Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Poradna: 3 dotazy na trading, které často dostávám..

  ...a k nim i 3 rozsáhlejší odpovědi. Nepůjde dnes o žádné typické otázky typu "s jakým software a s jakým brokerem začít", ale spíše o otázky a odpovědi vedoucí i k trochu hlubšímu zamyšlení nad tím, jakým způsobem bychom se měli v začátcích k tradingu postavit a na co se zhruba pomalu připravovat.

  Chci se věnovat intradennímu obchodování. Čím bych měl začít?

    

  caste_otazky_2012.jpg

   
  Foto (c)iStockphoto.com/dimdimich&nbsp 

  Toto je častá otázka. Už jsme se zde mnohokrát zabývali věcmi, jako je výběr platformy, brokera, příprava na backtest, první kroky v rámci intradenního obchodování. Všechny tyto věci je možné dohledat v historii článků. Dnes bych však rád nabídnul trochu jiný tip.

  Má dnešní rada zní - pokud se chcete věnovat naplno intradennímu obchodování, začněte s pozičním obchodováním komoditních spreadů.

  Přiznávám, že je to možná poměrně nezvyklá rada, ze které jste momentálně možá trochu překvapeni. Ale pokusím se vysvětlit, proč tento krok považuji za rozumný (a už jsem také tento krok poradil řadě přátel a známých, kteří se chtějí věnovat naplno intradenním obchodování - a dávají mně za pravdu).

  V principu jde o to, že intradenní obchodování nabízí rozhodně exkluzivně zajímavé zhodnocení i poměrně pravidelný, velmi slušný příjem - pokud už ovšem víte, co děláte. Naproti tomu, nic není zadarmo - a cesta intradenního obchodníka je vykoupena skutečně mnohým časem, který je třeba v začátcích tomuto směru věnovat a bohužel i nemalou frustrací, kterou si v začátcích všichni (bez rozdílů) procházíme.

  Nejhorší bohužel pak na tom je, že v některých opravdu nelehkých momentech na naší cestě za kariérou úspěšného intradenního obchodníka začínají mnozí pochybovat, zda obchodování opravdu funguje - a to je zásadně špatně, neboť je to uvažování, které k pozitivním výsledkům opravdu nevede.

  Proto je z principu ideální, pokud současně s velkou dávkou práce a trpělivosti, kterou k intradennímu obchodování v začátcích potřebujete, máte už něco, co vám ideálně přináší z trhů alespoň nějaký příjem. Nejde nyní vůbec o to, aby to byl příjem, který by vás v toto chvíli už živil - jde jen skutečně o to mít něco, co vám bude dávat důvěru v tento byznys v těžkých chvílích a zároveň vám bude ideálně přinášet nějaké menší zisky, které by případně pokrývaly začátečnické ztráty v daytradingu.

  Proto si dovoluji navrhnout právě komoditní spready - a mám k tomu jediný důvod: Ze všech oblastí, které vyučujeme, se dle ohlasů našich studenů zdá, že právě toto je směr, ve kterém naši studenti začínají nejrychleji profitovat a zřejmě je zde zatím i největší procento úspěšných studentů. Pokud k tomu připočtu fakt, že spready jsou časově minimálně náročné a velmi jednoduché, docházím k závěru, že doporučit nováčkům v intradenním obchodování začít právě tímto směrem nemusí být špatný nápad.

  Samozřejmě, garance zde není žádná a i mezi "spredaři" je mnoho těch, kteří zatím na svůj úspěch čekají. Pokud ale vezmu v potaz, jak drahá komodita je pro mnohé čas, dává mně naprostý smysl začít s něčím, co mě do tohoto byznysu uvede s mnohem menší časovou náročností a mnohem menší frustrací, než je právě intradenní obchodování - byť samozřejmě to je doposud stále nejzajímavějším obchodním směrem, s potenciálem největších zisků.

  Osobně se domnívám, že komoditní spready se dají "rozjet" už za 3 měsíce. Tím se už trochu "zaběhneme" a k intradennímu obchodování budeme pak přistupovat s trochu novým pohledem (i svým způsobem větším nadhledem), pokud navíc vše půjde dobře, budeme mít z tradingu už alespoň nějaký minimální příjem. Konec konců, i u nás hrály v začátcích komoditní spready velmi výraznou roli.

  Samozřejmě, tento tip nikomu nepodsouvám, je na každém, jak se do intradenního obchodování pustí. Dávám to pouze jako jednu z možností ke zvážení.

