Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Slovník pojmů Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Poradna: Jakých TOP 5 chyb se vyvarovat v tradingu?

  Před časem jsem dostal emailový dotaz, kterých 5 chyb bych se vyvaroval, pokud bych znovu začínal s tradingem se současnými zkušenostmi. Téma je to jednoznačně velmi důležité, a proto jsem jej rozvedl do dnešního článku.

  Dotaz zněl:

    

  clerror.jpg

  Foto (c)iStockphoto.com/arcady_31&nbsp 

  Pokud byste se podival zpatky a zhodnotil Vase obchodovani. Mohl byste mi napsat takove TOP 5 chyb, kterych byste se vyvaroval, kdybyste zacinal znovu se soucasnymi zkusenostmi. Vim, ze zkusenosti v live obchodovani musim nasbirat a ze clovek se chybami uci, ale nekdo taky rekl, ze jenom hlupak se uci z tech vlastnich. :)

  Musím se přiznat, že jsem dlouho přemýšlel, zdali existuje něco, co bych ve svém tradingu mohl nazvat závažnou „chybou“, která by měla obecnou platnost a které se dá jednoduše vyhnout. Pochopitelně, každý chybujeme a některé chyby máme myslím hluboce vryty do své paměti.
  Ovšem je otázkou, jestli ty klasické „chyby“ mají obecnou platnost. Spíše nikoliv a bohužel si tak každý musí některými problémy projít sám. Já si například dodnes živě pamatuji, jak jsem v jednom svém obchodě přišel o několik tisíc dolarů během pár minut proto, že jsem určitou neopatrností odroloval grafy v platformě tak, že se neaktualizovaly. S potěším jsem tak sledoval cenu, jak „stále drží“ nad S/R úrovní, pod kterou jsem byl obchod připraven modifikovat skrz opce, abych po určité době zjistil, že cena už je v trhu úplně jinde – na mém vzdáleném základní stop-lossu. Na podobné chyby člověk určitě nezapomíná a jsem si naprosto jist, že znovu podobnou technickou chybu již v životě neudělám (a v rámci svého tradingu mám nastaveny i procesy, které mě na ni případně upozorní). Ovšem podobnými „technickými chybami“ si bohužel musí projít každý (a nedělám si iluze, že se jiné a pro mne zatím neznámé komplikace nedostaví v budoucnu znovu). Jediná rada, jak čelit podobným chybám, je s podobnými situacemi určitým způsobem počítat přes svůj money management. Vím, že když nastane nějaký opravdu nepříjemný problém, tak to stále nemůže zásadně ohrozit můj obchodní kapitál, který mám například i z podobných důvodů rozdělen do několika účtů a podobně.

  Z pohledu začínajících traderů tak vidím důležitější koncentraci na určité základní principy, které vedou k profitabilnímu obchodování. Sám ze svého vývoje vím, že kdybych dnes začínal, pak bych třeba některým věcem věnoval méně času (zkoumání konkrétních technických nástrojů) a jiným bych se od začátku věnovat mnohem intenzivněji (například trade management, celkový money management a podobně). Zde jsou tipy rozepsány podrobněji:

  Hledání vlastní cesty

  Pokud bych měl vyzdvihnout pouze jeden bod, který mne posunul v tradingu nejdále, pak je to schopnost hledat své vlastní cesty a nevěnovat zas tak mnoho času tomu, co říkají ostatní.

  Většina začínajících obchodníků přistupuje k tradingu s tím, že pro úspěšné obchodování musí načerpat co nejvíce informací od zkušenějších. Je to pochopitelné a do určité míry rozumné. Je zbytečné, aby člověk znovuobjevoval „kolo“ a načerpání inspirace od jiných obchodníků mne osobně vždy posouvalo dopředu. Současně je však potřeba snažit se získávané informace používat (minimálně ve formě testování na historických datech) a zejména o nich přemýšlet. Dobré také je nenechat se cizími názory ovlivňovat příliš a už vůbec ne od anonymních „všeználků“ všudypřítomných ve všech internetových diskuzích, kterých jsem se naštěstí nikdy aktivně nezúčastňoval.

  Trader začne být profitabilní v okamžiku, kdy začne obchodovat způsobem, který mu zcela sedne a kterému dokáže důvěřovat. To je zcela kritické, protože bez skutečné důvěry v to, co děláme, nemůžeme nikdy překonávat průběžné drawdowny vyskytující se v každém stylu obchodování. Ovšem abychom obchodní metodě opravdu důvěřovali, vyžaduje to hodně času, trénování a přemýšlení.

