Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Slovník pojmů Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Psychologie obchodování 33: emocionální teploměry

  Mnoho začínajících i mírně pokročilých obchodníků velmi často přehlíží jistý fakt, který má velmi výrazný vliv na obchodníkovu „výkonnost“ pro daný den: je to emocionální stav, ve kterém obchodník k tradingu zasedne.

  Ačkoliv se to nemusí někomu pozdávat, s naprostou vážností platí, že stav, který si přineseme k monitoru, bude mít výrazný vliv na průběh našeho mentálního postoje k trhům – a to přinejmenším prvních 30 – 60 minut. Jinými slovy to znamená, že pokud se například krátce před obchodováním rozhádáte s manželkou a k trhům sednete celí rozčílení, skutečně je nulová pravděpodobnost, že trhy budou to, co vás „uklidní“. Zrovna tak pokud sednete k trhům například s aktuálním pocitem „heroismu“ a přemrštěné sebedůvěry, protože jste právě podali svůj nejlepší výkon v posilovně, rozhodně trhy s vámi pocit „heroismu“ příliš sdílet nemusí a vaši aktuálně přehnanou sebedůvěru docela jistě zase rychle srazí k zemi.

  Naštěstí není nutné nechávat všechny tyto nechtěné vlivy na naši psychiku působit. K tomu, abychom je výrazně oslabili, stačí v podstatě jediné – včas si je plně uvědomit (tím je okamžitě oslabíte z dobré poloviny) a využít pár minut klidu a pravidelného dýchání k tomu, abyste se zpět zklidnili. Pokud takovouto rutinu provedete vždy 15 minut před obchodováním, zasednete k tradingu s výrazně vyšší koncentrací a zvýšíte si pravděpodobnost, že se ten den nedopustíte nechtěných chyb.
  Jelikož sám na pravidelné bázi kontroluji své aktuální emoční stavy, vyvinul jsem si pro své účely určité hypotetické „emocionální teploměry“ ve třech různých směrech, které jsem zabudoval i jako přirozenou součást do svého obchodního plánu. O tyto 3 směry bych se tedy rád nyní s vámi podělil, s detailnějším vysvětlením toho, proč je třeba pro ně tvořit „emocionální teploměr“ a jakou konkrétní „stupnici“ já sám používám.

  1. Emocionální teploměr entusiasmu

  Je stejně nebezpečné přijít k počítači příliš „nabuzený“, jako příliš „deprimovaný“. Ani jeden stav neudělá váš trading lepším – zatím co první stav přináší nadmíru agresivity (která může být značně „drahá“ už po pár minutách od otevření), druhý stav zase přináší přespřílišnou opatrnost, pro kterou obchodník často vynechá celou řadu profitabilních signálů, které se pak snaží „dohnat“ impulsivním klikáním mimo obchodní plán.
  Osobně používám pro měření emocionální teploty entusiasmu stupnici od -5 (deprimovaný) do +5 (přespříliš „nabuzený“) a před tradingem se snažím vždy dostat na bod 0 až 1. Takový hypotetický bod považuji za optimální střed, s tím, že pokud převládá jen nepatrná míra entusiasmu, není to nikdy ke škodě.

  2. Emocionální teploměr sebedůvěry

  Sebedůvěra obchodníka velmi těsně souvisí s entusiasmem a rovněž musí být neustále kontrolována, aby byla na „správném bodě“. Pokud byl váš předešlý den velmi úspěšný, můžete trpět přebytkem sebedůvěry a opět být hned v začátku obchodního dne velmi agresivní – což se vymstí zejména v okamžiku, kdy se ukáže, že daný den je jeden velký chop. Trader „zdrcený“ neúspěchem posledních dnů naopak pociťuje veliké vyčerpání, které prudce snižuje jeho koncentraci a vyšší chybovost je tak zaručená.

  Nejde zde však pouze o trading, ale je velmi nutné opět překontrolovat, zdali si s sebou nenesete k tradingu něco ze zkušeností daného dne. Pokud vám například vše daný den šlo v běžné práci, nebo v rámci vašich jiných aktivit, můžete mít pocit „to jsem ale borec, teď to ještě završím tradingem“ a přijít pak k počítači se značně sníženou opatrností a obezřetností, která může váš úspěšný den skutečně „završit“, ale zcela v opačném duchu. A naopak vás možná daný den mohl zavolat šéf „na kobereček“, vy si můžete zrovna připadat k ničemu a trhy vám s takovým pocitem rozhodně dají ten den za pravdu, že „k ničemu jste“.

  Sebedůvěru je třeba kontrolovat před vstupem k obrazovce dvojnásob, obzvláště pokud patříte k lidem, které snadněji něco nadchne či rozladí a kteří jsou výrazněji náladoví (v takovém případě není dokonce od věci sledovat teploměr sebedůvěry v průběhu celého dne).

  Má stupnice teploměru sebedůvěry má rozpětí 0 („nulová“ sebedůvěra) až +10 (přehnaná sebedůvěra) a pro své obchodování se snažím být v bodě 5-6. Sednout s lehce větší sebedůvěrou není nikdy od věci, ale všeho s mírou. Pokud cítím, že jsem na stupnici v rozsahu 0-3, vůbec k počítači nesedám.

  3. Emocionální teploměr klidu

  Zažívat skutečný „klid“ je samozřejmě v dnešní době poměrně obtížné, co je ale třeba brát v potaz v rámci tradingu je, zdali nejste aktuálně příliš „rozlítaní“, zdali se vás ještě nedrží hektičnost a stres daného dne, apod. Pokud ano, jsem přesvědčený, že každý má již vypracované podvědomé nástroje, jak „rozlítanost“ krotit – například jedna čtvrthodinová kávička, chvíle klidu o samotě, pár minut příjemné muziky, apod.

