Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Praxe intradenního obchodníka – jít pro menší nebo jen větší profity?

  V dnešním článku se na konkrétním obchodním příkladu dotknu otázky řízení otevřené pozice, inkasování zisků a ztrát v intradenním obchodování. Jde o téma, ve kterém si myslím, že má spousta začínajících intradenních traderů ohromný potenciál ke zlepšování.

  Doprovodné obrázky pocházejí opět z trhu FESX, ale informace jsou podle mého názoru aplikovatelné na libovolný trh, tj. včetně amerických odpoledních seancí. Sám občas obchoduji americké dopoledne hodinu, dvě po otevření a používám na to zcela stejné taktiky.

  Ať už se ve svých analýzách zaměřuji na hledání vstupů nebo definování výstupní strategie, základem je pro mě vždy příprava skrz zakreslování S/R úrovní. A rád bych zdůraznil, že nejde o to, nakreslit do trhu „čáru“, ale o uvažování nad tím, co trh aktuálně dělá (jaká je jeho struktura), jak ho mohou vnímat ostatní účastníci trhu, kde se koncentruje nejvyšší zájem obchodníků a podobně. Tato část paradoxně nemusí být moc diskréční. Osobně mi analýza zabere tak maximálně 15 minut studování vyššího timeframe (což ale pochopitelně dělám průběžně, takže principielně si každý den spíše jen upřesňuji svůj pohled), kdy trh analyzuji z pohledu stejných, de facto mechanických pravidel. V trhu se totiž opakuje stále několik velmi podobných scénářů (a případně velmi výjimečně něco „nestandardního“ což může jednoduše znamenat, že situaci úplně nerozumím a tak třeba budu daný den obchodovat velmi opatrně, nebo vůbec).

  fesx-2012-02-07-1a.jpg

  Zde je například graf trhu FESX, jak jsem jej viděl dnes před otevřením trhů (článek připravuji v úterý 7.2.2012) a jak jsem S/R úrovně publikoval na Twitteru před obchodní seancí. Na screenshotu připraveném pro tento článek je vidět 10ti minutový timeframe, který mi poskytl tak akorát úseček pro zobrazení do screenshotu.

  Na tomto vyšším timeframe vidím, že se trh před pár dny obchodoval v určitém pásmu (box 1), ze kterého se pokusil vytvořit nové high, ale cena byla na extrému poměrně jasně odmítnuta. Trh se stabilizoval a minulé seance se obchodoval v novém pásmu (box 2) nad high pásma 1. Trh tak v zásadě nabízí tři nejpravděpodobnější scénáře dalšího vývoje – bude se pohybovat dál v pásmu 2, přesune se zpět do pásma 1 nebo zaútočí na nové high. Bez podpory nějakého zásadnějšího fundamentu je pro mě statisticky nejpravděpodobnější první varianta – pohyb v naznačeném pásu s tím, že na tradingu miluji, že trh nám v reálném čase vždy dává nápovědu, co dělá. Takže své scénáře mohu přizpůsobovat skutečnému vývoji v trhu, i když hlavní S/R v drtivé většině případů v průběhu obchodního dne neměním.

  Z mého plánu vychází S/R úrovně, které si do trhu zakresluji. Barva S/R úrovní vyjadřuje jejich status v době vytváření screenshotu. Pochopitelně, že pokud trh S/R úroveň překoná a cena se začne silně obchodovat na druhé straně, může přijít do hry situace „flip“ (viz Základní nástroj pro vylepšení profitability tradera? Zvládnutí supportů a resistencí.).

  Současně mi S/R úrovně poskytují i určitou mapu pro řízení obchodu a umisťování výstupů – to vše získávám z dané přípravy. Abych byl konkrétní:

  Nad první vyznačenou červenou S/R úroveň (2512) se trh FESX dnes ráno přesunul ještě v hlubokém premarketu, takže tam se vstup odehrát nemohl. Okolo 8:00 mého času (9:00 českého času) trh začal podruhé testovat S/R úroveň 2520, nabídl short v podobě intermarket divergence, navíc podpořený „patternem“ na orderflow. To vše mi signalizuje, že do trhu nastupují prodávající a S/R úroveň by mohla vydržet. Vstupuji short na 2517 a nyní – kam umístit výstupy?

  Osobně vidím targety v daném obchodu zhruba na úrovni 2513 (před S/R, kterou jsem měl vyznačenou jako hlavní), 2507 (cca 10 ticků od vstupu v FESX), 2495 (silná S/R úroveň, ovšem nezakreslená do screenu, protože bych na ni nevstupoval) a 2490 (spodní kanál range). Tak většinou trh obchoduji s tím, že u vzdálenějších targetů stop-loss trailuji.

