Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Obchodní systém FinWin a agresivní versus konzervativní uvažování

  Ve svém vlákně FinWin obchody podle Tomáše často kategorizuji obchodní situace na agresivní a konzervativnější. Co si vůbec pod takovým dělením situací více představit? Pokusím se dnes alespoň částečně odpovědět.

  Předem článku bych rád napsal, že dělení na agresivnější a konzervativnější situace je do značné míry záležitostí subjektivního vnímání a subjektivních zkušeností. Jinými slovy, každý zřejmě bude považovat za agresivní versus konzervativní něco trochu jiného. I v mém případě je vlastně vcelku těžké jakkoliv generalizovat, proč určité situace ve svém vlákně komentuji více jako agresivní a některé více jako konzervativnější. Jedná se vždy o celou řadu okolností, celkové aktuální charakteristiky trhu, celkový pohled na to, co se právě, děje a co se vůči dané situaci právě chystám udělat za obchod. I přes značnou subjektivitu a složitost generalizace by se ale základní rozdíl mohl popsat asi takto:

  Konzervativní obchodní styl je takový, kdy reagujete na skutečnost, která je již v trhu zřejmá.

  Agresivní obchodní styl je takový, kdy se domníváme, že by se mohl odehrát určitý zajímavý scénář, jenž by mohl přinést nějaký větší nebo rychlý pohyb, ale celkové nastavení trhu není v tomto ohledu zatím příliš zřejmé.

  Opět podotýkám, jedná se spíš o mojí vlastní interpretaci vztahující se převážně k obchodnímu systému FinWin. Pojďme si tedy obojí rozebrat trochu blíže.

  Konzervativní myšlení: Naskakuji do rozjetého vlaku

  Konzervativnější myšlení v rámci obchodního systému FinWin chápu více jako reagování na situaci, která už je zřejmá. S nadsázkou bych tedy takový přístup nazval jako "naskakování do rozjetého vlaku, který má jasný směr". To samozřejmě neznamená, že vlak nemůže svůj směr nepředvídatelně změnit, ale přeci jenom reagujeme už na něco, co se zdá poměrně zřejmé.

  Typickým příkladem je pattern FinWin 0/v TREND a 2v TREND.

  Podstatou tohoto patternu je především reagovat na zřejmý a rozjetý trend, a na korekcích do takového naskakovat. Máme jasně daný směr, máme jasně danou strukturu, čekáme už jen na moment, kdy naskočit.

  Koukněme se na tento příklad:

  konzervativni-TREND-1.jpg

  Trh vykazuje silný downtrend, EMA34 se vzdaluje od EMA204, máme prostor k LOD, nuanci TNG a se signálem short přichází zároveň i prolomení swingu, které nám potvrzuje downtrend i z pohledu struktury swingů. Takže nemusíme přemýšlet, zda se trh právě nachází v downtrendu, nebo uptrendu, protože v tomto ohledu na nás vše doslova křičí. My tudíž už pouze reagujeme - naskakujeme do rozjetého vlaku.

  Podobným způsobem uvažujeme i u protitrendových obchodů, u kterých nás namísto trendu zajímá vyčerpání na HOD/LOD.

  Koukněte se opět na následující příklad:

  konzervativni-PROTITREND-2.jpg

  Trh nám dává celou škálu potvrzení o svém vyčerpání: divergenci, hned po ní formaci DT, zároveň pattern NS (viz E-mini II). Současně však dochází i k prolomení swingu, a tudíž i struktura swingů nám tak podporuje domněnku alespoň chvilkového otočení trhu. V tomto případě tedy jen reagujeme na něco, co je v trhu vcelku zřejmé a co na nás doslova křičí.

  Pokud si nejste jistí, zda je situace více konzervativní, můžete si také pomoci jednoduchou otázkou: Jsou okolnosti pro tento obchod zřejmé, nebo si je musím vymýšlet?

  Za konzervativnější situace tedy považuji takové, kdy je náš obchod spíše reaktivní, tj. reagující na celkovou situaci, než spekulativní, tj. spekulující na další možnosti bez silnějšího podpoření takové ideji celkovou aktuální situací v trhu.

  Agresivní myšlení: Mohlo by se něco stát

  Agresivnější uvažování chápu jako konstrukci nějakého možného dalšího scénáře, který by v případě, že by vyšel, mohl přinést rychlý nebo velký pohyb, avšak konstrukce takového předpokladu není příliš podepřená aktuální situací na trhu. Spíše, než reagování na zřejmou situaci, je to spekulování na situaci, která by se zřejmě mohla následně odehrát.

