Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Nenechte se emocionálně nahlodávat pohyby trhů

  Setkávám se s tím velmi často – ať má trh jakoukoliv podobu, vždy se najde někdo, kdo mi bude ukazovat (většinou jen zpětně v grafech), jak šlo vše krásně zobchodovat pro maximální profit. Záleží však na tom?

    

  emoce-trhy.jpg

  Foto (c)123rf.com/natasamandic  

  Začínající tradeři se často honí za svatým grálem – tedy přístupem, který bude generovat maximální profity při minimálním, ideálně žádném risku. Patří k tomu i to, že takový obchodník sleduje v grafech ty největší pohyby a počítá, kolik by hypoteticky vydělal, kdyby zobchodoval high a low daného pohybu. Občas je takový obchodník sofistikovanější a vybaven ve svých grafech sadou technických indikátorů, kde nějaký vždy poskytuje vstup v tom nejlepším místě. Pak už je jen krůček k radám typu „v tom krásném uptrendu stačilo vzít toto křížení MACD s nulovou linkou na počkat si na trailing stop-loss EMA 8 na 15minutovém grafu“. V jiné dny se trhy „krásně odrážejí od S/R úrovní pro 200 dolarové profit targety“ a podobně. Ve dny, kdy trh nereaguje ani na MACD ani na S/R úrovně stačí použít například Fibonacciho poměry a uvidíte, jak krásný signál trh nadělí. Má rada ovšem zní – zapomeňte na sledování trhů z pohledu „kolik peněz jsem mohl dnes vydělat kdyby…“ a koncentrujte se jen na svoji strategii.

  Z principů věcí je jasné, že každá strategie bude fungovat jen v určitém typu pohybu. V zásadě máme reverzní přístupy, kterým vyhovují více vyvážené trhy, a pak trendové přístupy, které mají rády trendy. Pokud aplikujeme trendový přístup (například breakout) do trhu, který se jeví jako trendující, ale není, patrně skončíme se ztrátou. Není v tom žádná magie. Tak prostě trading funguje – je o pravděpodobnostech. Můžeme pochopitelně kombinovat různé přístupy dohromady, což ale neznamená, že se vyhneme ztrátám. A naivní představa, že dokážete s jistotou rozpoznat charakter trhu a podle toho použít správnou strategii? Čím více v sobě máte podobnou jistotu, tím blíže jste vymazání účtu. Nikdo neumí s jistotou predikovat trhy – vždy existují jen pravděpodobnosti. Proto máme ve strategiích zabudovaný risk management – občas prostě přijde ztráta.

  Proč toto dnes vůbec píši. Čím dál tím více si uvědomuji rozdíl mezi myšlením navždy ztrácejících traderů a těch, kteří se pomalu dostávají k tomu, aby byli profitabilní. Ti z druhé skupiny se koncentrují na jednu strategii (která může pochopitelně obsahovat různé typy vstupů) a sledují trhy optikou svých systémů. Snaží se obchodovat bez emocí. Vědí, na jaké typy signálů čekají a že správné obchodování těchto signálů generuje v přiměřeně dlouhodobém horizontu zisk. Pokud se trh hýbe bez signálů, zůstávají mimo. Pokud se trh často hýbe bez signálů, mohou se začít věnovat systematickému studiu těchto pohybu, testovat je a třeba nalézt další vstupní situaci, kterou budou obchodovat.

  První skupina navždy ztrácejících traderů je neskutečně emocionální. Jsou tak natěšení na jakékoliv profity, že je rozhodí jakýkoliv pohyb v trhu, do kterého se nepokusí naskočit. Na těchto obchodnících jsou v trzích živeny nejrůznější algoritmy, které vychytávají jejich stop-lossy. Obchodníci mají totiž před očima jenom dolary, které jim utíkají, když zůstanou mimo. Nechtějí zmeškat ten pěkný pohyb, co zmeškali naposledy a co se tak krásně odrážel od EMA. Nový pohyb vypadá, že by se přitom mohl rozjet úplně stejně…

  Opět se dostáváme k money managementu a očekávání, kterým jsme se na Finančníkovi věnovali již tolikrát. Spočítejte si, jakou frekvenci obchodů a jejich velikost potřebujete pro řekněme 50–100% roční zhodnocení vašeho kapitálu. Zejména v diskréčním obchodování s vyšší měsíční frekvencí vstupů zjistíte, že měsíčních zisků skutečně nepotřebujete příliš. A pak je trading skutečně o tom, počkat si jen na dobrou příležitost, kterou znáte. A je úplně jedno, jaké pohyby dělá trh mezi těmito příležitostmi. Že je vám 50–100 % ročního zhodnocení kapitálu málo? Dám vám dobrou radu – začněte při zemi, dosáhněte konzervativního cíle a pak sami uvidíte, kam se posouvat dál. Svět je plný lidí, kteří by chtěli vydělávat 100 % měsíčně. Je to možné? Jistě, pokud budete neadekvátně riskovat a budete mít štěstí, tak je možné všechno. Ovšem není to cesta, jak v trzích konzistentně vydělávat, případně jak se jednou tradingem živit.

  Proto pokud trhy silně trendují a vaší specializací jsou spíše vyvážené trhy jdoucí do strany, nemá smysl se stresovat s tím, že jsme „mohli vstoupit na tomto breakoutu“ nebo „na této vlajce“ a vydělat majlant. Počkejte si na váš vyvážený trh, který přijde s vysokou pravděpodobností další den nebo ten další. Pracujte na tom, aby vás trhy emocionálně nelámaly už jen svými pohyby a hypotetickými profity. Protože to je přesně cesta, jak se v trhu ztrácí peníze – emotivní vstupy založené na strachu ze zmeškaných pohybů.

  Jakmile se naučíte dobře zvládat obchodovat jen vstup, můžete si přidat další. Opět ale nepočítejte s tím, že se vám podaří zachytit v trhu každý pohyb – ale to přeci vůbec není třeba.

  A pokud patříte mezi ty, kteří rádi analyzují velké pohyby v trzích, sledují zpětně různé indikátory a dívají se a následně diskutují o tom, jak šlo hypoteticky vstoupit a vydělat opravdu velké peníze? K tomu mám jediný postřeh – trading může být koníček, ale nezkoušejte s podobným přístupem obchodovat živě, protože pak se může hodně prodražit.

  26.3.2014

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


×
×
 • Vytvořit...