Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Slovník pojmů Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Obchodujeme systém WoodiesCCI - závěr

  Již jsme si představili a názorně probrali většinu patternů systému WoodiesCCI. Jelikož se živé obchodování s Woodiem blíží mílovým krokem, představíme si v dnešním díle poslední z řady patternů, a celý seriál tak 2 týdny před návštěvou Woodieho uzavřeme.

  Pattern, který jsem si nechal záměrně zcela do poslední části seriálu, je dle mého názoru pattern zcela nejnáročnější na obchodování. Osobně mi trvalo poměrně značnou chvíli naučit se jeho správnou interpretaci a jeho úspěšné uvedení do praktického obchodování. Jedná se o pattern zvaný Ghost.

  I duch může vydělávat!

  Pattern Ghost, neboli přeloženo „duch“, je dle mého osobního názoru zcela nejpokročilejší pattern z celého systému WoodiesCCI. I když je jeho úspěšnost velmi slušná, základní problém tohoto patternu je nesnadná interpretace. Naučit se přesně rozpoznávat, jak pattern vypadá, vyžaduje již nemálo cviku a mnoho hodin strávených „hleděním“ do indikátoru CCI. Pattern Ghost je totiž svým způsobem nejednoznačný v jeho přesné podobě (tj. jak vlastně by měl vypadat „ideální“ ghost) – každé jeho zobrazení je totiž zcela jedinečné a originální. Začínající studenti pak mají s patternem Ghost největší problémy v tom smyslu, že pattern vidí i tam, kde občas není a naopak. Přesto však existují mezi Woodieho studenty skuteční odborníci pouze a jen na tento pattern a jsou schopni s jeho pomocí vydělávat nemálo peněz. Jak tedy pattern Ghost vypadá?

  V prvé řadě, Ghost patří do série takzvaných protitrendových patternů. Je tedy předurčen k obchodování proti trendu, což je, jak jsme si již vysvětlili, náročnější způsob obchodování – oproti obchodování s trendem. Rozpoznání patternu pak vyžaduje trochu představivosti. Je totiž třeba v grafu hledat něco, co vypadá trochu jako „duch“ a vyznačuje se levým ramenem, pravým ramenem a hlavou. Jak konkrétně takový duch vypadá v pojetí systému WoodiesCCI je patrné z následujícího obrázku:

  GHOST1.jpg

  Bližší specifikace bohužel není možná – jak jsem již několikrát zmínil, každý ghost je zcela unikátní, a proto není možné popsat bližší definici pattenu. Způsob obchodování patternu je pak již relativně jednoduchý. Pokud se naučíme správně rozeznávat jeho podobu, pointa obchodování spočívá v propojení dvou bodů, nacházejících se „pod rameny“. Jejich spojením dostaneme čáru, při jejímž překročení vstupujeme do příslušné pozice. Konkrétní příklad obchodování patternu Ghost na předcházejícím obrázku by tedy vypadal zhruba takto:

  GHOST2.jpg

  Je důležité zmínit skutečnost, že není jakkoliv přesně definována velikost nebo přesná podoba jednotlivých ramen a hlavy. Jedno rameno může být například výše než druhé, nebo dokonce mohou být obě ramena klidně i výše, než hlava. Snad jediné výrazné doporučení je, aby se celý pattern dal zakreslit buďto nad nulovou linkou, nebo pod nulovou linkou. Žádná z částí patternu by se neměla nacházet na druhé polovině linky, převážně pak body fungující jako spojnice k zakreslení čáry by se měly nacházet na stejné polovině nulové úsečky!

  Pattern Ghost se pak dá dokonce dělit ještě do celé škály dalších „subkategorií“. Dle přesného umístění hlavy vůči ramenům nebo velikosti obou ramen existuje snad více jak desítka dalších doplňujících názvů tohoto jediného patternu. Základ však zůstává vždy stejný, zrovna tak jako způsob obchodování. Pouze v případě, kdy se pattern utvoří pod nulovou linkou, je třeba počítat s tím, že bude mít Ghost zrcadlovou podobu – viz následující obrázek.

  GHOST3.jpg

  Závěrem

  Pattern Ghost rozhodně není pro každého. Potřeba představivosti a nejednoznačná interpretace může být pro mnohé v počátku výraznou překážkou. Pattern se obecně ani nováčkům nedoporučuje obchodovat od samého počátku. Je maximálně rozumné několik měsíců pattern pouze pozorovat, naučit se jeho správné rozpoznávání a získat pro něj správný cit. Výhoda patternu pak je, že se objevuje v různých obměnách i několikrát denně a jeho úspěšnost bývá markantní. Rozhodně je možné pouze a jen s tímto jediným patternem vydělávat zajímavé peníze – což však platí pro všechny Woodieho patterny.

  4.6.2006

  Tomáš Nesnídal


×
×
 • Vytvořit...