Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Poslední tradingové rady a tipy od Tomáše

  V minulém článku jsem ještě před svým finálním odchodem z Finančníka shrnul několik životních rad a tipů. V dnešním článku bych rád udělal shrnutí toho nejdůležitějšího, co jsem se v tradingu naučil za poslední dekádu. Pojďme na to.

  1. Risk management a pozitivní RRR

  Když jsme před třemi lety začali s týmem pracovat na našem soukromém fondu a naší aplikaci TradingDirector, položili jsme si zásadní otázku: „Jak můžeme posunout risk management na opravdu vysokou, sofistikovanou úroveň?“.

  Všimněte si, že první kroky vedoucí k práci na vlastním fondu nebyly o tom, jakého máme použít brokera, jaký máme mít server nebo jaké strategie budeme používat. Toto vše nejsou až tak podstatné otázky, pokud nepochopíme, že základem úspěšného tradingu je především kvalitní řízení rizika a portfolia.

  Edge v trhu netrvají věčně, strategie časem selhávají (i když některé mohou dobře fungovat i desetiletí), trhy se mění rychleji než kdykoliv dříve, drawdowny zde byly, jsou a budou. Takže otázka zní, jak s tím vším správně naložit?

  Toto vše jsou záležitosti, které je třeba řešit na úrovni risk managementu, nikoliv na úrovni brokerů, serverů a strategií.

  Z mého pohledu je nejdůležitější vytvořit si koncept toho, jak hledět na správu peněz jako celek. Naše základní směřování je založeno na filosofii, že každá strategie v portfoliu je jako jeden samostatný zaměstnanec ve veliké firmě a pointa řízení takové firmy není v tom, že každý zaměstnanec by měl dostávat stejný díl firemních zdrojů (stejné procento kapitálu), ale každý zaměstnanec by měl mít dynamicky přidělované zdroje dle toho, jak si právě vede, jak je právě efektivní a jak právě přispívá do firmy jako celku. Náš risk management je tedy založený na velmi dynamickém real-time vyhodnocování aktuální výkonnosti všech „pracovníků“, a to nejenom z pohledu jednotlivé efektivity, ale také z pohledu fungování jako celku a dle takovéhoto „ohodnocování“ jsou dynamicky každému „pracovníkovi“ přiřazovány v čase různé zdroje.

  Současně se ale berou v potaz i celkové zdroje na firmu jako celek (můžeme se na to dívat jako na cashflow) a i tyto zdroje jsou plošně navyšovány, nebo snižovány, dle toho, jak si vede firma jako celek.

  V celém tomto modelu řízení se přitom bere ohled na mnoho různých aspektů, od analyzování kvality jednotlivých obchodů, distribuce nedávných i všech existujících obchodů, přes různé analýzy equity, volatility a aktuální kvality trhů. Model je tedy velmi dynamický a doslova každou minutu může měnit přidělování zdrojů jednotlivým „pracovníkům“ i celé firmě. (Více už samozřejmě neprozradím).

  Pointa toho, proč toto píšu, je jednoduchá: Skutečně je nejdůležitější mít jasno v tom, jak řídit svůj kapitál. Nepotřebujete sofistikované modely, pokud neplánujete spravovat veliké peníze, ale i pokud jste malý, „obyčejný“ trader, musíte vědět, kolik % kapitálu riskujete na každý obchod. Zda vám takovýto risk dává smysl z pohledu Monte Carlo analýzy (a maximálního možného Monte Carlo drawdownu) a dále mít určitý plán, kdy a jak zvyšovat nebo snižovat počet kontraktů a jak nakládat se strategiemi nebo patterny, kterým se právě moc nedaří (takové by neměli dostávat stejné zdroje, jako když se jim daří).

  Dále silně doporučuji obchodovat s pozitivním RRR. Z vlastní zkušenosti - je snadné najít krásně vyhlazené equity při negativním nebo 1:1 RRR, ale později přijdou do hry transakční náklady, skluzy a karty se mohou radikálně zamíchat ve váš neprospěch.

  Dále doporučuji knihu Definite Guide To Positions Sizing, ze které jsem sám čerpal mnoho inspirace pro náš fond.

  2. Pravidelná údržba a adaptace

  Z mé vlastní zkušenosti z posledních pár let - ať už je vaše edge v trhu jakékoliv, ať už obchodujete jakýkoliv obchodní přístup a směr, vaše edge bude potřebovat občasné změny, updaty a údržby (i pokud obchodujete diskrečně).

  Občas jsou to změny na úrovni stop-lossu a výstupů (lepší adaptace pro novou volatilitu), občas jsou to pravidelné reoptimalizace, občas jsou to drobné změny v samotném fundamentálním nápadu daného edge. Občas spoustu podobné práce za vás udělají autoadaptivní podmínky a algoritmy, ale i tak budou třeba jiné úrovně pravidelné údržby.

