Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Poradna: Kdy přidat druhý kontrakt?

  Kdy přidat v našem obchodování druhý kontrakt? A má smysl uvažovat o dvou kontraktech už od samého začátku? Pokusím se na tuto otázku odpovědět v dnešní poradně.

    

  FAQ_Alex-mit.jpg

  Foto (c)iStockphoto.com/alex-mit&nbsp 

  Hovoříme-li o počtu kontraktů v našem obchodování, musíme mít neustále na paměti, že se jedná v prvé řadě o money management. Kolik si mohu dovolit riskovat? Kolik je můj stop-loss? A kolikrát se můj stop-loss vejde do tohoto risku? Pravda je taková, že pokud jsou podmínky money managementu splněny už od samotného začátku, můžeme se dvěma kontrakty teoreticky i začít naše živé obchodování.

  Řekněme, že například začínáte s účtem 10 000 USD. Budete chtít riskovat například max. 1,5 % na obchod. To tedy znamená, že k dispozici máte risk na obchod 150 USD. Samozřejmě, pokud budete chtít obchodovat volatilnější trh, jako je e-mini Russell 2000 (TF), na dva kontrakty nemůžete ani pomyslet. Riskovaná částka bude totiž akorát tak v rozmezí přijatelného stop-lossu. Nicméně, pokud se rozhodnete začít s "menším" trhem jako například e-mini Dow Jones (YM) nebo e-mini NASDAQ (NQ), je vcelku pravděpodobné, že vaše MAE analýzy vykáží optimální SL do 75 USD – čili akorát tolik, abyste mohli nasadit už od samotného začátku dva kontrakty. Otázka však zní: Budeme vůbec chtít začínat už se dvěma kontrakty? Dává to smysl?

  Obecně platí, že pokud neumíme profitovat s jedním kontraktem, těžko to půjde se dvěma. V tradingu ale nikdy není nic černobílé, takže existují i důvody a argumenty, pro které se někdo může rozhodnout začít obchodovat přímo se dvěma kontrakty. Důvody jsou převážně psychologické (pokud je splněno pravidlo money managementu, tak "technicky" je vše v pořádku), mají své výhody i nevýhody.

  Psychologické výhody

  Je vcelku pochopitelné, že většina začínajících obchodníků bude chtít začít s jediným kontraktem (a je to také maximálně rozumné). Nicméně je třeba brát v úvahu i fakt, že pro někoho začít obchodovat 2 kontrakty (pokud to pravidla money managementu umožní), může být paradoxně psychologicky mnohem jednodušší než obchodovat jeden (a bohužel to není možné říci předem, dokud si to nevyzkoušíme). Vysvětlím proč.

  Jde o to, že pokud nasadíme hned v začátku 2 kontrakty, můžeme pro jeden z kontraktů použít mnohem menší profit target (například s RRR 1:1), a tudíž inkasovat na tento jeden kontrakt mnoho malých profitů. Odmysleme teď fakt, že si celkově znehodnotíme RRR na celou pozici – pokud však stále vykazujeme celkové RRR jako pozitivní, je důležitější, abychom dělali něco, co je pro nás převážně psychologicky přijatelné. Pokud pak jeden z kontraktů likvidujeme na malém PT a inkasujeme alespoň na jeden z kontraktů mnohem častěji nějaký (byť malý) profit, je pravděpodobné, že některým díky tomu mnohem rychleji vzroste potřebná důvěra a jistota v trading.

  Oproti tomu tuto techniku by nebylo možné jednoduše aplikovat s jediným kontraktem. Obchodování s jediným kontraktem tak, abychom měli RRR 1:1, je téměř vražedné, pokud nedokážeme stabilně držet úspěšnost 60 % a více – což neznám začínajícího obchodníka, který by to dokázal.

  Takže využití dvou kontraktů, kdy jeden likvidujeme na nízkém RRR pro rychlý a častý zisk a druhý obchodujeme s pozitivním, zajímavým RRR, je vlastně kombinace toho nejlepšího z obou světů. Psychologicky můžeme zažívat mnohem častěji pocit "vítězství" díky prvnímu kontraktu s nízkým RRR, ale druhý kontrakt s podstatně vyšším RRR bude "dohlížet" na to, že i tak máme stále naše parametry jako je RRR stále "v pořádku".

  Jinou technikou může být, že likvidujeme oba kontrakty na stejné metě, ale u prvního mnohem rychleji používáme posunutí SL na vstup. To vše jsou určité možnosti, které mohou psychologicky někomu pomoci – a to se v tradingu rozhodně počítá.

