Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Přehoďte výhybku a skočte do dalšího trading levelu (mozkový trik)

  Dovolte mně jednu otázku: Jak často cítíte v tradingu potřebu, aby přišel nějaký nový posun, vývoj, skok vpřed? Často? Hodně často? A stále to nelze? Proč? Protože jste sami sebe tak naprogramovali!

    

  prehodte-vyhybku-pixologic.jpg

  Foto (c)depositphotos.com/pixologic;

  V dnešním, trochu netradičním tématu vám vysvětlím, jak to, kudy chodíte každý den do svého zaměstnání, může ovlivňovat kvalitu vašeho tradingu. Možná to zní trochu bláznivě, ale uvidíte, že to má svoji logiku. Jedná se o mé důležité, již dávné psychologické zjištění, kterého se držím už řadu let. Vezměme to ale postupně.

  Mozek je velmi složitý orgán, ale v jednom je vcelku jednoduchý: Dělá to, na co ho naprogramujete. Jak? Jednoduše. Naprogramujete ho tak, že mu dáváte myšlenkami jasné instrukce a následně vlastními činy urychlujete vytváření adekvátní mozkové mapy (něco jako řídící kód, který se však jednou etabluje a již nemění). Pak už je to jednoduché. Jakmile se určitá myšlenka a následný čin "zaběhnou", co se stane dál? Mozek se přepne na autopilota a jede stále dokola to jisté – jako naprogramovaný kód. A výsledek je, že vy se divíte, proč stojíte na místě.

  Celé téma je vcelku zásadní a velmi důležité (více, než se může zdát) a vytvořil jsem kolem něho vlastní teorii, které říkám, "cesta nejmenší bolesti versus cesta nejvyššího potenciálu". Protože každá z cest vás povede k jinému výsledku.

  Pojďme si tuto teorii demonstrovat na vaší cestě do práce, kde s trochou nadsázky vše začíná. Jak taková cesta obecně vypadá?

  Vstanete v určitou (přesnou) hodinu, provedete ranní úkony (v přesném sledu, ve velmi podobné časové intervaly). Následně v určitý, většinou téměř přesný čas vyrazíte autem z domu nebo pěšky na MHD. Ať už zvolíte jakýkoliv dopravní prostředek, zvolíte zaběhlou cestu, stejné číslo tramvaje, stejný vagón, podobné místo v něm – stejně jako včera, ale i jako zítra. Občas musíte sice lehce zaimprovizovat, ale v základu je celý tento váš denní proces vysoce automatizovaný, prediktabilní a podvědomý. Proč ho děláte stále stejně? Protože je to cesta nejmenší bolesti. Optimalizovali jste celý proces tak, aby zabral minimum času a měl v sobě minimum komplikací (a rázem se pochválili, jak pragmatický a praktický typ člověka jste). Rázem jste také etablovali jeden z mnoha precedentů, který vašemu mozku říká váš vyšší záměr: Zautomatizovat váš život, vaše myšlení, jít vždy, kdy je to možné, cestou nejmenší bolesti. (A pro doplnění: Je to normální, běžné a přirozené, není se za co stydět).

  Například má vlastní "cesta nejmenší bolesti" začala vznikat už v dětství, kdy jsem začal poprvé chodit bez doprovodu do školy: Očekávalo se, že budu následovat vždy jasně danou, "předschválenou" cestu (nejmenší bolesti) – a to jsem také dělal. Ve stejném duchu jsem jednal i na druhém stupni ZŠ a první dva roky SŠ.

  Pak ale přišel zajímavý zlom.

  Jelikož jsem studoval filmový obor a měl neustále rozdělanou řadu filmových školních projektů, potřeboval jsem v kuse přicházet s novými, kreativními nápady. Ty se však pod trýzněním předmětů jako deskriptivní geometrie (zpětně chápu, proč nejčastější tvar býval kosočtverec) a chemie (proč nás v té době raději nenaučili něco o ženských nebo alespoň penězích?) příliš nedostávaly. Začal jsem už v té době pozorovat, v jaké okamžiky se snažím nové nápady nejčastěji vymýšlet – a uvědomil jsem si, že je to při cestě do školy a ze školy. A tak mě jednoho dne napadla zajímavá myšlenka: Co kdybych změnil cestu, kterou běžně používám?