  Měl bych začít s indikátory, nebo čistou cenovou akcí (PriceAction)?

  Pokud začínáme s obchodováním na burze a rozhodneme se věnovat technické analýze, prakticky už od začátku se setkáváme s otázkou toho, zda se věnovat spíše obchodování s některým z bezpočtu indikátorů, nebo se soustředit spíše jen na samotnou cenovou akci.

  Toto je poměrně náročná otázka a proto se o ní rozepíšu trochu více.

  V principu je obojí správně, byť svět traderů je zjevně rozdělený na dva tábory, kdy jeden tvrdí, že indikátory jsou skvělá pomůcka a druzí tvrdí, že pouze cesta čisté cenové akce (PriceAction) je správná. Skutečnost je taková, že správná cesta je pouze a ta, která nám vydělává a žádné dogma toho, že by bylo lepší jedno, nebo druhé, neexistuje.

  Obecně platí, že čistá cenová akcie (PriceAction) už v sobě skutečně zahrnuje veškeré potřebné informace k obchodování, že takovou není třeba ničím dalším příliš doplňovat ani komplikovat a že PriceAction je "nejčistší" možný pohled na grafy. Protiváhou tomu je bohužel fakt, že čistá cenová akce je do značné úrovně subjektivní, protože existuje mnoho různých pohledů, jak různě interpretovat jednu stejnou situaci.

  Oproti tomu je pravdou, že indikátory jsou pouze a jen derivací základních cenových grafů a že žádnou dodatečnou informaci již nepřináší, natož aby v sobě obsahovaly nějakou možnost předvídat budoucí vývoj trhů. S tím rámcově souhlasím, ale pointa indikátorů skutečně není předvídat budoucí pohyby trhů (to by bylo velmi naivní si něco takového myslet), ale raději nám nabídnout jinou interpretaci cenového grafu.

  A taková interpretace bývá s využitím indikátorů nezřídka jasněji čitelná, s mnohem menším prostorem pro subjektivní posouzení.

  V konečném důsledku se tedy domnívám, že v začátku je stejně potřeba prozkoumat obojí, než se rozhodnu pro jedno, nebo druhé. Nikdo vám bohužel nemůže dopředu říci, co je vhodné právě pro vás - a pokud vám někdo násilím podsouvá pouze jedno, nebo druhé, přitom to opačné striktně odsuzuje, pak bych se k takovému člověku stavěl spíše rezervovaně.

  My s Petrem jsme si prošli oběma směry a je zajímavé, že byť jsme oba začali s indikátory, poslední 3 roky došlo u Petra k určitému posunu k čisté cenové akci, s úplným vypuštěním indikátorů. Vedl ho k tomu přitom přirozený vývoj, při kterém postupně zjišťoval, že ve skutečnosti klade stále větší důraz na samotný cenový graf, spíše než na indikátor pod ním (stejně tak jako já jsem v posledních letech začal klást větší důraz na EMA34 a EMA204). Tak to občas bývá - nic méně nikdy nenastala situace, že bychom se začali dohadovat o tom, zda pouze jeden z těchto směrů je správný. Je to právě naopak - občas se nestačíme divit, jak v podstatě vstup na základě čisté cenové akce nezřídka odpovídá vstupu na základě CCI systému FinWin. Což poukazuje na to, že skutečně vesměs obchodujeme velmi podobné principy, pouze náhled na ně je jiný, stejně jako nástroje, kterými tento pohled na trh interpretujeme.

  Osobně jsem zkoušel hledět do grafu bez svých oblíbených indikátorů CCI a EMA, nikdy jsem tam bohužel neviděl nic, co bych byl ochoten zkusit zobchodovat. Zkrátka a dobře jako silně vizuálně založený člověk potřebuji trochu "pestřejší" a konkrétnější obrázek, protože to je právě to, co vyhovuje mně. Zrovna tak používám indikátory i při tvorbě svých mechanických systémů, takže ano, indikátory mám velmi rád, používám je s velkou oblibou - a samozřejmě beru je jen jako nástroj, aniž bych se z nich snažil dělat něco, co nejsou. Přesto v logice řady indikátorů nacházím zajímavý pohled na různá chování trhu, která mně pomáhají v různých aspektech tradingu. Jsem tedy za indikátory stejně vděčný, jako je Petr za skutečnost, že se dá naprosto obchodovat i bez nich (proto také dnes vyučujeme dva směry v intradenním obchodování - můj více založený na interpretaci indikátorů CCI a EMA a Petrův více založený na interpretaci samotné cenové akce).

