Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Slovník pojmů Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Recenze software a poskytovatele dat eSignal

  Služby společnosti eSignal jsou obecně považovány za prémiové služby, které si je také třeba adekvátně připlatit. Pojďme se dnes podívat na to, co skutečně eSignal nabízí a v čem je a naopak není prémiový.

  Společnost eSignal není na trhu žádným nováčkem. Ve skutečnosti patří k jedněm ze zcela prvních poskytovatelů živých on-line dat po síti. Její historie je tedy dnes delší než 20 let a od té doby společnost narostla do výrazných rozměrů a rozšířila své portfolio produktů do rozmanitých podob.

  Nebudeme se dnes zabývat všemi službami této společnosti, zaměříme se na jediný program s názvem eSignal 8.0, který slouží primárně k zobrazování grafů a streamingu živých dat. Program je možné zdarma vyzkoušet v trial-verzi na měsíc, což jsme také učinili, abychom pro vás mohli napsat tuto recenzi.

  Prostředí programu

  Celý program je postavený na rozhraní JAVA. Nejsem v počítačových technologiích příliš zběhlý, takže nemohu příliš posoudit zda-li je to dobré nebo špatné, dle vyjádření některých odborníků se však rozhodně jedná o robustní rozhraní.

  Ihned po spuštění programu si všimnete, že se zde nachází možnost zobrazení celé řady lišt. Jedná se o lišty s celým množstvím nástrojů – od různých „kreslících“ nástrojů (trendové čáry, fibonnaciho úrovně atd.) až po různá nastavení grafu – interval, druh zobrazení atd. Nutno říci, že první orientace v programu není zrovna snadná – i pokud jste již zvyklí s obdobnými programy pracovat, zabere vám pár hodin bádání a zkoušení jak zobrazit a nastavit požadovaný graf, požadované indikátory atd. Pokud si již na program zvyknete, je následně ovládání již velmi jednoduché a po většinu si vystačíte s minimem tlačítek.

  Základní prostředí programu eSignal 8.0 nabízí lišty s celou řadu nástrojů, které jsou vesměs zcela standardní nástroje nabízené ve většině obdobných programů.

  Prostředí programu tedy působí standardně, možná nepříliš intuitivně, je však designované zcela funkčně a to je hlavní. Počítačoví antitalenti zřejmě budou potřebovat podstatně více času na orientaci v programu, případně radu někoho zkušenějšího.

  Grafy

  Možnost zobrazování grafů je zde široká. Samozřejmě můžeme volit jakékoliv standardní intervaly zobrazení grafů – od ročních, přes měsíční až po minutové – zcela dle požadavků obchodníka. Grafy je možné dále zobrazovat v nesčetném množství podob – klasické grafy, svíčkové grafy, point and figure, kagi, renko, point break, tabular, time and sales grafy, price/volume a time/volume grafy. Co se týče alternativních grafů – pak je zde možné pracovat s tick grafy i volume grafy. Nutno říci, že mě trvalo hezkou chvilku než jsem přišel na to jak nastavit volume grafy, které sám obchoduji. Program bohužel neumí zobrazovat range bary, což bylo pro mě poněkud zklamáním – od prémiového produktu bych tuto možnost očekával. Grafy je v programu možné nastavit dvojího druhu – takzvané Standard charts a Advanced charts. Standardní grafy jsou skutečně pouze zcela základní grafy, po většinu času bude obchodník zřejmě využívat pokročilé (advanced) grafy, které umožňují aplikace různých indikátorů, včetně těch, které si sami vytvoříte (o tom ještě dále).

  Grafy jsou celkově kvalitní a co ocení trader především, ve všech ohledech program reaguje velmi rychle. Při jakékoliv práci s grafy nebo programem jako celkem nemá program naprosto žádné prodlevy, což je něco, co mě dříve u jiných podobných programů trochu ubíjelo. Na druhou stranu, program neukládá data na disk, ale vždy je tahá odkudsi ze serveru, takže vždy po prvním spuštění musíte počkat, než se vám načte nedávná historie a graf zobrazí – někdy je to čekání dlouhé i celé minuty, což je trochu nepříjemné, občas až ubíjející. Pak je však již práce s programem skutečně velmi rychlá, bez prodlev. Samozřejmostí je možnost ukládání různých nastavení v rámci „stránek“ (page) a layoutů (layouts).

  Možnosti nastavení grafů jsou prakticky neomezené, co však zamrzí je absence range-bars.

  Indikátory a programovací jazyk

  V rámci programu je možné vytvářet jakékoliv kombinace indikátorů, tvořit vlastní indikátory a dávat vašim grafům naprosto jakoukoliv vizuální podobu – v podstatě opět bez omezení. Pojďme ale popořadě.

  Program jako takový samozřejmě již obsahuje zabudovanou celou řadu standardních indikátorů, které můžete okamžitě aplikovat na graf. Pokud budete potřebovat pokročilejší indikátory, je k dispozici široká databáze v rámci „share“ severu, kde si sami tradeři sdílejí různá vlastní nastavení, indikátory a řešení. Pro obchodníky Woodieho je tedy například otázkou pouze několika minut najít si celkovou podobu systému WCCI a po rychlém stažení již máte k dispozici Woodieho ve skutečně luxusní podobě.