  Ovšem – jak situaci zobchodovat, pokud jsem začínající trader s malým účtem a obchodující jeden, dva kontrakty? Z mé zkoušenosti se mnoho začínajících traderů zbytečně snaží mířit na „na home runy“ – tj. v tomto případě například rovnou k úrovni cca 2490. Pochopitelně, že tento target je nejzajímavější, ovšem obchodovat s jedním nebo dvěma kontrakty konzistentně podobné obchody je velmi, velmi těžké. Nejen, že obchodník bude mít opravdu velmi rozskákanou equity, ale brzy i nahlodanou sebedůvěru kvůli tomu, že mnoho obchodů bude končit B/E nebo ve ztrátě přesto, že se nejprve solidně rozjely.
  Mimochodem mnoho mých známých z řad zkušených intradenních obchodníků obchodující solidní účty míří na vzdálenější profit targety také jen s menší částí své pozice. První části ukončují na poměrně blízkých targetech, čímž si jistí profit obchodu i v případech, že se trh ke vzdálenějšímu targetu nedostane.

  fesx-2012-02-07-4.jpg

  Začínající obchodník si diverzifikaci výstupů ovšem dovolit nemůže a osobně bych proto radil – pokud vám nefunguje to, co děláte – zkusit mířit se svými výstupy spíše na bližší targety. V tomto konkrétním příkladu na trhu FESX např. první výstup 2513, druhý okolo ceny 2508. Trhy mají své přirozené mikrorotace a můžete být překvapeni, jak taková drobná změna v přístupu může podstatně změnit celkové výsledky obchodování. Navíc jakmile je obchodník zkušenější, může si přidat další kontrakt a obchodovat s ním právě na ty vzdálenější targety. Nejde zde přitom jen o peníze, ale i psychologii. Bližší targety mají výrazně vyšší pravděpodobnost úspěšnosti a dokáží produkovat mnohem vyhlazenější equity (a v případě dobrého obchodního plánu i nezanedbatelné příjmy). Jednoduše řečeno – příliš vysoká očekávání v nesprávný čas bývají častou příčinou, že obchodník nemá nakonec vůbec nic.

  Na screenshotu sami vidíte, že target okolo ceny 2508 defacto vystihl první fázi pohybu, aby se trh následných 20 minut konsolidoval, což mohlo klidně znamenat i návrat zpět ke vstupu a ukončení obchodu na stop-lossu posunutém na B/E. Navíc zhruba v 8:55 bylo možné na naplánované S/R otevřít další obchod a takto se posouvat dopředu i po menších krůčcích, které ale současně znamenají vyšší pravděpodobnosti.

  Pochopitelně však, že i menší targety by stále měly znamenat mířit na RRR vyšší, než 1:1. To už je ale téma na jiný článek. Jen ve stručnosti – použití stop-lossu by nemělo v diskréčním tradingu znamenat, že jej necháme trh automaticky zasahovat. Je to příliš vysoký luxus, kterého není za potřebí, protože výstup na základním SL je většinou ten nejhorší možný.
  Navíc pokud obchodujeme intradenně s malými pozicemi, je možné je časovat velmi jemně s ohledem na aktuální momentum v trhu. A pokud se trh po vstupu přestane vyvíjet podle představ, tak prostě pozici ukončit. V trhu jako je FESX se pak lze pohybovat s průměrnou ztrátou cca 4 ticky na kontrakt, tedy 8 ticků na dva kontrakty. Pokud náš průměrný zisk bude cca 5+9 = 14 ticků (při zasažení obou targetů) tak naše RRR je 1:1.75. Tato čísla jsou pochopitelně irelevantní, pokud nejsou vázána na konkrétní taktiku exekuce a obchodní plán. Ale v případě stylu, s jakým se v trhu FESX pohybuji já, fungují zhruba jak je napsáno. A jak jsem již zdůraznil – pokud si to obchodník může dovolit z pohledu účtu a své zkušenosti, určitě je dobré obchodovat větší pozici a zaměřit se na vzdálenější targety a podstatně tak RRR zvyšovat. Nehledě na to, že i malé profit targety je pochopitelně možné lehce upravovat s ohledem na aktuální situaci v trhu.

  Každopádně dobrých obchodních příležitostí pro intradenní vstup do pozice je v trhu většinu dnů několik.

  fesx-2012-02-07-5.jpg

  Sami se podívejte, jak například dnes reagoval trh FESX na vyznačené S/R zóny. A ti, co mě sledují vědí, že trh na připravené S/R úrovně reaguje zajímavě většinu dnů. Ovšem i tak se tyto situace dají zobchodovat celou řadou způsobů. A co může být excelentní cesta pro zkušené obchodníky s většími účty, nemusí být to pravé pro začínající tradery s jedním, dvěma kontrakty.

  Pro jistotu raději připomínám, že tento článek je určen pro intradenní diskréční obchodníky, kdy v intradenních trzích často obchodujeme menší pohyby založené na aktuálním momentu v trhu. A právě pro zachycení tohoto momenta mohou být důležité první blízké targety. Při swingovém nebo pozičním obchodování je situace úplně jiná. Nezapomeňte také, že konkrétní hodnoty pro stop-lossy a profit-targety záleží na obchodovaných trzích. U volatilnějších trhů je situace jiná, než u pomalejších trhů typu FESX.

  8.2.2012

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


  Zaměřeno na praxi systematického portfolio obchodování.

  Otevřeně sdílím to, co mně samotnému funguje.

  Pomohu vám získat důvěru v to, že trading je normální business, který lze dělat systematicky a profitabilně. Naučíte se pracovat s rizikem a diverzifikovat jej mezi různé strategie.

  >> Trading Room
×
×
 • Vytvořit...