  Samozřejmě, pravým opakem je pak stav, kdy jste příliš unavení a nutnost pasivního nicnedělání z vás přímo čiší. Zrovna tak pokud pociťujete aktuální nesmírnou znuděnost – to vše je pravý opak „rozlítanosti“ na emocionálním teploměru klidu. Ani tento stav nevěští nic dobrého, protože je například faktem, že znuděnost a únava bývají opět jedním z běžných důvodů impulsivního jednání.

  Pro teploměr klidu tedy používám opět škálu -5 (velmi pasivní, unavený) až +5 (příliš rozlítaný) a důrazně se snažím dosáhnout bodu 0, tj. tak nějak stavu „příjemného plynutí“. Není to vždy lehké, ale je to nutné a nezbytné.

  Jak tedy vidíte, přirozenou součástí mého obchodního plánu je tedy i kontrola emocionálního teploměru v rámci check-listu, který projíždím těsně před tradingem. Vždy překontroluji emocionální teplotu, pak začnu v klidu dýchat a ve své imaginaci snažím „štelovat“ teploměry na požadovanou hodnotu. Moc času to nezabere, ale funguje to velmi dobře.

  Stejnou věc radím i vám – pokud to s tradingem myslíte opravdu vážně. Těch 15 minut navíc rozhodně může dělat veliký rozdíl.

  23.8.2009

  Tomáš Nesnídal


  Další články na toto téma

  Evoluce tradera od ztrát k profitům - zkušenosti s psychologií obchodování tradera JenaL [2]

  Článek je pokračováním prvního dílu, který naleznete ZDE.
  3. Psychologie obchodování
  Když se podívám zpět, nedokážu jednoznačně říci, že bych si byl vědom důležitosti psychologie obchodování coby součást tradingu. Ještě dnes si vzpomínám, jak jsem si poprvé snažil sám před sebou zlepšit hodnoty backtestu. Naštěstí jsem se nicméně dostal k tradingu za okolností, které byly z pohledu psychologie poměrně ideální.V té době jsem již 5 let každodenně meditoval a zkoumal pravou podstatu vnitřního a vnějšího světa. Proto mě obchodování také tak fascinovalo. Kde jinde bych mohl strávit tolik času přímo s prací s emocemi. Již na začátku jsem po prvních neúspěších pochopil, že tohle bude asi jedna z největších životních výzev a stejně je tomu i dnes.
  Své zkušenosti s tím, co pro mě bylo na mé cestě ke konzistentním profitům nejdůležitější pochopit, shrnu v několika následujících bodech. Ačkoliv některé body na první pohled nevypadají, jakoby patřily do oblasti psychologie obchodování, já je tam řadím. Protože kdybych hovořil za sebe, celé obchodování je vlastně mentální proces, ať si to uvědomujeme nebo ne.
  Vhodný obchodní přístup
  Jestli jsem si někdy myslel, že volba obchodního přístupu je technická záležitost, tak jsem se mýlil. Vhodný systém je zcela záležitost mých osobních preferencí. Ušít si systém na míru a porozumět do hloubky všem jeho aspektům je zaručená cesta k dlouhodobým profitům. Osobně jsem trendový obchodník a také jsem si podle toho postavil svoji jednoduchou strategii. Jsem současně člověk, který oplývá celkem silnou disciplínou a dokážu docela dobře snášet i větší sérii ztrát (to mě ale vzalo pěkných pár hodin meditace). Problém u mě nastával u rychlejšího timeframe a také po prvním obchodě, který často ovlivnil moje obchody budoucí (v daný den). Jakmile jsem zakusil profit nebo ztrátu, snížila se krátkodobě moje objektivita. Z toho důvodu jsem zvolil nakonec strategii pracující na vyšším timeframe (s menším počtem obchodů - jeden denně). Moje strategie má menší úspěšnost, ale zato má poměrně vysoké RRR a Expectancy (pokud vás tento pojem zajímá, určitě doporučuji knihy od skvělého dr Van Tharpa).
  Koncentrace na dlouhodobý plán
  Pokud bych nějakou část obchodního přístupu vyzdvihl nejvíce, tak by to byla právě tato. Je to také jeden z těch bodů, kde paradoxně většina začínajících traderů selhává. Poprvé jsem se s tím tuším setkal v knize o psychologii obchodování od Johna Nowaka, Tomáše a Petra. Byla tam představena fascinující myšlenka, jak vydělat kupříkladu 100 000 za půl roku, nebo něco podobného. Stačilo se koncentrovat na průměrně $20 denně. Moc se mi ta myšlenka líbila a do svého obchodního plánu jsem si vyrobil podobnou tabulku, kde se koncentruji na $1000/měsíčně na kontrakt. Na tuto myšlenku se snažím koncentrovat před každou obchodní seancí tak, aby se mi co nejvíce zaryla do podvědomí. Je to tabulka, která odvála naivní představy o rychlém zbohatnutí a přestavuje nejsilnější článek mého obchodního systému - můj dlouhodobý pohled:

