Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Poradna: Jakých TOP 5 chyb se vyvarovat v tradingu?

  Před časem jsem dostal emailový dotaz, kterých 5 chyb bych se vyvaroval, pokud bych znovu začínal s tradingem se současnými zkušenostmi. Téma je to jednoznačně velmi důležité, a proto jsem jej rozvedl do dnešního článku.

  Dotaz zněl:

    

  clerror.jpg

  Foto (c)iStockphoto.com/arcady_31&nbsp 

  Pokud byste se podival zpatky a zhodnotil Vase obchodovani. Mohl byste mi napsat takove TOP 5 chyb, kterych byste se vyvaroval, kdybyste zacinal znovu se soucasnymi zkusenostmi. Vim, ze zkusenosti v live obchodovani musim nasbirat a ze clovek se chybami uci, ale nekdo taky rekl, ze jenom hlupak se uci z tech vlastnich. :)

  Musím se přiznat, že jsem dlouho přemýšlel, zdali existuje něco, co bych ve svém tradingu mohl nazvat závažnou „chybou“, která by měla obecnou platnost a které se dá jednoduše vyhnout. Pochopitelně, každý chybujeme a některé chyby máme myslím hluboce vryty do své paměti.
  Ovšem je otázkou, jestli ty klasické „chyby“ mají obecnou platnost. Spíše nikoliv a bohužel si tak každý musí některými problémy projít sám. Já si například dodnes živě pamatuji, jak jsem v jednom svém obchodě přišel o několik tisíc dolarů během pár minut proto, že jsem určitou neopatrností odroloval grafy v platformě tak, že se neaktualizovaly. S potěším jsem tak sledoval cenu, jak „stále drží“ nad S/R úrovní, pod kterou jsem byl obchod připraven modifikovat skrz opce, abych po určité době zjistil, že cena už je v trhu úplně jinde – na mém vzdáleném základní stop-lossu. Na podobné chyby člověk určitě nezapomíná a jsem si naprosto jist, že znovu podobnou technickou chybu již v životě neudělám (a v rámci svého tradingu mám nastaveny i procesy, které mě na ni případně upozorní). Ovšem podobnými „technickými chybami“ si bohužel musí projít každý (a nedělám si iluze, že se jiné a pro mne zatím neznámé komplikace nedostaví v budoucnu znovu). Jediná rada, jak čelit podobným chybám, je s podobnými situacemi určitým způsobem počítat přes svůj money management. Vím, že když nastane nějaký opravdu nepříjemný problém, tak to stále nemůže zásadně ohrozit můj obchodní kapitál, který mám například i z podobných důvodů rozdělen do několika účtů a podobně.

  Z pohledu začínajících traderů tak vidím důležitější koncentraci na určité základní principy, které vedou k profitabilnímu obchodování. Sám ze svého vývoje vím, že kdybych dnes začínal, pak bych třeba některým věcem věnoval méně času (zkoumání konkrétních technických nástrojů) a jiným bych se od začátku věnovat mnohem intenzivněji (například trade management, celkový money management a podobně). Zde jsou tipy rozepsány podrobněji:

  Hledání vlastní cesty

  Pokud bych měl vyzdvihnout pouze jeden bod, který mne posunul v tradingu nejdále, pak je to schopnost hledat své vlastní cesty a nevěnovat zas tak mnoho času tomu, co říkají ostatní.

  Většina začínajících obchodníků přistupuje k tradingu s tím, že pro úspěšné obchodování musí načerpat co nejvíce informací od zkušenějších. Je to pochopitelné a do určité míry rozumné. Je zbytečné, aby člověk znovuobjevoval „kolo“ a načerpání inspirace od jiných obchodníků mne osobně vždy posouvalo dopředu. Současně je však potřeba snažit se získávané informace používat (minimálně ve formě testování na historických datech) a zejména o nich přemýšlet. Dobré také je nenechat se cizími názory ovlivňovat příliš a už vůbec ne od anonymních „všeználků“ všudypřítomných ve všech internetových diskuzích, kterých jsem se naštěstí nikdy aktivně nezúčastňoval.