  Po stažení správných souborů a jejich uploadu do eSignal 8.0 můžeme získat velmi příjemnou podobu obchodního systému WoodiesCCI.

  Poněkud jiná písnička nastává v momentě, kdy si chcete vytvořit nějaké vlastní indikátory, či celkově postavit vlastní vizuální rozhraní.

  Program disponuje programovacím jazykem EFS, což je rozšířená verze jazyku JavaScript 1.5. V rámci tohoto jazyka si můžete do grafů naprogramovat cokoliv vás je napadne – háček je však v tom, že programovací jazyk musíte ovládat. K dispozici máte sice obrovské množství tutoriálů, rad a tipů, přesto programování v EFS nebude v žádném případě pro každého.

  Pokud ale umíte s počítači alespoň trochu, můžete pro nějaké méně pokročilé potřeby využít takzvaný „Formula Wizard“, což je vlastně průvodce, který by vám měl pomoci vytvořit indikátor nebo zobrazení, které potřebujete. Práce s tímto Wizardem je již o poznání jednodušší, ale také samozřejmě o poznání limitovanější. Osobně jsem si během pár hodin hraní si a učení se dokázal v tomto wizardu vytvořit podobu grafu přesně tak, jak jsem potřeboval, v samotném jazyku EFS bych to pravděpodobně nikdy nezvládnul.

  Program eSignal 8.0 má samozřejmě spolu s jazykem EFS i možnost automatických exekucí (tj. umožňuje vytvářet i plně funkční AOS), zrovna tak jsou zde i určité možnosti backtestování, osobně bych však pro podobné účely volil software jiný – domnívám se, že eSignal je a měl by být určený primárně skutečně pouze jako „charting package“, tj. program pro streaming dat a zobrazování grafů.

  EFS wizard umožňuje tvorbu vlastních studií a programů, pokud však příliš nehovíte programování, pak ve velmi omezené podobě.

  Stabilita

  Co se týče stability, za celý měsíc (program jsem pro své intradenní obchodování používal každý den) jsem nezaznamenal jediný problém. Stabilita byla taková, jakou bych od podobného programu očekával - tj. program byl naprosto stabilní, bez jakýchkoliv problémů.

  Data

  Společnost eSignal si své jméno zakládá převážně na nejvyšší kvalitě dat – právě proto jejich servis volí mnoho profesionálních obchodníků. Bohužel je velmi obtížné posoudit kvalitu dat, co však mohu říci je, že v rámci svého intradenního obchodování jsem neměl jediný problém. Data streamovala špičkově a například můj volume graf byl zcela přesný. Což není samozřejmost. Např. u volume grafu 1000 má každá úsečka v eSignalu skutečně volume přesně 1000, zatím co u některých jiných programů může být odchylka až 50%! Data neměla za celou dobu jediný výpadek. Používat data od eSignal pro živé obchodování je tedy dle mého osobního názoru zatím jednou z nejlepších voleb, s jakou jsem se setkal. Horší je to však již s historií dat pro potřebu backtestingu. U denních dat samozřejmě máte většinou k dispozici roky a roky historie, ale např. u mého volume grafu se mně nepodařilo získat graf s delší historií než jeden týden, což je proklatě málo.

  Samozřejmě je možné zaplatit si u eSignalu data prakticky jakéhokoliv trhu, jakékoliv země. Dokonce je možné získat i data Pražské burzy (Prague Stock Exchange)! Vyšší verze programu eSignal umí pracovat i s opcemi a tudíž i streamovat opční data.

  Napojení na brokery a další software

  Právě pro vysokou kvalitu dat využívá mnoho obchodníků data od eSignalu a ta dále streamuje do jiných programů, jako například Ensign, TradeMaven a řady dalších.

  Samotný program eSignal 8.0 umožňuje i napojení na různé brokery a obchodování přímo z rozhraní programu. Bohužel propojení s PFG se mně po dvou týdnech nepodařilo rozchodit. Propojení s IB bylo v pořádku, obchodování přímo z rozhraní eSignal 8.0 je však zatím velmi nemotorné a pro reálné obchodování se nedá příliš používat – je tedy lepší používat pro exekuci příkazů nějaký front-end. Například BracketTrader je možné napojit na IB, ale živá data umí „tahat“ z eSignalu – rozhodně velmi silné a robustní řešení.

  Cena

  Za prémiové produkty je třeba často platit prémiovou cenu a to bohužel platí i o eSignalu.

  Samotný program eSignal Premier stojí 125 USD / měsíčně, což už samo o sobě není málo (pokud realizujete celoroční předplatné, vyjde program na 95 USD / měsíčně). Za tyto peníze však nabízí program stabilitu a robustnost, což ale pro obchodníka obchodujícího multikontrakty také neznamená zrovna málo.

  K této ceně je třeba extra platit data. Zde existuje obrovské množství variant, které je třeba nastudovat přímo na stránkách společnosti. Přesto zde uvádím několik příkladů:

  Živá data e-mini trhů burzy CBOT jsou zdarma.
  Živá data e-mini trhů burzy CME stojí 30 USD měsíčně.
  Denní data US akcií stojí 2 USD měsíčně.
  Pražská burza vás vyjde na 4 USD měsíčně.
  Eurex vás přijde na 12 USD měsíčně.

