Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Nenechávejte zbytečně ležet peníze na stole (Aneb proč se zajímat i o akcie a ETF)

  Mnoho začínajících obchodníků je v trzích zbytečně pasivní. Někdy i roky trhy jen sledují a snaží se papertradovat ty nejagresivnější přístupy. Příprava na obchodování náročných stylů je samozřejmě nezbytná, ale proč současně nezískávat praktické zkušenosti a nemalé profity v méně náročných disciplínách? Podívejte se na jednoduché příklady velmi zajímavých profitů, které jsme generovali v trzích minulý týden v akciích s velmi jednoduchými přístupy.

  Pokud bych měl jmenovat několik těch nejzákladnějších principů úspěšného obchodování, pak by to jistě bylo:

  • Obchodování jen nejsilnějších situací.
  • Přiměřený risk management s ohledem na velikost účtu, použitý margin a volatilitu obchodovaného trhu.
  • Systematická pravidla umožňující opakovatelnost obchodů.

  Většina ztrácejících obchodníků porušuje přitom trvale všechny tři zmíněné principy. Obchodují trhy, na které nemají psychiku ani účet. Často se nediverzifikují, takže vyžadují mnoho dobrých signálů od jediného trhu, který je nenabízí. Proto obchodují velmi diskréčně i slabší situace. Obchody pak nemají opakovatelné.

  Možná to znáte sami…

  Už jen z uvedených důvodů si myslím, že většinu obchodníků rychle posune k profitům i tak jednoduchá taktika, jako je pouhá diverzifikace pomocí práce s více trhy. Ve více trzích se snáze čeká na nejsilnější situace, které lze obchodovat opakovatelně (protože trader skutečně může obchodovat stále dokola jen jednu a tutéž situaci).

  Bohužel je jasné, že většina začínajících obchodníků nemá účet na to, aby se reálně diverzifikovala ve futures.

  A tak přicházející na řadu další burzovní trhy, které lze obchodovat s mnohem menší pákou (tedy riskem) a kapitálem – akcie a ETFs.

  Jen v USA si můžeme každý den vybírat z tisíců titulů a ty skenovat na sledované nejsilnější situace. V praxi navíc stačí zaměřit se na mnohem méně titulů – například pár desítek největších trhů.

  Sám rád v trzích obchoduji reversaly volatility. Trh se rychle rozjede nějakým směrem, vytvoří volatilní úsečku, po které je vidět, že zájem obchodníků opadá. Často pak nastává reverzní pohyb způsobený výběrem profitů a naskakujícími novými obchodníky. Pro ty je nová cena po volatilním pohybu již velmi atraktivní pro to, aby otevírali nové pozice. Situaci obchoduji v intradenních trzích, ale lze ji nalézt na libovolných timeframe.

  Pointa reversalů volatility je jejich obchodování v kombinaci se zajímavými úrovněmi, ve kterých lze očekávat změnu nabídky a poptávky. A v tom je jejich sledování náročné na jediném trhu – trader musí mít trpělivost čekat, až trh dorazí do určité úrovně a pak ještě doufat, že se v ní objeví obchodovaná situace.

  Pokud má obchodník k dispozici více trhů, tak je samozřejmě větší šance, že se objeví zajímavé signály. A to i na vyšším timeframe, které dávají mnohem větší šance na ještě robustnější obchod.

  Podívejte se jen na několik podobných situací v akciových trzích, které se všechny odehrály během několika posledních dnů (spolu s dalšími obdobnými). Tečkované úrovně jsou mé předpřipravené oblasti, které mám v trzích ještě předtím, než k nim trh dorazí.