  Psychologické nevýhody

  Každé pro přináší i své proti. Zde je ono proti vcelku zřejmé – zasažený stop-loss na dvou kontraktech je dvakrát tak bolestivý než zasažený stop-loss na jednom kontraktu. A s tím bohužel nic nenaděláte. Mimochodem i proto je důležité už od začátku hledět na náš risk jako % našeho účtu, protože tím si pak nebudeme vytvářet zbytečné strachy z více kontraktů (1,5 % je stále 1,5 % a počet kontraktů s tím nemá v podstatě nic společného). Je vcelku pochopitelné, že mnoho nováčků se bude lépe cítit v začátku pouze s jediným kontraktem, byť jejich účet a money management dovoluje více kontraktů.

  V konečném důsledku tedy jako vždy platí, že je třeba oba přístupy vyzkoušet (případně si i udělat srovnávací backtest s dvěma různými výstupními metami a hned uvidíme, jak může dojít k vyhlazení equity křivky) a podle toho se teprve rozhodnout. Jak jsem už zmínil, pokud je dodržené pravidlo money managementu, oba přístupy jsou naprosto v pořádku!

  A co když už nějakou dobu stabilně obchoduji s 1 kontraktem?

  Jiná otázka je situace, kdy už nějakou dobu s jedním kontraktem živě obchodujeme a chtěli bychom naší pozici zvýšit. Kdy konkrétně kontrakt přidat? V tomto případě by se daly podmínky pro přidání dalšího kontraktu shrnout do tří jednoduchých bodů.

  1) Opět záleží na money managementu.

  Opět bychom měli vycházet v prvé řadě z money managementu. Přidat další kontrakt můžeme až ve chvíli, kdy k tomu dostatečně povyroste náš obchodní účet. Ať se vám daří v živém obchodování jakkoliv, i při sebelepším výsledku je základem být dostatečně kapitalizovaní. Do té doby rozhodně kontrakt nepřidávat.

  2) Musíte se už cítit "silní" s jedním a pevně věřit tomu, co děláte.

  Pokud chcete přidat další kontrakt, musíte mít už za sebou praxi a dobré výsledky v živém obchodování. Určitě bych doporučil alespoň 3 a více ziskových měsíců v řadě s tím, že už bezpečně více, co děláte, cítíte se se systémem dobře a věříte si ve svém obchodování. Co bych ale doporučil ještě více, uvažujte o dalším kontraktu až v momentě, kdy jste si už prožili nějaký výraznější drawdown a dokázali jste se z něho dostat zpět do plusu. Je nutné si uvědomit, že dva kontrakty v případě ztrátové série budou náhle znamenat mnohem větší propad účtu a pokud nebudete mít s drawdownem zatím žádnou zkušenost, může to být psychologicky velmi nepříjemné. Schopnost umět se dostat z drawdownu je tedy pro přidání kontraktu důležitá – pokud jste si takovou situaci v živém obchodování zatím nezažili, bylo by lepší ještě nějakou chvilku počkat.

  3) Nepřidávejte kontrakt neprodleně po ziskové sérii.

  Poslední rada vychází z mé vlastní zkušenosti. V minulosti jsem měl tendence přidávat kontrakty v momentě, kdy jsem byl značně "rozjetý", tj. měl zrovna velkou ziskovou sérii a má sebedůvěra byla adekvátně vysoko. Bohužel se téměř vždy potvrdil Murphyho zákon trhů. To znamená, že prakticky vždy jsem přidával kontrakt na vrcholu vítězné série, po které přišla série ztrátová – a s novým počtem kontraktů to byl nezřídka rychlý sešup dolů. Musel jsem se tedy naučit přidávat kontrakt do (lehce) ztrátové, nebo stagnující série. Je to sice psychologicky náročnější, ale z celkového pohledu to dává největší smysl. I pokud dnes například nasazuji nový AOS, nezřídka čekám na jeho nasazení po ztrátovém měsíci, abych se vyhnul riziku, že systém nasadím na samém vrcholu ziskové série.

  Závěr

  Přidání kontraktu není obecně třeba se jakkoliv bát, pokud jsou splněna pravidla money managementu a pokud už trochu víme a rozumíme tomu, co děláme. A samozřejmě, i když výše popsané bylo modelované pro potřeby daytraderů, úplně totéž platí například při obchodování spreadů apod.

  9.12.2012

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...