  Současně je nezbytné nevěřit všemu, jen proto, že „se to někde píše“. Už jenom z důvodu, že každý máme pro trading jiné podmínky (různé zkušenosti, různou akceptaci risku, různý kapitál a desítky dalších podobných faktorů). Všechny informace je třeba kriticky zkoumat z různých pohledů, testovat a případně skládat do vlastního přístupu. Když se mi něco v daném přístupu nezdá, vždy se snažím najít odpověď. Pokud se podívám do minulosti ve své kariéře tradera, vnímám svůj progres jako určitou spirálu. Občas se k některým principům po čase vrátím, abych se jejich vypilováním posunul vpřed. Trading je pro mne nikdy nekončící proces, ve kterém se snažím stále zlepšovat.

  Tip 1: Přemýšlejte nad technikami, které se snažíte v tradingu používat. Pokud vám něco úplně nesedí, je potřeba to zkoumat z jiného pohledu. Neznamená to nahradit jeden indikátor druhým, ale pokusit se například místo o vstupu přemýšlet o jiném výstupu, risk managementu atd. Do živého tradingu je dobré se pouštět až v okamžiku, kdy mám přístup, který mi sedí a rozumím mu. Současně vím, proč jej obchoduji a mám jej otestovaný na simu.
  Vyvaroval bych se tedy především snaze mechanicky a bez rozmyslu přejímat obchodní principy jiných obchodníků a především jejich okamžitého nasazení s reálnými penězi.

  Risk management a Money management

  Coby především intradenní obchodník vnímám, že trader nemůže začít systematicky vydělávat, dokud nezačne svou aktivitu v trzích zcela podřizovat správnému risk managementu.

  Do této oblasti spadá spousta extrémně důležitých principů – přiměřený risk na obchod, adekvátní práce s řízením risku u každého obchodu, adekvátní výstupy s ohledem na vstupy a aktuální dění v trhu, denní limit ztrát, adekvátní očekávání zhodnocení a podobně.

  Častou chybou začínajících traderů je, že o těchto věcech z počátku příliš nepřemýšlí. Trading vnímají spíše coby snahu o hledání „jednoduchých a zcela jasných vstupů“ a nechtějí si připustit, že burza je pro jednoduché přístupy příliš komplexní – naše vstupy nebudou nikdy dokonalé. Jediné co musíme mít skutečně striktně pod kontrolou (a také jako jediné můžeme kontrolovat) je řízení risku.

  Tip 2: Pokud s tradingem začínáte, máte pocit, že jste si otestovali určitou strategii, sedí vám a plánujete ji obchodovat na živo, přistupujte k tradingu z pohledu, že jste opravdu jen na samotném začátku. Nenechte se pohltit chamtivostí, která vás bude nutit obchodovat hned „naplno“. Skutečně si nastavte takové parametry svého přístupu, aby počáteční ztráty byly co nejmenší – např. skrz týdenní limity ztrát, kdy po určité ztrátě přejdete na zbytek týdne na sim a podobně. Časem začnete objevovat různé nuance – například právě v řízení risku – které je třeba dodefinovat a je zbytečné před jejich „objevením“ ztratit velkou část účtu. Bohužel příliš mnoho obchodníků dokáže například po prvních ziskových obchodech hned agresivně navyšovat pozice, aby následně odevzdali zpět vše, co vydělali (a často i podstatně více).

  Dostatečná kapitalizace

  Na toto téma na Finančníkovi padlo již mnoho článků. Osobně vnímám dostatečnou kapitalizaci jako jeden z velmi důležitých faktorů pro úspěch v obchodování. A to nejen z pohledu risk managementu (tj. dostatečný kapitál pro adekvátní risk na jeden obchod), ale především z psychologického hlediska.