   

  Závěr

  Řešení eSignal je pro obchodníky, kteří již obchodují živě a potřebují kvalitní technické zázemí, neboť se nechtějí zabývat rušivými elementy jako výpadky dat nebo programu, prodlev v reakcích programu atd. Jedná se o velmi robustní řešení pro obchodníky vyžadující skutečně vysokou kvalitu, za kterou je však také nutné si připlatit. Tj. není to rozhodně řešení pro každého, pokud však někdo již obchoduje "full-time", nebude zřejmě váhat zaplatit poměrně vysokou částku a se službou bude po většinu času pravděpodobně zcela spokojený.

  8.7.2007

  Tomáš Nesnídal


  Další články na toto téma

  Jak na software pro obchodování [3] - analytické programy

  Analytický program pro zobrazování grafů a aplikování nástrojů technické analýzy používá dnes v podstatě každý obchodník. Začínajícího tradera ale může zaskočit, že programů této kategorie existují nejméně stovky, pokud započteme i ty vyloženě okrajové, může být počet ještě mnohem vyšší. Jak se programy liší a podle čeho vybírat?
  Obchodované trhy a styl obchodníka
  Jednoznačně prvním důležitým vodítkem při výběru analytického programu jsou obchodované trhy a obchodní styl tradera, který bude s programem pracovat. Přestože všechny programy pracují v podstatě se stejnými daty (ceny trhů), předurčuje celkové nastavení software, napojení na data atd. často produkt ke konkrétnímu užití. Pokud je například program určen primárně pro obchodování akcií, bude sice s největší pravděpodobností možné zobrazovat grafy např. komoditních trhů, ale často komplikovaněji než u programů, které se na dané trhy vysloveně specializují (bude pravděpodobně potřeba nastavovat ručně dolarovou hodnotu ticku pro daný trh atd.). I když je pravda, že za posledních několik let šel vývoj extrémně kupředu a dnes je již většina programů poměrně dost univerzální. Nicméně velké rozdíly jsou např. mezi programy pro burzovní (např. komodity, akcie) a mimoburzovní trhy (např. forex nebo CFDs). Proto zejména pokud začínáte, je dobré si najít aplikaci, která se na daný trh rovnou zaměřuje. Je to nejjednodušší cesta.

  Podobná situace je v oblasti stylu obchodování - myšleno intradenní či poziční obchodování. Pro intradenní obchodování jsou programy většinou výrazně dražší a jsou na ně kladeny vyšší nároky. Při intradenním obchodování musí platforma dokázat zpracovat obrovské množství dat, musí být rychlá, spolehlivá a velmi stabilní. Nároky pozičního obchodníka nejsou tak zásadní - své analýzy nedělá pod časovým stresem a často nepotřebuje ani intradenní data (a pokud ano, tak mu stačí nějaký tradiční klasický timeframe, kde intradenní obchodník často sahá pro alternativních timeframe jako jsou tickové nebo volume grafy).

  Pokud hledáte analytický program, první co si musíte zodpovědět je, jaké trhy budete obchodovat a jakým stylem. Tím byste se měli nasměrovat do určitého segmentu programů, kde přichází na řadu jemnější výběr podle odlišností jednotlivých programů. V čem se mohou analytické programy lišit?
  Intuitivnosti a celkovou komplexností
  Jelikož je tento seriál určen především pro začínající tradery, začnu poněkud netradičním parametrem pro výběr software, který je však velmi důležitý. Programy jsou dnes různě komplexní a složité. Pro zkušeného obchodníka může být výhodou, že program disponuje např. programovatelným rozhraním a mnoha pokročilými funkcemi, ale začínající obchodník se v takovém programu spíše ztratí nebo se bude věnovat zbytečnostem v podobě zkoumání nějakých hybridních indikátorů místo studování grafů trhů.

