Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Praktický rozcestník pro Vánoční svátky

  Prakticky každý rok se v posledním předvánočním článku snažím tradery motivovat k tomu, aby využili volno nejenom k povalování u televize, ale také k práci na tradingu - ať už jde o to vůbec začít, nebo pokročit trochu vpřed. Pro letošní rok jsem připravil praktický rozcestník, který by všem "nelenochům" měl napovědět, kudy kam.

  Učíme se se software

  vanoce-2010.jpg

  Začít obchodovat na burze se neobejde bez technické stránky. To tedy znamená, že každý potenciální obchodník potřebuje nějaký software, který musí nejprve nainstalovat do svého počítače a následně v něm zprovoznit historická data, aby se mohl pustit do studia trhů. Tento první a zcela nezbytný krok vám Petr již v minulosti zpracoval do velmi přehledného článku, jehož tématem je kompletní přehled potřebného obchodního software.

  Najdete v něm například Seriál o Gecko Track´n´Trade 4.0, který je vhodný pro začínající poziční obchodníky, dále kompletní návod na práci od A do Z v programu NinjaTrader, což je velmi univerzální a dostupný program pro každého tradera, a také kompletní návody a video tutoriály pro práci s programem SierraChart. Každému z těchto programů (a i některým dalším) jsme věnovali na Finančníkovi tolik prostoru, že by s našimi návody měl zvládnout instalaci a zprovoznění skutečně naprosto každý.

  Na práci s instalací si hlavně udělejte klid a alespoň několik hodin času - pamatujte, že s instalací v začátcích bojuje téměř každý a bohužel rozchodit některé programy zabere i 1-2 dny práce. Buďte trpěliví a pamatujte, že jakmile rozchodíte potřebný program a historická data do něj, můžete se již téměř okamžitě pustit do praktické stránky tradingu - tedy ne hned obchodování, ale rozhodně alespoň studia trhů a backtestování.

  Začínáme backtestovat

  Pokud jste se rozhodli využít část vánočních svátků k tomu, abyste se (konečně) pustili do backtestu, mohu vám takový záměr jenom schválit. Uvidíte, že backtest není tak složitý proces, jak na začátku vypadá, že když tento proces opakujete, začne vás poměrně brzy i bavit a také že čekat na první backtestové výsledky může být více vzrušující, než koukat po třicáté na Mrazíka 🙂

  Než se tedy do toho pustíte, přečtěte si ještě jednou bližší popis principu backtestu a následně některé důležité praktické tipy.

  Dejte si na celý proces opět dostatek času a nebojte se toho, že vám to možná hned ze začátku nepůjde. Pamatujte, že žádný učený z nebe nespadl a že všichni ostatní nějak začínali. Samozřejmě se předpokládá, že pro proces backtestu již máte nainstalovaný potřebný software. Budete však ještě potřebovat nějaký předpřipravený obchodní deník, do kterého bude třeba výsledky backtestů zaznamenávat - můžete si takový udělat, nebo použít již připravené obchodní deníky pro backtest.

  Pokud by důkladný backtest vašeho obchodního plánu bylo to jediné, co během svátků provedete, pak to není málo. Je to pro vás jedno veliké plus, které vám ukáže, že trading opravdu může fungovat, a to i pro vás. Ukáže vám směry a možnosti, naučí vás mnoho nového a přinese vám první kontakt s trhy.

  Analyzujeme

  Někteří možná již s backtestem v průběhu letošního roku začali a mají již kompletní obchodní deník s historickými obchody, které zároveň ukazují, že jejich obchodní systém skrývá výrazný potenciál a šance. V takovém případě tedy nemusí být od věci mezi pojídáním řízků a cukroví prozkoumat další možnosti hlubšího analyzování výsledků, k čemuž velmi dobře slouží program Market System Analyzer. Nastudujte tedy seriál o MSA a jeho praktickém využití, a zkuste své výsledky obohatit o Monte-Carlo analýzu, nebo na ně začít aplikovat různé modely position-sizingu, ať sami vidíte, že skutečné finanční bohatství se ukrývá v průběžném navyšování obchodních pozic. Pokud si pár dnů budete hrát se svými výsledky v programu MSA, začnete vidět trading v úplně novém světle!

  Sestavujeme finální obchodní plán

  Pokud jste již dostatečně backtestovali a analyzovali, pak se docela možná začínáte připravovat vstoupit příští rok do reálného obchodování. Nepochybuji, že v takovém případě již máte sepsaný obchodní plán (pokud nikoliv, pak o živém obchodování zatím vůbec neuvažujte - a raději místo Pyšné princezny sedněte k počítači a plán si sepište) - pamatujte však, že pro živé obchodování nestačí technický popis situací, je třeba plán realizovat na trochu komplexnější úrovni. Inspirujte se tedy v článku jakou zvolit strukturu.

  Vylepšujeme náš obchodní systém

  Řada z vás již letošní rok určitě s tradingem začala a tak je na čase využít volný čas nejenom k aktivnímu gaučingu, ale také k vylepšování obchodního systému. Možná, že nebude od věci zkusit začít blíže zkoumat trh, který obchodujete - třeba se v takových průzkumech schovávají nové nápady a podněty na vylepšení. Prostudujte tedy články - poznejte svůj trh 1 a 2 - a sami zapracujte na podobných studiích.

  Nejste-li obecně spokojeni se svými obchodními výsledky, pak rozhodně zkuste filtrování a zcela nezbytně začněte zkoumat výstupy, například po vzoru obchodníka JenaL. Možná se sami začněte divit, jak práce na výstupech může být zásadní a pozitivně ovlivnit váš obchodní systém.

  V rámci studií také zkuste prostudovat jiný trh, může se ukázat, že ten "váš" není úplně ideální, zrovna tak i zkoušíme alternativní grafy.

  Pokud je to váš styl, pak zapojte EMA34 a EMA204, nebo zkuste prozkoumat často velmi efektivní techniku ukončit obchodní den "předčasně".

  Jako poziční obchodník blíže zkoumejte historická high a low nebo se začněte zabývat cykly. V obojím se skrývá potenciálně mnoho nového, co může vylepšit váš obchodní systém.

  Udělejte si plán, jak začít uvádět trading do praxe

  A konečně, využijte svůj volný čas i k tomu, abyste si udělali nějaký zběžný plán, jak začít uvádět trading do praxe. Pamatujte, že to opravdu hlavní je začít. Nalinkujte si tedy na příští rok své cíle, jak se k nim chcete propracovávat, jak budete pokračovat, ale také to, jak si budete organizovat trading při zaměstnání. Já i Petr vám u toho budeme velmi držet palce a v rámci možností se vám snažit i nadále pomáhat články na našem serveru, dalšími knihami, i našimi semináři.

  Tímto se s vámi loučíme pro rok 2009 a přejeme vám co nejkrásnější svátky! Znovu tu budeme s novými články od 7. ledna 2010. Úspěšný rok 2010!

  Zdroj obrázek: ©iStockphoto.com/sylvanworks

  20.12.2009

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...