  Tradeři obchodující s malou pozicí (například jedním kontraktem, malým počtem akcií, mikroloty na forexu a podobně) mají často tendenci být agresivnější, protože profity (ale i ztráty) naskakují poměrně pomalu. Mívají například tendence jít si v trhu jen pro „opticky nejzajímavější profit targety“, které bývají často za hranicí toho, co je v daném timeframu a volatilitě přiměřené. Pochopitelně toto je velmi individuální a nemusí se to týkat každého tradera. Ovšem má osobní zkušenost je ta, že mnoho obchodníků je tímto silně ovlivněno.
  Měl jsem možnost zkoumat výsledky několika obchodníků, kteří se lišili v počtu obchodovaných kontraktů. A přestože nešlo o žádný statisticky významný vzorek, bylo zřejmé, že tradeři obchodující s více kontrakty mnohem rozumněji čekali na ty lepší obchodní příležitosti a spokojí se s menším počtem obchodů. Obchodníci s jedním kontraktem měli mnohem větší tendenci k přeobchodování. Důvod byl zřejmý jasný – obchodujete-li například pět kontraktů v trhu e-mini Russell a při aktuální nízké volatilitě získáte target například v oblasti 200 dolarů/kontrakt, jde o 1000 dolarů, což je pro mnoho traderů „uspokojivé“. S jedním kontraktem jde „jen“ o 200 dolarů a mnoho obchodníků zkusí například čekat ještě na dalších „sto dolarů“, což může často znamenat výstup na B/E. To pochopitelně obchodníka příliš nepotěší a tak za chvíli hledá příležitost k opětovnému „opožděnému“ vstupu do dané formace a podobně.

  TIP 3: Pochopitelně, že je nezbytné začít živě obchodovat s co nejmenší pozicí. Ale opravdu silně doporučuji to, co zde píšeme již mnoho let – zkuste si strategie papertradovat i s trochu vyšším počtem kontraktů a přemýšlet, zdali byste s více kontrakty obchodovali stejně jako s jedním. I při samotném živém obchodování může někomu pomoci simulovaně výsledky zapisovat tak, jak by se vyvíjely s více kontrakty.

  Důslednost v psaní poznámek

  V tradingu mne dále jednoznačně posunul okamžik, kdy jsem si do OneNote začal důsledně zapisovat všechny své poznámky. Z počátku jsem tuto oblast spíše podceňoval a jde určitě o jeden z tipů, který dokáže obchodníka silně posouvat kupředu. Více k tomuto tématu například článek Jak efektivně dokumentovat procesy tradingu.

  Rutina

  V neposlední řadě je pak nutné jednoznačně vnímat trading jako určitou nezbytnou rutinu a seriózní business. Například v intradenním obchodování mě nikdy nenakoplo nic více, než když jsem trhy kdysi začal pravidelně sledovat den za dnem. Bez toho se bohužel člověk nepohne dál. Více viz například článek Obchodování a potřebná rutina.

  Shrnutí

  Vidíte, že v článku nepadly žádné tipy na konkrétní obchodní techniky či nástroje. Zde musí skutečně každý obchodník sám objevit to, co mu sedí nejvíce. Také jsem pochopitelně zkoumal mnoho směrů obchodování, abych se nakonec některým taktikám prakticky nevěnoval. Byl to pro mne ztracený čas? Naprosto nikoliv – v tradingu neexistuje jednoduchá cesta. Není to tak, že by bylo obchodování opcí jednodušší než obchodování akcií, diskréční obchodování složitější než naprogramování funkčního AOS. Všechny cesty jsou náročné a uspějeme v nich jen, pokud nás cesta bude bavit. Skutečně nečekejte, že se v některé technice tradingu skrývá „svatý grál“ – svůj grál můžete objevit v kterémkoliv stylu tradingu, ale je třeba chápat, že objevení toho, co mi sedí, je skutečně jen začátek nikdy nekončící cesty…