  Trader začne být profitabilní v okamžiku, kdy začne obchodovat způsobem, který mu zcela sedne a kterému dokáže důvěřovat. To je zcela kritické, protože bez skutečné důvěry v to, co děláme, nemůžeme nikdy překonávat průběžné drawdowny vyskytující se v každém stylu obchodování. Ovšem abychom obchodní metodě opravdu důvěřovali, vyžaduje to hodně času, trénování a přemýšlení.

  Současně je nezbytné nevěřit všemu, jen proto, že „se to někde píše“. Už jenom z důvodu, že každý máme pro trading jiné podmínky (různé zkušenosti, různou akceptaci risku, různý kapitál a desítky dalších podobných faktorů). Všechny informace je třeba kriticky zkoumat z různých pohledů, testovat a případně skládat do vlastního přístupu. Když se mi něco v daném přístupu nezdá, vždy se snažím najít odpověď. Pokud se podívám do minulosti ve své kariéře tradera, vnímám svůj progres jako určitou spirálu. Občas se k některým principům po čase vrátím, abych se jejich vypilováním posunul vpřed. Trading je pro mne nikdy nekončící proces, ve kterém se snažím stále zlepšovat.

  Tip 1: Přemýšlejte nad technikami, které se snažíte v tradingu používat. Pokud vám něco úplně nesedí, je potřeba to zkoumat z jiného pohledu. Neznamená to nahradit jeden indikátor druhým, ale pokusit se například místo o vstupu přemýšlet o jiném výstupu, risk managementu atd. Do živého tradingu je dobré se pouštět až v okamžiku, kdy mám přístup, který mi sedí a rozumím mu. Současně vím, proč jej obchoduji a mám jej otestovaný na simu.
  Vyvaroval bych se tedy především snaze mechanicky a bez rozmyslu přejímat obchodní principy jiných obchodníků a především jejich okamžitého nasazení s reálnými penězi.

  Risk management a Money management

  Coby především intradenní obchodník vnímám, že trader nemůže začít systematicky vydělávat, dokud nezačne svou aktivitu v trzích zcela podřizovat správnému risk managementu.

  Do této oblasti spadá spousta extrémně důležitých principů – přiměřený risk na obchod, adekvátní práce s řízením risku u každého obchodu, adekvátní výstupy s ohledem na vstupy a aktuální dění v trhu, denní limit ztrát, adekvátní očekávání zhodnocení a podobně.

  Častou chybou začínajících traderů je, že o těchto věcech z počátku příliš nepřemýšlí. Trading vnímají spíše coby snahu o hledání „jednoduchých a zcela jasných vstupů“ a nechtějí si připustit, že burza je pro jednoduché přístupy příliš komplexní – naše vstupy nebudou nikdy dokonalé. Jediné co musíme mít skutečně striktně pod kontrolou (a také jako jediné můžeme kontrolovat) je řízení risku.

  Tip 2: Pokud s tradingem začínáte, máte pocit, že jste si otestovali určitou strategii, sedí vám a plánujete ji obchodovat na živo, přistupujte k tradingu z pohledu, že jste opravdu jen na samotném začátku. Nenechte se pohltit chamtivostí, která vás bude nutit obchodovat hned „naplno“. Skutečně si nastavte takové parametry svého přístupu, aby počáteční ztráty byly co nejmenší – např. skrz týdenní limity ztrát, kdy po určité ztrátě přejdete na zbytek týdne na sim a podobně. Časem začnete objevovat různé nuance – například právě v řízení risku – které je třeba dodefinovat a je zbytečné před jejich „objevením“ ztratit velkou část účtu. Bohužel příliš mnoho obchodníků dokáže například po prvních ziskových obchodech hned agresivně navyšovat pozice, aby následně odevzdali zpět vše, co vydělali (a často i podstatně více).

  Dostatečná kapitalizace

  Na toto téma na Finančníkovi padlo již mnoho článků. Osobně vnímám dostatečnou kapitalizaci jako jeden z velmi důležitých faktorů pro úspěch v obchodování. A to nejen z pohledu risk managementu (tj. dostatečný kapitál pro adekvátní risk na jeden obchod), ale především z psychologického hlediska.