  Efekt byl prakticky okamžitý a nevídaný. Jít do školy jinou cestou byla najednou výzva: Neměl jsem spočítáno, kolik času nová cesta zabere, musel jsem improvizovat, přemýšlet a hledat kreativní řešení. Stalo se tedy něco zásadního: Mozek musel vypnout z velké části svůj autopilot a přepnout se do stavu, kterému říkám "cesta nejvyššího potenciálu" (raději mám anglický výraz "peak performance"). Jinými slovy, mozek se přepnul do zcela jiného, nového myšlenkového režimu. A v něm začaly přicházet nové nápady, myšlenky a pohledy!

  Už tenkrát jsem byl efektem změn cesty do školy natolik fascinovaný, že jsem během života tuto myšlenku dále rozvíjel a nakonec dotáhnul až do podoby, kdy co nejvíce a nejčastěji cestuji, s oblibou také do zcela nových a neprobádaných míst, s nádechem dobrodružství a nepředvídatelnosti. Proč? Protože je to cesta nejvyššího potenciálu. Jsem nucen vypnout autopilota a zapnout mnohem podstatnější část svého mozku (ale i intuici). Po každé cestě se tak vrátím s tolika nápady, že je dalších několik měsíců, do nové cesty, ani kolikrát nestihnu zpracovat. Přitom nápady jsou to zásadní. Například, jen z nedávné doby:

  • zcela nové metody position sizingu,
  • zcela nové a unikátní metody řízení strategií a portfolia,
  • bezpočet nových, originálních indikátorů,
  • vize ohledně dalšího směřování v tradingu,
  • atd.

  Zkrátka a dobře, každá cesta nejvyššího potenciálu přinese nový, zásadní skok vpřed v mé tradingové kariéře a věci jdou pak kolikrát rychleji, než je jsem schopen realizovat. Proč tomu tak je? Protože jsem přepnul mozkové schéma svého myšlení. Vědomě a svým způsobem vcelku jednoduše.

  Takže, pokud chcete skočit do dalšího levelu tradingu, přehoďte výhybku. Začněte chodit do práce úplně jinými cestami. Začněte dělat věci, které jste nikdy nedělali. Nic zásadního, maličkosti. Důležitá je však změna a přehození na druh myšlení, který přináší výzvy. Najednou uvidíte, že začnete mít nápady, jak svůj trading popostrčit výrazně dále.

  Při té nudné cestě do práce, kterou jste už absolvovali milionkrát i v polo (a občas i úplném) spánku, žádná nová změna ve vašem tradingu nepřijde. Nepřijde žádný nápad, podnět ani inspirace. Pokud však občas provedete drobné změny a jste najednou nuceni čelit výzvám, začnete trénovat mnohem efektivnější část mozku, než je váš podvědomý autopilot. Budete se divit, jak rychle náhle začnou přicházet nové nápady a podněty.

  Vidíte, i mezi cestou do práce a úspěšnými obchody se dá najít zajímavá korelace. Já vám to říkal.