  28.11.2012

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


  Další články na toto téma

  Jak na RRR v intradenním obchodování

  Každý, kdo si důkladně prostudoval náš bezplatný komoditní on-line manuál už zajisté ví, že profesionální a disciplinovaný trader vždy vyhledává pouze takové obchody, které nabízejí vysoký zisk při nízkém risku. Jak však praktikovat takové pravidlo v praxi?
  Praktická aplikace RRR (risk-reward-ratio) pravidla, nebo-li pravidla se kterým bychom měli vždy brát pouze a jen obchody s vyšším potenciálem zisku než velikostí risku je jedna z častých otázek, na které se nás ptáte. „Jak mám vědět, jaký bude zisk z mého plánovaného obchodu?“ Samozřejmě, nikdo na světě není schopen zodpovědět takovou otázku, neboť nikdy nevíme, jaký náš profit bude. Co však alespoň můžeme odhadnout je potenciál, který právě daný obchod nabízí.
  Nástroje odhadování potenciálu
  K odhadu potenciálu trhu, nebo-li místa, kam by až trh mohl "bezpečně" růst nebo klesat, používá každý trochu jiné nástroje. Obecně jsou nejlepším a nejspolehlivějším ukazatelem potenciálu trhu nejbližší S/R úrovně. Vzdálenost nejbližších S/R úrovní od naší potenciální vstupní úrovně je velmi solidní způsob, jak spolehlivě dohadovat potenciál k profitu. „Nebezpečnost“ jednotlivých blízkých S/R úrovní je pak často ještě měřena v kombinaci s volume trhu. Pokud je S/R úroveň relativně „malá a měkká“ a volume naopak vysoké, je pravděpodobnost, že trh takovou S/R úroveň prorazí. Pokud je však právě v trhu nízké volume a ve své blízkosti čelí skutečně silné S/R úrovni, pak není radno v takové situaci riskovat.
  Jako další ukazatel potenciálu mohou posloužit například i různé indikátory, které zobrazují překoupenou/přeprodanou oblast (tak zvané oscilátory). Cesta, která ještě chybí k „překoupení“ nebo „přeprodání“ je opět pro mnohé vodítkem k tomu, jak hodně může trh potenciálně jít naším směrem.
  Posledním často používaným ukazatelem jsou retracementy, které též se slušnou spolehlivostí mohou naznačit, jaký potenciál trh právě nabízí. Pokud se právě trh odráží od svého denního dna nebo maxima, pak je minimálně 50% retracement úroveň solidním ukazatelem toho, kam až by se mohl trh vydat.
  Moje osobní aplikce RRR
  Já osobně používám pro intradenní obchody nejčastěji supporty a resistance v kombinaci s low a high momentálně obchodovaného dne. Dále používám jako výraznou S/R úroveň i vrchol každé double top/bottom formace, neboť i taková může trh zabrzdit a otočit jeho směr (což se také často děje). Zkoušel jsem i aplikaci retracement linií, ale příliš zálibu jsem v nich nenašel. A jak využívám tyto nástroje k praktickému obchodování?
  3 kroky k aplikaci RRR
  1) V prvé řadě, kdykoliv vidím před sebou formaci, která pro mě znamená potenciální obchod, zajímám se ještě dříve než o částku kterou musím v daném obchodě riskovat o to, jaký minimální potenciál zisku mně obchod nabízí. Ještě jednou podotýkám, že klíčové je zde minimální - samozřejmě, že se trh může pořádně „rozjet“ a obchod přinést mnohonásobně více peněz než bych kdy tipoval, jelikož ale nikdy nevím kdy se tak stane, zajímá mě tudíž právě minimální potenciál.
  Minimální potenciál je pro mě „cesta“ od mého potencionálního vstupu k nejbližší překážce typu S/R úroveň. Na obrázku 1 můžete vidět například formaci double bottom. Pokud se taková vyskytne, změřím si tedy cestu od mého vstupu k nejbližší S/R úrovni, kterou je pro mě vrchol double bottom formace. Výsledkem takového měření je 200 USD - což je můj potenciál k obchodu, nebo-li cesta k místu, kam až by mohl trh „bez problémů“ dojít.
  2) Ve druhém kroku zvážím risk, který musím pro daný obchod podstoupit. Svůj stop-loss umisťuji na základě několika faktorů, pokud však budu v obchodu na obrázku 1 zvažovat posun SL pod vstupní úsečku, pak vím, že můj risk je 60 USD.
  3) A konečně zatřetí - spočítám si, jaký je můj potenciál risku versus zisku (RRR). V daném obchodě se tedy jedná o risk 60 USD versus potenciál 200 USD - tzn. RRR lepší jak 1:3. To je pro mě již slušné RRR, pro které mi stojí za to obchod riskovat. Osobně mám rád právě obchody s RRR alespoň 1:3 a více, občas riskuji i obchod s potenciálem kolem 1:2,5. Nikdy však nerealizuji obchod s RRR menším jak 1:2.