  Skutečně věřím, že nejlepší je projít si obojím a udělat si vlastní názor na to, k čemu se přiklonit a co nejspíše bude fungovat právě vám. Z reakcí našich studentů opět nemohu říci, že by jeden tábor byl silnější, než druhý. Máme ohlasy jak od studentů, kteří dnes již vydělávají s čistou cenovou akcí, tak od studentů, kteří vydělávají se systémem FinWin (nezřídka s úpravami dle vlastních požadavků, což je naprosto v pořádku), ale i od studentů, kteří nakonec vydělávají s pomocí něčeho úplně jiného. Určitě nic není v tradingu dogma a stejně jako v životě nezřídka musíme poznat více partnerů, než najdeme toho na opravdu dlouhou dobu, i v tradingu je nejlepší hned od začátku zkusit více přístupů, než uvidím, který mě opravdu "chytnul", začal bavit a přinášet nějaké výsledky. Pro jednoho to bude čistá cenová akce, pro jiného práce s indikátory.

  Co vše musím v rámci tradingu "nastudovat", abych se mohl stát traderem?

  Občas se mě lidé ptají, co konkrétně mají nastudovat, aby se mohli stát obchodníky.

  Obecně systém našeho vzdělávání vytváří vnitřní přesvědčení, že pokud se chceme v něčem stát odborníky, nebo pokud se chceme nějaké věci věnovat na profesní úrovni, musíme danou záležitost "rozebrat", do detailu nastudovat a přečíst si řadu akademických publikací, čímž budeme v dané věci "vzděláni" a připravení danou věc vykonávat.

  Realita je bohužel taková, že mnohem více skutečně užitečného a praktického vzdělání dostáváme až ve škole života. Jsou to naše zkušenosti, díky kterým se stáváme odborníky - nikoliv počet knihy, které jsme nastudovali. Nehledě na to, že příliš mnoha teoretického studia nikam nevede, zahlcuje mozek a nezřídka přílišným teoretickým studiem ve skutečnosti jen na podvědomé úrovni odkládáme reálnou praxi, které se bojíme (především možného neúspěchu).

  Pokud se chcete stát úspěšnými obchodníky, tak je v prvé řadě třeba chápat, že trading je profese a studium na celý život. Úspěšný obchodník je zvídavý, rád v tradingu neustále poznává a odhaluje nové věci, posouvá se vpřed, hledá cesty, jak se v čemkoliv zlepšit. Proto se úspěšný trader stává vlastně studentem na celý život, což ale platí o jakékoliv profesi, kde chceme být úspěšní. Jednou jsem v Algarve potkal řezníka z Německa, s nejlepším sortimentem, který jsem kdy poznal. Když jsem u něho udělal opravdu veliký nákup, poprosil mě, abych ho přišel informovat, pokud s něčím budu nespokojený. Záhy pak dodal: "Jak bych mohl být šťastný, pokud bych věděl, že už není nic, v čem bych se mohl ještě trochu zlepšit?"

  Touha být v čemkoliv lepší přináší zvláštní pocit naplnění a s ním pak přichází nezřídka úspěch a peníze. Trading se má dělat samozřejmě primárně pro peníze, ale snaha naučit se peníze vydělávat by měla být vedena přirozenou lidskou tohou poznávat, odhalovat a být lepší. Tím se stává profese tradera zároveň naplňující činností a kruh se uzavírá. Kde je vášeň a zvídavost, tam jsou také výsledky. Toto je z mého pohledu skutečné vzdělávání.

  Takže, pokud chcete začít s tradingem, začněte studiem čehokoliv, co se vám dostane pod ruku jako první. Ať už je to kniha, seminář, rada přítele. Následně vše, co jste z tohoto prvního studia získali, jděte vyzkoušet do praxe. Sedněte si ke grafům, pozorujte, zkoumejte, "hrajte si". Přijdou nové otázky. S novými otázkami přijdou nové zdroje, co dále studovat. A tak to bude po celou vaší obchodní kariéru. Samozřejmě, největší intenzita tohoto procesu je v samotném začátku. Jakmile se trochu zaběhnete a začnete vydělávat, zjistíte, že máte spousta volného času - a tak vás tu a tam napadne, že byste možná chtěli prozkoumat a nastudovat něco nového, co by vám mohlo přinést další malý posun v tradingu - a také vnitřní uspokojení a radost z toho, co děláte, a faktu, že to dokážete i po letech ještě zlepšovat.

