Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Slovník pojmů Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Tipy z praxe intradenního obchodování – další lekce z trhu e-mini Russell 2000

  Po třech týdnech se vrátím k aktuálním obchodům v trhu e-mini Russell 2000. Tomu jsem věnoval poslední Tip z praxe intradenního obchodování, kdy jsem analyzoval situaci 17. 6. 2013. Od té doby uplynulo mnoho dní, nováčci ztratili v trzích spoustu peněz, trh však stále respektuje více méně stejnou strukturu a zkušení obchodníci mohou dál obchodovat „jako podle šablony“. Jak je to možné?

  Studenti našeho kurzu FIMS (Finančník intermarket Systém) vědí, že analýzu intradenního obchodování doporučuji začínat na vyšších timeframe. Důvod je prostý – z pohledu běžných intradenních obchodů pro pár set dolarů je to právě struktura vyššího timeframe, která se tolik nemění a přitom dokáže poskytnout solidní referenční body.

  Aktuální trhy nám poskytují krásnou demonstraci. V minulém článku jsme popsali situaci v akciovém indexu e-mini Russell 2000, který se obchodoval na ceně cca 990. Ukázali jsme si, že s metodikou FIMS si do trhu zakresluji konkrétní důležité oblasti, se kterými pak mohu pracovat na nižším timeframe. Zde obchody časuji na základě price action patternů a orderflow.

  V době kdy připravuji dnešní článek (2. 7. 2013), tedy tři týdny po minulé analýze, se trh před otevřením opět obchodoval kolem stejné ceny cca 990. Navíc v podobné struktuře jako jsme si ukázali v rámci minulé analýzy. A tím se nabízí otázka – pokud představuje struktura na vyšším timeframe solidní základ pro orientaci v trhu, jak si vedla dnešní prince action vůči této analýze připravené před 3 týdny?

  S ohledem na strukturu trhu jsem byl před třemi týdny více orientován na shorty. Jako hlavní target jsem vyznačil cenu 980 a zajímavé S/R úrovně pro potenciální vstupy na cenách 992, 989 a 985.

  Dnes se trh obchodoval na podobné úrovni, a pokud si vyznačíme stejné, 3 týdny staré úrovně do dnešního grafu, dostaneme následující obrázek:

  TF_20130702_1s.jpg

  Sami vidíte, že z pohledu vyššího timeframe se toho za tři týdny v trhu moc nezměnilo. Pokud zatím neobchodujete se systematickými profity, zkuste přemýšlet o tom, jak podobné informace využít ve svůj prospěch!

  Nicméně aby to nevypadalo, že obchoduji ze stále stejných úrovní. To samozřejmě ne – tím jak trh dané oblasti testuje, poskytuje nám nové informace, se kterými můžeme naše analýzy upřesňovat.

  Sám jsem 2. 7. 2013 pracoval s úrovněmi zakreslenými v následujících oblastech:

  TF_20130702_2s.jpg

  Vidíte, že úrovně jsou jen drobně upravené a reflektují obchodní aktivitu v trhu za poslední 3 týdny . (A opět pochopitelně vycházejí z pravidel FIMS. Pro všechny, kteří jej obchodujte se mnou, jsem opět připravil v diskuzi komentář z pohledu naší metodiky čtení trhu).

  Znamená to, že jsem se soustředil pouze na pád ceny k úrovni 980? Pochopitelně že ne, protože tato úroveň představuje jen potenciální target v případě, že trhy budou klesat. Ovšem o tom jestli budou klesat, nebo růst rozhodne aktivita nakupujících a prodávajících v daný den. Tedy něco, co nelze predikovat. Nic nám však nebrání připravit si dopředu silné oblasti, podle kterých se v trzích orientujeme.

  Mimochodem s S/R úrovněmi je to v tradingu stejné, jako s cenovými patterny. Nemůžeme je slepě obchodovat jen proto, že se v trhu vyskytují. Je potřeba si informace skládat do určitého širšího kontextu.

  Dnes například cena po open poměrně rychle atakovala úroveň 991, kde jsem měl vyznačenou S/R zónu (viz výše uvedený screenshot, bod 1). Trhy se ale poslední dny jednoznačně pohybovaly spíše vzhůru a osobně tak podobné oblasti proti silnému trendu takto agresivně neshortuji – a to ani, když mám v grafu zónu zakreslenou. Zde byl odraz navíc těsně před reportem.

  Následně trh cenu začal cenu na úrovní 991 akceptovat, ale při velmi pomalé price action. Ovšem long z vyznačené úrovně 991 a současně spodní hrany „boxu“ by určitě byl zcela validním obchodem. Sám jsem vyčkával a pokud by trhy dál rostly, byl jsem připraven obchodovat až flip z horní hrany vyznačené vyvážené oblasti (2).

  Situace, které osobně velmi rád obchoduji jsou ty, kdy trh prorazí konsolidaci a pak ji retestuje. Zcela ideální vstup by pro mne byl v oblasti 3, která současně koresponduje s předpřipravenou S/R úrovní. Tam se však trh tentokrát nevrátil (podrobnější popis tohoto patternu naleznete v tomto starším článku). Nevstoupím-li v rámci popisované price action, čekám na některý z trendových patternů u S/R úrovní. Dnes se vysloveně nabízely body 4 a 5. Pro časování můžete použít například základní podobu flipu, který popisuji na Finačníkovi zde a zde. Sám vstupuji na trochu sofistikovanějším patternu vycházející ze změny nabídky/poptávky a intermarket analýzy (patternu říkám skrytá IM divergence a budu jej vyučovat na novém kurzu FIMS2, který budeme pořádat v listopadu v Praze).

  Zajímavá je oblast 980, kterou jsem jednak plánoval jako target a případně coby úroveň pro potenciální long. Ovšem stejně jako v bodě 1 – to že se cena odráží od supportu pro mne automaticky neznamená, že půjdu long. A zejména po takovém „sešupu“ jsem vždy s protitrendovým vstupem velmi ostražitý. Raději v takových situacích čekám na určitou variantu „flipu z konsolidace“ – viz bod 6, který je velmi podobný price action, na kterou jsem čekal v bodě 3.

  Pochopitelně, že zpětně vypadá každý analýza „jednoduše“, ale obchodování snadné není. Je potřeba naučit se skládat jednotlivé prvky našeho obchodního plánu v reálném čase, což vyžaduje zkušenost. Článkem jsem chtěl především poukázat na to, že využití struktury vyššího timeframe může naší analýzy poskytnout opravdu silný základ.

  3.7.2013

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


×
×
 • Vytvořit...