  18.10.2015

  Tomáš Nesnídal


  Další články na toto téma

  Psychologie obchodování 25: trader´s mindset

  Říká se tomu „trader´s mindset“ a je to základ psychologie obchodování. Volně přeloženo jako „mozek tradera“, nebo také „myšlení tradera“. Jak někdo jednou trader´s mindset získá, začne být vydělávání peněz v trzích doslova hračka (nebo spíše nuda). Získání trader´s mindset je však velmi náročné. Trader totiž musí zcela změnit myšlení.
  Představte si, že 100 lidí běží sprint na 800 metrů. Vy jste jeden z nich. Vyrazíte a běžíte. Urazíte 300 metrů, 400 metrů, 500 metrů... Náhle všech 99 lidí kolem vás začne křičet: „Zahni doleva! Zahni doleva!“. Vy se nervózně rozhlédněte kolem sebe, do cíle chybí posledních 200 metrů. Nikde však nevidíte žádné nebezpečí a ani jakýkoliv důvod, proč byste měli zahnout doleva. Běžíte tedy dál. Za sebou však ale začnete slyšet ještě intenzivněji: „Rychle! Doleva! Zahni doleva!“. Otočíte se tedy za sebe a vidíte, že skutečně všichni za vámi začínají zahýbat doleva. Rozhlédnete se ještě jednou kolem sebe, nikde žádné nebezpečí, nikde nic podezřelého. Přesto naprosto všichni za vámi zahýbají doleva, necelých 100 metrů před cílem. Všichni – do posledního. Co uděláte?
  Pokud zahnete doleva, máte špatné myšlení pro trading.
  Pokud doběhnete do cíle, máte dobrý základ.
  Proč?
  Nyní si představme místo maratonu trhy a to v trochu jiné situaci.
  Vy a dalších 99 lidí si právě naložilo do dlouhé pozice. V trhu máte profit-target 400 USD. Trh vyrazí vašim směrem, ale někdy na 290 USD se jakoby zarazí a začne tvořit korekci. Doposud zelené svíčky na grafu začne střídat svíčka červená. Náhle už nejsou jenom kupující, tj. ti, co míří nahoru, ale i velká skupina prodávajících, která ostatní začíná strhávat jiným směrem. A v takový moment to většinou přichází: pochyby a nechání se strhnout trhem. „Co mám dělat? Mám uzavřít, nebo dodržet plán? Není lepší vrabec v hrsti, než-li holub na střeše? Neměl bych inkasovat svých 300 USD a být rád, že mám alespoň něco, než riskovat, že se trh otočí ještě více proti mně a já nakonec nebudu mít nic“? Přiznejme si to: kdo z vás nezná podobné pocity?
  Velmi často slýchám od začínajících obchodníků podobné příběhy o tom, že mají profitabilní obchodní plán, ale že jsou ve ztrátě. Vždy pak z jediného důvodu – trh je párkrát „znervóznil“, stejně jako v příkladu výše, „rozhodil“ a dostal „mimo cestu“, čímž došlo k porušení plánu a náhle místo zisků začaly přicházet ztráty. Přesně toto umí trh perfektně – strhnout veškerou vaši pozornost, vykolejit vás, rozhodit a nutit dělat co chce on, nikoliv co chcete vy. A zde tkví základ myšlení tradera (trader´s mindset). Už jste mnohokrát slyšeli, že úspěšný obchodník je disciplinovaný. Co to ale znamená? Nadevše ostatní převážně to, že se nikdy nenechá strhnout trhem. Úspěšný člověk se nikdy nenechá strhnout davem. Úspěšný trader se nikdy nenechá strhnout trhem. Úspěšný trader má totiž jednu zásadní vlastnost – ze všeho nejvíce se soustředí převážně na své signály ke vstupu a k výstupu, namísto každého mikro-pohybu, který udělá trh.
  Zkusme se podívat na myšlení ztrácejícího tradera ve formě jednoduchého grafu (znázorňujícího celý proces myšlení).


  Ztrácející obchodník se v první řadě soustředí na to, co dělá trh. Samozřejmě, i ziskový obchodník se musí soustředit na to, co dělá trh, ale vždy ve spojitosti se svými obchodními metodami, se svými vstupy a výstupy.
  Pokud se ztrácející obchodník začne soustředit na to, co dělá trh, najednou mu začne připadat, že je v trhu spousta příležitostí, kde se dalo dobře vstoupit a vydělat, ale kde on nedostal žádný signál od svého systému.
  Namísto na svůj obchodní systém se tedy ztrácející obchodník náhle začne soustředit na to, jak by mohl vydělat peníze v situacích, ve kterých právě nevydělal, protože neměl žádný signál ke vstupu. Zde se tedy začíná trader nechávat totálně strhávat trhem.
  V dalším kroku se tedy náhle trader zcela odchyluje od svého plánu. Několik zdánlivě promarněných příležitostí aktivuje v hlavě chamtivost, která rázem nechává ležet všechny doposud dlouze a poctivě backtestované vstupy ladem a začne za pochodu tvořit „nová pravidla“.
  Proč tak činí? Protože v posledních několika deseti minutách mohl teoreticky vydělat peníze, ale jeho systém mu nedal signál, čímž má obchodník určité vnitřní pocity selhání a snaží se vše „zachránit“ a „dohnat“. Obchodník je tedy již naprosto strhnutý trhem, odkloněný od svého plánu.
  Z obchodování dle plánu se začíná stávat impulsivní obchodování, které však vede k ještě větším ztrátám. Tím má trader ještě větší pocity viny – tolik příležitostí a on je ve ztrátě! Tím se dostává do již zcela uzavřeného kruhu, kdy naprosto přestává vnímat jakýkoliv plán a jediné, co ho začíná zajímat, je jak profitovat na každém pohybu, na každé příležitosti, kterou trh nabídnul.
  Paradoxní na tom je, že kdyby po celou dobu raději dodržoval svůj původní plán, většinou by byl alespoň v drobném zisku.
  Ztrácející obchodník se tedy zcela nechal strhnout trhem. Nechal se strhnout situacemi, které byly mimo jeho plán, ale nabízely potenciál k profitu a chamtivost uvnitř obchodníka a jeho ego si takové nemohlo nechat ujít.
  Toto není správné myšlení tradera.
  Úspěšný obchodník vlastnící „trader´s mindset“ myslí trochu jinak. Jeho myšlení má následující vývoj:

  Ať dělá trh cokoliv, jeho pozornost se soustředí převážně jediným směrem – jeho vstupní metody (patterny, indikátory, fundamenty....). Nesoustředí se na to, co dělá trh jako celek a kde byly příležitosti k výdělku. Soustředí se na to, jak se vyvíjejí jeho vstupy, kde by se mohly začít vyvíjet, jak je perfektně exekuovat, případně v jakých situacích je raději neobchodovat.
  Jeho mysl není soustředěná na trh jako celek, ale na detaily související s jeho obchodním plánem, které mu pomohou dovést obchodníka k perfektní a přesné exekuci.
  Tím trader tedy naplňuje své obchody zcela přesně podle svého obchodního plánu, tj. dle toho, jak si systém backtestoval, jak je o něm přesvědčený, jak ví, že funguje a vydělává peníze.
  Stále sice zažívá ztrátové obchody, ale pravděpodobnosti jsou dlouhodobě dostatečně na jeho straně, aby na kumulativní bázi sklízel v konečném důsledku profity.
  To ještě více upevňuje obchodníkovu důvěru ve funkčnost jeho systému (vstupů, výstupů, patternů, indikátorů, fundamentů...) a ještě více jej nutí nenechávat se strhnout trhem, ale raději se soustředit jen na situace, které má již vyzkoušené, backtestované, prověřené – o kterých zkrátka ví, že fungují a na kumulativní bázi vydělávají peníze.
  To samozřejmě neznamená, že bychom se neměli zabývat tím, jak se trh v daný den chová jako celek – na trh musíme nahlížet vždy i komplexněji, abychom viděli, kdy je v trhu chop a není tedy radno vůbec obchodovat.
  Nikdy se ale nesmíme nechat trhem strhnout a nechat trh, aby nás nutil dělat to, co chce on. Vždy musíme jít jen v kolejích našeho plánu a dělat pouze to, co chceme my. A to za jakékoliv situace.

  Cesta do hlubin psychologie obchodování IX: naučme se dodržovat obchodní plán!