  Krátkodobá a dlouhodobá trpělivost
  S koncentrací na krátkodobý (jeden daný obchod podle plánu) a dlouhodobý (koncentrace na mé dlouhodobé cíle) plán, jde ruku v ruce i práce na vlastní trpělivosti. Trpělivost je jedna ze zásadních dobrých vlastností tradera. Pokud chcete něčeho dlouhodobě dosáhnout, musíte věci dělat po malých krůčcích a konzistentně. Pokud si vytvoříme zvyk, že budeme následovat naše emoce pokaždé, když se objeví, budeme každý den měnit systém a pohled na trading. Bude to ztráta času a peněz. Jsem trendový obchodník a často se mi stává, že trh mine můj PT třeba o tick, obrátí se a putuje k mému posouvanému stop-lossu. Často jsem v takových situacích napjatý, ale zkušenosti mě naučily jednu věc. Být trpělivý a opravdu si počkat. Jak krátkodobě, tak dlouhodobě. My nad trhem žádnou vládu nemáme, trh nemá žádnou vládu nad námi, a protože se emoce objevily, musí také zmizet. Pokud máme solidní backtest systému, kterému důvěřujeme, není důvod být nějak emocionálně "mimo" ze současné série ztrát.
  Rizikový kapitál/výše účtu/risk
  Oblast kontroly rizika opět podle mě spadá do kategorie psychologie obchodování. Pokud hodláme začít s účtem 2000 dolarů a máme systém s nejvyšším backtestovaným drawdownem někde kolem 1500 dolarů, tak rychle zapomeňte, že se stanete úspěšnými tradery. Znovu říkám, že trading je business, a je třeba k němu i takto přistupovat. Osobně jsem velice konzervativní obchodník a myslím, že i to je důvod, proč jsem stále v tomto úžasném businessu. Nepodceňujte výši účtu a velikost pozice. Vezměte si Excel, vhodnou literaturu, svoje představy a začněte počítat.
  Pohled na ztráty a zisky
  Pokud máte rizikový kapitál a obchodujete podle plánu, pak jsou emoce u ztrát jenom taková ego hra... U mého systému je ztrátový týden vcelku běžná věc. Obchoduji systém s nízkou pravděpodobností a nízkou četností obchodu. Ztráty dokáží také dlouhodobě vydělávat, pokud se z nich dokážeme v určitém směru poučit... V “určitém směru” myslím samozřejmě obchody mimo plán... Je důležité naučit se hledat dobře a špatně v tradingu! Ne v profitech a ztrátách, ale právě v tom jak obchodujeme či nikoliv podle funkčního zbacktestovaného plánu... To ale platí i o profitech proti plánu. Vytvářejí negativní návyk, který potom podvědomě následujeme. Ne nadarmo se říká, že je jednoznačně lepší zkušenost pro začátečníka, když začne obchodovat a zakusí ztráty a dokáže se z nich přesně podle systému “vyhrabat”. Zisky a ztráty jsou jednoduše neodmyslitelnou součástí jednoho funkčního celku. Lehké pochopit ale složitější prožívat. Jako vše to chce čas…
  Denní Report
  K tradingu je nutné přistupovat profesionálně. Nezbytná součást je učit se ze svých předchozích chyb a mít kontrolu nad tím co děláme. Je proto důležité si vést Obchodní deník, kde zaznamenáváme různá data, včetně briefingu před otevřením, pocitu během obchodování a také nápadů na vylepšení. Informace je zajímavé neustále pročítat, vracet se ke svým obchodům a zkoumat, kde nejčastěji děláme chyby. Zde si zaznamenávám také své nové podněty pro budoucí backtest. Každý den tisknu graf s obchody a následující tabulku:

  Obchodní plán
  To že obchodní plán je nutností jsem věděl již déle, ale lenost mě nikdy nedovolila udělat něco více než počmárat A4 a dát si ji při obchodování na klávesnici. Dnes vím, že je to nejrychlejší způsob, jak ztratit peníze. Bez obchodního plánu si již nedokážu vůbec obchodování představit. Obchodní plán by měl být velice profesionální nástroj. Je to realizace veškerého úsilí obchodníka a jako produkt jsou nám odměnou peníze (za předpokladu, že jsme schopni slibný plán disciplinovaně bez chyby, den po dni konzistentně obchodovat). Je to ta viditelná část plovoucího ledovce našeho upřímného výzkumu. Do něj vkládám všechny své závěry z poznatků, které chci aplikovat v trzích. Když jsem obchodoval dříve bez vypilovaného “všezahrnujícího” obchodního plánu, nebylo to v podstatě nic jiného, než hazard. Můj obchodní plán pro finwin vypadal asi takto:

  Obsahuje kapitoly:
  Cíle Koncentrace na dlouhodobý plán Důvody, proč obchodovat méně Obchodní session – checklist Kompilace z eminikursu financnik.cz (finwin) Backtest, Parametry, Monte carlo Out of sample analysis Obchodni strategie + ukázky + checklist Position sizing Krizový plán + kontakty Specifikace kontraktu + komise + margin Timetable (rozvrh mých denních rutin) Příloha: US legal Federal holidays Standard Calendar Month codes Důležité reporty Můj denní report Systematičnost
  Pokud chceme někam dojít, je třeba si dobře rozvrhnout síly. Obchodování je business a v každém businessu je potřeba mít nějaký dlouhodobý plán (cíl a metody k jeho dosažení). Jsem od přírody trošku lenoch, takže mám plánovač a motivační nástěnku, kde si přesně ze dne na den systematicky plánuji úkoly na den další. Pěkně krok po kroku. Pokud jste přesvědčeni, že si všechno udržíte v hlavě, z dlouhodobého pohledu bude opak pravdou.
  Píle
  Jak jsem říkal, měl jsem dříve hodně problém s leností. Chtěl jsem finanční svobodu a ideálně hned. Představoval jsem si, že jednou nasázím data do Excelu, ten mi něco vyhodí a já to budu do konce života dvě hodiny denně obchodovat jak robot. Po prvním backtestu možná také zjistíte, jak moc si lžete do kapes; při druhém, že to s tím tradingem nebude tak jednoduché; a při několikátém dalším teprve možná začnete chápat důležitost money managementu, psychologie atd. Vše musí jít ale postupně a přirozeně. Všechno nejde naráz. Nebojte se dělat postupně backtesty s novými myšlenkami, často budete překvapení výsledkem. Mám kamarády, kteří se třeba měsíc až dva snaží najít sílu na backtest, až ji najdou vydrží to týden, a pak zase měsíc hledají. Nadšení nás podrží pouze na začátku, často může po prvních neúspěších úplně vymizet. Proto je lepší být s grafy každý den půl hodiny, než jednou za dva měsíce celý týden. Edison jednou prohlásil: “Většina lidí promarní příležitost, protože je oblečená v montérkách a vypadá to jako práce”
  Méně znamená více
  Tento poznatek mě opravdu poponesl hodně výrazně kupředu. Ty časy, kdy jsem seděl u trhu 8 hodin denně a zobchodoval až 5 obchodů jsou ty tam. Vybírat si ty pravé a nejpřesvědčivější obchody (jak na základě statistiky, pocitu, nebo čehokoliv, co funguje a čemu důvěřuji) je jeden ze stavebních kamenů mého přístupu. Níže zobrazený graf znázorňuje obchody dle mechanického plánu (červená křivka) vs. reálné obchodování (modrá křivka) tak jak se mi v začátcích dařilo obchodovat podle diskréčního obchodního systému.
  Přemýšlení nad mými výsledky byl mentální proces, který mě přivedl ke snížení obchodů. Zjišťoval jsem své vlastní nároky a začal konečně vnitřně chápat, že se v obchodování peníze vydělají spíše navyšováním kontraktů, než snahou maximalizovat měsíční profit na jeden kontrakt. Začal jsem se koncentrovat na určité nižší měsíční profity a rapidně jsem snížil své nároky na to, kolik by měl systém produkovat měsíčně na kontrakt. Není to target ve smyslu, že bych přestal do konce týdne/měsíce obchodovat, ale spíše jej používám jako takový mentální cíl. Při častých větších měsíčních profitech mohu být jen příjemně překvapený.

