Poradna: Trh zasahuje mé stop-lossy v intradenním obchodování. Jak to zlepšit?
Intradenní obchodování je vysoce konkurenční prostředí a k řízení pozice není možné přistupovat lehkovážně. Je třeba počítat s existencí různých algoritmů a chování velkých subjektů, které stop-lossy slabých obchodníků využívají pro své vlastní profity. Pojďme si ukázat taktiky, jak v trhu přežít. Opět včetně videa s živým FIMS obchodem demonstrujícím danou problematiku.
Článek se dotýká tématu, který jsem nakousl zde Vstupovat v intradenním obchodování na close úseček, či v jejich průběhu?. Je pravdou, že mnoho začínajících obchodníků trpí tím, že jsou jejich stop-lossy zasahovány a velmi těžko se učí ze svých chyb.
V intradenním obchodování je třeba rozumět jedné základní věci – trhy se nedají zcela „predikovat“ na bázi nízkých timeframů. Jistě, například z orderflow můžeme vyčíst zajímavé indicie (a taky to tak ve FIMS děláme), nicméně je to jenom základ rozumného pohybu – tedy za předpokladu, že se nechováme jako roboti a neskalpujeme pro vysloveně pár ticků.
Obchodu je především nutné poskytnout dostatek prostoru v souladu s obchodovanou strukturou trhu.
Jak jsem zde již psal mnohokrát, můj risk management nespočívá v tom, že bych trh nechal zasahovat můj základní stop-loss. Na to bych ho musel umístit do trhu buď příliš blízko (kde hrozí zasažení šumem), nebo bych musel pravidelně chodit pro vzdálené targety, abych měl při větším stop-lossu stále rozumný poměr risku a zisku (v rámci FIMS chci mít úspěšnost nad 50 %, ale také pozitivní RRR). Na to ale akciové indexy nemají tu správnou povahu.
Obchody proto v trhu řídím podle toho, co se v trhu děje – sleduji zejména orderflow, a pokud se trh nevyvíjí podle mých plánů, velmi často mám možnost v trhu sice operovat se vzdálenějším stop-lossem, ale současně ztrátovou pozici ukončit na přijatelné úrovni.
Pokud je váš stop-loss zasahován příliš často, zapřemýšlejte o používání vzdálenějšího a přizpůsobte tomu svůj trade management. Toto může diametrálně zlepšit váš trading. Nebojte se zpočátku na SIMu experimentovat. Přemýšlejte, jaký stop-loss používá většina obchodníků a zkuste použít nejméně 2x větší.
Opravdu nezapomínejte na to, že existuje mnoho algoritmů, které se „pasou“ na stop-lossech malých traderů. Nikoliv tak, že by stop-lossy někde viděly, ale proto, že skutečně existuje spousta triviálních cest, jak zjistit, kde masa stop-lossy umístěné má. Pokud chcete přežít, musíte se naučit používat jiný risk management než většina obchodníků, co na burze nevydělává.
Druhá část korektního risk managementu spočívá vůbec v dobrých vstupech a porozumění kontextu, který obchoduji. V rámci FIMS například vyhledáváme určité základní prvky struktury podpořené referenčními úrovněmi. Vím, že po vstupu trh může jít trochu proti mně, ale neměl by překonat určitou úroveň, za kterou umístím svůj stop-loss. Nevstupuji tedy do trhu slepě na základě jen určitého mechanického signálu, ale současně v souladu s kontextem, který mi pomáhá definovat risk a vůbec pohyb v trhu.
Petr Podhajský
Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.