  Během posledních týdnů jsem se v našem diskusním fóru setkal s celou řadou příspěvků vypovídajících o tom, jak obtížné je pro mnohé dodržovat obchodní plán a neměnit jej za pochodu. Pojďme se dnes zkusit na tento fenomén podívat trochu blíže.
  Je bez debat, že měnit plán během samotného obchodování tu a tam nutí snad každého. Jedna věc je obchod si naplánovat, druhá věc je hledět na každodenní nebo intradenní průběhy trhů a pociťovat frustraci s každou vteřinou, kdy jde trh proti našemu zamýšlenému směru, nebo dokonce kdy se přibližuje příliš blízko našemu stop-lossu. Přesto je dodržování plánu jednou z nejkritičtějších věcí úspěšného tradingu.
  Proč vůbec obchodní plán dodržovat?
  Zkrátka a dobře, protože váš obchodní plán vzniknul na základě poctivého a dlouhého výzkumu v historii dat nebo na historických grafech. Protože váš plán jste tvořili řadu týdnů, nebo spíše měsíců. Váš plán vzniknul ve vysoce racionálních podmínkách a každá věc ve vašem plánu má (nebo by alespoň měla mít) naprosto konkrétní důvod a význam. Nyní si položme otázku - je skutečně nezbytné kvůli emocím změnit v jediné vteřině to, co jste budovali a testovali celé měsíce? V žádném případě! Pokud jste svůj plán dostatečně otestovali, není jediný důvod podléhat našim emocím. Emoce jsou však příliš zrádná věc a tak se pojďme podívat alespoň na některé možnosti, jak se je naučit krotit v případě dodržování obchodního plánu.
  Jak na to?
  Osobně mohu doporučit 3 způsoby, jak na své psychologii pracovat výrazně ve prospěch dodržování obchodního plánu. Všechny 3 způsoby mám sám vyzkušené a sám jsem na nich na této u většiny lidí přirozené slabině pracoval. A samozřejmě - neustále je důležité si být vědom toho, že ztráty jsou naprosto nedílnou součástí obchodování a že můžeme mít klidně i více ztrát než zisků a přesto být dlouhodobě výrazně profitabilní!
  1) Je třeba získat v obchodní plán patřičnou důvěru
  Příliš velká část obchodníků se příliš rychle žene do samostatného obchodování, bez dostatečného a tolik potřebného papírového tréningu. Jak si takoví obchodníci mohou myslet, že dokáží uspět v reálném prostředí trhů, když to ještě nedokázali ani na papíře?
  Pokud se vám již podařilo dát dohromady alespoň trochu smysluplnou strategii (a nemusí taková pro začátek vydělávat žádné převratné částky, vždy je dobré začínat s co nejskromnějšími cíli), pak jí testujte tak dlouho, dokud v ní nezískáte absolutní důvěru. Osobně jsem své první strategie testoval na papíře třeba i půl roku. Každý nový obchod jsem si pečlivě analyzoval, grafy vytisknul a založil do speciálního obchodního deníku. Když jsem pak se strategií začínal obchodovat v reálu, měl jsem v ní již dostatečnou důvěru k tomu, abych dokázal plán dodržet (i když to byl často velmi tvrdý vnitřní souboj - ale od jistého okamžiku jsem nikdy svůj plán v průběhu obchodu již neměnil). Velmi mi napomohly i mé pečlivě lepené grafy papírových obchodů do obchodního denníku. Kdykoliv se trh obrátil proti mně, pohlédnul jsem do svého deníku s papírovými obchody a našel několik příkladů, kdy se trh choval podobně. Téměř vždy jsem zjistil, že na takových občasných pohybech proti mně nebylo v mých papírových obchodech nic neobvyklého a to mi dodalo sebedůvěru v trhu zůstat. I kdybych nakonec skončil se ztrátou, věděl jsem, že mám ještě stále 70% šanci, že trh nakonec bude pokračovat správným směrem.