  Obchodování->akce nebo rutina?
  Obchodní plán by měl být velice profesionální souhrn znalosti statistik, na základě kterých se předem rozhodneme, jakým stylem budeme obchodovat. Samotné obchodování pro mne bylo ze začátku opravdu velkou adrenalinovou zábavou (nikoliv seriózní profesí), ať jsem chtěl nebo ne. Vím, že jsem se na to těšil jak na skok z padáku. Teď se z toho stala spíše nudná rutina. Již nesleduji pohyb účtu každý den. Co mě zajímá je koncentrace na dlouhodobý plán a to jestli jej na 100% dodržuji. Pokud se podíváme kupříkladu na mého oblíbeného výrobce aut Aston Martin, vidíme hotový produkt v podobě nádherného drahého auta. Co už ale nevidíme, je neuvěřitelná práce inženýrů (backtest, vyhodnocení, MM etc), letité zkušenosti (cit pro trh), otevřenost zákazníkům a jejich potřebám (samotný trh a vědomí že jej nemůžeme ovládat). Jak je vidět, samotné obchodování je pouze viditelná část ledovce, který pluje Arktickým oceánem. To co si představujeme na začátku, je úspěšný obchodník, který sedí pár hodin denně před počítačem a vydělává neuvěřitelně peníze, ale již nevidíme, co celý business obnáší. Jemná každodenní práce na systému a našem přístupu je celý ten obrovský masiv pod hladinou, který v začátcích nejsme schopni nebo nechceme vidět.
  Upřímnost a sebezodpovědnost
  Nikdo za mě nic zadarmo neudělá, to již vím od školky. Často se ale člověk chová zcela jinak. Je dobře vědět, že jsme sami zodpovědní za své činy a v obchodování je to něco, co bychom si měli podtrhnout a dát před sebe. Trh, soused, nebo člověk co nám prodal systém rozhodně za nic nemůže. Pokud chci něco vědět, musím být sám k sobě naprosto upřímný. Proč to chci a jak toho dosáhnu. Toto neplatí jenom o backtestu a o obchodování, ale v životě jako takovém obecně!
  There is no free lunch (nic není zadarmo)
  Nic není zadarmo a nikdo nám nic jen tak nedá. O penězích a radosti to platí dvojnásob. Vím, že něco chci a jdu si za tím. Jestli mi někdo chce namluvit, že nebudu konzistentní úspěšný obchodník, pravděpodobně mu teď nehodlám věřit ani slovo. Jsem rozhodnutý a udělám pro to maximum.
  Excel a práce s charting software
  Excel a charting software (když pominu občasnou práci s MSA) jsou jediné nástroje, které používám na veškeré své statistiky. Doporučuji každému kdo je alespoň minimálně technicky zdatný a umí zapnout počítač, aby se s Excelem naučil pracovat. Verze 2007 je silně intuitivní a práce s tímto tabulkovým nástrojem je opravdu zakrátko neuvěřitelně lehká. Často se mi stává, že někdo žasne nad mými tabulkami a statistikami, ale kdo pracuje v Excelu ví, že některé úkony jsou práci na pár minut.
  Obchodní fóra
  Nikomu slepě nevěřte proto, že to někde píše nebo řekl, ale spíše si vše sami vše vyzkoušejte. Nikdy neznáme motivaci psaní příspěvků v anonymních diskuzích. Jsou to vaše peníze a jste za ně sami zodpovědní. Sladké řeči na fórech a rozbory často pouze ziskových obchodu “po bitvě” mohou mít dle mých zkušeností poměrně malou naučnou hodnotu a jsou často i ztrátou času. Většina nováčků pak spadne do pasti zvané svatý grál (představa že můžeme trh předvídat, a že obchodování je možné beze ztrát)... Je prima být hvězda na nějakém fóru, ale obchodujeme především pro své vlastní peníze. Můj přístup k diskuzím bych popsal zhruba takto: Pročíst, pomoci nováčkům, kteří chtějí pomoci, sám si něco hodnotného odnést a vyzkoušet, vyměnit hodnotné informace a rozdělit se upřímně se svými poznatky. Nic víc nic míň.
  Chceme/ potřebujeme
  I trading potřebuje hlubší zamyšlení. Co chceme/potřebujeme je vzorec, který se nám promítá v jakémkoliv okamžiku našeho bytí, pokud stále prožíváme stav oddělenosti od okolí. Něco chtít je často stav mysli, který je zabarvený emocemi. Co potřebujeme je často stav, který je naprosto racionální. Je tedy nutné, abychom se koncentrovali na to, co opravdu potřebujeme udělat, ne na to, co nám přinese krátkodobé potěšení.
  Vím proč? Porozumění části svého systému
  Velice dobře mám v paměti časy, kdy jsem sahal po každém systému, který vypadal, že vytváří větší profity než ten, co právě mám. Měnil jsem přístupy častěji, než ponožky. Když protne zelená hodnotu 20 a červená hodnotu 70 nakupuj… Tohle opravdu není podstatou obchodování. Abychom mohli systém úspěšně obchodovat, je nutno se dozvědět co vlastně dané indikátory ukazují, a proč právě tyto chceme používat. Často vidím někoho, kdo mění systémy stejně často jako já v začátcích, a když se ho zeptám proč vstupuje nebo vystupuje právě tam, dostanu odpověď typu “Protože dneska obchoduju ty pivoty, víš, a teď jsme protnuli ten pivot”.
