Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Poradna: Po úspěšné sérii obchodů se mi úplně přestane dařit

  S podobným problémem se potýká mnoho začínajících traderů. Konečně se dostávají do ziskových sérií, aby přišel den, kdy vše odevzdají trhům zpět. Jak se z podobného kurzu vymanit?

    

   

  Článek je určen diskréčním obchodníkům – tedy takovým, kteří své obchody exekuují ručně. Je zřejmé, že v oblasti exekucí se svět automatizovaných a ručních přístupů dost odlišuje.

  Dostatečně robustní edge v obchodování

  Pokud má vaše equity křivka podobu divoké horské dráhy, měly by první kroky zkoumání chyb směřovat k samotnému obchodnímu stylu. Jedna věc je backtest, druhá pak reálný paper trading. Osobně u diskréčních přístupů kladu důraz především na konzistentní a systematické výsledky v rámci paper tradingu s aplikovanými dobrými pravidly risk managementu. Nenechte se přitom mýlit – konzistentní paper trading je samozřejmě jednoduší než živé obchodování, ale snadný není. A bohužel málokdo má tu vytrvalost v paper tradingu vytrvat tak dlouho, až strategii dobře zvládne a výsledky jsou skutečně robustní. Zejména v intradenním obchodování jsem přesvědčen o tom, že výsledky paper obchodování by měly být opravdu dobré, aby dávalo smysl pustit se do live.

  Řada FIMS obchodníků obdivuje Mirka/Wema, který v YM/NQ zdolává bravurně trhy s desítkami kontraktů. Prostudujte si ale jeho vývoj v článku Evoluce orderflow tradera – Wem a podívejte se na prezentované equity křivky, kterých Mirek dosahoval předtím, než se mohl posunout dále.

  Důležité jsou především parametry typu průměrný ztrátový den vs. průměrný ziskový den, maximální denní ztráta a podobně. Budou-li vaše výsledky v samotném paper tradingu příliš rozskákané, je velmi těžké dosahovat v live cokoliv lepšího. Bohužel řada obchodníků se spokojí na paperu s výsledky, které jsou spíš průměrné, často ani to. A to je chyba. Pokud nejste schopni obchodovat velmi dobře na paperu, v live to lepší nebude.

  Mějte systém co nejmechaničtější

  Diskréční obchodování neznamená, že bychom měli obchodovat podle svých pocitů. Trhy fungují tak, že ve slabých traderech vyvolávají nejrůznější falešné představy. Není-li náš obchodní plán dostatečně jednoznačný, postupně trhům podlehneme.

  V rámci svého obchodního plánu byste měli mít vše jasně nadefinované. Ve FIMS například, zjednodušeně řečeno, obchodujeme situace v orderflow u referenčních oblastí. Orderflow, stejně jako cenové úsečky na nižším timeframu, bude mít však pokaždé trochu jinou konkrétní podobu (tj. je naivní čekat na signál typu „120 obchodů na bidu“. Přesto si lze vstupy dobře charakterizovat – například můžeme chtít vidět více obchodů na bidu, než bylo průměrně v předcházejících úsečkách. A podobně.

  U mechanických pravidel ovšem pozor na vytváření příliš jednoduchých přístupů – viz Poradna: Jakou základní chybu vnímám u začínajících diskréčních traderů.

  Pokud obchodujete live a zkoumáte předcházející dny, měli byste znovu vstupovat v podobných oblastech. Jsou-li vaše pravidla příliš neurčitá, neměli byste zatím obchodovat live a je třeba přístup ještě doladit.

  Nepropadejte přílišnému nadšení

  Dlouhodobě úspěšní tradeři jsou z mé zkušenosti velmi pragmatičtí. Zkoumají trhy z pohledu mechanických principů. Rozumí edge, který obchodují a příliš se nestarají o nic jiného (byť většina traderů se samozřejmě stále rozvíjí).

  Chvilkově úspěšní tradeři mají tendenci odpoutávat se od edge, který v trhu testovali. Začínají mít pocit, že jsou lepší než ostatní a že trhům rozumí. Právě předcházející série úspěchů pak podobné pocity umocňují, vedou k porušování pravidel a ztrátám.

  Kontrolujte své myšlení

  Mnoho traderů si neuvědomuje, jak extrémně nás ovlivňují naše vnitřní myšlenky. Opět jsme u toho, že na trading bychom měli nahlížet pragmaticky. Chápat základ našeho edge a ten využívat. Budete-li se v tradingu příliš „hecovat“ – ať pro sebe, nebo veřejně v různých chatech/diskuzích, nebo bude-li mít úzkostné nebo negativní myšlenky – vše se projeví ve vašich výsledcích.

  Trading skutečně není o žádných nadpřirozených schopnostech. Je především o silné disciplíně a dobrém řízení rizika. V zásadě je tak velmi nudný, neboť jedinou prací tradera je čekat na předem naplánované situace a ty zobchodovat. V tradingu se nedaří zejména lidem, kteří vše hrozně podceňují – myslí si, že si stačí vzít něčí systém, v dobré víře si zaklikat a ono to bude generovat peníze. Tak to nefunguje. Trading začne fungovat v okamžiku, kdy jasně rozumíte tomu, jaký edge v trhu obchodujete, a máte skutečně velmi silnou disciplínu. Současně je třeba mít dostatečnou sebereflexi. Pokud se vám nedaří, nenechávat nic „samovolnému vývoji“, ale jasně se zaměřit na oblasti, ve kterých tápete. Pokud například podvědomě cítíte, že vlastně tak úplně neznáte všechny nuance svého obchodování, neměli byste dál obchodovat live do doby, než si vše dostatečně promyslíte a otestujete.

  19.2.2014

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


×
×
 • Vytvořit...