  Obrázek 1 - potenciál 200 USD při risku 60 USD. SLužné RRR, pro které stojí za to obchod vzít.
  Na obrázku 2 můžeme vidět další příklad. Tentokrát se jedná o trojúhelníkovou formaci, u které můžeme vzít v úvahu jako potenciál například high a low aktuálního dne (jeden z mých skutečně velmi osvědčených indikátorů potenciálu). Vidíme, že cesta vzhůru čítá nějakých 350 USD, cesta dolů pak cca 200 USD. Risk v takovém obchodě by byl 80-90 USD, což tedy znamená, že při potenciální spekulaci směrem dolů by bylo mé RRR již nepříznivé a tak bych spekulovat u proražení trojúhelníku pouze a jen na proražení směrem vzhůru.

  Obrázek 2 - potenciál směrem dolů již nenabízí tak zajímavé RRR, jako potenciál směrem vzhůru.
  Na posledním obrázku je pak případ, kdy formace double bottom nabízí potenciál 160 USD při risku cca 120 USD. Takové RRR je už pro mě velmi, velmi nepříznivé a o podobném obchodě už vůbec neuvažuji. Ve svém pravidlu RRR jsem totiž velmi zásadový a snažím se toto pravidlo neporušit v žádné situaci.

  Mizerný poměr potenciálu zisku a risku (RRR). Pryč od takového obchodu.
  K čemu je toto vše dobré?
  Z krátkodobého pohledu možná většina z vás v podobném uvažování příliš efektu neuvidí, z dlouhodobého pohledu se však jedná o jedno z mých nejzásadnějších pravidel. Toto pravidlo mě totiž dlouhodobě umožňuje držet ztráty na mnohem menší úrovni, než jsou mé zisky a tak mám zaručeno, že i s úspěšností obchodů kolem 40 procent budu dlouhodobě profitovat. Pokud bych dlouhodobě toto pravidlo ignoroval, pak by pravděpodobně byly mé profity často velmi blízké mým ztrátám a s úspěšností 40 procent bych příliš peněz nevydělal.
  Závěrem
  Pro správný odhad potenciálu je opět třeba získat trochu citu. Ani zde neexistuje žádný zaručený mustr jak odhad potenciálu aplikovat, s trochu píle a cviku si však potřebný cit zakrátko vytrénujete. Potenciál je též možné odhadovat i na jiných time-frame. Například při intradenním obchodování používám pro odhad potenciálu často i 15 minutový graf.

