Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Práce s grafy: Výběr grafu a časového rámce pro AOS

  Jaký graf si vybrat pro automatické obchodní systémy (AOS)? Jaký timeframe? Jsou některé grafy a timeframe pro začátek vhodnější než jiné? Pokusím se na základě vlastních zkušeností zodpovědět v dnešním článku.

  Výběr vhodného grafu a timeframe je pro AOS vcelku zásadní otázka. Výběr grafu a timeframe totiž ovlivňuje prakticky vše - stabilitu systému, počet obchodů, rychlost vývoje AOS a mnoho dalšího. Není to ale pouze otázka toho, jaký graf a timeframe je lepší, nebo horší. Než se pustíme do vývoje jakéhokoliv AOS, musíme si zodpovědět v rámci trhu, grafu a timeframe i několik důležitých otázek.

  1) Jak dlouhou máme historii daných dat?

  Pokud to myslíme s AOS vážně, musíme budovat robustní systémy. Robustnost souvisí s tím, jak dlouhou historii dat pro vývoj systému máme k dispozici. Pokud mám krátkou historii, zachytím pouze nedávné chování trhu a také mně nezbude příliš dat na ověření optimalizace na out-of-sample neviděných datech. Osobně preferuji historii dat alespoň 10 let, ale spokojil bych se s historií i někdy od roku 2007. Takováto historie zahrnuje mnoho různých okolností - počátek krize, nadměrnou volatilitu, QE, nová historická maxima atd. Pokud máme systém, který jsme schopni vytvořit jako funkční ve všech těchto historických turbulencích, posouváme se k lepší univerzálnosti a robustnosti daného systému. Při práci s grafy v rámci AOS tedy musíme v prvé řadě vyjít z toho, jak dlouhou vůbec máme historii. Například TradeStation nabízí běžně minutová data s historií od roku 2003, avšak ticková data pouze za posledních 6 měsíců nazpět - takže budování AOS na alternativních grafech není s touto historií reálné.

  2) Jak mám rychlé hardwarové zázemí?

  Čím rychlejší graf, tím větší nároky na výpočet. Stavba AOS na 3minutovém grafu bude trvat 5x (a více) delší dobu než stavba na 15minutovém grafu. Pro běžné počítače při použití historie dat 10 let to může být celá věčnost. Sám jsem nedávno upgradoval na i7-3930K (paměť na 64 GB RAM), přetaktoval na téměř 4.5GHz a i tak si při použití 3minutových grafů musím počkat i nějaký ten den. Rychlejší grafy tedy vyžadují adekvátní hardware (a vlastně i software) a pokud pracujeme s průměrným zařízením, je lepší už z principu držet se vyšších časových rámců.

  Tolik tedy k základním dvěma otázkám a nyní se pojďme podívat na to, jaký graf si tedy vybrat.

  Minutové grafy

  Z dlouhodobých zkušeností mohu říci, že vyšší časové rámce nabízejí docela solidní robustnost a stabilitu.

  Zcela nejvíce se mně osvědčily rámce 15, 20, 25, 30 a 45 minut. Tyto časové rámce jsem shledal jako vhodné na prakticky libovolném komoditním trhu - indexy, energie, ale i třeba zrniny. V těchto časových rámcích jsem našel mnoho výhod. Stavba systémů je relativně rychlá, testy robustnosti mně vesměs procházejí kladně (a to mám velmi, velmi náročné testy robustnosti), live obchodování funguje bez výraznějších odchylek od backtestových výsledků. S trochou snahy a zkušeností se dá na takovýchto grafech najít i vysoký vzorek obchodů, ideálně 1000 a více.

  Určitá nevýhoda je, že pokud přijde u systému drawdown, může trvat déle, než se systém z něho dostane. Obecně frekvence obchodů je menší atd. Další nevýhodou je nutnost vyššího SL.

  Osobně používám nejvíce 15minutové grafy, ale například u trhu e-mini S&P jsem zjistil, že velmi slušně fungují 30minutové grafy. Veškeré systémy v rámci výpisů z účtů, které jsem zveřejnil v tomto nedávném článku, pracují s 10, 15 nebo 30minutovými grafy.