  Tradeři obchodující s malou pozicí (například jedním kontraktem, malým počtem akcií, mikroloty na forexu a podobně) mají často tendenci být agresivnější, protože profity (ale i ztráty) naskakují poměrně pomalu. Mívají například tendence jít si v trhu jen pro „opticky nejzajímavější profit targety“, které bývají často za hranicí toho, co je v daném timeframu a volatilitě přiměřené. Pochopitelně toto je velmi individuální a nemusí se to týkat každého tradera. Ovšem má osobní zkušenost je ta, že mnoho obchodníků je tímto silně ovlivněno.
  Měl jsem možnost zkoumat výsledky několika obchodníků, kteří se lišili v počtu obchodovaných kontraktů. A přestože nešlo o žádný statisticky významný vzorek, bylo zřejmé, že tradeři obchodující s více kontrakty mnohem rozumněji čekali na ty lepší obchodní příležitosti a spokojí se s menším počtem obchodů. Obchodníci s jedním kontraktem měli mnohem větší tendenci k přeobchodování. Důvod byl zřejmý jasný – obchodujete-li například pět kontraktů v trhu e-mini Russell a při aktuální nízké volatilitě získáte target například v oblasti 200 dolarů/kontrakt, jde o 1000 dolarů, což je pro mnoho traderů „uspokojivé“. S jedním kontraktem jde „jen“ o 200 dolarů a mnoho obchodníků zkusí například čekat ještě na dalších „sto dolarů“, což může často znamenat výstup na B/E. To pochopitelně obchodníka příliš nepotěší a tak za chvíli hledá příležitost k opětovnému „opožděnému“ vstupu do dané formace a podobně.

  TIP 3: Pochopitelně, že je nezbytné začít živě obchodovat s co nejmenší pozicí. Ale opravdu silně doporučuji to, co zde píšeme již mnoho let – zkuste si strategie papertradovat i s trochu vyšším počtem kontraktů a přemýšlet, zdali byste s více kontrakty obchodovali stejně jako s jedním. I při samotném živém obchodování může někomu pomoci simulovaně výsledky zapisovat tak, jak by se vyvíjely s více kontrakty.

  Důslednost v psaní poznámek

  V tradingu mne dále jednoznačně posunul okamžik, kdy jsem si do OneNote začal důsledně zapisovat všechny své poznámky. Z počátku jsem tuto oblast spíše podceňoval a jde určitě o jeden z tipů, který dokáže obchodníka silně posouvat kupředu. Více k tomuto tématu například článek Jak efektivně dokumentovat procesy tradingu.

  Rutina

  V neposlední řadě je pak nutné jednoznačně vnímat trading jako určitou nezbytnou rutinu a seriózní business. Například v intradenním obchodování mě nikdy nenakoplo nic více, než když jsem trhy kdysi začal pravidelně sledovat den za dnem. Bez toho se bohužel člověk nepohne dál. Více viz například článek Obchodování a potřebná rutina.

  Shrnutí

  Vidíte, že v článku nepadly žádné tipy na konkrétní obchodní techniky či nástroje. Zde musí skutečně každý obchodník sám objevit to, co mu sedí nejvíce. Také jsem pochopitelně zkoumal mnoho směrů obchodování, abych se nakonec některým taktikám prakticky nevěnoval. Byl to pro mne ztracený čas? Naprosto nikoliv – v tradingu neexistuje jednoduchá cesta. Není to tak, že by bylo obchodování opcí jednodušší než obchodování akcií, diskréční obchodování složitější než naprogramování funkčního AOS. Všechny cesty jsou náročné a uspějeme v nich jen, pokud nás cesta bude bavit. Skutečně nečekejte, že se v některé technice tradingu skrývá „svatý grál“ – svůj grál můžete objevit v kterémkoliv stylu tradingu, ale je třeba chápat, že objevení toho, co mi sedí, je skutečně jen začátek nikdy nekončící cesty…

  28.11.2012

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.


  Sdílíme, co nám samotným funguje.
  7 výukových lekcí.

  Jak reálně uspět v tradingu?

  Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

  Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

  >> Získat kurz zdarma <<

  Další články na toto téma

  Stavíme byznys jménem trading III

  Minulý díl jsme zakončili krokem, ve kterém se v rámci stanoveného časového harmonogramu budeme snažit najít co nejvíce vhodných nástrojů pro náš osobní styl. Pokud tedy máme vymezený okruh těch nástrojů nebo systémů, které nás zaujaly nejvíce, můžeme pokročit dále.
  Samozřejmě, že užší výběr obchodních systémů, které nás zaujaly a u kterých cítíme, že by mohly padnout našemu stylu ještě neznamená, že je nutně musíme obchodovat. Sám například poslední rok testuji mnoho opčních strategií, které jsem si vybral do „užšího“ kola jako ty, které by mně mohly padnout nejlépe, mnoho z nich již testuji na živém účtu, avšak obchodovat „naplno“ jsem se rozhodnul zatím pouze jedinou z nich. Ostatní strategie se buďto postupně ukázaly jako méně zajímavé, než jsem se původně domníval, nebo jsou ve fázi dalšího testování, což je další krok , o kterém chci dnes primárně psát.
  Krok 5: testování robustnosti vybraných nástrojů
  Zúžený okruh vybraných nástrojů je následován dalších krokem a tím je jejich testování. Nemám zde ještě na mysli jemné backtestování a stavbu konkrétní podoby obchodního systému. V tento moment mám na mysli spíše velmi hrubé backtestování a především testování robustnosti zvoleného nástroje. Hned vysvětlím, co mám na mysli:
  Dobrý nástroj by měl být v prvé řadě univerzální. Neměl by to být nástroj, který funguje pouze na nějakém trhu nebo nějakém time-frame, ale nástroj, který se nemusíme bát aplikovat v různých trzích a podmínkách. V tento moment tedy ještě nepotřebujeme nutně stavět obchodní systém (tj. konkrétní obchodní pravidla pro vstupy a výstupy, která budou následně backtestována), ale musíme si ověřit, že vybrané nástroje fungují.
  Neexistuje bohužel jednotný postup, jak něco takového „vyzkoušet“. Jedním z nejjednoudšších je ten, že si ke svému stávajícímu nástroji k určování vstupů vyberete nějaký jiný nástroj pro určování výstupů – například křížení křivek MACD, posouvaný stop-loss, CCI hook atd. Musí se jednat o nějaký obecně funkční výstup, ale nejde v této fázi ještě o žádné jemné testování.
  Nyní si vyberete řekněmě 5-6 různých trhů (v případě pozičního obchodování) a to ideálně z různých komoditních komplexů, nebo 2-3 trhy a 2-3 různé time-frame v případě intradenního obchodování. Váš další krok je otestovat na každém trhu / timeframe alespoň 100 obchodů. Nejde nyní o to přesvědčit se, jak hodně systém vydělává/nevydělává (v tomto bodě navíc ještě stále o obchodním systému nemluvíme, je to pouze hrubý test) – jde pouze o test určité robusnosti. V ideálním případě by trh měl vykázat alespoň trochu profitu na všech time-frame a všech trzích. Měli byste systém otestovat na všech trzích i time-frame také v různých situacích trhů – tj. silně trendujícím trhu, „normálně“ trendujícím trhu a netrendujícím trhu (chopu), abyste si okamžitě udělali představu, pro jaký typ trhu je nástroj nejvhodnější. Celému tomuto testování věnujte alespoň několik týdnů – je skutečně velmi důležité přesvědčit se, že je zvolený nástroj robustní a také vědět, pro jaký typ trhů je případně totálně nevhodný. Poté co jste hotovi, udělejte ještě jednu věc – otestujte stejný