  Začínající obchodník, který teprve objevuje trhy má prostě v rámci software úplně jiné "starosti" než pokročilejší obchodník. Např. otázka dat - většina začínajících obchodníků pořádně neví, kde se trhy, které plánují sledovat, obchodují, natož aby si dokázala někde externě sehnat data nebo je načítat např. přes API do software. Pokročilý obchodník již řeší zcela jiné otázky.
  Není tak úplně od věci začít nejprve pracovat s "jednoduššími", ale více uživatelsky komfortními programy a postupem času se přeorientovat na programy, které jsou složitější a třeba obsahují všechny funkce, které obchodník potřebuje (a z praxe ví, že je potřebuje).  Konkrétním příkladem může být třeba program Gecko T'n T, který je zobrazen na screenshotu. Ten v žádném případě nevyniká po technologické stránce, ale velmi kompaktně integruje všechny základy, které jsou pro trading potřeba. Je takový software vhodný pro pokročilého obchodníka? To samozřejmě záleží, co a jak kdo obchoduje. Mě např. Gecko vyhovuje pro určitý typ obchodování (konkrétně komoditní spready), protože nabízí vše, co pro tento způsob tradingu potřebuji. Pro jiný typ tradingu používám jiné programy, které jsou flexibilnější. Ale pro začátek není vůbec od věci začít principy obchodování zkoumat nejlépe na trial verzích podobných software, které jsou jednoduché, obsahují integrovaná historická data, nabízejí funkce jako krokování historickými cenami a integrované informace o tom kde se jaký trh obchoduje, kolik je dolarová hodnota bodu atd.
  V příštím díle článku uvedu přehled programů, se kterými mám v rámci komoditního obchodování praktické zkušenosti a pokusím se u nich uvést základní specifika čím se jednotlivé programy odlišují a pro koho mohou být zajímavé.
  Nyní si pojďme základní možné rozdíly popsat obecněji. V čem dál se dnes mohou analytické programy lišit? Je toho docela dost.
  Způsob práce s grafy. Programy se liší v tom, zda-li mají možnost zobrazovat intradenní průběhy grafů a zejména v používaných timeframe. Ty jsou důležité především pro intradenní obchodníky - programy se liší v tom, jaké alternativní timeframe dokáží zobrazovat. Běžným základem jsou klasické timeframe jako tří minutový, hodinový, denní atd. Řada intradenních obchodníků pracuje ale s tzv. alternativními grafy. Jsou to například volume grafy nebo tick grafy, ale existují i další jako např. range grafy. Vesměs jsou to grafy, které nejsou závislé na čase, ale úsečky jsou vykreslovány v závislosti na aktivitě trhu. Poměrně důležitou vlastností je možnost zobrazit si více grafů najednou, což umí také většina, ale nikoliv všechny software.
  Nabídka nástrojů technické analýzy jako jsou různé linky zakreslované do grafů či nejrůznější indikátory. V této oblasti nabízí většina programů ohromný výběr nástrojů, z nichž 99% běžný obchodník vůbec nevyužije. V čem se programy liší, je možnost si dané nástroje přizpůsobovat vlastním potřebám. Některé programy jsou v tomto flexibilnější, jiné umožňují měnit pouze základní nastavení indikátorů.
  Další odlišnost může být v dostupnosti speciálních nástrojů, které využijí obchodníci specializující se na určité techniky. Některé programy jsou například specializované na práci s fibonnaciho nástroji, což využijí obchodníci, kteří mají svůj systém a obchodní přístup postavený na těchto technikách.
  Důležité rozdíly v analytických programech nalezneme zejména v oblasti dat (cen trhů), se kterými program pracuje. To je problematika, které začínající obchodník často nevěnuje skoro žádnou pozornost, a které jsme se podrobněji věnovali v minulém díle seriálu. Z pohledu programu je důležité, do jaké míry umí programy data ukládat k pozdějšímu použití. Některé programy totiž dovolují pracovat jen s malou historií dat - s takovými není možné strategie příliš backtestovat a začínající obchodník by měl tuto otázku mít na mysli. Dalším důležitým faktorem je samozřejmě zdroj dat, ze kterého dokáže program ceny čerpat - některé programy jsou velmi limitované na poskytovatele, jiné dokáží pracovat i s bezplatnými zdroji dat (především v oblasti EOD dat).
  Programy mají odlišný stupeň podpory - jak ze strany výrobců, tak především ze strany uživatelské komunity. Hlavně u komplexních programů je výhodou rozsáhlé diskuzní fórum stávajících uživatelů, kteří mohou poradit a hlavně poskytnout studnici již vyřešených problémů a dotazů. Toto je další velmi důležitý faktor, který nemusí být pro začínajícího obchodníka na první pohled zásadní. Osobně bych si dnes určitě nepořídil žádný program, který nemá okolo sebe aktivní skupinu obchodníků, se kterými mohu komunikovat (např. prostřednictvím nějakého diskuzního fóra).
  Z pohledu intradenního obchodníka je velmi důležitá také rychlost programu. Bohužel jsou na trhu software, nabízející velmi dobré funkce a kvalitní data, která však nestíhají zpracovávat v reálném čase a grafy jsou tak občas vykreslovány se zpožděním. Pokud obchodník pracuje s nižšími timeframe, je to pochopitelně zásadní problém.
  Některé programy disponují vlastním programovacím jazykem, s jehož pomocí si obchodník může vytvářet vlastní nástroje technické nástroje a především testovat jednodušší nebo komplexnější strategie, případně obchodovat tzv. AOS - automatické obchodní systémy, kterým se budeme věnovat v některém dalším díle.
  Shrnutí
  Vidíte, že základních parametrů pro výběr existuje celá řada a to jsme se problematiky dotkli jen velmi letmo. Programy se pochopitelně liší i v ceně, takže každý obchodník stojí v případě výběru software před poměrně komplexním rozhodnutím.

  Podle mého názoru a zkušeností je dobré na začátku kariéry obchodníka pracovat s jednoduššími a intuitivnějšími programy a zaměřit se na samotné poznávání trhů a testování obchodních strategií. Je rozhodně zbytečné vyhazovat velké peníze za něco, co člověk za pár měsíců shledá jako nepotřebné. A můžete mi věřit, že dnes se obejdeme bez většiny software, které jsme si kdy s Tomášem pořídili a stačí nám nejlevnější řešení a především Microsoft Excel, který představuje z našeho pohledu jediný zásadní analytický nástroj jakéhokoliv obchodníka, kterému byste měli věnovat velkou pozornost.