  Trading není cíl, žijeme v hotelu
  Tradig není životní mise. Je to profese. Vyděláme peníze a žijeme. Pravděpodobně nejsme na této planetě proto, že chceme vydělat peníze. Chceme si také užít trošku svobody. Trading může být kupříkladu životní styl, jak říká mnoho úspěšných obchodníků. Nicméně vše se neustále mění a nikdo neví, co bude zítra. Pokud chceme žít, je dobré to udělat teď a tady. Tuny hodin před počítačem a milióny na kontě nás mohou stát více, než se zprvu zdá. Je to ostatně můj osobní pohled. Určitě je dobré se zamyslet nad jedním známým dánským pořekadlem “ poslední košile nemá kapsy”.
  Chamtivost a strach
  Jde o emoce, které vyrůstají ze zásadního nepochopení, jak podstaty obchodování, tak podstaty mysli obecně. Strach může v obchodování znamenat třeba nedůvěru v systém, nedostatek backtestu nebo nepochopení toho, že zisky a ztráty by měly mít neutrální psychologický efekt na naše obchodování. Chamtivost vyrůstá v podstatě z té samé příčiny. Pouze strach je spojen se ztrátami a chamtivost se zisky… Oboje, pokud nemáme odstup, ať již dlouhodobě nebo krátkodobě, škodí našemu obchodování.
  Kdo dává, ten dostává
  Pro mě nejdůležitější zákon prostoru. Když budeme pořád přemýšlet, že ušetříme na něčem nebo obejdeme tamhleto, či neoceníme práci někoho jiného, zůstaneme sami s prázdnou. Kdo se rozdělí s radostí, která je stejně neustále přítomna, bude mít kolem sebe zase jenom radost.
  Emoce nejsou “hříchy” ale moudrosti
  Z každé situace se můžeme učit. Každá emoce nebo situace nám může napovědět něco o naší vlastní podstatě. Osobně s emocemi pracuji zhruba následovně. Pokud se objeví a já ji rozeznám, chovám se k ní jako k něčemu, co se objevilo a zase zmizí. Nevěnují jim zvláštní pozornost. Není to něco, co bych ignoroval nebo se tvářil, že neexistuje. Říkám si - to je zajímavé, že se objevil strach, pýcha, hněv nebo žárlivost a snažím se z toho něco vzít. Nějak se o sobě něco dozvědět a přitom se emocemi nenechat zásadně ovlivnit. Je to jako nechat vstoupit zloděje do prázdného domu. Pokud chápeme jejich prázdnou podstatu, představují pak užitečný materiál, jak se o podstatě mysli něco dozvědět. Emoce jsou dobrý sluha ale špatný pán.
  Přijmutí toho, jak se vlastně v tom tradingu vydělává
  Vyložme si karty na stůl. Několikrát jsem už zmínil, že v tradingu nevyděláváme peníze množstvím dolarů na jeden kontrakt, ale množstvím kontraktu násobeným počtem dolarů na jeden kontrakt. Je tedy důležité se opravdu seznámit a pochopit tuto jednoduchou podstatu vydělávání peněz v obchodování. Jde především o koncentraci našich sil. Pokud se budeme snažit vydělat 4000 měsíčně na kontrakt, můžeme být (většinu času) frustrovaní tím, že se nám to nedaří. Pokud se ale soustředíme na $500-$1000 dolarů měsíčně/kontrakt, stačí pouze navýšit počet kontraktů.
  Meditace/sport/jiná činnost, která vyčistí hlavu
  Jak jsem v jednom z předchozím bodů naznačil, trading není cíl. Proto není dobře plnit hlavu jenom tradingem. Aby nám uzrály v podvědomí určitá semínka a procesy, je dobré mysl trošku zrelaxovat a naplnit ji každodenně i něčím jiným, než tradingem. Sport, jóga meditace, výlety do přírody jsou paradoxně výborné ingredience do obchodníkovy úspěšné kuchyně. Doby, kdy jsem trávil v knihách, grafech a backtestech od úsvitu do soumraku, nebyly zase tak produktivní.
  Obchodování-cesta neustálého učení
  Dlouhý obchod nebo ztráta nás naučí trpělivost - je super, že se pořád o sobě můžeme něco učit… v jakémkoliv momentu. Problém je, že každou situaci (vnitřní i vnější) hodnotíme jako dobrou a špatnou, tudíž nám nezbývá moc času prožívat svět radostně s nadbytkem a spontánně… Je to zlozvyk, který je hodnotné rozpustit…
  Udělejte si svůj život jednodušší
  Věci okolo nás i v nás jsou také jednoduché.
  Zde své úvahy nad vlastními zkušenostmi o posunu od začátku tradingu k profitabilnímu vydělávání peněz zakončím. Celý článek prosím přijměte jako takový sebereflexní zápisek vlastního chápání věcí z pohledu své teprve tříleté obchodnické úrovně. Chtěl bych poděkovat Tomášovi a Petrovi za jejich aktivitu, ze které neustále čerpám a jejich příkladu, který je na tomto poli opravdovou světovou raritou. Jste a to nejen pro mne opravdovou inspirací. Děkuji.
  Autor textu: JenaL