nástroj vstupů s jinými výstupy, než v případě prvního testu. Abych byl upřímný, pokuste se zkombinovat váš nástroj vstupů alespoň s 5 různými variantami výstupů. Důvod je jednoduchý – je třeba si být jisti, že zvolený nástroj vstupů sám o sobě pozitivně ovlivňuje výsledky a že vše nebylo především dílem výstupů. Samozřejmě, pokud jste zběhlejší technicky, můžete pracovat s dalšími variacemi – jeden z dalších ideálních způsobů je testovat robustnost daného vstupu na základě analýz MAE/MFE atd. I když současné testování různých výstupů celý proces udělá ještě zdlouhavější, budete alespoň vědět, jaké výstupy jak zhruba fungují, jak dlouho vás podrží v obchodě, k jakému typu trhů se hodí nejlépe atd. To vše vám pak ulehčí další krok.
  I přes zjevnou zdlouhavost tento krok nepodceňujte. Přirovnejte si tento krok opět ke klasickému byznysu: řekněme, že jste ředitel sítě kaváren Starbucks – rozhodně nebudete otevírat své pobočky na prvním místě, kde vás napadně. Zaručeně nejdříve strávíte (nebo byste alespoň měli) mnoho času podstatně hlubším studiem zúženého výběru vytipovaných oblastí. Budete chtí vědět úplně všechno – kolik lidí kolem dané oblasti projde ve všechny hodiny denní doby, jak majetní lidé bydlí v okolí, kde jsou nejbližší kanceláře, kam lidé z kanceláří chodní na snídaně a na obědy, kolik tak utrácejí, a mnohem více. Úplně stejné to musí být s vašim předem vytypovaným nástrojem – musíte udělat podrobný průzkum, než se ubezpečíte, že má hlubší význam se danému nástroji věnovat více a zkoušet s jeho pomocí stavět obchodní systém. Tyto nástroje jsou základními stavebními kameny, na kterých budete stavět svůj byznys jménem trading jako celek a proto musí být základy velmi pevné.
  Veškeré testy provádějte v přehledé formě a veškeré výsledky dobře archivujte. Bodou se vám zaručeně ještě v budoucnu hodit a zcela jistě se k nim budete ještě mnohokrát vracet. Využijte například program Excel, který je pro podobná testovná ideální.
  Pokud vše uděláte dobře a nic nepodceníte, budete mít na konci mnoho nových poznatků:
  budete vědět, který z nástrojů z úžšího výběru prošel „jemným sítem“ a se kterým se tedy budete nadále snažit stavět svůj obchodní systém; docela možná to bude několik nástrojů, což je jedině dobře; docela možná tedy už budete mít nyní ten „svůj“ nástroj budete vědět, pro jaké trhy je váš nástroj nejvhodnější; zda-li pro více nebo méně volatilní, pro více nebo méně trendující, pro dražší nebo levnější trhy celý proces vám navíc umožní se s různými trhy lépe seznámit během tohoto procesu se také seznámíte s více time-frame, což vám pomůže ujasnit si, který by mohl být ten nejvhodnější pro vás budete vědět, jak různé výstupní techniky mohou váš vstupní nástroj ovlivnit, jak dlouho nebo krátce vás v trhu jednotlivé výstupy podrží budete si moci více ujasnit, jakým typem výstupů se budete chtít zabývat dále a tím si tedy i ujasnit, zda-li budete chtít být spíše dlouhodobý trader (a využívat dlouhodobější výstupy), nebo krátkodobější trader (resp. swingový obchodník – a využívat tak krátkodobější výstupy) budete mít už poměrně jasnou představu, jaké ruzné kombinace vstupních a výstupních nástrojů budete chtít podrobit finální snaze vybudovat konkrétní obchodní systém Příští týden vezmeme ty nástroje, které prošly "jemným sítem" a začneme z nich tvořit obchodní strategie.