  Například situace v akcii HAL, kterou jsem minulý týden obchodoval (viz dále):

  VR_HALn.jpg

  A další podobné situace, na kterých si můžete udělat sami představu, jak jsou podobné vstupy opakovatelné:

  VR_FDXn.jpg
  Akcie FDX

  VR_MMMn.jpg
  Akcie MMM

  Nejraději obchoduji dané situace přes opce, ve kterých vypisuji opční spready. To už je trochu komplikovanější, neboť je třeba hledat ještě situace, kdy jsou v trhu k dispozici opce a dobré opční prémium. Ale i takové se dají najít prakticky neustále. Výhoda opcí pro použití v podobných situacích je zejména to, že neváží moc kapitálu a mají jasně definovaný risk. Trh prakticky může dělat do opční expirace cokoliv, je jen důležité, aby v době expirace uzavřel nad vypsanou strike. V mém případě nad připravenou zónou. Tu ale vytvářím plně mechanicky a z backtestu vím, že pravděpodobnost uzavření trhu nad touto úrovní je nad 70 %. Tedy mám k dispozici všechny proměnné k tomu, abych postavil pozici, která má vysokou pravděpodobnost vítězství.

  Pokud jste FIMS obchodníky, tak vidíte, že v trzích dělám prakticky stále to stejné. Jen se zaměřuji na různé další možnosti, ve kterých se dají obchodovatelné situace nacházet. A mohu jen doporučit, abyste zkusili podobné taktiky také. Uvidíte, že se vám může dařit ještě lépe i v samotném intradenním obchodování, kde na sebe nebudete vyvíjet takový tlak obchodovat za každou cenu. Protože si daný den třeba vyděláte jinde.

  Je zřejmé, že třeba opční obchodování podobných situací už je trochu vyšší dívčí. Ale i přes obchodování běžných akcií se na podobných situacích dá rozumně profitovat.

  Poslední týdny velmi aktivně pracuji s obchodníky v kurzu Základů profitabilního obchodování v 10 týdnech, kde se zaměřuji na jednodušší swingové obchodování akcií. Tedy taktiky, které lze dělat i s menším kapitálem a při práci či studiu (reálně se nad zadáváním obchodů tráví cca 15 minut denně kdykoliv před otevřením trhů).

  A jelikož nejvíce motivuje praxe, snažím se dělat do výuky co nejvíce praktických ukázek i s použitím pozic, které sám tolik nepoužívám (protože se v daných situacích více zaměřuji na opce). Mj. jsem tak na menším účtu obchodoval zmíněné reversaly v připravených zónách s použitím akcií a takto vypadala moje platforma InteractiveBrokers v pátek k večeru (výsledky se poté ještě zlepšily a FDX se ukončil na profit targetu):

  SR_v_akciichn.jpg

  A teď počítejte se mnou. Kapitál potřebný na otevření podobné pozice je při standardním 50% marginu pro swingové obchodování akcií 15 000 dolarů. Cílový profit target obchodů je cca 1 500 dolarů. Na screenshotu je pozice v profitu 878 USD, tedy profit 5,8 % z investované částky. Jistě do obchodu nebudu chtít investovat celý kapitál účtu, ale zase jde o obchod s nízkou pákou, takže není třeba mít extra vysoké rezervy. A jde o základní princip, který jde dále rozvíjet – například přes opce. A co je nejdůležitější – obchody jdou otevírat v akciích prakticky s libovolně malým kapitálem. Můžete tak třeba otevřít jen 1/3 pozic (nebo i výrazně méně) a zhodnocení bude stále velmi podobné.

  Vím, že mnoho obchodníků se bojí otevírat pozice, protože se třeba dříve spálili. Zkuste ale přemýšlet o cestě, kdy budete opatrně dělat třeba podobné pomalé poziční obchody v trzích s nižší pákou. I kdybyste v každém riskovali jen třeba 100 dolarů, tak se budete posouvat vpřed. Budete postupně budovat svůj emocionální kapitál a pracovat na svém profesním růstu.

  Nenechávejte ležet peníze na stole jen proto, že se koncentrujete na jediný trh, kde nejsou daný den příležitosti. Snad je na ukázkách dostatečně zřejmé, že není třeba ovládnout mnoho stylu obchodování. Ale že jeden styl tradingu je možné používat univerzálně na mnoho obchodních příležitostí.

   

  25.2.2018

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.

  • Líbí se 1

  Sdílíme, co nám samotným funguje.
  7 výukových lekcí.

  Jak reálně uspět v tradingu?

  Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

  Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

  >> Získat kurz zdarma <<
×
×
 • Vytvořit...