  Nepodceňujte sílu papírového obchodování a obchodního deníku. Pokud chcete zdolávat své emoce, musíte se naučit budovat důvěru ve své obchody. Bez toho se nikdy nehnete dál.
  2) Zkuste si alespoň pro začátek sehnat brokera, který bude obchodní plán dodržovat za vás
  Toto bylo další z řešeních, které jsme s Petrem nalezli po našich výrazných prvotních nezdarech a které s oblibou používáme dodnes - obzvláště v rámci spreadových obchodů. Zkrátka a dobře, najděte si brokera, kterému vysvětlíte svůj obchodní systém a nechte ho, ať obchod udělá za vás. Pouze mu zašlete přesné instrukce ohledně umístění a posouvání SL, ohledně výstupu z trhu ven a ohledně toho, co má dělat v nenadálých situacích. Toto je způsob, který funguje velmi dobře. Osobně jsem v začátcích, kdykoliv jsem věděl, že jsem v trhu, odešel pryč od počítače, abych již nemusel trhy více sledovat. Věděl jsem, že se mi o mé obchody broker postará a že kdyby se cokoliv stalo, okamžitě by mi telefonoval. Jen tak mimochodem, KAŽDÝ byste měl podobné služby od svého FS brokera žádat. Veškerý tento servis nám náš broker prováděl za standardních 35 USD/RT.
  Tento způsob eliminuje řadu vašich emocí, protože nebudete muset sedět u počítače a tudíž nebudete i žádné emoce zažívat. Samozřejmě je dobré používat tento způsob pouze pro začátek. Postupem času budete stejně muset sami své já krotit i v případě, že budete sedět u grafu a trhy pozorovat. Budete mít už ale větší důvěru v to, že vaše obchody fungují - v případě, že se dodrží obchodní plán.
  3) Trénujte dodržování plánu na naprostých maličkostech
  Mnoho lidí (mnou počínaje) jsou jedinci, kteří příliš nechtějí a neumí žít v přesných pravidlech, kteří mají svobodné smýšlení a nebo kteří jsou zkrátka a dobře jen nepořádní. Na tom není nic špatného, pouze v rámci tradingu bude třeba takové chování malinko modifikovat. Za každou cenu bude třeba se naučit dodržovat alespoň jednoduchá pravidla (t.j. náš obchodní plán).
  Takovou věc lze však poměrně snadno trénovat. Prostě si jen vymezte nějakou věc a naplánujte si, že od zítřka jí budete pravidelně dodržovat. Může to být naprostá maličkost. Například si řekněte, že každé ráno když vylezete z postele, uděláte 10 dřepů. Taková věc vám zabere 2 minuty, ale naučí vás dodržovat něco, co jste si naplánovali. Zkuste si postupem času takových drobností naplánovat více, klidně 3-4. A takové naplánované maličkosti DLOUHODOBĚ dodržujte. Myslím tím skutečně alespoň několik měsíců. A jak vám toto pomůže v obchodování? Zkrátka a dobře získáte sebedůvěru v tom, že když si něco naplánujete, dokážete to i dodržovat. Vaše obchodní plány se vám pak budou dodržovat zase o malinko lépe.
  Závěrem
  Budovat správnou psychologii pro obchodování je věc nelehká. Ani tak není složitá v samotných krocích, jako spíše ve faktu, že každý krůček vyžaduje svůj čas a efektivní psychologie obchodování se buduje skutečně po kouskách. Na druhou stranu - není důvod nevěnovat pár měsíců vylepšování naších psychologických vlastností, když máme před sebou vidinu lepšího životního stylu. Když jste chtěli dosáhnout lepšího postavení v zaměstnání, lepšího platu, lepších zakázek nebo čehokoliv jiného, vždy jste museli v určité oblasti na sobě trošičku zapracovat. V případě tradingu není důvod, aby tomu bylo jinak.