  Co nového přinese Finančník v roce 2017?

  S ohlášeným odchodem Tomáše dostávám dotazy, jak bude Finančník vypadat příští rok, kam se bude vyvíjet a zdali zůstane jeho zaměření. Každá podobná zásadní změna představuje prostor pustit se do nových věcí a těm starým dodat novou energii. Kam se tedy vydá Finančník v roce 2017?
     Foto (c)123rf.com   Finančník zde bude samozřejmě dál tak, jak jej znáte. Respektive doufám, že se mi ho podaří s kolegy posunout zase o kus dál a dodat mu novou dynamiku. Rodinné důvody mě nejméně na příští rok přitáhly zpátky do Čech, a budu tak mít více příležitostí se této mé srdcové záležitosti aktivněji věnovat, být v bližším kontaktu s ostatními tuzemskými tradery a především mít čas předávat na stránkách Finančníka řadu z mých nových přístupů a myšlenek, kterým se v tradingu poslední roky věnuji.
  Na co se tedy můžete v roce 2017 na Finančníkovi těšit?
  Technologie
  Pozitivních změn se dočká celá platforma, skrz kterou je na serveru distribuován obsah. První na řadu přijde diskuzní fórum. To stávající je již velmi zastaralé, nemá podporu pro mobilní zobrazování, občas padá, nevyhledává správně v uzavřených diskuzích, neposkytuje mnoho moderních funkcí, někdy nechodí emailové notifikace a třeba pro účely vedení obchodních deníků s mnoha screenshoty už není nejvhodnější. Bohužel fórum máme propojené s řadou dalších služeb, je plné zajímavého obsahu (jehož internetové adresy by se neměly změnit) a jakýkoliv pokus o změnu byl tak vždy dost časově náročný a komplikovaný. Přes dřívější plány proto nikdy k výraznému upgradu fóra nedošlo. Řada z vás ví, že pro specifické účely jsme nakonec vytvářeli nová diskuzní fóra, kde se pracovalo přívětivěji. Nové fórum začne tým Finančníka implementovat již v prosinci 2016 a věřím, že začátkem roku bude vše zfinalizováno. Obsah diskuze zůstane zachován.
  S mobilními aplikacemi souvisí i výrazné zmodernizování platformy pro on-line výuku. Především bychom se již v průběhu první poloviny 2017 chtěli zbavit streamování ve Flashi a přejít kompletně na HTML 5. Z uživatelského pohledu by to znamenalo možnost sledovat kurzy i na mobilních telefonech a tabletech. Nové on-line kurzy, představené od roku 2017, budou navíc připravovány ve více kratších lekcích (při zachování celkového rozsahu kurzu), což je opět velmi praktické pro sledování na mobilních zařízeních a průběžném studiu například při cestování nebo cestách do zaměstnání.
  Z pohledu technologií máme v plánu i další novinky, které ale budeme představovat postupně. Určitě bude našim cílem redesignovat Finančník.cz tak, aby jej bylo možné snadněji číst na mobilních zařízeních.
  Publikované články
  I nadále budou samozřejmě na Finančníkovi vycházet články. Zaměření zůstane podobné (diskréční a automatizované obchodování), byť bych rád větší část článků zaměřil na pokročilejší praktické aplikace obchodních přístupů a testy chování trhů. Tedy vyššího využívání různých vysledovaných statistických tendencí pocházejících z mého vlastního výzkumu a výzkumu mého quant týmu. Ne vždy jde o konkrétní obchodní strategii, ale o myšlenku, kterou lze další prací do obchodního systému „přetavit“. Pro mě osobně představovaly vždy podobné informace velkou inspiraci a motivaci. Ostatně velmi pozitivní reakce na články, které jsem v tomto duchu již publikoval (viz Profitabilní tendence vycházející z FOMC dnů, Profitabilní obchodování A-Z: obchodní systém ke stažení a podobně) mě utvrzují v tom, že většina z vás bude mít podobný názor.