  Pokročilé tipy pro intradenní obchodování - praktický pohled na minulé dny

  V předcházejících analýzách posledních intradenních obchodů jsme si na praktickém příkladu ukázali konkrétní aplikaci konceptu funkčního obchodního přístupu. Zvýraznění slova koncept je velmi důležité. Intradenní obchodník musí být velmi vnímavý ke svému trhu, není možné vzít nějaké jednoduché pravidlo a prostě jej mechanicky aplikovat bez ohledu na to, co se v trzích děje. Byť může dlouhodobě pravidlo fungovat v podstatě na mechanické bázi, trader nemusí uspět - např. proto, že průběžný pokles kapitálu (drawdown) jej finančně či psychicky vyřadí ze hry, byť v dlouhodobějším měřítku by zisky drawdown pokryly atd. Zkusil bych situaci přirovnat k řízení automobilu. Pokud se rozjíždíme na křižovatce na zelenou, postupujeme sice mechanicky, ale stejně každý rozumný řidič ještě dále sleduje okolí a podle úsudku přizpůsobí reakci stavu věcí. Do křižovatky může na červenou vjet z boční ulice ještě na poslední chvíli nějaké jiné auto, může nám pod kola vběhnout nepozorný chodec atd. Prostě byť je situace popsatelná mechanicky, řídíme se mechanicky pouze rámcově. A stejné je to v tradingu a u intradenního obchodování obzvláště.
  Většina začátečníků hledá mechanická pravidla, na která mohou přenést svoji zodpovědnost. Bohužel v intradenním obchodování je to podobné, jako když budete autem jezdit někde v asijské metropoli. Samotné řízení (naše technická analýza v podobě obchodního plánu) musí být prováděna mechanicky, ale stále musíme určité drobnosti přizpůsobovat okolí (trhům).
  Stejně jako nelze popsat vše, na co musíte dávat pozor při řízení automobilu, nelze absolutně konkretizovat prvky, na které by měl brát ohled intradenní obchodník. Nicméně mohu vám poskytnout určité osobní vodítko toho, co funguje pro mě a jak podobné taktiky aplikuji v reálném tradingu. Berte však prosím mé rady pouze jako určitý dobrý tip - aby podobné věci fungovaly vám, musíte si je podrobně testovat v rámci svých strategií a především se je naučit používat dlouhodobým sledováním grafů. Navíc existují i další taktiky; každý obchodník si musí sám poznat podle svého obchodního přístupu, co jej v trzích nejvíce ohrožuje a jak mohl svůj trading vylepšit (na to je potřeba vést si podrobnou evidenci toho, co v trhu děláme, ale o tom jsme na Finančníkovi psali již mnohokrát).
  Důležitá věc, o které jsme také již mnohokrát psali, je vstupovat pouze do trhů, které se hýbou - tj. vyhýbat se tzv. chopům. Osobně toto řeším především tak, že obchoduji pouze dopolední americkou seanci (tj. otevření trhů) a samozřejmě mám ještě pravidla svého obchodního systému, která mi pomáhají vyhodnotit trh jako "plochý" a takový neobchoduji.
  Druhá důležitá věc, které chci věnovat tento článek, je určitý "vzdálenější" pohled na trh. Řada začínajících intradenních obchodníků hledí na své grafy z pohledu maximálně několika hodin a ignorují důležité informace, které jim trh poskytuje "na vyšší úrovni". Tj. zejména informace o směru hlavního trendu a hlavní supporty a resistance. O nich psal nedávno článek Tomáš (viz supporty a resistance). My se nyní pojďme podívat, jak může jejich využívání vypadat v praxi s použitím našeho konceptu obchodního systému.
  Za hlavní S/R úrovně pro mé intradenní obchody považuji především (v této prioritě):
  High/low nočních seancí (případně hodně výrazné S/R nočních seancí) Denní high/low Další opravdu silné S/R úrovně které vidím na vyšším time framu Tyto úrovně (především zmíněné dvě) používám především pro:
  Výstup z pozice (většinou umisťuji profit target, nebo jsem připraven pozici uzavřít při prvním náznaku možného oslabení pohybu. Plánování vstupu do obchodu - sleduji jak daleko má trh k dané hranici a zda-li mám prostor pro realizaci dostatečného zisku Obchodování protitrendových patternů na těchto úrovních (např. divergence) Vycházím ze svých zkušeností, že trh: má tendenci být k těmto úrovním přitahován pokud cena trenduje směrem k daným S/R úrovně a je v určité "magnetické vzdálenosti", má tendenci tuto hranici lehce překročit a poté se otočit, má tendenci se na těchto hranicích zbrzdit či vytvořit korekci pokud ji posléze překoná.

  S/R úrovně si do svých grafů zakresluji před zahájením své obchodní seance.
  Pojďme se podívat na konkrétní příklady z posledních tří obchodních dnů:
  Pátek 12.10.2007
  "Širší" pohled na 15 minutový graf:


  A podrobnější pohled na 3 minutový graf s naším obchodním systémem:

  Screenshoty pocházejí z programu SierraChart
  Trh poměrně dost rozpačitě rostl. V 10:18 nám systém signalizuje vstup long na ZLR (bod 1). Kam umístit výstup? Pro mě je volba jasná - cca 2 ticky pod nakreslenou červenou svíčku na 15 minutovém grafu - S/R úrověň v podobě low předcházející noční seance. Pro mě zároveň signál, že vstup má vyšší pravděpodobnost - trend je zřejmý, vzdálenost cca 200 dolarů k S/R už začíná cenu přitahovat. Po výstupu se vytvořila zajímavá divergence podpořená navíc S/R úrovní - další "vyfiltrovaný" signál s vysokou pravděpodobností.
  Pokud bych neměl pravidlo "nebrat ZLR po divergenci", vstupoval bych v bodě 3? Určitě ne, protože obchod již nemá žádný prostor pro dostatečný zisk z pohledu vzdálenosti vstupu a S/R úrovně. Vstupoval bych do následující famira short? Určitě....
  Pondělí 15.10.2007 a dopolední seance úterý 16.10.2007
  "Širší" pohled na 15 minutový graf:

  15.10.2007 - červeně je vyznačená S/R úroveň vzniklá předcházející noční seancí. Zajímavý je především moment, kdy se downtrend zpomalil a korekce se odrazila od této úrovně. Na stejné úrovni pak trh odpoledne uzavřel.