  Psychologie obchodování – peníze se válejí na zemi!

  V dnešním díle bych rád nepřímo navázal na čtvrteční Šebikův článek, respektive v jeho obsahu lehce pokračoval. A začnu tím, že se vám pokusím demonstrovat, jak v obchodování doslova a do písmene leží peníze na zemi, přičemž vše, co musíme udělat, je tyto peníze zvednout.
  Představte si následující situaci: někdo vás zavede do veliké místnosti, na které se na zemi povaluje přesně 100 papírků. Ten někdo vám řekne, že všech 100 papírků obsahuje na druhé straně číslo. Ze všech papírků jich 40 obsahuje číslo 300 a zbylých 60 číslo 0. Ten někdo vám dále řekne, že vám nabízí „obchod“; můžete si zaplatit „otáčení“ papírků. Za jedno otočení papírku zaplatíte 100 korun. Pokud otočíte papírek s 0, pak sto korun propadá ve váš neprospěch. Pokud otočíte papírek s „300“, pak dostanete od druhé strany 300 Kč a ještě vám onen muž vrátí 100 Kč, které jste zaplatili za otočení papírku. Co uděláte?
  Hloupý jedinec udělá následující: zaplatí si otočení 3–5 papírků „na zkoušku“. S největší pravděpodobností si „otočí“ takovou kombinaci, která bude ve výsledku pro něho ztrátová, nebo nulová. Zanevře tedy na další papírky a naštvaný odejde pryč, nechtíc už o celé místnosti ani slyšet.
  Chytrý jedinec okamžitě zaplatí za všech 100 papírků. Udělá to i za cenu, že by si měl půjčit. Chytrý jedinec totiž vyjde z velmi jednoduché matematiky: pokud otočí všech 100 papírků, tak prodělá 60×100 Kč a vydělá 40×300 Kč. To tedy znamená, že ve finále vydělá 6000 korun. Chytrý jedinec tedy neudělá nic více a nic méně, než že prostě přijde a sebere ze země peníze, které se před ním doslova a do písmene válejí.
  Ti bystřejší z vás již nyní pochopili, že o čem jsem právě mluvil, je přesná podstata úspěšného tradingu. Naprosto nejdůležitější částí každého úspěšného tradera je money-management. Každý úspěšný trader ví, kolik může průměrně získat, pokud otočí „vítězný“ papírek a kolik průměrně ztratí, pokud otočí „špatný“ papírek. Jak to úspěšný trader ví? Díky pečlivě vedeným statistickým záznamům, o kterých psal v minulém článku Šebik. Každý úspěšný trader pak ví, že toto je nejdůležitější část úspěšného obchodování – to je ta část, na kterou je třeba se primárně zaměřit: kolik získám, pokud se obchod povede, a kolik ztratím, pokud se obchod nepovede? Není pak prakticky vůbec důležité, co používáme jako vstupní metody: někdo může používat indikátory, někdo trendové čáry, někdo WoodiesCCI, někdo Vegasovy tunely, někdo cokoliv jiného. Každý si musí najít to své, avšak věnovat přebytek času vstupním úrovním je práce naprosto zbytečná. Důležitější je dokázat vypozorovat (dokázat si spočítat), kolik budeme vydělávat při úspěšných obchodech a ztrácet při neúspěšných. Pak nám velmi často skutečně stačí jen 40–50 úspěšných obchodů ze 100 a peníze se na náš účet mohou jenom hrnout!
  A toto je celý princip úspěšného obchodování. Přijmout takovýto princip a změnit na jeho úroveň své myšlení se však zdá většině obchodníků jako nepřekonatelný problém – proto si nyní pojďme pro jistotu ještě jednou shrnout nejčastější chyby ztrácejících obchodníků a nejčastější vlastnosti těch profitujících:
  Ztrácející obchodníci
  Pro ztrácející obchodníky je specifické, že za naprosto nejdůležitější považují vstupy a „tipy“. Ztrácející obchodníci jsou posedlí novými indikátory a jejich kombinacemi, jsou posedlí názory druhých, kam zítra půjde trh, jsou posedlí „zaručenými“ radami a tipy „odborníků“ a brokerů. Ztrácející obchodníci naivně věří, že rady „odborníků“ nemohou být špatné (většinou jsou špatné z 99 procent). Ztrácející obchodníci se neobtěžují zapojovat svůj mozek, raději neustále platí za něco, co někdo již vymyslel za ně a co většinou ani nefunguje – tomu však ztrácející obchodníci odmítají věřit, když si již za něco takového zaplatili. Ztrátoví obchodníci si v drtivé většině nevedou žádné statistiky, nedělají backtesty, nezapojují svůj mozek, nepřemýšlí o výstupech ani trade-managementu. Ztrátoví obchodníci celý život prakticky jen hledají „svatý grál“ v podobě indikátoru nebo systému, který bude mít vždy pravdu. A co je nejdůležitější – ztrácející obchodníci nikdy nepochopí, že musí sebrat ze země všech 100 papírků, aby mohli vydělat. Ztrácející obchodníci jsou netrpěliví, a pokud jim prvních 5 obchodů nevydělá pořádnou částku, již systém opouštějí a jdou sbírat 5 papírků k někomu jinému. A takhle pořád dokola a dokola a dokola...
  Profitující obchodníci
  Profitující obchodník se v první řadě drží hesla „věř jen sám sobě a svým vlastním backtestům a výsledkům“. Profitující obchodník se neobtěžuje trávením stovek a tisíc hodin za účelem hledání „ideálních vstupů“. Profitující obchodník si nejprve položí dotaz: „v jakých momentech většinou trh naděluje profit alespoň 2–3× větší, než je potřebný risk?“. Poté, co takový moment najde/vypozoruje, si začne klást otázku, s jakými metodami/indikátory lze takové momenty rozpoznávat. Přičemž již od začátku ví, že vše, co mu stačí, je dokázat efektivně vstoupit do takových pohybů alespoň 40× ze 100 případů a už může vydělávat spoustu peněz. Profitující obchodník neustále dokumentuje svůj postup a neustále dokumentuje, kolik se právě v jednotlivých pohybech v trzích nachází potenciálních profitů. Profitující obchodník ví, že se trhy neustále mění, a tak si chce být jistý, že od trhů vždy žádá jen a jen to, co se v nich právě nabízí. Profitující obchodník je trpělivý, není chamtivý a hlavně – není líný a pohodlný. Profitující obchodník také ví, že musí otočit všech 100 papírků, aby mohl vydělat peníze.
  Bohužel, většina lidí stále věří, že existuje způsob, jak sbírat peníze ze země zcela bez práce. Nic takového samozřejmě neexistuje a pochybuji, že někdy existovat bude. Ani v tradingu nelze peníze zvedat ze země bez námahy, inteligence a přemýšlení. Dobrá zpráva ale je, že alespoň už víme, že skutečně na této planetě existuje místo, kde má každý z nás šanci a možnost nějakou tu korunu ze země zvednout... Nejde to ale hned a už vůbec to nejde za pomoci „zkratek“. Svou cestu si musí najít každý sám, musí si ji hledat poctivě a svědomitě. A musí myslet jinak, než věčně ztrácející obchodníci.