  Psychologie obchodování 33: emocionální teploměry

  Mnoho začínajících i mírně pokročilých obchodníků velmi často přehlíží jistý fakt, který má velmi výrazný vliv na obchodníkovu „výkonnost“ pro daný den: je to emocionální stav, ve kterém obchodník k tradingu zasedne.
  Ačkoliv se to nemusí někomu pozdávat, s naprostou vážností platí, že stav, který si přineseme k monitoru, bude mít výrazný vliv na průběh našeho mentálního postoje k trhům – a to přinejmenším prvních 30 – 60 minut. Jinými slovy to znamená, že pokud se například krátce před obchodováním rozhádáte s manželkou a k trhům sednete celí rozčílení, skutečně je nulová pravděpodobnost, že trhy budou to, co vás „uklidní“. Zrovna tak pokud sednete k trhům například s aktuálním pocitem „heroismu“ a přemrštěné sebedůvěry, protože jste právě podali svůj nejlepší výkon v posilovně, rozhodně trhy s vámi pocit „heroismu“ příliš sdílet nemusí a vaši aktuálně přehnanou sebedůvěru docela jistě zase rychle srazí k zemi.
  Naštěstí není nutné nechávat všechny tyto nechtěné vlivy na naši psychiku působit. K tomu, abychom je výrazně oslabili, stačí v podstatě jediné – včas si je plně uvědomit (tím je okamžitě oslabíte z dobré poloviny) a využít pár minut klidu a pravidelného dýchání k tomu, abyste se zpět zklidnili. Pokud takovouto rutinu provedete vždy 15 minut před obchodováním, zasednete k tradingu s výrazně vyšší koncentrací a zvýšíte si pravděpodobnost, že se ten den nedopustíte nechtěných chyb.
  Jelikož sám na pravidelné bázi kontroluji své aktuální emoční stavy, vyvinul jsem si pro své účely určité hypotetické „emocionální teploměry“ ve třech různých směrech, které jsem zabudoval i jako přirozenou součást do svého obchodního plánu. O tyto 3 směry bych se tedy rád nyní s vámi podělil, s detailnějším vysvětlením toho, proč je třeba pro ně tvořit „emocionální teploměr“ a jakou konkrétní „stupnici“ já sám používám.
  1. Emocionální teploměr entusiasmu
  Je stejně nebezpečné přijít k počítači příliš „nabuzený“, jako příliš „deprimovaný“. Ani jeden stav neudělá váš trading lepším – zatím co první stav přináší nadmíru agresivity (která může být značně „drahá“ už po pár minutách od otevření), druhý stav zase přináší přespřílišnou opatrnost, pro kterou obchodník často vynechá celou řadu profitabilních signálů, které se pak snaží „dohnat“ impulsivním klikáním mimo obchodní plán.
  Osobně používám pro měření emocionální teploty entusiasmu stupnici od -5 (deprimovaný) do +5 (přespříliš „nabuzený“) a před tradingem se snažím vždy dostat na bod 0 až 1. Takový hypotetický bod považuji za optimální střed, s tím, že pokud převládá jen nepatrná míra entusiasmu, není to nikdy ke škodě.
  2. Emocionální teploměr sebedůvěry
  Sebedůvěra obchodníka velmi těsně souvisí s entusiasmem a rovněž musí být neustále kontrolována, aby byla na „správném bodě“. Pokud byl váš předešlý den velmi úspěšný, můžete trpět přebytkem sebedůvěry a opět být hned v začátku obchodního dne velmi agresivní – což se vymstí zejména v okamžiku, kdy se ukáže, že daný den je jeden velký chop. Trader „zdrcený“ neúspěchem posledních dnů naopak pociťuje veliké vyčerpání, které prudce snižuje jeho koncentraci a vyšší chybovost je tak zaručená.
  Nejde zde však pouze o trading, ale je velmi nutné opět překontrolovat, zdali si s sebou nenesete k tradingu něco ze zkušeností daného dne. Pokud vám například vše daný den šlo v běžné práci, nebo v rámci vašich jiných aktivit, můžete mít pocit „to jsem ale borec, teď to ještě završím tradingem“ a přijít pak k počítači se značně sníženou opatrností a obezřetností, která může váš úspěšný den skutečně „završit“, ale zcela v opačném duchu. A naopak vás možná daný den mohl zavolat šéf „na kobereček“, vy si můžete zrovna připadat k ničemu a trhy vám s takovým pocitem rozhodně dají ten den za pravdu, že „k ničemu jste“.
  Sebedůvěru je třeba kontrolovat před vstupem k obrazovce dvojnásob, obzvláště pokud patříte k lidem, které snadněji něco nadchne či rozladí a kteří jsou výrazněji náladoví (v takovém případě není dokonce od věci sledovat teploměr sebedůvěry v průběhu celého dne).
  Má stupnice teploměru sebedůvěry má rozpětí 0 („nulová“ sebedůvěra) až +10 (přehnaná sebedůvěra) a pro své obchodování se snažím být v bodě 5-6. Sednout s lehce větší sebedůvěrou není nikdy od věci, ale všeho s mírou. Pokud cítím, že jsem na stupnici v rozsahu 0-3, vůbec k počítači nesedám.
  3. Emocionální teploměr klidu
  Zažívat skutečný „klid“ je samozřejmě v dnešní době poměrně obtížné, co je ale třeba brát v potaz v rámci tradingu je, zdali nejste aktuálně příliš „rozlítaní“, zdali se vás ještě nedrží hektičnost a stres daného dne, apod. Pokud ano, jsem přesvědčený, že každý má již vypracované podvědomé nástroje, jak „rozlítanost“ krotit – například jedna čtvrthodinová kávička, chvíle klidu o samotě, pár minut příjemné muziky, apod.
  Samozřejmě, pravým opakem je pak stav, kdy jste příliš unavení a nutnost pasivního nicnedělání z vás přímo čiší. Zrovna tak pokud pociťujete aktuální nesmírnou znuděnost – to vše je pravý opak „rozlítanosti“ na emocionálním teploměru klidu. Ani tento stav nevěští nic dobrého, protože je například faktem, že znuděnost a únava bývají opět jedním z běžných důvodů impulsivního jednání.
  Pro teploměr klidu tedy používám opět škálu -5 (velmi pasivní, unavený) až +5 (příliš rozlítaný) a důrazně se snažím dosáhnout bodu 0, tj. tak nějak stavu „příjemného plynutí“. Není to vždy lehké, ale je to nutné a nezbytné.
  Jak tedy vidíte, přirozenou součástí mého obchodního plánu je tedy i kontrola emocionálního teploměru v rámci check-listu, který projíždím těsně před tradingem. Vždy překontroluji emocionální teplotu, pak začnu v klidu dýchat a ve své imaginaci snažím „štelovat“ teploměry na požadovanou hodnotu. Moc času to nezabere, ale funguje to velmi dobře.
  Stejnou věc radím i vám – pokud to s tradingem myslíte opravdu vážně. Těch 15 minut navíc rozhodně může dělat veliký rozdíl.
×
×
 • Vytvořit...