  Typickým příkladem může být variace 0/v ABS a 2v ABS. Tuto variantu vyučuji více jako agresivní záležitost, což má své důvody. Jedním z nich je právě fakt, že často není při výskytu tohoto patternu zcela zřejmý celkový směr trhu, proto mnohem více musíme spekulovat než reagovat.

  Koukněme se opět na obrázek:

  Agresivni-ABS-1.jpg

  Trh nám udělal vcelku hezký signál 0/V ABS short. CCI vypadá zcela v pořádku, nějaký ten drobný potenciál k LOD je, prolomení swingu a "oblouček" také máme. Proč se tedy jedná o agresivnější signál short? Protože když se koukneme, co trh dělal před vykreslením tohoto vstupního patternu, nedokážeme v žádném případě říci, zda se nacházel v uptrendu, nebo downtrendu. Nedokážeme identifikovat žádný zřejmý trend, spíše jen chop kolem 50% retracementu a EMA34. Takže v tento moment už nereagujeme, ale čistě spekulujeme, čímž se stává pattern agresivním. Proč bychom pak tedy vůbec měli chtít o takovém obchodě vůbec uvažovat? V tradingu není nic černobílé, každé pro má své proti. Ze statistik byste měli vidět, že situace ABS mívají tendence tvořit velké MFE. Takže i zde je předpoklad, že pokud by trh prorazil LOD a pokud by celá situace opravdu znamenala otočení trendu, resp. etablování nového downtrendu, mohl by teoreticky vzniknout velký pohyb, což znamená případné vysoké RRR. A kvalitní RRR je jedna z věcí, která je v tradingu velmi důležitá. Proto tedy o podobných agresivních situacích vůbec uvažujeme, proto se snažíme izolovat a případně agresivněji obchodovat momenty, které by mohly nějaký zajímavý pohyb a RRR přinést.

  Koukněme se ještě na jiný příklad. Často považuji za agresivní i situace, které obchoduji většinou jako konzervativní, ale čas od času jim může "něco chybět". Na obrázku níže vidíme skvělý pattern 0/v short, potenciál k LOD, EMA34 se lehce vzdaluje od EMA204. Vše vypadá naprosto v pořádku. Proč by tedy taková situace měla být považována spíše za agresivní?

  Agresivni-0v-2.jpg

  Jednoduše se jedná o agresivní situaci proto, že z premarketu nemůžeme vytvořit tvrzení, že by trh byl už v rozjetém downtrentu. Takže v tomto případě namísto reagování mnohem více spekulujeme. Nereagujeme na žádný rozjetý downtrend, protože takový není z grafu v daný moment zřejmý, ale spekulujeme na skutečnost, že trhy mají v úvodu dne tendence dělat větší pohyby, že aktuálně je trh dle EMA nakloněný downtrendu a že pokud by došlo k proražení LOD, mohl by opět nastat nějaký větší pohyb - a s ním tudíž i větší RRR. Proto je tedy situace spíše agresivní než konzervativní.

  Závěr

  Osobně mám zkušenost, že nováčci mají tendence být spíše vysoce agresivní. S oblibou lezou do všeho, co byť jenom trochu nějaký signál připomíná, a nevěnují pozornost tomu, zda celková aktuální situace v trhu signál podporuje, nebo spíše vyvrací. Začít si uvědomovat, zda situaci pro sebe považuji spíše za agresivní, nebo konzervativní, může výrazně pomoci ujasnit si a vyladit vlastní obchodní styl a také poznat, které situace nám sedí a které nikoliv. Postupem času se tak můžeme lépe naučit vyhýbat se situacím, které nám moc nejdou a naopak intenzivněji obchodovat situace, ve kterých se cítíme silní.

  Nemusím snad připomínat, že zde neplatí žádné zjednodušování typu "nováčci by měli obchodovat jen konzervativní situace". Toto říci by nebylo férové, protože i někteří nováčci mohou být lepší v situacích výrazně agresivnějších. Je ale důležité si uvědomovat, co děláme a proč to tak děláme. A obecně stále platí, že trochu ubrat z agresivního přístupu rozhodně žádnému nováčkovi neuškodí, spíše naopak.

  28.4.2013

  Tomáš Nesnídal


  Sdílíme, co nám samotným funguje.
  7 výukových lekcí.

  Jak reálně uspět v tradingu?

  Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

  Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

  >> Získat kurz zdarma <<
×
×
 • Vytvořit...