  Psychologie obchodování 26: jak se vyrovnat s nejistotou

  Největší procento chyb každého začínajícího tradera vychází z nejistoty. Pokud otevřeme pozici, pak od momentu vstupu již nemůžeme ani trochu vědět, co se bude dít dál. Trh se může rozjet naším směrem a nadělit veliký profit, nebo nás také za pár vteřin vyhodit na základním stop-lossu.
  Nejistota je tedy veliký faktor, který se na našem obchodování přímo podílí. Je to jeden z hlavních zdrojů našich emocí, které tak razantně ovlivňují, zda-li obchodujeme tak, jak jsme si předsevzali. Je to také jedna z hlavních lidských vlastností. Nejistota totiž vede ke strachu a tak lidé nejistoty nesnáší, tíhnou raději k věcem, které se jeví jistější, a to ještě více způsobuje stres v okamžicích, kdy se do velmi nejisté situace dostaneme.
  Takový stres pak umí být velmi kontraproduktivní a způsobit ještě větší škody, než si kolikrát dokážeme představit. U tradingu to platí dvojnásob – stres je totiž spouštěčem různých vzorů chování a jednání, často pak takových, které jsou pro trading vysoce neefektivní.
  Trading je tedy pro jedince, kteří se nebojí nejistot a nevadí jim svrbění v žaludku, které občas nejistota přináší. Nikdo však nedokáže nejistotu a strach z ní plynoucí ignorovat nebo zcela odstranit - dokonce ani ti nejlepší obchodníci. Proto je třeba nejistotu plynoucí z každého obchodu zcela akceptovat, přijmout ji jako nutnost a pořádně se na ni připravit. Jak? Existuje pouze jediný způsob jak snížit pocit nejistoty, lépe zvládnout situace v momentě, kdy stres aktivuje nechtěné vzory chování a být schopen zachovat se s klidnou hlavou i v momentech, kdy nejistota ještě narůstá: připravit si plán na veškeré nejhorší situace.
  Ať se vrhneme do jakékoliv činnosti, ať se rozhodneme pro jakékoliv povolání nebo podnikání (a trading není nic více a nic méně, než jeden z mnoha způsobů podnikání a obživy, je to práce jako jakákoliv jiná), chtě-nechtě nás tu a tam zastihnou nečekané a nepříjemné situace, které mohou být doslova likvidační. Bohužel většina lidí si toto neuvědomuje a do každé své činnosti se zásadně vrhá jen s tou nejlepší vizí, vidí jen ty nejlepší možné varianty, nepřipouští si, že by se mohlo stát nejhorší. A až se tak stane, nevědí co dělat, proto buďto nedělají nic, nebo na záchranu dané věci udělají něco zcela hazardního, co celou věc ještě podstatně více zhorší. Úspěšní lidé na druhou stranu nejprve naplánují veškeré možné špatné varianty a i to, jak se v nich zachovat. Tím se připraví na nejistotu, sníží její negativní vliv a v opravdu „horkých“ chvilkách jednají s chladnou hlavou. Zdánlivé průšvihy tak často uřídí jen s minimálním negativním dopadem, nebo z nich dokonce dokážou i ještě něco získat.
  Každý trader by si měl v první řadě udělat plán, co bude dělat, pokud nastane nejhorší situace. Takový plán okamžitě obchodníkovi uleví od nejistoty v momentě vstupu do obchodu. Ne úplně, ale částečně ano – a to se počítá. Co je ale ještě důležitější, umožní mu jednat rozumně v momentě, kdy většina lidí jedná emotivně a celou věc ještě více pokazí.
  Pojďme si vše demonstrovat na příkladu intradenního obchodníka.
  Většina obchodníků má plán kdy vstupovat do pozice, ale velmi často už ne plán co dělat dále, převážně v momentě, kdy trhy začnou jít proti nám. To velmi zvyšuje nejistotu. Navíc většina obchodníků zásadně hledí na svůj současný obchod z pozitivního pohledu, nikoliv z pohledu možnosti nejhorší – zasažení stop-lossu.
  Pokud se obchod nepodaří a za moment jde proti obchodníkovi, tím, že nemá obchodník plán, začne občas jednat zmateně. Pokud tedy nemáme plán na nejrůznější situace, tj. konkrétní směrování na různé situace nastavené v našem mozku, pak mozek pracuje ve „vakuu“, což znamená, že má zcela volný prostor působení, může si dělat co chce a také dělá. Ve „vakuu“ tedy nastane určitý „zkrat“ a mozek si sám vymýšlí věci, které vás nutí dělat – například zvětšit ještě trochu více stop-loss, nebo ho dokonce odstranit úplně, nebo v opačném případě uzavřít příliš rychle pozici, i když má taková stále ještě šanci se „vzpamatovat“. V prvním případě obchodník může přijít o obrovské množství peněz, ve druhém zase sebrat drobnou ztrátu tam, kde by jinak mohl být velký profit. To vše díky tomu, že jsme neměli podrobný plán na nejhorší možnou situaci a dali prostor našemu mozku, ať řeší nechtěnou situaci „po svém“.
  Samozřejmě, že jednou z našich ochran je již zmíněný stop-loss. Součástí našeho plánu je tedy kdy dobrovolně akceptovat ztrátu, což je většinou i něco, co máme statisticky propočítané. Přesto jakákoliv další maličkost, o kterou plán na téma „nejhorší možná situace“ můžeme dále rozšířit, výrazně pomůže snížit naší nejistotu a také možný průšvih.
