Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Příklad mého oblíbeného intradenního vstupu – stop-run

  Základní prvky obchodních systémů je dobré vytvářet s určitou vyšší logikou. Dokázat popsat principy, které by měly vést k ziskům. Sám rád cílím na situace, ve kterých by mělo být zřejmé, proč určitá skupina obchodníků do obchodů vstupuje a kdo v trhu ztrácí. Příkladem takové situace může být tzv. „stop-run“.

  Stop-run zde dnes uvádím jako konkrétní příklad něčeho, co sice v trzích sleduji, ale berte situaci jen jako ukázku principů, se kterými je dobré k trhům přistupovat. Nejlépe se daná cesta dá popsat jako „idea first“ přístup. Kdy základem situace je určité vypozorování chování trhů nebo nějaká logická hypotéza, a teprve pak následné vytváření systému. Výhodou podobné cesty je možnost vnímání komplexnějšího „příběhu“ v dané oblasti. Což je mnohem silnější situace než obchodování například cenových patternů bez jejich hlubšího porozumění.

  A teď již konkrétně ke stop-runu. Jde o situaci, kdy se trh vrátí ke stop-lossům obchodníků, aby se po jejich zasažení rychle obrátil a vyrazil směrem, na který slabí obchodníci původně spekulovali. Ostatně sami máte s podobnými situacemi jistě mnoho zkušeností z vlastního obchodování. Vstoupili jste do pozice, trh se na tick přesně vrátil k vašemu stop-lossu, aby pak pokračoval k původnímu targetu (kde už jste ale z pozice). A právě podobné zkušenost mohou vést k těm nejlepším obchodním systémům. Často si jen stačí uvědomit, že velká skupina obchodníků se chová podobně. A je přitom velmi pravděpodobné, že i naše prvotní chování v trzích (tedy tak, jak obchodujeme jako začátečníci) se bude shodovat s chováním ostatní „veřejnosti“. A odtud by měl být již jen krok k vytváření „lepších systémů“.

  Základní podoba stop-run situace pro nákup je následující:

  stop-run.jpg

  Trhy poklesnou a začnou vytvářet menší konsolidaci (jdou do strany). Do vznikající konsolidace často vstupují malí nakupující, kteří svůj blízký stop-loss umísťují pod low mikrokonsolidace. Tedy někde v oblasti „B“ je připraveno mnoho stop losů (tedy prodejů za market) malých obchodníků. A je-li možné někde v blízkosti ceny očekávat silné zapojení market obchodníků, trh taková místa rád navštíví. Už jen proto, že to může být velmi často výhodná pozice pro vstup větších hráčů.

  A to je princip stop-runu. Trh se podívá do oblasti stop-lossů „B“, kde rád nakupuji.

  Věřím, že situace se dá dobře obchodovat i s použitím samotných cenových patternů. Sám ještě sleduji v oblasti dynamiku toku objednávek (orderflow), které může čitelnost celé situace podstatně zvýšit.

  Jak vypadá long stop-run v praxi? Hezkou ukázku poskytl tento týden hned dvakrát „robot“, který vyhodnocuje obchody účastníků FIMS kurzu, kteří často stop-runy obchodují ve spojení s analýzou orderflow. Robot pak na stránce Obchod dne ukazuje nejsilnější situaci, na které se daný den shodlo nejvíce obchodníků. A velmi často jde právě o stop-runy.

  Naprosto typický stop-run je například tato situace obchodovaná v úterý 19.9.2017 v trhu NQ (kolem 8:45 amerického času):

  stoprun_NQ1.jpg

  Podobná je pak situace obchodovaná hned následující den, ve středu 20.9.2017 v přibližně 9:25 amerického času:

  stoprun_NQ2.jpg

  Pokud hledáte inspiraci pro své intradenní vstupy, tak zaměření na podobné „patterny selhání“ mohu jen doporučit. Začít můžete rovnou se zkoumáním stop-runu.

  24.9.2017

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


×
×
 • Vytvořit...