  Pokud půjdete s timeframe níže, konkrétně pod 10 minut, z mých zkušeností začíná být mnohem náročnější urdžet stabilitu systému. Udělat robustní systém na 3minutovém grafu je z mé zkušenosti ne pouze 5-10x pomalejší kvůli nárokům hardware, ale asi tak 50x náročnější z pohledu stability systémů - testy robustnosti jich projde neporovnatelně méně, získat rozumný průměrný zisk na obchod je výrazně náročnější apod. Pokud se to ale povede, může to přinést vyšší profitabilitu, než 15minutové grafy a také práci s menším stop-lossem, což přináší různé zajímavé možnosti při celkové práci s riskem. Spíše bych řekl, že práce na rychlejších časových rámcích je už pro více pokročilé obchodníky AOS.

  Alternativní grafy

  Zcela jiná oblast je využití alternativních grafů v AOS.

  Nejprve bych rád varoval před grafy typu Renko, Kagi, P&F apod. To jsou skutečně velmi nevhodné grafy pro AOS, mají obrovská úskalí, která vám často dají totálně nereálné backtestové výsledky. Jedná se o širší problematiku, do které se dnes pouštět nechci.

  Zbývají tedy následující alternativní grafy: Volume, Tick, Range Bars, Momentum Bars. Všechny vnímám pro AOS jako vhodné a použitelné.

  Nicméně práce s alternativními grafy se stává v rámci AOS již nesmírně náročnou. Nejprve potřebujete historii tickových dat. Prakticky žádný z on-demand providerů dat nenabízí 1ticková data alespoň od roku 2007. Musíte tedy ticková data zakoupit, což je velmi nákladná záležitost, protože 10letá historie jednoho trhu vás s přehledem vyjde na částky i 1 000 UD a více. Já osobně jsem měl velké štěstí, že mně v tomto ohledu vypomohl kamarád a umožnil mně vůbec nahlédnout pod pokličku práce s tickovými daty (děkuji).

  Další překážka přijde hned záhy. Ticková data jsou gigantická a práce s nimi velmi náročná. Když jsem například řešil export 1tickových dat od roku 2007 z TradeStation do MultiCharts, netušil jsem, jak velký je to problém. TS mně neudržela 1tickový graf za celou historii, protože je to 32-bitový program a je schopen využít pouze omezené množství paměti. Exportoval jsem tedy ticková data do TXT souborů po jednotlivých letech, s tím, že je následně pospojuji v textovém editoru. To byl však další omyl, protože žádný z textových editorů, které jsem zkusil, nedokázal tak velký soubor ani otevřít. Nakonec mně vypomohl kamarád programátor, který vytvořil speciální utilitu pro spojení těchto dat (děkuji).

  Jako další se ukázalo, že komponenty, které jsem doposud využíval na x-minutových grafech ke stavbě úspěšných AOS, na alternativních grafech vůbec nefungují. Musíte začít přemýšlet úplně jinak. Což je skutečně náročné, alternativní grafy se tedy stávají výzvou nejenom z pohledu HW a SW, ale také z pohledu kreativního potenciálu a zkušeností, které musíte do tohoto směru vnést.

  Odměnou vám však může být výrazně vyšší ziskovost, výrazně hladší equity a výrazně menší risk v podobě základního stop-lossu. Pokud bych neviděl, co dokázalo s alternativními grafy pár dalších AOS traderů, které znám, asi bych se do tohoto náročného boje nikdy nepouštěl. Potenciální výsledky však stojí za to - i když je to velmi náročná a frustrující práce, u které jsem zatím ještě nedošel k cíli. (Zatím.)

  Závěr

  Pokud jste tedy nováčci v oblasti AOS, doporučuji začít pracovat právě s grafy 10, 15, 20, 25 a 30 minut. Můžete docílit velmi dobrých a zároveň stabilních výsledků. Samozřejmě zde celou dobu hovořímo futures trzích. Forexem v rámci AOS se nezabývám, to je v rámci AOS trh pro absolutní dobrodruhy (skoro by se mně chtělo napsat šílence). Já se tradingem živím, takže podobná dobrodružství a experimentování si nemohu dovolit.

  28.7.2013

  Tomáš Nesnídal


  Sdílíme, co nám samotným funguje.
  7 výukových lekcí.

  Jak reálně uspět v tradingu?

  Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

  Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

  >> Získat kurz zdarma <<
×
×
 • Vytvořit...