  Jak na software pro obchodování – souhrn a přehled návodů

  V rámci Finančníka jsme publikovali již ohromné množství tipů, návodů a videotutoriálů na téma, jak si vybrat a jak používat software pro obchodování. Aby byly informace dobře dostupné, připravili jsme pro vás v rámci našeho volného seriálu o software malý rozcestník a přehled.
  Univerzální software pro všechny typy obchodníků
  Než se podíváme na specializované nástroje, pojďme se na chvíli zastavit u programu, který je z našeho pohledu nejdůležitější pro jakýkoliv trading – je jím tabulkový procesor. Na platformě Windows jde nejčastěji program Microsoft Excel nebo bezplatnou alternativu OpenOffice Calc.
  Mám-li být zcela upřímný, Excel je jediný nástroj, bez kterého si trading nedokážu vůbec představit. Tabulkový procesor lze dnes využít k řešení ohromnému množství úkolů. Mj. existují různé pluginy, které umožňují v Excelu zobrazovat grafy trhů, aplikovat na ně indikátory, nechávat si vypočítávat nejrůznější simulace atd. Téměř každý trader však bude Excel používat k jednodušším činnostem – k analýzám svých obchodů, ať již z backtestů, papertradingu či reálného obchodování. V praxi tak mám například vytvořený pro všechny své obchody (ať již spreadové, opce či intradenní) excelové deníky, ve kterých si zapisuji úplně každý obchod, který jsem zkoumal na historických grafech (backtest) nebo obchodoval v reálném čase. K obchodu si zapisuji řadu dalších údajů (jako alternativní výstupy, obchody se snažím různě kategorizovat), čímž získávám nesmírně důležitou databázi, jejíž průběžná analýza mě pomáhá k lepším výsledkům.
  Excelu se zatím na Finančníkovi věnujeme spíše v rámci jeho celkové aplikace. Přehlédnout byste neměli tato témata:
  Využití Excelu pro trading
  Aktuální data trhů v obchodním deníku v MS Excelu
  Novinky v denících pro backtestování a vyhodnocování parametrů obchodních systémů
  Diskuze: EXCEL - rady a tipy
  Software pro poziční obchodování
  Nároky na software v oblasti pozičního a spreadového obchodování se budou výrazně lišit obchodník od obchodníka a budou vycházet z nástrojů, které pro své strategie každý používá.
  Je dobré si uvědomit, že poziční obchodování je zde již od vzniku burz. Žádné počítače dříve nebyly k dispozici, a přesto existovala spousta úspěšných obchodníků. Dnes je již opravdu zbytečně obchodovat bez počítače s ručně zakreslovanými grafy, ale především v začátcích je dobrá maximální zdrženlivost, co se nákupů software týče. Sami brzy poznáte, že pozičně obchodovat lze i se zcela bezplatnými řešeními.
  Abyste se dokázali od začátku v oblasti co nejrychleji zorientovat, připravili jsme pro vás tipy na několik různých řešení. Rozdíly mezi nástroji si tak popíšeme prakticky na konkrétních příkladech, které sami využíváme. Nicméně výčet programů samozřejmě není konečný, existuje tisíce dalších software, které se nabízejí k prodeji.
  Brokerské platformy
  Skutečně pryč jsou doby, kdy dobré analytické programy poskytovaly pouze specializované softwarové společnosti a aplikace brokerů byly dobré tak maximálně pro zadávání obchodních příkazů. Řada brokerských domů pochopila potřeby svých zákazníků a postupně jim připravila řešení, která jsou často minimálně srovnatelná s klasickým analytickými programy. Programy poskytují brokerské společnosti často zdarma a včetně dat, která bývají pro neklienty zpožděná o 15 minut, což však pro testování strategií pozičního obchodování není vůbec podstatné.
  Programů je v této kategorii opravdu velká spousta, finální výběr tak bude záležet na každém obchodníkovi. S Tomášem sami používáme v této kategorii software ThinkorSwim, který je k dispozici všem na internetu zcela zdarma. Program byl dřív určen především pro obchodování opcí, nicméně je neustále vyvíjen a dnes jej lze bez problémů používat jako bezplatnou analytickou platformu (což je důvod proč zde program zmiňujeme – je na každém, jakého brokera si následně zvolí, předmětem tohoto textu není žádné konkrétní doporučení či hodnocení brokerských služeb). Obchodník zde má k dispozici data jak akciových, tak komoditních i forexových trhů, komfort práce s platformou je přitom již opravdu vysoký. Samozřejmostí je nastavení libovolných indikátorů (např. šablony FinWinu), používání více grafů současně, používání nástrojů technické analýzy atd.