  Obsahově se určitě budeme dál věnovat obchodování futures, více článků bych rád ale věnoval i obchodování akcií a ETFs. Ty mohou být, zejména v automatizovaném pojetí, výrazně přívětivější pro začínající tradery z pohledu nároků na kapitál a možnosti řízení rizik.
  V průběhu roku patrně otestuji i zájem o některé komplexnější směry obchodování, kterým se věnuji (například arbitráže s použitím opcí). Tyto přístupy už bohužel vyžadují výraznější programátorské znalosti a nejde tak o „mainstream“ v běžném retailovém obchodování. O to jsou však podobné přístupy zajímavější. Ostatně celkově budu rád, pokud další tradery motivuji v otevření své mysli k využívání univerzálnějších technologických řešení. Tedy takových, které myšlení tradera neuzamykají do funkcí poskytovaných některou z retailových platforem, ale umožňují mu svobodněji zpracovávat informace a vytvářet řešení, která jdou mimo hlavní proud retailových traderů (bohužel většinou ztrácejících).
  Kurzy obchodování
  Na Finančníkovi pochopitelně budou dále k dispozici kurzy vysvětlující mé taktiky intradenního obchodování FIMS s využitím orderflow. Kurzy jsou nové a v podobě, ke které zatím nemám co dodat. Od nového roku budeme kurzy bonusově poskytovat rovnou s mými orderflow indikátory pro SierraChart. Po roce opět zvažuji uspořádání jednoho semestru kurzu s mým mentorigem.
  Jak jsem avizoval, od nového roku budou na Finančníkovi dostupné také nové kurzy zaměřené na mé taktiky automatizovaného obchodování. První bude klasický jednodenní kurz konkrétně popisující začátky obchodování AOS. V rámci kurzu bude k dispozici i má skriptovací šablona, kterou používám pro vytváření obchodních systémů ve stylu „od myšlenky ke kódu“. A pochopitelně i popis několika systémů, které pro automatické obchodování používám (se zaměřením na komodity, akcie a v případě menších účtů na ETFs).
  Současně by se měl v únoru / březnu konat pokročilý workshop zaměřený na kompletní automatizaci analytického workflow a pokročilé aplikace automatizovaných přístupů. Jde o oblast, kterou jsem neviděl zatím školit nikde na světě, tak jen stále přemýšlím, jak veškerý obsah do kurzu poskládat tak, aby byl zcela srozumitelný i neprogramátorům. Na workshopu plánuji poskytnout i své skripty, které pro tyto účely používám. Samozřejmě v otevřené podobě, aby je bylo možné dále rozvíjet a upravovat. Rád bych využil i to, že jsem aktuálně více v Praze, a kurzy tak budou po delší době prezenční, nabízející větší možnost vzájemné interakce a případného navazujícího setkání. Konkrétní data kurzů budou vyhlášeny ke konci roku.
  Dalším mým cílem je rozvinout na Finančníkovi komplexnější on-line výuku práce se softwarem (Amibroker, TradeStation, Python, možná NinjaTrader, který ale sám nepoužívám) tak, aby i začínající tradeři měli v této oblasti od čeho se konkrétně odrazit a mohli systematicky postupovat ke svým prvním obchodním systémům (například ve stylu nového kurzu práce s Amibrokerem, který vzniká zde.). Pokud byste se chtěli do vytváření těchto on-line kurzů zapojit, tak mi prosím napište na petr@financnik.cz. Hledáme v této oblasti spolupracovníky.
  Pochopitelně se nabízejí i další myšlenky na rozvoj serveru. Sám si velmi oddychnu, až budeme mít za sebou technologický update a budu se moci soustředit už jen na zprostředkování obchodního know-how. To vzniká v synergii s mým vlastním tradingem a neustále probíhajícími inovacemi vycházejícími ze zkoumání trhů, takže se jistě můžete v průběhu roku těšit na mnoho nových zkušeností a tipů.
  A pokud se do trhů vrátí větší volatilita, mohl by tak být rok 2017 velmi zajímavý po všech stránkách!
  S celým týmem se těším na další vzájemné potkávání na webových stránkách a off-line akcích Finančníka.