  Tak například součástí našeho plánu když jde vše špatně by mohlo být kromě základního a statisticky podloženého stop-lossu několik dalších bodů:
  jak dlouho nechám jít věci špatně? Pokud jsem v otevřené ztrátě již 20 minut, trh se zatím nepohnul mým směrem ani ke stop-lossu, budu ještě v pozici setrvávat? Kolik času dám trhu se rozjet? Existuje v trhu nějaký bod, u kterého je vysoká pravděpodobnost, že pokud trh tímto bodem projde, už spíše než ne dojde k našemu stop-lossu? Například nějaká výrazná S/R úroveň? Pokud ano, nebylo by efektivnější vystoupit už při jejím proražení (tj. dříve než na našem základním stop-lossu), nebo naopak na úroveň stop-lossu umístit ještě jeden vstupní příkaz (neboť je nyní pravděpodobnost otočení trhu) a pokusit se tak z aktuálně vytvořené ztráty udělat profit? Pokud chytnu ztrátu, jak by měl vypadat nejbližší další signál, který budu brát? Vždy po ztrátě si toto ujasněte, protože to vám dodá zpět sebedůvěru v to, že za chvilku může přijít zase obchod, který může celou ztrátu pokrýt, plus vám pomůže zabránit ještě jedné důležité věci – a sice faktu, že po ztrátě občas začne začínající trader jednat více emotivně a agresivně, než racionálně. Vždy si po ztrátovém obchodu ujasněte, jak přesně má vypadat další signál ke vstupu, abyste neměli tendenci vstupovat emotivně! Kolikrát za sebou nechám trh aby mně nadělil ztrátu než se rozhodnu pro zbytek dne raději přestat obchodovat? (S rostoucím počtem zrát roste opět tendence agresivně a emotivně vydělat peníze daný den zpět a tak je často dobré například po 3 ztrátách v řadě dát si 30 minut pohov, nechat trh trhem a vrátit se až s čistou hlavou a adrenalinem zpět na nulové úrovni) Vidíte, že existuje celá řada dalších sfér, ve kterých se dá definovat co dělat pokud nejdou věci našim směrem, tím dát menší prostor emotivnímu a nežádanému chování a také snížit nejistotu z každého obchodu (jistota, že víte, jak se zachováte v nejhorším možném případě, je skutečně velmi silně pozitivní faktor). Veškeré takové body však musíte mít naprosto jasně napsané a zopakovat si je před každým obchodem! Žádné že vstoupíte do obchodu a zbytek budete řešit za pochodu - čím budete připravenější, čím více budete mít rozvinutý plán na případy nechtěných situací, tím menší prostor dostane mozek pro svá vlastní kreativní řešení, která ztráty ještě znásobují!
  Samozřejmě, že náš plán pro nejhorší situace nemusí být úplně perfektní a občas nás nechat se ztrátou v momentě, kdy by byl jinak profit. Ale nic není dokonalé. I tak nám podobný plán stále dělá mamutí službu – v případě, že se věci pokazí, necháme je tak pokazit jenom trochu. Zatímco emotivní jednání je často nechá pokazit velmi, velmi hodně. To, co přináší profesionálům miliony a miliony dolarů není jen řada dobrých obchodů, ale převážně fakt, že profesionální obchodníci nikdy nedopustí, aby ty špatné obchody vše pokazily více, než je zdrávo. Jejich špatné obchody pokazily věci jen minimálně, protože byly plně pod kontrolou a zcela managované. Perfektní obrana – to je základ číslo jedna.
  Na závěr ještě jeden nedávný příklad z mé vlastní praxe psychologie obchodování:
  Nedávno jsem otevřel agresivnější opční spread v trhu RUT (Russell 2000). Bohužel nastala pár dnů po otevření jedna z těch nejhorších možných situací. Kdybych neměl žádný plán, asi bych zavřel oči a doufal, že se to „nějak dá zase do pořádku“. Pokud by nedalo, přišel bych o nemilou část peněz. Naštěstí jsem však měl přesný plán, jak se v podobné věci zachovat. Naprosto přesně definovaný – do posledních detailů. Špatnou stranu opčního spreadu jsem tedy uzavřel s drobou ztrátou, o dva dny později ji však přeroloval na vyšší strike, inkasovaným premiem pokryl většinu ztráty a nyní je pokračování celého obchodu dále nastavené tak, že s 85% a více pravděpodobností větší ztráta nakonec skončí buďto jen nepatrně malinkou ztrátou, nebo dokonce obchod skončí na nule. To vše jen díky přesně nadefinovanému plánu pro podobné situace. Bez něj bych jen „doufal a modlil se“, což by samozřejmě mohlo také dopadnou dobře, ale mojí nejistotu by to určitě nesnížilo, nervy by pracovaly na plné obrátky, spánek by byl mnohem méně klidný a celé jednání by bylo velmi neprofesionální. A já chci v trzích jednat vždy jako profesionál – je to totiž mé povolání a každé dřívější povolání jsem se vždy snažil dělat co nejprofesionálněji jsem uměl. Protože vím, že profesionálové byli většinou velmi dobře odměňováni.
×
×
 • Vytvořit...