  Definitivní edge, které bez měny můžete obchodovat stále, neexistuje. Trhy se mění příliš rychle a je třeba provádět adekvátní změny. Občas obměnit skladbu portfolia, občas změnit trh nebo timeframe nebo upravit počet pozic, díky měnící se volatilitě. To vše jsou věci, které postupně přicházejí se zkušenostmi a které jsou velmi důležité.

  Když se na to kouknete z jiného úhlu pohledu - je to jako v jakékoliv jiné profesi v životě. Ať už děláte cokoliv, neustále přicházejí nové trendy, nové nástroje, nové požadavky a člověk se musí naučit přizpůsobovat. Pokud nejsme přizpůsobiví, nemůžeme v dnešním dynamickém světě uspět v ničem (ani v tradingu).

  Dobrá zpráva je, že to není tak hrozné, jak to zní. Je zkrátka třeba hlavně obchodování praktikovat, získávat zkušenost, smířit se s tím, že ne vždy budeme perfektní a občas budeme dělat chyby - abychom se z nich učili. Čím více máme zobchodováno, tím snadnější je pro nás dělat rozhodnutí o případných občasných změnách, abychom se byli schopni adaptovat. Ne vždy budou naše rozhodnutí správná, ale tak to zkrátka v životě chodí (a pokud jsme rozumně diverzifikovaní, občasné špatné rozhodnutí nás rozhodně na kolena nedostane, navíc taková rozhodnutí budou vyvážena i řadou dobrých rozhodnutí).

  V našem fondu řešíme adaptabilitu poměrně hodně a na poměrně velké řadě úrovní. Od pravidelných reoptimalizací systémů po proprietární auto-adaptivní algoritmy a indikátory až po koncepty pracující s adaptibilitou na úrovni celého portfolia.

  Nutnost umět se adaptovat a přizpůsobovat je základní součástí přežití v životě. Což je skvělá zpráva, protože to znamená, že k dovednosti adaptovat se máme vše potřebné v genech - jen se to musíme naučit využívat.

  3. Proces učení se nikdy nekončí

  A z předešlého bodu pramení poslední důležitý bod, který zde musím zmínit - a sice, že proces učení se nikdy nekončí.

  Trading je životní styl, životní cesta. Pokud jste si trading vybrali, myslím tím upřímně vybrali, bude s vámi už zřejmě do konce života. A to znamená, že stále bude co se učit, stále bude něco nového. Což dělá celou cestu tradera o to více vzrušující.

  Abych se přiznal, po více jak deseti letech v tradingu mám pocit, že sám toho stále moc nevím. Ano, posunul jsem se vpřed skutečně znatelně, s týmem v našem fondu nyní realizujeme a objevujeme neuvěřitelné věci. I tak mám ale pocit, že vlastně o tradingu moc nevím. Možná dnes vím více o řízení rizika než o tom, proč se vlastně trhy chovají, jak se chovají. Možná dnes dokáži více rozvíjet větší tradingové a risk-managament koncepty než dříve, ale to neznamená, že bych v trzích našel větší jistotu. Trading je nadále cesta bez jistot. Proto je to trading, proto je to spekulace. Co je také dnes jisté - už to není ani to místo státního úředníka.

  Mám pocit, že je stále co se učit. Každý den jsme překvapeni novými zjištěními, která vyžadují nové kreativní myšlenky a nápady, abychom s nimi byli schopni správně naložit. I po deseti letech nadále čtu tradingové knihy, učím se od dalších a dalších traderů a poznávám nové a nové věci.

  Stále je v tradingu co zlepšovat.

  A tak to bude pro tradery asi na pořád, proto vás trading musí bavit a musíte mít pro něj vášeň, abyste dokázali být dlouhodobě úspěšní.

  Na oplátku mohu říci, že se naučíte hodně nejenom o tradingu, ale také o sobě, a potažmo i o životě. Vlastně jsem sám překvapený, co vše jsem se o sobě a o životě díky tradingu naučil.

  Přistupujte k tradingu s otevřenou myslí a zdaleka ne jenom s logikou. To je veliká chyba - trading potřebuje logiku, srdce i kreativitu.

  Přeji vám všem mnoho štěstí a úspěchů na vaší tradingové cestě, za kterou jsem já sám neskonale vděčný.

  7.12.2016

  Tomáš Nesnídal

  • Děkuji 1

  Sdílíme, co nám samotným funguje.
  7 výukových lekcí.

  Jak reálně uspět v tradingu?

  Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

  Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

  >> Získat kurz zdarma <<
×
×
 • Vytvořit...