  Jaké trhy pro vyhlazené portfolio

  Letošní rok jsem si uvědomil jednu ze zásadních chyb: doposud jsem měl své portfolio zaměřené převážně na indexové futures trhy. Řadu let jsem shledával tento přístup jako dostatečný, letošní rok jsem však zažil, jak frustrující může být, pokud chytneme během roku několik period, které jsou pro indexy slabé. Proto jsem se rozhodnul tvrdě zapracovat na intradenním AOS portfoliu, o čemž bude dnešní článek.
  Vyhlazená equity není otázkou systému – vyhlazená equity je otázkou chytrých kombinací trhů, timeframů, případně obchodních přístupů (na vyšší úrovni pak otázka inovativního position sizingu). Ono je to celkem logické.
  I když v době finančních šoků neexistuje v trzích prakticky žádná negativní korelace, po zbytek doby stále existují skupiny trhů, které si žijí svým vlastním životem – a nabízejí nám tak rozumnou diversifikaci. Výsledkem pak je, že pokud si právě vede špatně jedna skupina, ztráty může rozumně kompenzovat jiná skupina trhů – a celkově takto vyhlazujeme celou equity.
  Jaké skupiny trhů použít
  První otázkou samozřejmě je, jaké skupiny trhů kombinovat.
  Futures burzy v základu nabízejí následující skupiny: Indexy, Currencies (měny), Metals (kovy), Energies (energie), Bonds (dluhopisy) a Grains (zrniny). Každá skupina si žije svým životem a v každé skupině lze nalézt jeden zajímavý trh, který bude následně reprezentovat celou skupinu.
  Osobně jsem experimentoval se všemi skupinami a krom měn mohu doporučit prakticky jakoukoliv kombinaci. Měny jsou obecně v rámci AOS vysoce nestabilní (a například AOS na forexu selhávají extrémním tempem, proto je náročné najít zajímavý AOS pro forex). Záleží samozřejmě také na tom, na kolika trzích se vám podaří vytvořit systém a kolik trhů současně vám umožní obchodovat váš účet, ale i s menším účtem se dají po jednom kontraktu již obchodovat 3–4 trhy a v takovém případě se mně osvědčily zejména následující kombinace:
  Kombinace pro 3 trhy (po jednom trhu z následujících skupin):
  Indexy Zrniny Energie Kombinace pro 4 trhy (po jednom trhu z následujících skupin):
  Indexy Zrniny Energie Bonds Osobně momentálně dopracovávám několik portfolií založených právě na 4 skupinách a zde je příklad jednoho z portfolií (na 30minutovém grafu, celkem zastoupeno 5 trhů, equity za posledních 8 let, obchodování po 1 kontraktu – breakout strategie):

  Vyhlazení skrze více timeframů
  Druhý zajímavý způsob vyhlazení equity (v kombinaci s kombinací různých trhů z různých skupin) je využití více timeframů u každého z trhů (ideálně beze změny parametrů systému, nebo jen s mírnými změnami). Jedná se spíše o dovyhlazení než vyhlazení, ale evokuje to například myšlenku, že místo přidávání kontraktů může být zajímavější přidávat timeframy pro stejný systém a trh. Další možnost je samozřejmě optimalizovat i timeframe (tj. prohlédnout si systém(y) na vícero timeframech a udělat rozhodnutí výběru jediného, pro každý trh ale jiného), zde je ale již otázka, jak hodně reálně přeoptimalizováváme.
  Každopádně, zde je pro ukázku druhá varianta equity výše, kdy pro každý trh přidáme druhý timeframe, a to 15 minut. Jak vidíte, k lehkému dovyhlazení skutečně došlo, drawdown se až tak dramaticky nezvýšil, profit však ano.

  Jaké systémy použít
  Nejlepší variantou je samozřejmě mít v portfoliu zástupce trendových a zástupce protitrendových systémů. Vcelku ale postačí i kvalitní systém se schopností obchodovat rozumně (a co nejvíce rovnoměrně) na obě strany.
  Mojí specializací jsou breakout strategie a mohu s jistotou prohlásit, že takové pro portfolio napříč různými trhy bohatě stačí – pokud se tedy jedná o strategie obchodující na obě strany, long i short. Občas stačí i jednodušší breakout strategie, které samy o sobě na jednotlivých trzích až tak fenomenální výsledky nedávají (jako jednotlivý trh byste asi danou strategii neobchodovali), ale všechny dohromady dávají smysluplné portfolio, s kvalitní equity. Je vždy třeba hledět na portfolio jako celek – to je podstatnější ukazatel než kvalita equity jednotlivých systémů. Pamatujte, že kde jeden trh ukazuje velký drawdown, tam to mohou další dva trhy bohatě kompenzovat.
  Samozřejmě předpokladem je mít kvalitně nastavené workflow vytváření strategií, protože těch budete potřebovat ideálně celou řadu a na celé škále trhů, tj. vše musíte mít připravené pro rychlou a plynulou práci. Zároveň je nadále kriticky důležité mít kvalitní procesy testování robustnosti, abychom do portfolia vybírali jen strategie skutečně robustní.
  Co se týká reoptimalizace, celkově se mně osvědčilo provádět jí zhruba 1x za rok (maximálně 1x za 1/2 roku, vyšší frekvenci jsem shledal jako zbytečnou až kontraproduktivní) a tohoto se hodlám držet i s mými novými portfolii.
×
×
 • Vytvořit...