  Zároveň se ale snažte trávit 2/3 času praxí, tj. převážně sezením u grafů, zkoumáním, testování, backtestováním. To je skutečný zdroj vašeho posunu, vašich nových nápadů, myšlenek a inspirace. Až teprve zbylou 1/3 času věnujte tomu, že budete studovat potřebnou teorii, která vám pomůže rychleji pochopit problematiku a otázky, které se vám právě vyskytly ve vaší praxí.

  Pokud jste na samotném začátku, začněte studiem obecných principů, toho, jak burza funguje, co jsou to komodity, co jsou to e-mini. Pochopte záladní principy, money-managerent, risk-reward-ratio, základy vstupů a řízení pozice. Nemusíte vše chápat do detailu a na akademické úrovni. Musíte to chápat pouze na té úrovni, abyste byli schopni začít to aplikovat v praxi. Sám nevím miliony věcí, které jiní vědí, ale nepovažuji za podstatné s nimi trávit čas, pokud nemají podstatný praktický dopad. Jakmile něco pochopím pouze do té míry, abych byl schopen to odzkoušet a "osahat" prakticky, tak to považuji za zcela dostatečné. Nejsem akademik ani "hnidopich", jsem ryzí praktik. Praxe je to, co teprve ukáže správné principy - proto je praxe nezřídka v rozporu s akademickou teorií. Nepotřebuji ukájet své intelektuální ego hloubkou vědomostí, potřebuji pouze vědět, na co se soustředit, aby trading dělal to, co má - vydělával peníze. A pokud mám možnost hledat způsoby, jak se ve vydělávání peněz na burze zlepšovat, pokud nacházím nové nápady a myšlenky pro ryzí praxi, cítím se naplněný. Nedílnou součástí tohoto procesu je nutnost smířit se s tím, že opravdu mnoho věcí v rámci tradingu zřejmě nikdy do hloubky chápat nebudu - protože to zkrátka a dobře nepovažuji za podstatné. Praxe a můj účet je jediné, co určuje, jak a co potřebuji studovat do hloubky.

  Takže, krátce po té, co pochopíte základní principy, začněte vše naučené okamžitě prakticky trénovat a aplikovat. Nainstalujte si software, připravte data. Hleďte do grafů a backtestujte - to bude pro vás ten správný nový zdroj, kde čerpat pro své další vzdělávání. Dříve či později začnou přicházet další otázky, kterých možná bude tolik, až z toho budete frustrovaní. V takovém momentě hlavně neopouštějte praxi, nadále se snažte testovat nové přístupy a současně hledat možné odpovědi na vaše nové otázky - ať už je to opět kdekoliv, od knih, až třeba přes náš server Finančník.cz, atd. Netlačte na pilu, protože to nikam nevede. Budete-li příliš frustrovaní a unavení, odpočiňte si a nechte pár týdnů trhy zcela být.

  Dříve či později uvidíte, že vše začne pomalu do sebe zapadat. Je to jako s čímkoliv v životě, co se chceme naučit. Jde to pomalu, stojí to mnoho úsilí a frustrace (bohužel), ale zvídavost a vášeň pro danou věc nám začne pomalu vytvářet finální obraz, kdy vše zapadá dohromady. Hlavně je ale třeba pokračovat praktickou prací, praktickým zkoumáním a testováním. To je ta nejdůležitější práce, kterou za vás bohužel nikdo neudělá. Zapomeňte na dogma toho, že nejprve věci musíme studovat do nekonečna na teoretické úrovni a chápat do posledního detailu. Teoretické studium musí jít pospolu s praktickým zkoušením a praktickou aplikací a navíc by mělo mít trochu menší prostor, než právě daná praxe. Teoretické znalosti jsou důležité, ale bude to teprve praxe, co bude vydělávat naše peníze.

  Takže, samozřejmě studujte, ale hlavně prakticky aplikujte, buďte zvídaví, nebojte se práce, která vás čeká (později začne být i vcelku zábavná a vzrušující) a na teoretické studium hleďte především jako na doplněk vaší praxe, na něco, co má vaší praxi pomalu rozšiřovat a pomáhat rozvíjet. Nikoliv naopak.

  27.5.2012

  Tomáš Nesnídal


  Sdílíme, co nám samotným funguje.
  7 výukových lekcí.

  Jak reálně uspět v tradingu?

  Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

  Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

  >> Získat kurz zdarma <<
×
×
 • Vytvořit...