  16.10.2007 - spodní linka je S/R úroveň vzniklá na low předcházejícího dne, horní linka na high noční seance. Zkuste se podívat na svůj timeframe a za domácí úkol prozkoumat, zda-li byste dokázali výsledky svého obchodování zlepšit při znalosti těchto hranic. Tomáš v rámci našeho emini chatu na spodní úroveň v reálném čase spekuloval a jako "magnet" fungovala přesně podle plánu.
  Dnešní článek je myšlen jako hodnotný tip zejména pro obchodníky, kteří hledají cesty, jak vylepšit svůj obchodní přístup a např. vyhladit equity křivku. Zde je několik námětů, o kterých můžete přemýšlet:
  Práce s S/R úrovněmi je samozřejmě nutné zahrnutou do obchodního plánu. V takovém případě musíte přesně vědět, jaké S/R úrovně budete zakreslovat a které nikoliv. Graf poskytuje ohromné množství příležitostí S/R úrovně zakreslit. Ty nejsnáze definovatelné jsou na high/low noční seance a high/low denních rozpětí. Obchodníky lze v zásadě rozdělit na trendové a protitrendové. I u S/R úrovní lze spekulovat různými směry a využít je jak pro vstup tak pro výstup. Není třeba se snažit ovládnout vše najednou, ze začátku je stačí využívat jen např. pro jeden jediný účel. Vše je samozřejmě důležité poctivě otestovat. Meze v případě horního timeframe se nekladou. Existují i další silné S/R úrovně na vyšších timeframech. S S/R úrovněmi je třeba pracovat jasně popsaným způsobem. Dejte si pozor na to, abyste v sobě nevyvolali vnitřní přesvědčení, že trh "musí" udělat na dané hranici to či ono. Nemusí. Intradenní obchodování není o počtu obchodů, ale o celkovém zisku. Obchody s použitím zmíněných S/R úrovní budou mít nižší frekvenci, ale mohou mít vyšší pravděpodobnost. Zkuste sledovat, jakých změn by váš systém dosáhl, pokud byste obchodovali pouze, když můžete do obchodu zapojit některou z uvedených S/R úrovní. Další tipy navazující na info diskutované v tomto článku naleznete v článcích:
  4 nejdůležitější ingredience pro úspěšné obchodování (1) Obchodování 21. století: supporty a resistance Mé "tajné triky" pro daytrading Jak vyhrát válku jménem trading Daytrading: proč "pracovat" maximálně 2,5 hodiny denně (3)

  Předvánoční setkání traderů - rekordní účast!

  Komunita traderů na serveru www.financnik.cz se rozrůstá doslova raketovým tempem. Zatímco se první setkání traderů pořádané před 3 měsíci pyšnilo účastí přes 50 traderů, nyní to byl již téměř dvojnásobek.
  Zhruba 100 zanícených obchodníků nejrůznější obchodní úrovně i věku bylo možné poznat tuto sobotu v Praze. Předvánoční setkání se opět neslo ve velmi přátelském a pozitivním duchu, výměny informací a zkušeností probíhaly jak ve sférách komodit, tak forexu. Na své si přišel doslova každý.
  Součástí večera bylo i několik drobných překvapení. Tím pravděpodobně nejzajímavějším byla projekce sestřihu cca 20ti minut z filmu Záměna, ve kterém Eddie Murphy obchoduje na komoditních trzích. Záběry na obchodní parket, realizace příkazů.... alespoň malé úsměvné nahlédnutí pod pokličku „velkých komoditních hochů“ - i když samozřejmě v patřičné Hollywoodské stylizaci. 20ti minutový „mini-film“ připravili pro setkání Greenhorn a Bolija.
  Během večera se dále rozdávaly trička s motivem finančníka a to „za zásluhy“. Tričko si odnesli například Mecini za organizaci setkání v Brně, Vlastas a Greenohorn za svůj podíl na rozvoji Diskuse nad obchody a samozřejmě i Bolija, který jako první v historii finančníka dosáhnul v diskusi statut „Gold Member“.
  Posledním překvapením pak bylo šampaňské pro všechny hosty, kterým jsme si finálně všichni připili na úspěšné obchody v roce 2006.
  Atmosféra byla jako vždy pozitivní, přátelská, uvolněná a především inspirativní.
×
×
 • Vytvořit...