  Bezplatnou platformu ThinkorSwim jde dnes použít i coby samostatný analytický nástroj. Na obrázku zobrazen trh komoditního kontraktu kukuřice se šablonou obchodního systému FinWin. Na horním grafu je zobrazen denní graf, na spodním týdenní.
  Analytické platformy
  Rozdíly mezi programy poskytovanými brokery a „nezávislými“ analytickými programy se stírají čím dál více. Většina dříve samostatných programů se postupně strategicky „napojila“ na brokery a svým způsobem dnes často slouží současně jako jejich obchodní platformy (a jsou i tak nabízeny). Jediným poznávacím znamením tak patrně zůstává skutečnost, že jde o programy, za které musí trader samostatně platit. Proč platit, když jsme si výše ukázali, že velmi dobrá a kompletní řešení jsou již od brokerů často zdarma? Protože specializovaný software může nabídnout řadu funkcí, které u brokerské platformy stále nejsou samozřejmostí.
  Z analytických software bych doporučil vyzkoušet program NinjaTrader, na kterém se můžete seznámit s tím, jak podobné programy fungují. Pokud přes program nebudeme přímo obchodovat (tj. nebudete potřebovat přímé propojení s brokerem pro odesílání příkazů na burzu), je tento program ve zcela plnohodnotné verzi k dispozici zdarma. Současně nabízí všechny potřebné nástroje k tomu, abyste mohli v klidu analyzovat historické i současné grafy například prostřednictvím systému FinWin. Jako ideální řešení se program jeví pro poziční obchodování akcií. NinjaTrader lze napojit na bezplatný zdroj dat od Yahoo, odkud lze čerpat jak aktuální, tak historická data. Trader tak získává zcela bezplatné a přitom vyspělé řešení pro backtest svých strategií a analýzu aktuálních trhů. V případě dat z komoditních trhů je třeba napojit pro získávání dat program na některého podporovaného brokera nebo si data zaplatit.
  Linky:
  Velmi podrobný seriál s řadou videotutoriálů pro ovládání programu NinjaTrader.
  Důvodem pro používání specializovaných analytických programů může být také jejich zaměření na užší segment obchodních taktik. Do této kategorie spadá i spreadové obchodování. Zobrazovat spready umí řada programů, ostatně vždyť graf spreadu není nic jiného, než rozdíl cen dvou trhů nebo dvou kontraktních měsíců. Nicméně komfortní práce se spready je skutečně doménou buď specializovaných programů, nebo i těch univerzálnějších, ale spadající do dražší cenové hladiny. Sami pro práci se spready používáme program Gecko Track’n Trade Futures. Program by se dal označit spíše za jednodušší a intuitivnější, ale pro práci se spready má více funkcí, než programy pokročilé.
  Poziční obchodník může samozřejmě sáhnout i po dražších a sofistikovaných řešení. Mezi dvě patrně nejpoužívanější řešení patří programy TradeStation a GenesisTrade Navigator. Tyto programy pak lze pochopitelně používat pro všechny typy analýz. Sám jsem spokojeným uživatelem platformy TradeStation, nicméně jde již o dost komplexní a dražší software.
  Linky:
  Seriál pracujeme s TradeStation
  Software pro intradenní obchodování
  Intradenní obchodník potřebuje pro úspěšné obchodování především software, který je intuitivní, stabilní, nabízí potřebné funkce a timeframy, disponuje intradenními daty a v ideálním případě lze propojit s používaným brokerem (aby se přímo z něj daly rychle zadávat obchodní příkazy). Tato kritéria opět splňuje celá řada sofware a výběr hodně záleží na preferencí každého tradera.
  Pochopitelně, že lze používat stejné programy, které jsme si představili v předcházející sekci pozičního obchodování (kromě Gecko T’n T, které je určeno výhradně pro poziční obchodování). A samozřejmě, pokud se stanete tradery, kteří budou aplikovat různé obchodní styly, budete jistě chtít používat jeden software pro všechny své analýzy, tudíž sáhnete po univerzálnějším řešení.
  Pokud však zůstaneme u začínajících traderů a měli bychom vám představit řešení, se kterými je možné začít kvalitně a současně co nejlevněji objevovat svět intradenního obchodování, pak jsou naše tipy následující:
  Program, který v této kategorii stojí za pozornost, je bez diskuze opět NinjaTrader, a to především z důvodu, že pro backtestování či papertrading jde o řešení zcela bezplatné a přitom velmi kvalitní. Sám tento program používám pro reálné obchodování v napojení na InteractiveBrokers (v případě živého obchodování je třeba program již platit). Do programu lze získávat i velmi kvalitní data od zen-fire.com (viz níže), která jsou v rámci zkušební verze zdarma. S kompletem si tak lze intradenní obchodování osahat bez jakýchkoliv investic do dat či software a vyzkoušet, co člověku vyhovuje a co vlastně hledá.
  Linky:
  Velmi podrobný seriál s řadou videotutoriálů pro ovládání programu NinjaTrader.
  TIP: Videotutoriál - zprovoznění živých a historických dat v programu krok za krokem
  Dalším velmi oblíbeným programem intradenních obchodníků je program SierraChart. Jde opět o program nabízející vše, co si intradenní obchodník může přát. Obchodník si může nechat data vykreslovat v libovolném timeframe, může používat více grafů najednou, program disponuje obrovskou škálou indikátorů, které si může obchodník i sám upravovat.
  Na rozdíl od NinjaTrader není tento program zdarma – je třeba si jej pronajímat, ale cena je velmi lidová. Konkurenční výhodou programu je jeho výraznější technologická vyspělost a nižší nároky na výkon počítače. Dalším plusem programu může být, že si obchodník může koupit levná data přímo od výrobce programu – za jeden poplatek tak získává „kompletní produkt“. Data však lze do programu samozřejmě získávat také od komerčních poskytovatelů dat, nebo od brokerů.
  Linky:
  Velký seriál s videotutoriálu věnovaný programu SierraChart
  Sierra a data: Sierra Chart – realtime data a playback
  Software pro opce
  V případě opčního obchodování je situace v oblasti software výrazně jiná než při obchodování komodit nebo akcií. Opční obchodníci pracují více s čísly než s grafy - část z nich navíc nepotřebujeme v podstatě žádný software, jiní potřebují pro své analýzy spíše opční risk grafy vyhodnocující nejrůznější pravděpodobnosti. Nabídka software pro obchodování opcí je tak velmi roztříštěná – na jedné straně jsou k dispozici různé aplikace postavené na Excelu (a řadu z nich je možné si stáhnout zdarma), na druhé straně je dnes patrně hlavní opční software OptionVue, který však dost usnul na vavřínech a jeho poměr cena/výkon je při srovnání s ostatními řešení skutečně hodně nevyvážený.
  Řešení, které je dnes pro opční obchodníky patrně nejatraktivnější, je již zmíněná platforma ThinkorSwim. Výrobce postupně integroval do programu funkce, které byly dřív k dispozici právě jen v nejdražších programech a dnes tak tento bezplatný program nabízí vše, co opční obchodník potřebuje – od dat opcí, přes risk grafy, pravděpodobnostní analýzy, grafy až po backtestování opcí. ThinkorSwim je pochopitelně nabízen především pro klienty této brokerské společnosti, nicméně i bez založení účtu je možné program používat ve zcela neomezené verzi (pouze data jsou o 15 minut zpožděná, což v případě opcí nevadí často ani pro živé obchodování). Mnoho obchodníků tak používá program ThinkorSwim jako bezplatnou analytickou platformu bez ohledu na to, u jakého brokera poté obchody provádějí.
  Linky:
  Seriál o platformě Think or Swim
  Opce - seriál obchodování opcí, ve kterém se pravidelně věnujeme také platformě Think or Swim
  Speciální software
  Kromě analytických programů se pro trading mohou hodit některé specializované programy. Sami v této kategorii používáme program Market System Analyzer, spadající do oblasti money managementu. Program nám pomáhá analyzovat výsledky našich backtestů či reálných záznamů, simulujeme v něm position sizing a obecně zkoumáme parametry a robustnost našich obchodních systémů. Program určitě doporučujeme k vyzkoušení.
  Linky:
  Seriál o programu Market System Analyzer

