např. v Excelu (výslednou equity křivku lze z programu exportovat). Autor však na programu dále pracuje a lze přepokládat, že další rozšíření je jen otázkou času.
  Výhodou programu může být skutečnost, že v případě zadávání obchodů přímo do Trade Loggeru se equity křiva zobrazuje v reálném čase a program graficky znázorňuje, zda-li má být další obchod obchodován podle našich pravidel živě nebo na papíře.

  Vlastní data lze velmi snadno do programu načíst přes ikonu import. Stačí si obchodní deník uložit do formátu CSV (běžný textový formát do kterého lze automaticky uložit obchodní deník z Excelu) a v importu jen správně "namapovat" vstupní sloupce:

  logger-2.gif

  Import je opět velmi silná stránka programu - vše je srozumitelné a byť import více položek není nejrychlejší, zvládne jej každý.
  Program se neinstaluje - stačí rozbalit stažený soubor a spustit. Víceméně nic tedy nestojí v cestě vyzkoušet si základní práci s tímto typem moneymanagementu na vlastních datech.

  WoodieSwitcher

  Druhým bezplatným programem, kterým si můžeme otestovat změny obchodních výsledků s použitím money managementu aplikovaným na equity křivku je WoodieSwitcher. Jde opět o bezplatný program, pocházející ze stránek WoodiesCCIclubu.

  Instalační soubor programu si můžete stáhnout na této adrese: http://www.woodiescciclub.com/woodieswitcher/WoodieSwitchInstall.msi

  Instalace bohužel není tak jednoduchá jako v případě výše uvedeného Trade Loggeru - vyžaduje totiž přítomnost prostředí Microsoft .NET Framework (verze 2.0.50727). Ten je třeba si také stáhnout (zdarma) z webu Microsoftu (při instalaci je nabídnut přímý link pro download).

  Také prostředí programu je výrazně méně přehledné než v případě TradeLoggeru, WoodiesSwitcher však nabízí o několik více možností analýzy upravené equity křivky - např. informaci o původním a novém drawdownu, což je parametr, který nás zajímá patrně nejvíce.

  Data se do programu WoodieSwitcher importují přes txt soubor, jehož konvence jsou popsané v instalačním souboru. Txt soubor si můžeme vytvořit samozřejmě také exportem našeho obchodního deníku z Excelu, ale je třeba dodržet přesný formát všech informací tak, jak je nalezneme v dodaném souboru trades.txt. Pozor především na formát data a času - vše je třeba při exportu nastavit přesně tak, jako v původním traders.txt, jinak bude při importu program hlásit "neznámou" chybu.

  Samotné používání programu je již pak poměrně snadné.
  Nejprve načteme naši historii obchodů - vložíme do příslušného políčka jméno souboru a klikneme na tlačítko Load Trades. Následně nastavíme typ klouzavého průměru (Simple Moving Average nebo Exponential Moving Average) a přes tlačítko Apply nastavíme periodu zvoleného klouzavého průměru. Můžeme také zvolit, zda-li money-management bude ignorovat obchody pod klouzavým průměrem (CROSS) nebo takové, kdy klouzavý průměr klesá (ANGLE). Samotný výpočet provedeme kliknutím na tlačítko Calculate New Net Trades.

  Poté již vidíme v horní části obrazovky původní equity s příslušnou sumarizací a v dolní části novou equity křivku včetně důležitých výsledků.

  woodie-switcher-1.jpg

  Na ukázkové equity křivce (převzato z diskuze na woodiescciclub.com) vidíme, jaké důsledky může mít aplikování money managementu postaveném na obchodování dle klouzavého průměru equity křivky - výrazně se nám snížil počet obchodů (z původních 94 na 54), zvýšil se zisk na obchod a výrazně snížil drawdown (ze 1700 na 694 dolarů).

  Závěr

  Programů pro money management s použitím klouzavého průměru na equity křivce existuje celá řada. V tomto článku jsme si ukázali dvě jednoduchá a bezplatná řešení, která mají své omezení, ale umožňují komukoliv bez jakýchkoliv investic ihned vyzkoušet, jaké výsledky může taktika přinést na vlastních obchodech evidovaných v Excelu. Pokud strategie na vašem obchodním systému dobře funguje, lze ji později rozvádět dále - tento typ money-managementu lze kombinovat např. s position sizingem který je ovlivněn právě stavem klouzavého průměru na equity (velmi dobře lze tyto simulace provádět v našem oblíbeném programu MSA).

  Nicméně je třeba dodat, že podobná taktika není vhodná pro každý obchodní systém. Záleží na jeho celkové charakteristice, distribuci a velikosti jednotlivých obchodů. Sám mám svůj intradenní obchodní systém velmi diverzifikovaný díky použití mnoha patternů, jejichž spojení mi equity křivku poměrně slušně vyhlazuje. V takovém případě se mi vyplatilo klouzavý průměr na výsledcích jednotlivých patternů pouze sledovat a pokud výkonnost patternu spadne nezvykle hlouběji pod klouzavý průměr tak na daný pattern zaměřit pozornost a např.uvažovat o změně parametrů na základě hodnot MAE/MFE za poslední sledované období.

  Jaké zkušenosti máte s použitím tohoto typu money-managementu vy? Zkuste do diskuze pod článkem vložit např. screenshoty vzniklé importem vašich obchodních denníků do některého z uvedených programů. V případě zájmu o toto téma můžeme příště navázat pokročilejším článkem.

  9.5.2007

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...