  Backtesting aneb testujeme obchodní strategie II

  V našem seriálu dnes udělám malou odbočku, ve které se pokusím obšírněji odpovědět na řadu dotazů, které vyvolal první díl článku. Ten byl mimochodem velmi čtený a je zřejmé, že toto téma je pro řadu komoditních obchodníků velmi aktuální.
  Backtesting - ano či ne?
  Řada dotazů směrovala k samotnému smyslu backtestingu. Pominu ty, které zpochybňují samotný princip technického obchodování - pokud někdo obchoduje na základě fundamentálních zpráv (analýzou stavu zásob, aktuální produkce, počasí atd.), backtesting patrně nevyužije. Mnoho spekulantů pracuje s tzv. technickými ukazateli nejrůznějšího druhu a nejrůznějších kombinací - ať jde o počet obchodovaných kontraktů, různé průměry, technické formace (patterny), či nejrůznější pokročilé matematické indikátory - vše lze vyjádřit čísly. A jakmile jde něco vyjádřit čísly, lze toto testovat na historických datech. Backtesting na historických datech není samozřejmě žádný zlatý grál, historické výsledky nikdy nejsou zárukou budoucích zisků, ale je to cesta, jak nenechat v trhu své všechny peníze. Nefunguje-li obchodní systém na historických datech, nebude fungovat ani datech aktuálních.
  Mimochodem - řada především neúspěšných obchodníků se domnívá, že tzv. obchodní systémy postavené na nějaké konkrétní technické strategii nefungují a "velcí" obchodníci obchodují na základě "intuice". Toto bych si dovolil označit minimálně za velmi pochybné i když samozřejmě existuje nepřeberné množství obchodníků a obchodních přístupů, ale úspěšní obchodníci se vyznačují právě tím, že mají svůj systém konkrétně definovaný a především jej dokáží naprosto precizně dodržovat.
  A ještě jedno odbočení - mohou fungovat i tzv. "jednoduché systémy" postavené např. na tak obyčejných záležitostech jako jsou různé jednoduché patterny či klouzavé průměry? Opět naprosto jednoznačná odpověď - ano tyto strategie fungují, ale musí být dotažné po všech stránkách. Především po stránce money-managementu. Mezi zahraničními obchodníky mám několik přátel co obchodují například výhradně na základě strategie klouzavých průměrů. Tito lidé ale přesně vědí kolikadenní průměry používat, jak přesně velký stop-loss aplikovat a mají ještě několik dalších pravidel za jakých podmínek vstupovat do trhu a kdy ne - takovému souboru pravidel se pak říká obchodní systém. Zajímavé je, že pokud by stejná obchodní strategie byla obchodována s jiným stop-lossem, může být ztrátová. Stejně tak mají tito obchodníci otestováno, že strategie funguje v některých typech trhů, v jiných používají např. jinak postavený klouzavý průměr reflektující charakter daného trhu. A právě pro tyto účely přesně slouží backtesting (bez ohledu na používanou strategii - klouzavý průměr byl jen konkrétní příklad) - zejména u pokročilých strategií dokáže backtesting odhalit řadu drobností (např. nejvhodnější strategii na posazení stop-lossu, přidávání pozic atd.), které jiným způsobem odhalit ani nelze.
  Před časem jsem například pomáhal jednomu obchodníkovi s jeho strategií na opce. Většina jeho opcí expirovala jako zcela bezcenná a tento člověk trvale ztrácel poměrně velké peníze. Není překvapením, že tento obchodník nakupoval opce zcela a pouze na základě "pocitu" - stejně tak jako většina ztrácejících obchodníků. Postupně jsme připravili novou strategii pracující na základě jednoduchého principu historické volatility, tedy něčeho, co lze testovat na historických datech a dnes je tato strategie funkční i po několika letech a trvale hodnotí investice, se kterými tento obchodník obchoduje.
  Libovolnou formu backtestingu tak doporučuji zejména začínajícím obchodníkům, kteří mají pocit "že takto to musí fungovat". Nedejte na pocit, že vaše strategie funguje v několika posledních týdnech - vše je nezbytné otestovat ve větším časovém měřítku.
  Data, data, data
  Další skupina dotazů se týkala dat - kde sehnat historická data komodit k testování? V minulém dílu seriálu jsem zmiňoval Gecko Track'n Trade, které sám používám k "ručnímu" testování různých technických formací. Podobné programy se dodávají s historickými daty a TNT není výjimkou. Potřebujete-li však data pro jiné aplikace nebo chcete-li data testovat např. v Excelu, doporučuji k vaší pozornosti službu Advanced Commodites Services, kterou provozuje společnost Barchart na stránce http://futures.barchart.com/futures.html Zde lze za 20 dolarů měsíčně získat v neomezeném rozsahu historická denní data komoditních trhů a opcí až do roku 1990 - navíc v několika různých formátech, snadno importovatelných do libovolné aplikace. Za 20 dolarů tak můžete získat všechna data, která budete potřebovat. Ukázku dat naleznete na stránce http://www.barchart.com/info/sample/mrifile.html - data obsahují open, close, high, low, volume a open interest - tedy všechny informace potřebné i pro ty nejsofistikovanější výpočty. Není to sice úplně zadarmo, ale částka je velmi přijatelná (mimochodem - znáte-li někdo další dostupné podobné zdroje a chcete-li se podělit s ostatními čtenáři - pošlete mi prosím odkaz na e-mail petr@financnik.cz). Podobná data lze získat i bezplatně, ale většinou pouze k aktuálním trhům. K dispozici jsou u služeb, které nabízejí komoditní grafy. Příkladem může být například stránka společnosti Britefutures - http://www.britefutures.com/home.asp. Otevřete-li si libovolný graf, je k dispozici také položka DOWNLOAD PRICES, která vám umožní stáhnout data v textové podobě a vložit je do libovolného programu.
  Komfortní stahování dat do vašich aplikací či různé streamování dat v reálném čase je na internetu také k dispozici, ale to už vesměs za pravidelný měsíční poplatek.
  Kam s daty?
  Data jsou samozřejmě základ, ale jde pouze o naprostý začátek. K jejich analýze je třeba nějaký programový nástroj a posléze především vytvoření potřebných algoritmů. To je pochopitelně ta nejtěžší část a proto existuje celá řada specializovaných programů (viz minulý díl seriálu), které vám mohou pomoci. Nicméně jde to pochopitelně i v Excelu, jak ukazují například stránky http://www.ozgrid.com/Services/excel-back-testing-trading.htm popisující vytvoření backtestingové analýzy (zde konkrétně akcií) v programu Microsoft Excel pomocí standardního visual basicu. A existují samozřejmě i další stránky - stačí zadat heslo "backtesting" třeba do google. Chcete-li si backtesting vyzkoušet s nějakým sofistikovanějším nástrojem, doporučuji program Amibroker, který je na stránce http://www.amibroker.com/download.html ke stažení v plně funkční demoverzi (tento program je k dispozici také v české verzi). Výhodou podobných programů je skutečnost, že disponují i speciálním programovacím jazykem, který již zohledňuje řadu obchodních strategií a např. běžné indikátory jsou v programu již zabudovány. S určitou nadsázkou tak lze obchodní systém typu "protnou-li se dva určité klouzavé průměry pak vstoupit do trhu a nastavit SL podle pravidla xy", naprogramovat poměrně snadno.
  Závěr
  Backtesting může být jednoduchý ale také velmi komplexní a složitý. Je jasné, že začínající obchodník by svoji pozornost NEMĚL upnout k programování obchodních systémů v komplexních programech. Toto řešení je pro uživatele, kteří již mají své strategie hotové a potřebují je ladit - třeba na optimalizaci money-managementu.
  Začínající obchodník by měl použít program typu Track'n Trade Pro či bezplatné grafy a testovat si v nich ručně základní strategie, které jsou často stejně účinné jako ty komplikovanější (jen tomu někteří lidé nechtějí věřit). S programem typu Excel lze také pracovat jednoduchým způsobem (dostačující pro drtivou většinu uživatelů) a současně si lze i běžnou kancelářskou agendu optimalizovat třeba s použitím visual basicu. Proto začínáte-li obchodovat, zvolte prosím tu jednodušší cestu... Pokud vám základní strategie fungují a hledáte cestu jak vše optimalizovat, věřím, že vám byl tento článek užitečným pomocníkem na další cestě k vašim ziskům.
  Petr
×
×
 • Vytvořit...